Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 781/1002 İlkİlk ... 281681731771779780781782783791831881 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,241 - 6,248 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Metali Yazıyı Oku
    2011 yılında istanbul merkezi bir ilçede ev alıp kiraya vermştim. o zamanki asgari ücret 650 tl idi ve ben evi 900 tl kiraya vermiştim yani asgari ücretin 40% üzeri. Bu ay yan daire 2300 tl kiraya verildi yani asgari ücret ile aynı rakama. Ev fiyatlari bırakın döviz olarak düşmesini tl getiri olarak bile düşmüş.

M2003J15SC cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Bana göre yanlış bir kıyaslama. Öncelikle 90 larda hatta 2000 lerin başlarında asgari ücret sadece stajyerlere öğrencilere verilirdi. Kimse asgari ücretle çalıştırılmazdı. Şu an ise işe başladığında asgari ücretle başlıyorsun ve uzun yıllarda asgari ücret alıyorsun eğer büyük şirketlerde çalışmıyorsan yada asgari ücrete çok yakın bir ücretla çalıştırılıyorsun. Yani asgari ücret standart bir ücret gelir haline geldi. Stajyerlere ise artık para vermiyorlar sanırım Yada çok cüzzi bir rakam ...
    Malesef toplumsal hafıza sıfır.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir!!

2. Son 3 senede asgari ucret cok artti bunu dikkate almak lazim .
     Alıntı Originally Posted by Metali Yazıyı Oku
    2011 yılında istanbul merkezi bir ilçede ev alıp kiraya vermştim. o zamanki asgari ücret 650 tl idi ve ben evi 900 tl kiraya vermiştim yani asgari ücretin 40% üzeri. Bu ay yan daire 2300 tl kiraya verildi yani asgari ücret ile aynı rakama. Ev fiyatlari bırakın döviz olarak düşmesini tl getiri olarak bile düşmüş.

3.  Alıntı Originally Posted by Metali Yazıyı Oku
    Asgari ücret çok artmadı aslında. Vurguncuların parası arttı. Sabit gelirli ( bordrolular ) çalışanlar inim inim inliyor enflasyon altında. Şahsen kamudan emekli olduğumda 2006 da aylık 1100 dolar alıyordum. Şimdi 600 dolar alabiliyorum. Neredeyse maaşın yarısı gitmiş. İnsanların hali öyle böyle değil çok çok kötü.

4. 2017 Nisan referandumundan sonra net hatırlıyorum 10 ltlik tenekede yudum ayçiçeğini 44 liraya almistim.

Üzerinden iki buçuk sene geçti sayılır

https://m.trendyol.com/yudum/teneke-...hoC1kwQAvD_BwE

Artış yüzde yüzden fazla. Sadece ayçiçek yağı değil tabi yumurta, kıyma,peynir vs benzeri temel gıdalarda da artış çok fazla o zamandan bu zamana.

Asgari ücret ve diğer ücretlerin artışı enflasyon,döviz vs karşısında hep eridi, erimeye de devam ediyor.

G008 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

5. Sizdeki bu emlak sevdası bitmez , kendimden örnek verdim evin getirisi hem tl hemde döviz olarak düşmüş halen kabul etmek istemiyorlar. Çok alemsiniz.

6.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    geleceği dönük hesap yapmak zor, fakat şu ana kadar olan hesabı düşünürsek:
    750bin max kredi %90ına verildiğini düşünelim. 835bin tl lik ev alındı. masrafları ile birlikte 875bin olsa peşinat olarak sadece 125bin tl ödenmiş olur. aylık taksit 9500tl fakat henüz daha hiç kredi taksidi ödenmedi(12 ay ötelemeli). 125bin tl için dolar alsaydı temmuzdan bugüne kambiyo vergisi v.s. düşünüldüğünde edeceği zarar max 10bin.

şu an istanbulda o evin fiyatı en az 900bin, üstelik bugün konut kredisi çekse 150bin tl fazladan peşinat vermek zorunda kalacaktı aynı aylık taksite denk gelebilmesi için. bu arada 2-3 aydır 3bin tl kira ödemiyor evi alan ;)

temmuzda çekilen kredi o gün 1400 dolar ederken daha bugün 1250 dolara düştü seneye ödemeye başladığında belki 1000 dolara düşecek, 5-6 sene sonra felan herhalde aylık taksitleri 500 dolar altına gelir, kredi bittiği yılları düşünemiyorum

zaman gösterecek ama bu bedava dağıtılan konut kredisi ile dolara karşı zarar eden bi Allahın kulu olmaz istanbulda eminim..
    Çok doğru bir yaklaşım.
    Altınla, dolarla karşılaltıranların yanıldığı nokta bu.
    Güzel özetlemişsiniz olayı

7. Yoksa futbolcular basketçiler eşlerine nasıl her ay çeşit çeşit 50 binEuro luk Hermes çanta alacaklar. Sporculardan hala gelir vergisi alınmıyor. Sarı taksiler hala götürü vergi. Hal yasası 15 senedir bir türlü çıkamadı. vs vs vs

Vergi adaleti olmayan bir ülke kalkınamaz!

https://www.nethaber.com/gundem/asli...an-fazla-29698

Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Asgari ücret çok artmadı aslında. Vurguncuların parası arttı. Sabit gelirli ( bordrolular ) çalışanlar inim inim inliyor enflasyon altında. Şahsen kamudan emekli olduğumda 2006 da aylık 1100 dolar alıyordum. Şimdi 600 dolar alabiliyorum. Neredeyse maaşın yarısı gitmiş. İnsanların hali öyle böyle değil çok çok kötü.

8. Üniversiteler açılmıyor belki bu sene komple uzaktan eğitim verilecek. En az Şubata kadar uzaktan, sonrasına bakarız.

Görürüm İstanbul daki ev fiyatlarını o zaman! Ucuz aldım dediğiniz evi dolar bazında %50 indirimli alırsanız şaşırmayın!

Rakamlarla konuşun! Cahil olmayın! 1 milyon+ öğrenci var ve bunların %70 i dışarıdan geliyor ev tutuyor, yurt kiralıyor!

Ayrıca bunun kantini restoranı lokantası kafesi servisçisi otelcisi vb ekosistemdeki dışarıdan gelen insanları düşününce rakam belli 1 milyonu geçer.

Şimdi en az 1 milyon kişi artık ev kiralamayacak! Farkı kim kapatacak?

http://www.istanbul.gov.tr/universite-sehri-istanbul

Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Çok doğru bir yaklaşım.
    Altınla, dolarla karşılaltıranların yanıldığı nokta bu.
    Güzel özetlemişsiniz olayı

Sayfa 781/1002 İlkİlk ... 281681731771779780781782783791831881 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •