Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 382/1002 İlkİlk ... 282332372380381382383384392432482882 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 3,049 - 3,056 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Felaket tellalı bunlar.Güya emlak piyasası çökecekti de bankalardan garip gurabanın malını üçte bir fiyatına alacaklardı.Böyle söylüyorlardı zamanında..Çok uyardım buradakileri ama inanmayıp evlerini satıp kiraya çıkanlar parayı 6.5-7 tl den dolara bağlayanlar oldu.Usd 20-30 olacak diyorlardı.O zamanlar forumda konular açılıyor borsa 10 bin olacak diyordu kimi şom ağızlılar.

Hergün foruma onlarca ileti gönderenler abiler ablalar şimdilerde ortada yoklar.Benim 3 sene önce aldığım evde 2.5 katladı şimdilik.Daha piyasa hareketlenmedi bile.
     Alıntı Originally Posted by eksina Yazıyı Oku
    Beş milyon yaratmadıda 700 bincik mi yaratcak kriz :D
    Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Burada yazılanlar hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalı.Yazılarım kişisel görüşlerimden ibaret olup size uygun olmayabilir.

2.  Alıntı Originally Posted by brsci Yazıyı Oku
    Felaket tellalı bunlar.Güya emlak piyasası çökecekti de bankalardan garip gurabanın malını üçte bir fiyatına alacaklardı.Böyle söylüyorlardı zamanında..Çok uyardım buradakileri ama inanmayıp evlerini satıp kiraya çıkanlar parayı 6.5-7 tl den dolara bağlayanlar oldu.Usd 20-30 olacak diyorlardı.O zamanlar forumda konular açılıyor borsa 10 bin olacak diyordu kimi şom ağızlılar.

Hergün foruma onlarca ileti gönderenler abiler ablalar şimdilerde ortada yoklar.Benim 3 sene önce aldığım evde 2.5 katladı şimdilik.Daha piyasa hareketlenmedi bile.

Aç tavuk kendini buğday ambarında sanır.
    o eski günler gelmeyecek.
    1 alıp 5 sattın günleri bitti.
    milletin reel gelirleri düşerken çok düş görürsün.
    halkın yüzde 20 si açlık sınırında, 60 yoksulluk sınırında
    genç işsizliği yüzde 25 lerde
    aşırı teşvikler, ertelenmiş talepler bittikten sonra görüşürüz senle
    senin gibiler aselsanı millete 47 den aldırıp milleti çile sahibi yaptılar
    çıkacak 100 olacak 1000 olacak diye

Ahmetg Guest
    Dolari suni yollarla ve akil almaz yollarla tuttukca insanlarda umit artiyor tabi bu normal

Ama o ip kopacak bir gun ve ne kadar ac kurt varsa TR ye gelip evleri arsalari hisseleri fabrikalari bedavaya toplayacaklar

Ben kurt degilim kurtcuk diyelim

Alıntı Originally Posted by brsci Yazıyı Oku
    Felaket tellalı bunlar.Güya emlak piyasası çökecekti de bankalardan garip gurabanın malını üçte bir fiyatına alacaklardı.Böyle söylüyorlardı zamanında..Çok uyardım buradakileri ama inanmayıp evlerini satıp kiraya çıkanlar parayı 6.5-7 tl den dolara bağlayanlar oldu.Usd 20-30 olacak diyorlardı.O zamanlar forumda konular açılıyor borsa 10 bin olacak diyordu kimi şom ağızlılar.

1 dolar 1 tl olacak diye dolarını kaptıran zavallıcıklar ) üstüne birde doları satıp döt kadar duvar satın alıp ağlayantakım .

acımıyorum size bitarafımla gülüyorum sadece
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

5. 3 senede 2.5 kat değerlendi demişsiniz. Gerçekten çok merak ettim. Semt, daire özellikleri ve alış fiyatınızı yazabilir misiniz rica etsem?
    Doğru hisse, doğru zaman.

6. Bunlar en diplere göre yorum yapıyorlar, en tepeye göre niye yorum yapmıyorlar?

Misal 2012 de 400 bin$ a sattığım ev şimdilerde ancak 220 bin$ eder etmez.

Son 6 ayda en dipten borsa ve gayrimenkule para girişi oldu, TL bazında %50 prim yaptı.

Yatırım işi subjektiftir. Her zaman nerden aldığına veya baktığına göre kazanıp kar edersin yorum yaparsın.

En dibe bakarsan kazandım dersin. En tepeye bakarsan acaba kazandın mı?

Bir de hem dibe hem tepeye gram ALTIN bazında bakıp kar edip etmediğinizi ölçün. Gerçek para gram ALTIN dır, USD ve diğer kağıt paralar yalan dolandır!

Soru basit? Gram ALTIN bazında ne kadar kar ettiniz? Kar ettiyseniz aferin. Zarar ettiyseniz ÖZ sermayeniz eridi!

Bu kadar basit bir denklemdir ticaret işi! Öyle bloomberg tv deki cinconların süslü laflarına bakmayın.

Toplam nete nette Gram ALTIN a göre kar edene saygı duyun, gerisi kuru gürültüdür!

Alıntı Originally Posted by Byccx Yazıyı Oku
    Aç tavuk kendini buğday ambarında sanır.
    o eski günler gelmeyecek.
    1 alıp 5 sattın günleri bitti.
    milletin reel gelirleri düşerken çok düş görürsün.
    halkın yüzde 20 si açlık sınırında, 60 yoksulluk sınırında
    genç işsizliği yüzde 25 lerde
    aşırı teşvikler, ertelenmiş talepler bittikten sonra görüşürüz senle
    senin gibiler aselsanı millete 47 den aldırıp milleti çile sahibi yaptılar
    çıkacak 100 olacak 1000 olacak diye

7. Zaten 2.5 kat kazandim diyen de palavra atiyor.

Anladigindan degil.

Akli sira militanlik yapiyor.

8. Ben de konuya baska bir bakis acisi getirmek isterim.

TR gibi deprem riskinin yuksek oldugu ulkelerde gayrimenkul yuksek/cok yuksek riskli yatirimdir. Maddelerle aciklayayim:

Diyelim 3-5 sene once 300bin TL verip bir ev aldiniz. Degerlendi simdi 900bin TL oldu, guzel kar. (basitlestirmek icin diger her turlu hesabi/alternatif yatirim getirilerini/enflasyonu vs. bir yana birakalim)

O cok beklenen Istanbul depremi oldu, ev yikildi yada hasar gordu.

Olabilecek tek ve en riskli sey gerceklesti.

Elinizdeki tek risk enstrumani DASK policesi.

Actiniz policeyi; sigortalanan miktar evinizin ederinin sansliysaniz 1/4'u cogu zaman 1/6'si yada altinda bir rakamdir.

Su anki duzenlemeye gore, ederi ne olursa olsun odenecek azami tutar 240bin TL'dir. (https://www.dask.gov.tr/zorunlu-depr...e-primler.html)

Deprem sonrasi kriz ve ekonomik kosullarda o parayi ne zaman alacaginiz, aldiginizda o bedel ile ne alabileceginiz ise cok buyuk bir soru isaretidir. 99 depreminden sonra yil sonuna kadar kurun nasil hizla yukari gittigini inceleyiniz.

Deprem uzmanları Türkiye’nin nüfus bakımından en kalabalık bölgesi Marmara'da 7 ya da daha üzerinde deprem olacağını öne sürereken bunu TR genelinde de dusunerek neyin karsiliginda neyin riske edildiginin incelenmesi gerekir diye dusunuyorum.

Sayfa 382/1002 İlkİlk ... 282332372380381382383384392432482882 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •