Sayfa 503/992 İlkİlk ... 3403453493501502503504505513553603 ... SonSon
Arama sonucu : 7935 madde; 4,017 - 4,024 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - I

1. Ne olmuş o grafiğe öyle, son dönemdeki hali tuhaf olmuş.
    Tövbe estağfurullah

2. Rüşvet, Fuhuş, Kaçakçılık vb illegal işler tavan yapar. Devlet daha da az vergi geliri elde eder. Devlet küçülmezse daha fazla vergi geliri almaya zorla çalışır. En sonunda devlet havluyu atar, maaşları ödeyemez hale gelir.

Bilimsel olarak ispatlanmıştır. Nobel ödülü alan Laffer diye bir bilim adamı vardır. IBN HALDUN bunu kitaplarında 14. yüzyıl da yazmıştır. Laffer de bunu matematiksel olarak ispatlamıştır.

Alıntı Originally Posted by Vadeci33 Yazıyı Oku
    Günaydın arkadaşlar, sizce bu doğalgaz ve elektrik gibi kalemlerde yapılan zamlar olsun doların 6 tl ye doğru gidişi olsun bu gibi faktörler şuan düşüşte olan mevduat faizlerini yeniden tırmandırır mı?

3. Polemik olsun diye yazmıyorum. Art Laffer abd'li sağcı bir ekonomisttir. Abd'deki gelir eşitsizliğinin baş sorumlularından biridir. Teorisi yarı-uyduruktur. Doğal olarak da Nobel ödülü alamamıştır.
    Saygılar.

4.  Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    29 ağustos günü bizim komşuyu yapıkredi bankası şubeden aramış .

Belki Para yatıracaksınız diye vadeli hesap temditi iptal ettim ama sistemler göçtü mevduat yapılmıyor bugün yarın tatil ya demiş

Pazartesi bağlayabiliyorum sizin için uygun mu demiş .

bana söyledi dün bende öyle şey olur mu seni kazıklamışlar keşke hemen çekseydin dedim .

Haberi olmayanları mt ler bir güzel söğüşlüyorlar . 4 günlük faizine mt göz koymuş komşumun anlayacağız .

bu yalan söyleme ve kandırılma ile yürüyor bankacılık sistemi sanırım

Bu yapıkredi bankası kadar öpen bir banka daha görmedim hayatında .

İyi ki kara listlerindeyim de hesap açalım kredi kartı verelim diye de arayamıyorlar beni
    Acaba neden kara listeye alındınız ?

Saygılarımı sunarım.

5. https://i.imgyukle.com/2019/08/31/oHpxzy.png

Q4 2017'de Trump vergi indirimleri devreye girdi. Laffer Curve her zaman doğru ise 2018'e vergilerin 2017'ye göre artması gerekir.
    Gördüğünüz gibi öyle bir şey yok. Neden yok, çünkü vergi indiriminden genelde zenginler yararlanır, onlar da tasarruf yapma eğilimindedirler. Vergi indirimi yani Laffer Curve ne zaman işe yarar; vergi indirimi harcama eğiliminde olacak kesime yapıldığında ya da hali hazırda vergiler optimal seviyenin üstünde olduğunda.
    Saygılar.

6. Farklı şeylerden bahsediyoruz HÜSTAD... sen corp profit after tax grafiği yollamışsın.

Doğru grafik bu olacaktı. Trump Vergileri Q4 2017 de indirmiş, ilk anda vergiler azalmış ama sonra tekrar normale dönmüş. Vergiler azaldığı halde vergi gelirlerinde bir azalma olmamış. Çünkü ekonomi büyümüş, yani pasta büyümüş. Büyüyen pastadan devlete oran olarak az ama miktar olarak daha fazla vergi gelmiş.

Yani Laffer haklı. Tabi sen Laffer den daha fazla matematik bildiğin için Nobel ödülünü sana verseler daha iyi ederlermiş. :-)

Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    https://i.imgyukle.com/2019/08/31/oHpxzy.png

Q4 2017'de Trump vergi indirimleri devreye girdi. Laffer Curve her zaman doğru ise 2018 vergilerinin 2017'ye göre artması gerekir.
    Gördüğünüz gibi öyle bir şey yok. Neden yok, çünkü vergi indiriminden genelde zenginler yararlanır, onlar da tasarruf yapma eğilimindedirler. Vergi indirimi yani Laffer Curve ne zaman işe yarar ; vergi indirimi harcama eğiliminde olacak kesime yapıldığında ya da hali hazırda vergiler optimal seviyenin üstünde olduğunda.

7. Polemik yapmak olsun diye yazmadığımı söylemiştim ama üstünüze almışsınız. Doğru grafik benim verdiğim sizin verdiğiniz grafikde gümrük vergisi, gelir vergisi vs. de var bence direkt ilgili olmayan vergiler var, ama varsayalım sizin grafik doğru olsun. Grafiğiniz söz konusu dönem için şu şekilde :

https://i.imgyukle.com/2019/08/31/oHGOIA.png

görüldüğü gibi grafiğiniz sizi doğrulamıyor. Büyüyen pastadan daha fazla vergi gelmemiş yani. Siz sadece söylediğiniz anlaşılmasın diye zaman dilimini manipüle etmişsiniz. Ha size göre öyle bana göre farklı mı diyorsunuz, yine sizin paylaştığınız grafiği baz alalım grafikte yazan vergileri toplayalım: 2017 vergileri toplamı 8.074 , 2018 vergileri toplamı 7,822. 7.822'nin 8.074'den düşük olduğunu görebildiğime göre sanırım haklısınız matematik nobelini hakediyorum.

Ekonominin büyüdüğü doğrudur, hatta daha fazla büyümüştür bu doğaldır.

Laffer iddiası ise ekonominin vergi gelirlerini artıracak oranda büyüyecek olmasıdır ki bu olmamıştır.

Forumdaşlarınıza verdiğiniz Laffer Nobel almıştır yanlış bilgisini bana espri olarak çevirmeniz şık olmuş.

Laffer'ın ekonomi çevrelerince ne kadar ciddiye alınmayan bir adam olduğunu okumak isteyen varsa:

https://krugman.blogs.nytimes.com/20...laffer-swerve/ (Yazan gerçekten nobel ödülü almış birisi)
    Son düzenleme : Epicurist; 31-08-2019 saat: 22:53.
    Saygılar.

8.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Sistem çöktüyse manuel yapar daha sonra sisteme işler gerekçe çok anlamsız olmuş.
    Merkezden de oran alamıyorum demiş .

İsterseniz 13.50 faizi verebilirim şu anda diye söylemiş komşuya

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 503/992 İlkİlk ... 3403453493501502503504505513553603 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •