Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 911/1002 İlkİlk ... 411811861901909910911912913921961 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,281 - 7,288 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Sizin adınıza mutlu oldum.
    Yukarıda da bahsettiğim gibi, siz yada vivatrader gibi arkadaşlar genel kitlenin düşük bir azınlığısınız.
    Burası finansla ilgili bir site olduğu için genel itibari ile parayı iyi yöneten kişilerin fazla olması normal olabiliyor.
    Ben genel ortalamayı veya çevremde sık gördüğüm durumu anlatmaya çalıyorum.

Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    Hocam ben de karşıt bir görüş olarak kendimden örnek vereyim. Böylece hangi koşullarda neyi savunuyorum daha anlaşılır olur.

Yıllık maaş artı primleri de hesaba kattığımda maaşımın yüzde 10’una denk gelecek bir kira karşılığında merkezi bir istanbul ilçesinde ama matah olmayan bir mahallede oturuyorum. İyi bir kiracı olduğum için marttan bu yana covidden dolayı ev sahibim de yüzde 10’a yakın indirim yaptı. 2 yıl önce kontratı yaptığım kiraya şu an kiracıyım yani.

Bu arada nicki tasarrufçu olabilecek kadar kadar da tasarrufçu biriyim maaşın neredeyse yarısı her ay direk yatırıma gider.

Benim durumumda olan kişiler için de, ev sahipleri beni finanse etmeye devam ettikçe ya da ev fiyatları makul seviyeye gelinceye kadar kiracı olmak daha mantıklı.

Yukarıda sanırım viva trader bahsetmişti, 7 yıldır kirada kalıp 2 ev alacak kadar birikimim oldu diye. Allah izin verirse hedefim benzer.

Yani herkes maaşın yarısını ya da yüzde 30’unu kiraya verip her ay sıfıra sıfır elde var sıfır gezmiyor, bilin isterim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. Parayı doğru yerlere yatırıp katlamayı başaran herkese ben de saygı duyarım,
    tabi onlar da başkasının yatırımlarına ve emeğine saygı duyduğu sürece.

Yoksa "ben hisseyi 3'e aldım 30'a sattım çok akıllıyım, sen evi 10'a aldın 11'e satmaya kalkıyorsun, fırsatçısın, şerefzizsin" derse
    orada bir "hoop noluyoruz birader" demek en doğal hakkımdır.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

3. Yok ya nerede. Bist yorumlarını da okuyorum viop da filan herkes sürekli terste para kaybediyor. Sen çok guzel yazmışsın mesela emlak yatırımında nasıl başarılı oldun, benim de öyle mesela iyi bir borsacı olma yolundayım getirim de istikrarlı ve güzel gidiyor ama bana bir sorun neler feda ettin neler çektin diye...

Haftasonu gece kod mu yazmıyorum her 3 ayda 1 400 tane bilanco indirip tek tek mi çalışmıyorum, gündüz bin türlü sinir stres ekran bakıp işlem yapıp zarar mı yazmıyorum. Normal işim de aşırı gergin stresli. Ikisini bir arada götürmek de çok yıpratıcı. Ha ben memnunum, bu kadar uğraşıp becerememek de vardı ama gerçekten sanmıyorum emek veren her insan bir şekilde başarır bana göre. Allah herkese o akli vermiş yeter ki tutku ve emek olsun. Yani ne iş olursa olsun bedel ödemeden başarı yok.

Ben bilmiyor muyum mal gibi tv başına geçip sabah akşam diğer beyaz yaka arkadaşlar gibi siyaset konuşup ağlayıp harcamalarına dikkat etmeyip birikim yapmadan yaşamayı? İstersem çok da güzel yaparım. Ama o zaman bunu elde edemezsin işte bedeli ödemeden; sonra kimse sana gelip emlaktan para kazanmış ne yapmış ki demesin, bana gelip borsadan para kazanmış ne yapmış ki demesin...
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Parayı doğru yerlere yatırıp katlamayı başaran herkese ben de saygı duyarım,

Yoksa "ben hisseyi 3'e aldım 30'a sattım çok akıllıyım, sen evi 10'a aldın 11'e satmaya kalkıyorsun, fırsatçısın, şerefzizsin" derse
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Parayı doğru yerlere yatırıp katlamayı başaran herkese ben de saygı duyarım,

Siz mantığı kuramamışsınız. Onlar hisseyi değerinden ucuza alıyor. Değerinde satıyor. Siz değerinde alıp üstüne satıyorsunuz. Zira hissede yukarı fiyat vermek için gerekçe bitmez.
    Tabiki anormal yükselen hisseler hariç. Onları ifade etmeye kelimler yetmiyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

5.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Yok ya nerede. Bist yorumlarını da okuyorum viop da filan herkes sürekli terste para kaybediyor. Sen çok guzel yazmışsın mesela emlak yatırımında nasıl başarılı oldun, benim de öyle mesela iyi bir borsacı olma yolundayım getirim de istikrarlı ve güzel gidiyor ama bana bir sorun neler feda ettin neler çektin diye...
    Valla aslında ben de çok zarar ettim, itiraf edeyim.
    Ama çoğu "kardan zarar"
    Rahmetli babam "gerekirse soğan ekmek yiyin ama mal satmayın" diye tembihlerdi hep. O yüzden bizde mal satmak yoktur.
    Evlerin tanesi 3 kilo altın ederken satmak ciddi ciddi aklımdan geçti, ama yapamadım. Şimdi tanesi 1-1.2 kilo altın ediyor. Orada müthiş bir kardan zararım var.
    Ama hiç sorun değil. Zirvede satmamışsam şimdi hiç satmam.
    Emlak yatırımı tavuk gibi sürekli yumurtlayan bir şey zaten.
    Tavuğun değeri 30 liradan 10 liraya düşse bile siz yine düzenli olarak yumurta almaya devam edersiniz.

Borsada da aynı mantık geçerli mi bilmiyorum. Temettü falan hepsi veriyor mu hiç araştırmadım. Pek tarzım değil.
    Tek bildiğim şey, ister kar ister zarar olsun yaşanan her tecrübe bizim için bir kazançtır.

Dün bir videodan öğrendim, Keynes bile zamanında parasının % 75'ini kaybetmiş.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.

6.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Siz mantığı kuramamışsınız. Onlar hisseyi değerinden ucuza alıyor. Değerinde satıyor. Siz değerinde alıp üstüne satıyorsunuz. Zira hissede yukarı fiyat vermek için gerekçe bitmez.
    Tabiki anormal yükselen hisseler hariç. Onları ifade etmeye kelimler yetmiyor.
    Valla hocam beğenmiyorlarsa almasınlar. Aynı hisselerdeki gibi evlerde de ucuz zamanı beklesinler.

Problem olan tek şey onların yorum yapma tarzı.

Satılık evim olmadığı halde ben bile rahatsız olmuşsam, ev satan biri gelip o kişilere en ağır lafları söylese şaşırmamak gerekir.

7. Hocam, sizin yorumlarınızı da dikkatle takip ediyorum.
    Tek bir enstrümana bağlı kalmadan, ön yargısız yatırım yapıyorsunuz.
    Muhtrmelen örnek ve güzel bir portföyünüz vardır
     Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Yok ya nerede. Bist yorumlarını da okuyorum viop da filan herkes sürekli terste para kaybediyor. Sen çok guzel yazmışsın mesela emlak yatırımında nasıl başarılı oldun, benim de öyle mesela iyi bir borsacı olma yolundayım getirim de istikrarlı ve güzel gidiyor ama bana bir sorun neler feda ettin neler çektin diye...

Haftasonu gece kod mu yazmıyorum her 3 ayda 1 400 tane bilanco indirip tek tek mi çalışmıyorum, gündüz bin türlü sinir stres ekran bakıp işlem yapıp zarar mı yazmıyorum. Normal işim de aşırı gergin stresli. Ikisini bir arada götürmek de çok yıpratıcı. Ha ben memnunum, bu kadar uğraşıp becerememek de vardı ama gerçekten sanmıyorum emek veren her insan bir şekilde başarır bana göre. Allah herkese o akli vermiş yeter ki tutku ve emek olsun. Yani ne iş olursa olsun bedel ödemeden başarı yok.

Ben bilmiyor muyum mal gibi tv başına geçip sabah akşam diğer beyaz yaka arkadaşlar gibi siyaset konuşup ağlayıp harcamalarına dikkat etmeyip birikim yapmadan yaşamayı? İstersem çok da güzel yaparım. Ama o zaman bunu elde edemezsin işte bedeli ödemeden; sonra kimse sana gelip emlaktan para kazanmış ne yapmış ki demesin, bana gelip borsadan para kazanmış ne yapmış ki demesin...

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. Devlet bankaları :
    1.el konut kredisini 1.25'e
    2.el konut kredisini 1.35 'e yükseltmiş.

Sayfa 911/1002 İlkİlk ... 411811861901909910911912913921961 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •