Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 263/1002 İlkİlk ... 163213253261262263264265273313363763 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 2,097 - 2,104 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by zubizaretta Yazıyı Oku
    Size katılmıyorum ,

Tasarruf yapmayan ulkeler arasında , yani cok harcayan ulkeler arasında kaçıncı oldugumuza bir bakın .

Pazar sabahları butun kahvaltıcılar tıklım yıklım , gelirine gore kimi luk yerde serpme kahvaltı kimi kofteci yusufta ucuz kahvaltı ama yer bulamazsın ..

Gidin Avrupaya , bırakın kahvaltıyı , dısarda yemek yemek lukstur, onemli gun vs değilse dışarda yemek yemezler.
    Asında cok harcayan bir toplumuz , şikayetimiz istedigimiz kadar cok harcayıp, en son cıkan telefonları alıp , giyim kuşam vs.. aynı anda ev vs alamamak .

Bir ornek . sıfır highline 1,6 dizel golf burda 240 bin tl .. 240 bin birim para diyelim . . Avarupada 20 bin birim para yani avrupalıların 1 senelik maası .. burada ise 10 senelik asgari ucret.

Bir avrupalı icin 10 senelik asgari ucret 240 bin euro.. golf avrupada orda yasayanların 10 senelik asgari ucret karsılıgı satılsaydı en zenginide olsa kimse o arabanın 1 km yanıkına yaklaşmazdı.

Burda ise durum belli ,Bayiye itsen bulamazsın, showroom aracı almak istemiyrsan sıraya girip 2-3 ay sonra golf sahibi olursun. uygulanan yanlıs politikalar vs konusuna girmeyecegim. ben buna ragmen satılıyormu ona bakıyorum .

golfe 10 senelik asgari ucreti veren bir alım iştahına sahibiz toplum olarak .Yani bu araba 10 senelik asgari ucret ben bunu almam arkadas, param olsada almam diyemiyorz. bırakın param olsada almamı, olmasada krediyle 5-10 sene borçlanıp alıyoruz.

şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim .

https://seyler.eksisozluk.com/isvec-...lkelerden-biri
    ney ney ney...

dışarda yemek içmek lüksmü ? avrupada veya yabancı ülkede.

dışarıda asgari ücretle çalışan biri dahi her iş çıkışı mutlaka bir bara uğrar üç beş bira içer. ( yapılan etkinlik konserler vs katılmalarını saymıyorum bile )

ingilterede zaten yemek yapmayı bilen yoktur
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

bir youtuber var genç bir çocuk. buzullara dahi gitmişliği gezmişliği var ismini hatırlamadım.

venuzellada hayat nasıl diye bir videosu var malum kriz içinde .

bak pizzacı diye bir yere giriyor o da ne ? dükkan tıklım tıklım.

ama videoyu mutlaka izle. ne demek istediğimi insanların bir ekmek parası kazanabilmek için kaç saat çalışması gerektiğini söylüyor.

Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

3.  Alıntı Originally Posted by zubizaretta Yazıyı Oku
    BİRAZ UZUN BİR YAZI AMA OKUMANIZI TAVSİYE EDRİM

LINKTEN OKUMA İSTERSENİZ BURADA
    http://www.aljazeera.com.tr/al-jazee...ruf-edemiyoruz

EKONOMİ
    Neden tasarruf edemiyoruz?
    Kişi başı milli geliri Türkiye'den daha düşük birçok ülkenin tasarruf oranı bizden yüksek. Nedenini, davranışsal ekonomi alanında çalışan Gökhan Karabulut'a sorduk. Ona göre, tasarruf gelirle alâkalı ama Türkiye'ye özgü bir durum da var. 3 Eki 2016 Güncelleme 09:24 +03

Konular: EKONOMİ, TÜRKİYE
    Ayşe Karabat

Gökhan Karabulut'la, Türkiye'de neden yeterince tasarruf edilemediğini konuştuk. [FOTOĞRAF: AL JAZEERA]
    Kişi başı milli geliri Türkiyeâ€â•den daha düşük olan bir çok ülke bizden daha fazla tasarruf ediyor. Hükümet, tasarrufu artıracak yapısal reformlar yapmayı planlıyor. Son yıllarda, tasarruf oranları yüzde 10â€â•lardan yüzde 15â€â•lere çıksa da, yine de tasarruf konusunda iyi değiliz.

Peki neden? Bu soruyu davranışsal ekonomi alanında çalışan Doç. Dr. Gökhan Karabulutâ€â•a sorduk. Tasarrufun, â€ËÅ“gelirin bir fonksiyonu olduğunuâ€╠söyledi ama ekledi: Türkiyeâ€â•ye özel bir durum da var.

Karabulutâ€â•a göre, o â€ËÅ“özel durumunâ€╠çeşitli nedenleri var: Tasarruf etmiyoruz çünkü tüketime doymadık; deneysel çalışmaların da gösterdiği gibi, tüketimle ortaya koyduğumuz toplumsal statümüzü önemsiyoruz. Kapitalizmi çok yanlış anladık. Gelecek korkumuz çok yüksek değil çünkü bütün aksaklıklarına rağmen, iyi kötü işleyen eğitim, sağlık, emeklilik sistemimiz var. "Çocuklar bize bakar" diye düşünüyoruz. Tasarruf etsek bile, nereye yatıracağımızı da çok iyi bilmiyoruz, banker faciası yaşamış bir ülke olarak, aracı kurumlara pek güvenimiz yok. Ama yine de bir noktada, tasarruf etmeye başlayacağız.

“Hâlâ tüketim çılgınlığımız varâ€
    Kişi başı geliri Türkiyeâ€â•den düşük olmasına rağmen, bir çok ülkenin bireysel tasarruf oranı bizden fazla. Neden?

Zorunlu bir takım önlemler alınmıyorsa gelişmekte olan ülkelerde, gelişmiş ülkelere göre tasarruf daha düşük. Çünkü normalde teoriye göre, tasarruf gelirin bir fonksiyonu. Geliriniz arttıkça mutlak tasarruf da artıyor. Bu gelir belli bir eşiğin üstüne çıktıktan sonra, daha hızlıca artmaya başlar tasarruflarınız. Buna istisna oluşturan ülkelerde, yani kişi başı milli gelirleri düşük olduğu halde tasarrufları yüksek olan ülkelerde ciddi zorunlu tasarruf uygulamaları görüyoruz.

Ülkelerin kalkınma aşamalarının belli safhalarında tüketim patlamaları, tüketime doymama durumları gerçekleşiyor. Tüketime bir miktar doyduğumuzu temel ihtiyaçlarımızın karşılandığını düşünelim. Televizyonumuz var. Cep telefonumuz, arabamız evimiz var. Hâlâ yüksek gelir elde etmeye devam ediyorsak, tasarruf oranımızı er ya da geç doygunluğumuz nedeniyle arttırıyor. Ama Türkiye için baktığımızda o gelir düzeylerine gelmiş değiliz. Dolayısıyla ne kadar tasarrufu teşvik ederseniz edin, temelde insanların hâlâ tüketim çılgınlığı var. Tüketmeye doymuş değiller. Bir yerde olgunlaşıp büyük bir yatırım yapayım, uzun vadeli bir arsa yatırımı yapayım veya emekliliğim için bankaya atayım gibi dertlerden öte, televizyonun modelini değiştireyim gibi şeyler daha fazla.

“Kapitalizmi yanlış anladıkâ€

Bildiğimiz kadarıyla cep telefonu modelini en sık değiştiren toplumlardan biriyiz. Biz neden o tüketime doymuşluk noktasına gelmiyoruz? Bizden daha fakir olan ülkeler daha çok tasarruf yapıyor. Biz neyi yanlış yapıyoruz?

Türkiyeâ€â•nin özel bir durumu var. Mesela sosyal medyayı da dünyada en çok kullanan ülkelerden biriyiz. Teknolojiye olan merakımız tabii ki dış açığımızda bir rol oynuyor ama bu merakımız iyi midir, kötü müdür, bir yargıya varamayız. Fakat Türkiyeâ€â•de bir yarış oluşmuş durumda gerçekten. Kendi kendini besleyen bir süreç, bir dalga. Dışarıdan müdahale edilen pompalanan, cep telefonu taksitlerini arttıralım da daha çok satılısın diye değil, sistemin toplumun kendi içinden ürettiği bir durum bu. Burada tükettirme teknikleri ABDâ€â•den daha fazla falan değil.

Biz bir deney yaptık. Yaklaşık bir yıl önce, 600 kişiye şu soruyu sorduk: İki toplum düşünün. A toplumunda kişi başı düşen milli gelir 2500 dolar. Diğer bütün şartlar ve fiyatlar aynı olmak koşuluyla sizin geliriniz 2300 dolar olacak. İkinci toplumda kişi başı milli gelir 1800 ve sizin geliriniz 2000 dolar olacak. 2300'ü mü 2000â€â•i mi tercih edersiniz? Dünya ortalaması yüzde 40 civarında 2000â€â•i tercih ediyor. Yani 1800â€â•lük bir ortalamada daha iyi olayım, daha az para alayım ama yeter ki diğerlerine göre daha iyi olayım. Türkiyeâ€â•de bu oran yüzde 65â€â•e çıkıyor. Yani Türkler, ben önde olayım hırsı içindeler. Bizler kapitalizmi yanlış algılamış, en vahşisinden algılamış durumdayız. Özel sektördeki kırıcılığı, rekabeti Dallas filmlerindeki gibi algılamış durumdayız. Amerikaâ€â•da da rekabet çok yüksek ama onlar iş saatlerinden, insanların birbirine olan nezaketine kadar, hukuki sınırlar, insani sınırları ne olmalı konusunda yol almış durumdalar. Bizde öyle değil.

Niye bu kadar yanlış anladık kapitalizmi?

Başlangıçta böyle olur zaten. Anormal değil kapitalizmin başlangıcında böyle algılanması. Liberal düşüncenin en yakın, en önemli düşünürlerinin biri olan Milton Friedman kapitalizmin ruhunun burada olduğunu iddia ediyor. Kuralsızlığın ve acımasızlığın olduğu yapıya, 1900â€â•lü yılların tam başlarındaki New Yorkâ€â•u ve 1960â€â•lardaki Hong Kongâ€â•u örnek veriyor. Ne kadar çok kural, ne kadar çok etik değer yüklersen ekonomik ilerlemesi yönünde engel. Ama sonuçta bu doğrudur diye söylemiyoruz. Bir şekilde daha insanca bir yere evriliyor hepsinde. Kapitalizmin geldiği yer, kendi içinde hukuku, etiği olan bir yer. Bizde henüz öyle değil. Aynı şey toplumsal pozisyonumuz için de geçerli. "Ben insanlardan üstün olmalıyım" diye düşünüyoruz, "Ben başarılı olmalıyım." Olgunlaşmış ülkelerde aileler çocukları için “O başarının yanı sıra ahlâki değerleri de olsun, mutluluğu da olsun†diye düşünürken bizde “Başarılı olsun†daha ön planda. Gerçi o başarı pompasının yavaş yavaş değiştiğini de görüyoruz.

“Yavaş yavaş olacakâ€

Yani, trafikte niye birbirimize saygısızsak o yüzden de tasarruf yapamıyoruz, doğru mu anlıyorum?

Evet, o iki konu arasında bir bağlantı var. Diğerlerinden üstün olma, başarılı olma, kendini ezdirmeme, özgüveninin düşük olmaması gibi değerler rasyonalitenin ve kapitalizmin aynı anda gelmesi ve zirveye çıkmasıyla had safhaya çıktı. Rekabetin yüksek, insanların birbirine karşı anlayışsız ve etik değerlerin sorunlu olduğu bir yapı oluştu. Ama bu yapı bir geçiş dönemi. Sonuçta “Türkiyeâ€â•ye kötüye gidiyor yozlaşıyor†gibi bir sonuç çıkartamayız buradan. Bir yerde, bir şekilde yavaş yavaş o mücadelelerle hukuki ve etik yönünden bir nokta olacak. O noktada tasarrufun daha yüksek olacağı ev gibi, iş gibi yatırımlara belli bir gelir düzeyine çıktığı zaman yönelecek. Şimdi işin kolay tarafı televizyon gibi araba gibi ve cep telefonu gibi daha kısa süreli tüketim maddeleri üzerinden dönse de.

Eskiden beri böyle miydi? Bizim anneannelerimiz tasarruflu kadınlardı. Kendilerine verilen mutfak harçlığından bir yere bir şeyler atarlardı?

Evet ama o zaman da gelir yoktu. Eski tasarruf oranları kayıtları ne kadar sağlıklı tartışmalı ama baktığımızda düşüktü çünkü o zaman da gelir yoktu. Ucu ucuna geçinen bir ülke, kişi başı milli gelir bin dolar, tasarruf mümkün olmuyordu.

“Tasarruf oranları arttı aslındaâ€

Şimdi gelir arttı ama tasarruf artmadı?

Tasarruf eğiliminde oran olarak hafif birartış var. Son yirmi yılda yüzde 10â€â•lardan yüzde 15â€â•lere çıkış var, gelir artışının etkisi olarak. Ama bu tasarruf edememe durumu genel olarak geçici bir durum. Tasarruf ne işe yarar? Kimisinin üç aylık, kimisinin altı yıllık birikmiş parası vardır. Kimisi uzun vadeli yatırımlara yönlendirir, emekliliği için biriktirmeye, bireysel emeklik fonlarına yönlendirir. Kimisi de bir şekilde biriktirir. Bazıları da kısa vadelidir. Kısa vadelileri bankalar aracı olarak alır paketleyerek uzun vadeli bir krediye dönüştürür. Böylece dış kaynağa ihtiyacınız olmadan büyük yatırımlar, büyük fabrikalar, köprüler alt yapınızı tamamlama gibi olanaklara sahip olursunuz. Bu açıdan bakıldığında eğer ki o fonları dışarıdan bulabiliyorsanız bu geçici olarak sorununuzu çözer. Tabii ki dışarıya bir faiz kaybı yaşama pahasına. İki seçeneğiniz var; ya uzun vadeli yatırımlar yapmakta zorlanacaksınız ya da fonları dışarıdan bulacaksınız ve yatırımlardan elde ettiğiniz gelirlerin bir kısmını dışarıya transfer olarak aktaracaksınız. Bir çeşit haraç ödeyeceksiniz. Türkiye uzun süredir bunu yapıyor çünkü tasarrufları düşük. Bu da ona iç piyasada bir esneklik kazandırıyor. Dış dengeyle bir sorunu, bir krizi, fon bulamam durumu olduğu zaman dönüp içerideki piyasaya hazır talebe malını satabiliyor üreticiler. Meselâ televizyon üreticisisiniz, Avrupaâ€â•ya satıyorsunuz. Bir kriz yaşanıyor ve elinizde mal kalıyor dönüp bunu iç tüketiciye hazır talebi var, satabiliyorsunuz. Dolayısıyla sisteminizde batmalar, aksamalar daha az oluyor. Ama dediğim gibi ciddi bir kaynak aktarımı bedeliyle.

[[Fotoğraf: Al Jazeera]]
    “Gelecek endişesi o kadar yoğun değilâ€
    Bizim gelecek korkumuz mu yok, emekli olunca da bir şekilde yaşarız, gibi bir fikrimiz var, o yüzden mi kenara para koymuyoruz?

Şunu söyleyebilirim; Türkiyeâ€â•nin kısmen aksak da olsa, sağlık, eğitim ve emeklilik sistemi bir şekilde işliyor. ABDâ€â•den daha iyi işliyor meselâ. Net olarak biliyoruz ki Amerikaâ€â•da emekli olduktan sonra bir işte çalışmazsınız sağlık sigortanız muhtemelen hayatınızın en çok ihtiyacınız olduğu dönemde hastalıklarınızın ve ilaçlarınızın önemli bir kısmını karşılayamıyor. Emeklilik sistemleri o kadar karmaşık ki, bir şekilde devlet minimum sürünme standartını verir gibi bir durum yok. Dolayısıyla orada gazeteler baktığınızda 55 yaşında emekli olmak için gelirinizi nasıl biriktirirsiniz, nereye yönlendirirsiniz haberleri her zaman vardır. Gerçekten dediğiniz gibi burada daha o kadar zor değil gelecek endişesi.

Çok vahşi ama bize gelecek endişesi yaşatmıyor kapitalizmimiz yani? Bir de sanırım “Çocuklar bakar bana†yaşlanınca gibi bir fikrimiz var...

Evet öyle. "Çocuklar bakar bana" kısmı Akdenizâ€â•den Ortadoğululuktan kaynaklanıyor. Çok güzel bir kısım. Kapitalizmin yaşandığı ülkeler içinde en yaşanabilir olanları bu ülkeler zaten. O dengeyi iyi korumak gerekiyor. Her an değişebilir ama.

“Toplumun iç dinamikleri önemliâ€

Tasarruf öğretilebilir bir şey mi?

İşsizlik fonu ya da zorunlu bireysel emeklilik sistemi gibi zorunlu tasarruf sistemlerin ötesindeki teşvikler maalesef sonuç vermiyor. Bu bir çeşit toplumsal olgunlukla ilgili bir şey. Tasarruf etmek iyidir, şudur, budur gibi mesajlar sonuç vermiyor. Toplumsal yapının kendi iç dinamikleri ile ilgili. O tarz şeyler genel yapıyı değiştirmiyor. Bireysel emeklilik sistemi bir miktar artırdı yüzde 10 dan 15â€â•e. Ama gelişmiş ülkelerde yüzde 30-40 civarı. O noktanın çok uzağındayız.

Sabahtan akşama kamu spotu yayınlasa konuyla ilgili?

Ters bile teper bence. Kamu spotlarının çok net olanları var kötü bir eylemi gösteriyor ona kimse bir şey diyemez ama bu şekilde öğretilmesi de insanların hoşlarına gitmiyor. Yerli malı haftalarının ne yaratıyorsa bu da onu yaratıyor. Bizim zamanımızdaki yerli malı haftaları bir sonuç yaratmadı. Bakın meselâ bir ayakkabı markası, adını vermeyeyim, çok fazla çeşidi var ve bilenen markaların yarı fiyatına. Dayanıklılık da aynı. Fakat bir miktar daha ucuz. Geçenlerde biriyle konuşuyordum bunu, yanıt “Abi o da çok fakir işi.†Bu mantığın kırılacağı yer neresi göreceğiz ama şu anda kırılmış değil.

Çocuklara tasarruf öğretmenin yolu?

Tek yolu var, kendinizin yapması. Onun dışında sözle bir şey öğretemezsiniz. Artık kumbaralar da yok, banka amblemli kumbara da görmedim çok uzun süredir.

Tasarrufu artırmak için, tasarruf oranı daha yüksek olan ülkeler ne gibi politikalar izliyor?

Oralarda bir eşik aşma durumu var. Bir kaç istisna ülke hariç. Gelirler yükselince tasarruflar yükseliyor ama o istenilen noktada durmuyor, bir süre sonra da belli bir eşiğin üstünde yükselmeye başlıyor. O zaman da tasarrufları değil tüketimi artırmaya yönelik oluyor politikalar. Zengin ülkeler de tüketimi teşvik etmeye çalışıyor. Bu bir hayat biçimi. Kapitalizmin gidişatı içinde belli bir nokta var. Bizim örneğimizde daha vahşi bir biçimde yaşanıyor tüketim çılgınlığı. Ama doğası gereği gelir yükseldikçe tasarruf da artacak. Sistemin böyle özel bir zorlayıcı tekniği yok. Sistemin kendi iç dizaynı istikrarı, faiz oranlarının düşüklüğü, gelirin belli bir eşiğin üzerinde olması tasarruf yaratıyor.

“Tasarrufu ne yapacağımızı bilmiyoruzâ€

Tasarruf yaptığımızda nasıl değerlendireceğimizi bilmemiz de tasarruftan kaçınmamız için bir neden olabilir mi?

1980â€â•lere kadar bankacılık sistemi üzerinde ciddi bir regülasyonlar var. Faiz oranlarına tavanlar uygulanıyor, bu nedenle faizler negatife düşüyor. Bankerler ortaya çıkıyor. Faciası ortada bankerlerin. Borsa? Her ülkede spekülasyon serbest bir şeydir, bir miktar manipülasyon da olur ama bunu yeni yeni anlayıp kontrol etmeye başladı Türkiye. Uzun süre oyuncak gibiydi. Aynı şey hayat sigortaları için geçerli oldu. O kuralsızlık şirketlerin insanları aldatmasına neden oldu. Hayat sigortası yapıyorsunuz ondan sonra sonuçta size bir şey olduğunuzda çocuğunuz hayatı garanti olsun diye, hepimiz gördük ki boşa gitmiş bir şekilde öyle maddeler konulmuş ki o para size verilmiyor. Bu tip güvensizlikler oldu. 1980â€â•lerde, 1990â€â•larda da faizle geçinen, hatta geçinme değil, iyi hayat yaşayan insanlar vardı. Sonra o yok oldu.

Diyelim ki, paranız var. Nereye yatırım yaparsınız? Tabii ki bir iş kurmak en sağlıklısı. Tasarruf bazı insanlar için o anlama gelir. Ama bu değilse? Altın, oynak bir piyasa. Borsa? Bireysel yatırımcının kazanması neredeyse imkânsız. Dolar? İstikrar kazanmış durumda. O tarz finansal araçlardan yatırım yapabileceğiniz bir şey yok. Uzun vadeli emlâk yatırımı yapacaksınız. Kısa vadeli emlâk yatırımından da hâlâ kazanç var Türkiyeâ€â•de. Bir süre daha bu devam edecek. Her ne kadar çok pahalı görünse de genel olarak emlâk fiyatları Avrupa ortalamasına göre düşük, bu da bir miktar daha yolu var, demek.

Dolayısıyla nereye yatırım yapacağımızı bilmediğimiz için tasarruf da yapmıyoruz?

Tabii, en büyük sebeplerden biri de bu. Avrupaâ€â•da şirket hisseleri alanlar var ama burada aracı şirketlere güven az. Dünyada her zaman güçlüler kazanır. Zaman zaman finans piyasası dolandırır. En iyi örneği ABDâ€â•deki mortgage krizi.

“Tüketim geçici olarak iyi hissettiriyorâ€

Bir de tüketim amacıyla satın almak kendimizi daha mı iyi hissettiriyor?

Tabii ki. Daha fazla tüketmek insanı geçici olarak mutlu ediyor. İnsanlara lotodan para çıktığında ne kadar süre mutlu oluyorlar diye bakıldı. Üç yıl kadar mutlulukta bir patlama var. Bir de tüketimlerde hedonik adaptasyon diye bir şey var. Sezgisel olarak biliyorduk, bilimsel olarak da ispatlandı bu, aldıkça beklentiler de artıyor. Yat alacak paranız varsa, yan tarafa daha büyük bir yat gelince, "Ne kadar kötü yatım var" diye düşünmeye başlıyorsunuz.
    güzel laf salatası yapılmış, tam olarak sizin gibi kalifiye teknik trolden beklenen bir paylaşım olmuş.

hesaplama nasıl yapılıyor bilmiyorum ama tasarruf oranını artması hiç inandırıcı değil.

babamların döneminde tasarrufa yatkınlık ve tasarruf oranı çok üst düzeyde, teknik zırvalara girmeden basit bir örnek vereyim.

babam ve yaşıtları asla markalı bir kıyafet almadılar asla kıyafet için taksit yaptırıp gelecekteki gelirlerinden yemediler, hepsi tüm hayatları boyunca Eminönü'ndeki en uygun malı kovaladılar.

Avrupa'da tatil yapmak akıllarının ucundan bile geçmedi.

eğer ülke son 20 yılda katma değerli üretim konusunda şaha kalkmadıysa gelirler katlanmadıysa ki hepimiz öyle olmadığını biliyoruz.

tasarruf oranının artması kulağa hiç inandırıcı gelmiyor.

etrafımızda bizimle benzer şartlarda çalışan insanlar var bir bakıyorsun 800k ya ev almış, adım gibi biliyorum ki ne aylık geliri ne aylık tasarrufu bizden fazla değil.

peki nasıl alıyor kendi tasarrufu mu tabii ki hayır hepsi bir üst nesilin tasarrufun artı gelecek 10 yıllık geliri borçlanarak oluyor.

4. Bizim ülkemizde tasarrufmu mümkün değil şu ülke şartları ile kolay kolay orta gelirli bile tasarruf yapamaz hale geldi hele bodrolu çalışanlar daha beter hem zamlar hemde vergi dilimleri ile iyice köşeye sıkışmış durumda ve tahminim bu durum bir iki sene daha devam edecek şuan ki kriz için iç tüketimi arttırıcı tedbirleren çok ihracata yöneliyor şirketler ve devlet bu durumda Rusya ve Çin den bir farkımız kalmadı kişi başı milli gelirimiz hem dolar bazlı hem de TL bazlı diplerde eğer tasarruf yapmak istiyorsan benim gibi işin olacak ben tek maaşla çalışan kirada oturan bir insanım eğer borsa gibi bir ek isim olmasaydı şuan geleceğim tamamen bitik Di söyle ki şu son üç ayda borsadan bir daire parası kazandım eğer çalışarak bu birikimi yapsaydım emekli olduktan sonra da çalışmaya devam etmem gerekirdi yani en az bir 20 yıla ihtiyacım vardı ve altın kuralım eğer borsadan kazandıysaniz mutlaka kazancınızı değerli şeylere somut olarak dönüştürün çünkü kazanç hırsı zengin olma hayali sonradan tam tersine dönerek hayatınızı karartabilir

DUB-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    güzel laf salatası yapılmış, tam olarak sizin gibi kalifiye teknik trolden beklenen bir paylaşım olmuş.

hesaplama nasıl yapılıyor bilmiyorum ama tasarruf oranını artması hiç inandırıcı değil.

babamların döneminde tasarrufa yatkınlık ve tasarruf oranı çok üst düzeyde, teknik zırvalara girmeden basit bir örnek vereyim.

babam ve yaşıtları asla markalı bir kıyafet almadılar asla kıyafet için taksit yaptırıp gelecekteki gelirlerinden yemediler, hepsi tüm hayatları boyunca Eminönü'ndeki en uygun malı kovaladılar.

Avrupa'da tatil yapmak akıllarının ucundan bile geçmedi.

eğer ülke son 20 yılda katma değerli üretim konusunda şaha kalkmadıysa gelirler katlanmadıysa ki hepimiz öyle olmadığını biliyoruz.

tasarruf oranının artması kulağa hiç inandırıcı gelmiyor.

etrafımızda bizimle benzer şartlarda çalışan insanlar var bir bakıyorsun 800k ya ev almış, adım gibi biliyorum ki ne aylık geliri ne aylık tasarrufu bizden fazla değil.

peki nasıl alıyor kendi tasarrufu mu tabii ki hayır hepsi bir üst nesilin tasarrufun artı gelecek 10 yıllıknedeborçlanarak oluyor.

Neden böyleyiz biz ? Tartısamıyoruz bile farkındamısınız ? Karsıt goruslü biri olunca tahammul edemiyorz. Trollukle sucluyoruz ? Linç hemen.Kesin ben haklıyım .. sen kesin haksızsın ve benim dusundugum gibi dusunmedigin icin troll olabilirsin .İlginc deiyecegim ama ilgincte değil aslında..biz boyleyiz.

Bireysel olarak belki hic tasaruf yapmıyor/yapamıyor olabilirsiniz, cep telefonunuzda 8-10 seneki telefon olabilir.hic fuzuli harcamanız olmuyor olabilir.Görüşlerinizi bu cercevede yazıyor olabilirsiniz. ama sizin 10 seneden beri değiştirmediginiz cep telefonunu icinde yasadıgınız toplum yazkın zamanda dek 1,5 senede bir değiştiriyormuş. Buda bizi bu konuda dünya birincisi yapmış. Şimdi ben tasarruf yapmıyorz dedigimde konusuyorsunuz karsı cıkıyorsunuz haklı olarak bana , belki kendi belki degerli babanızın durumunu ornek gostererek. ama toplum geneli boyle değil.
    Son düzenleme : zubizaretta; 15-12-2019 saat: 19:01.

6.  Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    ney ney ney...

dışarda yemek içmek lüksmü ? avrupada veya yabancı ülkede.

dışarıda asgari ücretle çalışan biri dahi her iş çıkışı mutlaka bir bara uğrar üç beş bira içer. ( yapılan etkinlik konserler vs katılmalarını saymıyorum bile )

ingilterede zaten yemek yapmayı bilen yoktur
    Hadi yemegi gec . dogru soylüyor olabilirsin.( sadece yemege odaklanma )

Hangi ingizliz 10 senelik asgari ucret karsılıgı fiyatı olan arabayı.Hic parası bile yoksa krediyle gider alır .aracta golf.Buna cesaret eder.

Cesret edenlerin ulkseindeyiz işte.

Avrupara kredi kartı kullanımı %5-10 arasıymış..burada %60 lar civarında..burdan bile dusunebilirsiniz.

7.  Alıntı Originally Posted by horhoti Yazıyı Oku
    Bizim ülkemizde tasarrufmu mümkün değil şu ülke şartları ile kolay kolay orta gelirli bile tasarruf yapamaz hale geldi hele bodrolu çalışanlar daha beter hem zamlar hemde vergi dilimleri ile iyice köşeye sıkışmış durumda ve tahminim bu durum bir iki sene daha devam edecek şuan ki kriz için iç tüketimi arttırıcı tedbirleren çok ihracata yöneliyor şirketler ve devlet bu durumda Rusya ve Çin den bir farkımız kalmadı kişi başı milli gelirimiz hem dolar bazlı hem de TL bazlı diplerde eğer tasarruf yapmak istiyorsan benim gibi işin olacak ben tek maaşla çalışan kirada oturan bir insanım eğer borsa gibi bir ek isim olmasaydı şuan geleceğim tamamen bitik Di söyle ki şu son üç ayda borsadan bir daire parası kazandım eğer çalışarak bu birikimi yapsaydım emekli olduktan sonra da çalışmaya devam etmem gerekirdi yani en az bir 20 yıla ihtiyacım vardı ve altın kuralım eğer borsadan kazandıysaniz mutlaka kazancınızı değerli şeylere somut olarak dönüştürün çünkü kazanç hırsı zengin olma hayali sonradan tam tersine dönerek hayatınızı karartabilir

DUB-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Evet tasarruf yapamayız cunku sartlar musait değil . her seyin yenisi geliyor . hep yeni cep telefonları cıkıyor .Kameralar cok daha guzel yenilerde. bu sartlarda nasıl olurda tasarruf yapılabilir

Alıntı
    https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/...yoruz-41187431

Türkiyeâ€â•nin tüm dünyanın önünde olduğu konuların başında akıllı telefon değiştirme süresi geliyor.
    Almanyaâ€â•nın İngiltereâ€â•nin ortalama 4 yılda bir değiştirdiği akıllı telefonlarda Türkiyeâ€â•deki rakam yaklaşık 2 yıl kadar öncesinde 18 ay ile 24 ay arasında değişiyordu. Yani Türkiyeâ€â•deki kullanıcılar ortalama 1.5-2 yılda bir yeni akıllı telefon satın alıyorlardı. Bu da Türkiyeâ€â•yi telefon değiştirme konusunda Avrupa ülkeleri arasında lider yapıyordu.

-------------------------------------

Ama artık dovizin artmsıyla daha gec değiştiriyormuşuz.

demekki doviz duşükken avrupa ulkelerinde cok daha iyi durumdaymışız bireysel ekomik durum olarak ki . 18 ayda bir telefon değiştiriyomusuz.

Bu sadece sadece telefon ornegi..buna her seyi ekleyebilirsiniz..arabba..giyim vs vs .

8. Her ne kadar çok pahalı görünse de genel olarak emlâk fiyatları Avrupa ortalamasına göre düşük, bu da bir miktar daha yolu var, demek
    Paylaşılan makaleyi şu saçma cümleye gelene kadar saf saf okudum, hay Allah ya.
    Ev fiyatları avrupa seviyesine gelecek diyor yazıda.
    Onlarla eşitlenecek, başka yolu yok.

Halkının bile terk ettiği bir ülkedeki ev fiyatları, o halkın vatandaş olmak için can attığı ülkenin fiyatlarına ulaşacak diyor.

Milyonlarca konut fazlası olduğu halde halen emlak üretme kafasında olan ülkenin fiyatları, korkunç talebe rağmen yeni konut üretmeyen ülkelerle aynı seviyeye gelecekmiş yani.

Yahu burada maaş bağladığımız halde suriyeliler bile buradaki şartları beğenmeyip avrupaya kaçmaya çalışıyorlar, üstelik canları pahasına.

Yazıda başta doğru şeyler yazyor gibiydi, ama sonu çöpe bağladı. Veya emlak pazarlamaya.

Nereden aklıma geldi bilmem, hacı hoca tarikat takımının yöntemi de böyledir.
    Hoca 99 tane doğru şey söyler. Dersin ki ya bu adam cidden on numara bir insan.

Sonunda yüzüncü lafı ise maksatlı ve mesnetsizdir. (Belki de provokatiftir) Ama inanırsın.

Çünkü baştan beri onun her lafını doğru kabul etmeye şartlanmışsındır..

Bu yazıyı okuyan da baştan sona kadar "aaa evet çok doğru söylüyor" diyecek. Sonunda ise verilen mesajı da doğru kabul edip emlağa yönelecek.

Hakikaten çok ciddi bir pisikolojik savaş içindeyiz şu an.
    Paranıza mukayet olun beyler.

Sayfa 263/1002 İlkİlk ... 163213253261262263264265273313363763 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •