Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 94/1002 İlkİlk ... 44849293949596104144194594 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 745 - 752 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    ilerde birgün çok paran olunca anlarsın
    80 m2 dairede sitede oturup 220 Tl aidat verecekmişin

ÇENBERCİ'DEN GÖKTÜRK SİTE İÇERİSİNDE KİRALIK 2+1 TERASLI DUBLEKS 100 m2
    Aidat (TL) 560 Tl
    https://www.sahibinden.com/ilan/emla...91406864/detay

Göktürk Turyap'tan 40 İZ ELİTE FLATS Sitesi 2+1 90 m2 Kira 2.950 TL
    Aidat 720 Tl
    https://www.sahibinden.com/ilan/emla...19095288/detay

MG'de KARMA SİTESİNDE Ferah Geniş M2'li 2+1 Ara Kat Daire 4000 Tl
    Aidat (TL) 780
    https://www.sahibinden.com/ilan/emla...28464584/detay

Kısaca beton beyin olunca kafada basmıyor boşuna kendinizi yırtmayın. Bunlar ancak BETER olacak ki ülke için YETER olsun.

2.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    İlerde şu olacak...

Lüks sitelerde AİDAT = KİRA...

Göreceksiniz...

Sauna, Sosyal tesis, Lüks spor salonu, Tenis kortu, Açık havuz, Kapalı havuz...

Sitelerin çoğunda bunlar var. Ayrıca kat mülkiyeti kanunu da aidatları doğru düzgün denetlenmeden arttırmaya izin veriyor. Denetimci seçerken dikkatli olmazsanız, site aidatlarında düdüklenirsiniz...
    Ben zannetmiyorum oyle olacagını .

zaten piyasa onu dengeliyor . aidatı cok uuksek yerlerin kiraları etraftaki aidatı dusuk olan yerlere nazaran biraz daha ucuz oluyor .

aidatlarda genelde soguk su +sıcak su +yakıt da oldugu icin yuksek geliyor ama safi aidat + soguk su parasını kendiniz+sıcak su icin yaktıgınız elektirk veya dogalgazıda kendinizden cıktıgını dusunerek ilave etseniz + ısınmak icin yaktıgınız dogalgazıda ( kombi veya merkezi ) ilave edersniz zaten ha bir sitede oturmussunuz ha 5 katlı bir apartmanda cokda fazla farklar cıkmayacaktır .

yoksa su ve ısınma giderleri harici aidatlar 1+1 ler icin 200-250 ..3+1 ler icin 300-350 tl civarı ortalama olarak . site dısı bir apartman daireisndede 150-200 vardır 2+1 ve 3+1 olarak .

3. Kat Mülkiyeti Kanunu kevgir gibi...

İstersen iyi bir avukat tanıdığın varsa sor. Dandik bir site yönetimi oluşursa sitenin anasını ağlatır, hiçbir şeyde yapamazsınız kolay kolay. %80 çoğunluk imzası olmadan site yönetimini deviremiyorsunuz.

Alıntı Originally Posted by zubizaretta Yazıyı Oku
    Ben zannetmiyorum oyle olacagını .

zaten piyasa onu dengeliyor . aidatı cok uuksek yerlerin kiraları etraftaki aidatı dusuk olan yerlere nazaran biraz daha ucuz oluyor .

aidatlarda genelde soguk su +sıcak su +yakıt da oldugu icin yuksek geliyor ama safi aidat + soguk su parasını kendiniz+sıcak su icin yaktıgınız elektirk veya dogalgazıda kendinizden cıktıgını dusunerek ilave etseniz + ısınmak icin yaktıgınız dogalgazıda ( kombi veya merkezi ) ilave edersniz zaten ha bir sitede oturmussunuz ha 5 katlı bir apartmanda cokda fazla farklar cıkmayacaktır .

yoksa su ve ısınma giderleri harici aidatlar 1+1 ler icin 200-250 ..3+1 ler icin 300-350 tl civarı ortalama olarak . site dısı bir apartman daireisndede 150-200 vardır 2+1 ve 3+1 olarak .

4.  Alıntı Originally Posted by zubizaretta Yazıyı Oku
    Kusura bakmada 20-25 kiraya verilen yerin aidatı o rakamlara yaklasık olur Orası icin yine yargıtay vermewyin demiş . gidin baska yerlerdeki 20-25 binlik kiralıklara bakın , onlar ute ute veriyorlar...2500 olmazda 2000 olur ..3000 olmazda 2500 olur.

ozel havuzlu villa kiralayacaksın 20-25 bine1-2 donum uzerinde bahcesi olacak , way efendim ben site aidatı vermek istiyorum diyeceksin .2500 verirsem enayiyim diyeceksin .

git o zaman 2+1 80 metrekarelik sitede otur derler adama .220 tl de aidat verirsin cıkarsın işin icinden .

Sitelerde mesken sayısı arttıkça (özellikle dikeye doğru, yani yüksek binalar) aidatında aynı parallelde düşmesi lazım. 3250 TL aidatı olan villa sitesine birşey diyemiyorum, kuvvetle muhtemel sitenin bahçıvanları, özel teknik bakım ekipleri, özel trafo, jeneratör, su kuyuları, ciddi elektrik su maliyetleri, birkaç nizamiye kapısı falan vardır. Ne kadar villa var ne kadar toplanıyor, gideri nedir bakmak lazım.
    Amaaa diğer videodaki göğü delmiş binaları olan sitede 1300 TL aidat toplamak nedir? İnsanımızın hiç mi gelir gider denge hesabı yok. O sitenin toplam aylık giderine göre taş çatlasa 300 - 400 TL olur aidatı. Zaten eski yönetim pılı pırtı toplamış kaçmış. Arkasında da milyonlarca borç bırakmış. Yazık bu insanlara, ama insanlarında önce kendini sorgulaması lazım.

5.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Kat Mülkiyeti Kanunu kevgir gibi...

İstersen iyi bir avukat tanıdığın varsa sor. Dandik bir site yönetimi oluşursa sitenin anasını ağlatır, hiçbir şeyde yapamazsınız kolay kolay. %80 çoğunluk imzası olmadan site yönetimini deviremiyorsunuz.
    Biz yeni devirdik, 50% imza yetiyor

6. https://t24.com.tr/yazarlar/baris-so...surer-mi,23637

Barış soydan güzel bir yazı yazmış.
    Okumaya üşenenler için kısaca, elinde nakiti olan beklesin kışın fiyatlar daha da düşecek demiş.

Alıntı Originally Posted by maroz Yazıyı Oku
    Sitelerde mesken sayısı arttıkça (özellikle dikeye doğru, yani yüksek binalar) aidatında aynı parallelde düşmesi lazım. 3250 TL aidatı olan villa sitesine birşey diyemiyorum, kuvvetle muhtemel sitenin bahçıvanları, özel teknik bakım ekipleri, özel trafo, jeneratör, su kuyuları, ciddi elektrik su maliyetleri, birkaç nizamiye kapısı falan vardır. Ne kadar villa var ne kadar toplanıyor, gideri nedir bakmak lazım.
    Amaaa diğer videodaki göğü delmiş binaları olan sitede 1300 TL aidat toplamak nedir? İnsanımızın hiç mi gelir gider denge hesabı yok. O sitenin toplam aylık giderine göre taş çatlasa 300 - 400 TL olur aidatı. Zaten eski yönetim pılı pırtı toplamış kaçmış. Arkasında da milyonlarca borç bırakmış. Yazık bu insanlara, ama insanlarında önce kendini sorgulaması lazım.
    Bizim milletimizde şöyle bir huy var kendinin olmayan parayı harcarken düşünmüyor. Site kasasında para varsa mutlaka harcanmalı mantığı mevcut.
    Bahsettiğiniz yerlerin durumu farklıdır ama büyük ihtimal bir kaç sakinin gerekli gördüğü ama külliyen gereksiz harcama kalemleri vardır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

8.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Bizim milletimizde şöyle bir huy var kendinin olmayan parayı harcarken düşünmüyor. Site kasasında para varsa mutlaka harcanmalı mantığı mevcut.
    Bahsettiğiniz yerlerin durumu farklıdır ama büyük ihtimal bir kaç sakinin gerekli gördüğü ama külliyen gereksiz harcama kalemleri vardır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Aidatlar, sitede aylık verilen hizmetler için (Kapıcı, güvenlik, bahçıvan maaşları, sigortaları, havuz giderleri, site elektrik su yakıt giderleri vb.), sitenin olanaklarına göre oluşan aylık sabit giderleri karşılamak için toplanır. Bu saydığımız giderlerin toplamı ortalama 12bin TL ise ve 60 daire varsa, o sitenin aidatı 200 TL dir, 300 TL olamaz!!! Bu bazı sitelerde yaz aidatları kış aidatları diye değişir bazılarınla yazın havuz gideri kışın yakıt gideri şekilde dengelenir. Ben en basit genel bir örnek veriyorum. Kısaca kasada öyle biryerlere birşeyler yaptırayım parası kalmaz, kalmaması lazım!
    Eğer sitede birşey yapılacak birşey değiştirilecekse site toplantılarında bu beyan edilir, oturma bankları boyanacak, site giriş kapısı değişecek, ne bilim havuz kenarlarının seramikleri değişecek, daha güçlü hidrofor alınacak gibi bunlar için ayrı para toplanır ve benim görüşüm bu siteden siteye değişir, kiracı böyle bir para ödemez. Bu ev sahibinden tahsil edilecek bir paradır.

Yönetim her ay gelir gider hesabı yapar, bu denetime tabi tutulmalıdır. Aksi takdirde site sakinleri benim param nereye gidiyor acaba çalışılıyorlar mı diye düşünür.

Sayfa 94/1002 İlkİlk ... 44849293949596104144194594 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •