Sayfa 572/992 İlkİlk ... 72472522562570571572573574582622672 ... SonSon
Arama sonucu : 7935 madde; 4,569 - 4,576 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - I

1. bu sene enflasyon % 12,5 ile 13 arasında çıkar bu da uydurulmuş enflasyon olarak gerçek enflasyonu allah bilir.

2. Bu yıl için 2 tane PPK toplantısı var takvimde, 24 Ekim ve 12 Aralık'ta. Benim tahminim bu iki toplantı sonucunda toplam 150 baz puan daha aşağı gelecek TCMB politika faizi ve %15.00 ile kapatacağız yılı. Mevduat faiz oranları şu an büyük bankalarda %14.00 civarında, sene sonunda büyük bankaların en fazla %12 ile başlayan oranlar vereceği anlamına gelir bu da aşağı yukarı. Ben dolarda yurt dışı kaynaklı bir hareket olmadığı sürece bir değişim olacağını sanmıyorum, bir şekilde 5.60 - 5.80 bandına kilitlendi kur. Reel sektör kredi ile hareketlendirilmeye çalışılıyor. Bankaların zorunlu karşılık rakamları ve munzam faiz oranları ile oynanarak daha fazla kredi vermesi ve daha fazla sermaye koyması teşvik ediliyor. Bu plan işe yarar da bankalar sermaye arttırımına giderse bu likiditeyi rahatlatacağı için mevduat faizleri iyice gevşeyecektir. Hele yurtdışı ortaklı bankalar yurt dışından içeri sermaye sokarsa bu ekonomi için kısa vadeli de olsa pozitif olacaktır.

3. 8 Aylık enflasyon %7,35 daha 4 ay var buna göre sizce mevduat faizi ne olabilir. bence bürüt %12 biraz zor bu bütçe açıklarını kapatmak için zorunlu olarak zam yapacaklar bu da enflasyonu tetikler. Doların yıl sonu 6 nın altında olacağı doğrudur fakat vatandaşın ne yapacağı çok önemli DTH larını bozduracaklarını hiç zannetmiyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by iyimser Yazıyı Oku
    bu bütçe açıklarını kapatmak için zorunlu olarak zam yapacaklar bu da enflasyonu tetikler
    Ben de bu kısmı anlayamıyorum, bütçe denilen şey yalnız gelir kısmından oluşmaz ki, bir de gider kısmı vardır ve giderler düşürülerek de bütçe açığı kapatılabilir. Ama nedense kimse bunu seçenek olarak bile aklına getirmiyor.

5. Giderler düşürülseydi zaten bu hale gelmezdik. Müteahitlere, EYT ye ,batık enerji santrallerine, saraya para lazım

Alıntı Originally Posted by memorex Yazıyı Oku
    dolar 5 tl ye düşer ve enflasyon 8 e inerse tahvil faizleri de 10 olur ama bana pek mümkün gözükmüyor.
    15 in neti 12.75. yılsonu enflasyonu 12-13 e hani makul reel getiri .15 den aşağı inmemeli mevduat faizleri .

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,110
    Mevduat sigorta kapsamı TL100 binden TL 150 bine yükseltildi
    Mevduat sigorta kapsamı TL100 binden TL 150 bine yükseltildi TL mevduatların yaklaşık %51’I mevduat sigorta kapsamında bulunuyor. Bunun yanında mevduat sigortası kapsamında ödenen prim hesabında daha önce kullanılan on binde on beş yerine on binde on beş ile on binde 23 arasında ve her bankanın risk durumuna göre hesaplanacak bir oran kullanılacak. Maliyetleri kısmen artıracağı için hafif negatif olarak yorumlanabilir.
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

8.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Yabancı şu kadar tahvil aldı sorusuna her perşembe tcmb cevap veriyor diye biliyorum.
    Evet... Her perşembe saat 14.30 da...

Sayfa 572/992 İlkİlk ... 72472522562570571572573574582622672 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •