Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 373/1002 İlkİlk ... 273323363371372373374375383423473873 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 2,977 - 2,984 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by kentuf Yazıyı Oku
    oturmak için alacağınız evde hiçbir zaman çarpan tutmaz.
    çarpanla mutlu olacağınız ev alamazsınız.
    5 yıl önce 1500tl kiralık evi 295bin liraya aldım, oturuyorum çok mutluyum. Ama alırken çarpanına bakmadım, hesap yapmadım, tek amacım biran önce kiradan kurtulmaktı. Şimdi konu açılınca aklıma geldi, makul bir alım olmuş.
    Sanırım oturduğun evi alırken mutlu olmak istiyorsan çarpana falan bakmayacaksın

2. 20 yıldır başlıkta aynı şeyler dönüp dönüp yazılıyor. Tek bir çarpan kadar saçma bir yaklaşım olamaz. Olaya ilçe, hatta, mahalle bazlı bakmak lazım bu bir. Evin nitelikleri bazında bakmak lazım bu da iki. Hiç bir zaman 2+1 ile 3+1 in çarpanı aynı olmaz.

Arkadaki temel mantık çok basit. Yaşamak için aldığın evin her detayı önemlidir. Kiraya vereceğin evi alırken komşular hemen hiç önemli değildir. Ama yaşayacaksan belki de en önemli konu komşulardır. Kötü komşu adamı katil bile eder.

Ez cümle, şu çarpana ev bulunur, şu çarpanın üstünde yasamak için bile olsa ev alınmaz söylemleri, saçmalıktan ibarettir.

Ha, paran azıdr. İmkanların kısıtlıdır, fazla açılmak istemiyorsundur saygı duyarım. İmkanların el verdiği, gönlünün de razı geldiği evi en uygun fiyata almaya çalışacaksın. Ama bunun için saçma sapan çarpan muhabbetine kafayı takmayacaksın.

Ben şahsen yatırım için ev alırken de çarpana bakılması taraftarı değilim. Aldığın evi 1 yıl sonra kar ederek satabilir misin ona bakacaksın. Bir şekilde muadillerinden daha uyguna alabiliyor musun evi, rahatça ve kar ederek elden çıkarabileceğin bir piyasası var mı ons bakarım.

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    20 yıldır başlıkta aynı şeyler dönüp dönüp yazılıyor. Tek bir çarpan kadar saçma bir yaklaşım olamaz. Olaya ilçe, hatta, mahalle bazlı bakmak lazım bu bir. Evin nitelikleri bazında bakmak lazım bu da iki. Hiç bir zaman 2+1 ile 3+1 in çarpanı aynı olmaz.

Arkadaki temel mantık çok basit. Yaşamak için aldığın evin her detayı önemlidir. Kiraya vereceğin evi alırken komşular hemen hiç önemli değildir. Ama yaşayacaksan belki de en önemli konu komşulardır. Kötü komşu adamı katil bile eder.

Ez cümle, şu çarpana ev bulunur, şu çarpanın üstünde yasamak için bile olsa ev alınmaz söylemleri, saçmalıktan ibarettir.

Ha, paran azıdr. İmkanların kısıtlıdır, fazla açılmak istemiyorsundur saygı duyarım. İmkanların el verdiği, gönlünün de razı geldiği evi en uygun fiyata almaya çalışacaksın. Ama bunun için saçma sapan çarpan muhabbetine kafayı takmayacaksın.

Ben şahsen yatırım için ev alırken de çarpana bakılması taraftarı değilim. Aldığın evi 1 yıl sonra kar ederek satabilir misin ona bakacaksın. Bir şekilde muadillerinden daha uyguna alabiliyor musun evi, rahatça ve kar ederek elden çıkarabileceğin bir piyasası var mı ons bakarım.
    çok doğru, sonuna kadar katılıyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by maroz Yazıyı Oku
    5 yıl önce 1500tl kiralık evi 295bin liraya aldım, oturuyorum çok mutluyum. Ama alırken çarpanına bakmadım, hesap yapmadım, tek amacım biran önce kiradan kurtulmaktı. Şimdi konu açılınca aklıma geldi, makul bir alım olmuş.
    Sanırım oturduğun evi alırken mutlu olmak istiyorsan çarpana falan bakmayacaksın
    Tam 5 sene ince $=2.45TL imiş. yani 120.400$ yapıyor. O zaman yıllık %8.5-10.5 arası Eurobond çok normaldi.

Şu andan itibaren 5 sene sonra (Ev alım tarihinden 3 sene sonra) evin değeri 345.000$ - 10 yıl ödenen kira'dan daha düşük olursa zarar üstünde olursa kar.

1500TL'de her ay 10 yıl boyunca çok kabaca net faiz getirisi ile 35.000$ eder.

5 yıl içerisinde evin değeri 345.000$-35.000$ = 310.000$'ın altındaysa kar üzerindeyse zarardır.

Ama bütün bunların ötesinde eğer siz evi oturmak için severek aldıysanız, kar veya zararın önemi yoktur.

Ancak yatırım amaçlı olarak her zaman süprizler olabilir.

NOT: Vergisel olarak Eurobond vergisi ile kira ve emlak vergisinin kabaca birbirini götürdüğünü esas aldım.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

5. Yatırım için 190 kiradan aşağısı, oturum için 220 kira ve aşağısı makul

6. Oturmak icin alinacak dairede carpana bakilmazmiş !!!
    Yemek-giymek- binmek icin aldigin şeylerinde fiyatina bakmayacaksin ozaman. Niye o sektorlerde indirim zamani kollanir da pahali olunca bi suru laf edersiniz.
    Yenilen kazık, ev alirken olunca ne degisiyorki de rahat oturabileceksin? Şahsen ben kazık yedigimi bile bile rahat uyuyamam!!!

5 yıl önce plazada oturacaklar -yatirim yapacaklar da , *çarpana bakmayacaksin, ilerde iyi iteleyeceksiniz başkasina,* diyenlere kandi. Şimdi kocaman kazıklarla basbasa kaldilar.

Gün gelir çarpana bakmadan ev alanlarada kazık neymiş gösterir bu piyasa...

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. Değerli Konut Vergisi ile ilgili sadece şubat ayından mart ayına ertelendiği yazıldı .

Acaba vatandaşlarca/vekillerince hazırlananu itiraz dilekçeleri kadastro müdülüklerince nasıl sonuçlandırıldı ?

TV'deki İbrahim Kalın'ın beyanlarına güvenipte itiraz etmeyenlerin zaten vergileri kesinleşti...

Onlar için bir şey yapılamaz (gaiba)

Berat Albayrak ve ekibinin ayrıca Emlak Vergileri içinde bir güzellik yapacağı yazılıyor....

8.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Tam 5 sene ince $=2.45TL imiş. yani 120.400$ yapıyor. O zaman yıllık %8.5-10.5 arası Eurobond çok normaldi.

Şu andan itibaren 5 sene sonra (Ev alım tarihinden 3 sene sonra) evin değeri 345.000$ - 10 yıl ödenen kira'dan daha düşük olursa zarar üstünde olursa kar.

1500TL'de her ay 10 yıl boyunca çok kabaca net faiz getirisi ile 35.000$ eder.

5 yıl içerisinde evin değeri 345.000$-35.000$ = 310.000$'ın altındaysa kar üzerindeyse zarardır.

Ama bütün bunların ötesinde eğer siz evi oturmak için severek aldıysanız, kar veya zararın önemi yoktur.

Ancak yatırım amaçlı olarak her zaman süprizler olabilir.

NOT: Vergisel olarak Eurobond vergisi ile kira ve emlak vergisinin kabaca birbirini götürdüğünü esas aldım.
    hesabınızı çok anlamadım ama, benim zaten öyle bir param yoktu.
    Kredi ile aldım evi, 70bin lira param vardı kirada oturmak hoşumuza gitmiyordu, ev sahibi olalım dedik ve şu anda çok memnunuz.
    Tabiki zarar etmiş olabiliriz, ev sahibi olurken kar etmek en son düşündüğümüz şeydi.

Sayfa 373/1002 İlkİlk ... 273323363371372373374375383423473873 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •