Sayfa 660/992 İlkİlk ... 160560610650658659660661662670710760 ... SonSon
Arama sonucu : 7935 madde; 5,273 - 5,280 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - I

1.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Paranin adresi bist hamsinin adresi tava..

Syg,
     Alıntı Originally Posted by aydinc Yazıyı Oku
    Para bistte şimdilik
    Yabancılar gelmeden bist yukarı aşağı git gel yapar. Ytd.
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

2.  Alıntı Originally Posted by sathyz Yazıyı Oku
    450.000 TL'ye ev alacağım. Elimde 700.000 TL var. Peşin alacağıma banka kredisi ile alsam, parayı 10 yıllık tahvile bağlasam nasıl olur?

Yabancı bir siteden hesapladım. Ucucuna zarar ediyorum. Tahvil 10 yıllık 12.5% kadar yıllık. Banka faizi ise 0.99% aylık. Böyle bir maceranın, benzeri bir şekilde gerçekleşmesi mümkün mü? Birer yllık yapıp riske giremem - elimdeki para gider ve icralık olurum. Böyle yapan var mı? Ya da duyan?

Yoksa en iyisi nakit almak mı?
    Düşünün işin çarpıklığını. Normalde böyle bir durumun imkanı olmaz, banka sana kredi vereceğine kendi alır tahvili daha karlıysa. Bankalara zararına kredi verdiriyorlar.

Ev kredisi için ek masraflar da var bankanın aldığı, onları da bir öğrenin hesaplayın, kredi ucuz diye onları şişirmiş olabilirler.

Aylık 0.99 faiz ne demek, bunun yıllığını öğrenebilir misiniz? Basit faizi 11.88, bileşik faizi 12.54 yapıyor, biri sizin tahvil faizinin altında diğeri üstünde. Tahvil faizinde %10 stopaj da vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Paranızı altın-dolar-borsa vb. alanlarda kullanıyorsanız on yıl bağlamak yerine kredi çekebilirsiniz, sermayeyi yitirmemiş olursunuz, diğer alanlardan kazanacaklarınız faizi çıkarmalıdır. Parayı bu tür riskli/getirili alanlarda kullanmıyor düz mevduat vb. yapıyorsanız zaten reelde bir şey getirmiyordur, evi kredisiz alabilirsiniz uğraşmaya değmez.

Fikirlerimi yazdım, para da karar da sizindir. Kolay gelsin.

3.  Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    Valla buradaki üyeler kadar statükocu hazirun görmedim.
    Bir de risk almayan, değişime direnen bir zihniyet oluşmuş; yolda 1 mio bulsam girmem borsaya diye.
    Siz düşük faizinizle mutlu olun, kafanız rahat olsun, tercihtir. Ama risk alanın da hevesini kaçırmayın.
    Dolarcılar en azından risk alıyor çünkü doğrudan kaybetme riskleri var çoğunun da maliyeti yüksek, alternatif maliyeti konuşmuyorum bile.
    Bir soru sorduk zamanında; bir kişi de o zamanlar şöyle yap böyle yap diye öneri vermedi.
    Ha ihtiyacım mı vardı öneriye yoktu, ama yine de bir dönüş beklerdim.
    Oran paylaşmakla iş bitmiyor, tavsiyeler, trendler alternatifler paylaşılmalı.
    İyi ki çıkmışım mevduattan 6 ay önce diyorum.
    Mesela BIST Endeks fonu bir ay dolmadan %10 kazandırdı.
    Ha ben de kazandım; sorarsanız diye yazıyorum.
    Zaten başlıkta da fazla üye kalmamış, bu faizlerle daha da azalır.
    Eksi reel faize daha bir süre devam edilir.
    Herkese bol kazançlar olsun.
    Hocam hisse.net forumun mevduat faizi/fonlar vs. başlığında benim gibi çoğu arkadaşın profili düşük risk / nispeten düşük getiri profili üzerine kurulu. 1 ayda %10 alırsınız öbür %10 gider. Elbette borsada, riskli enstrümanda değerlendirebilirsiniz yatırımlarınızı.
    Ama burada biz, az riskli ve enflasyonu yenebilen yatırım enstrümanlarını arayan/kullanan insanlarız. Benim de borsa da; türev piyasalarda bir ayda %100 kazandığım dönemler oldu. Artık ana param daha büyük ve sınırlı bir miktar reel getiriye razıyım ve o yüzden bu başlıktayım.
    Ama bunun statükocu olmak ile ne ilgisi var. Artık risk almak istemiyorum, o yüzden likit fon alıyor, mevduat yapıyorum , siz de istediğinizi yapın, sıkıntı nedir ? Bu başlık borsa başlığı değil ki.
    Sabit getirili yatırım enstrümanlarının başlığı burası.

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Edremit / Körfez
    Gönderi
    3,210
    Büyük Toplu para asla tek kademede Gayrimenkul.e yatirilmamali..büyük hata
    Kredi çekilerek birşey demiyorum
    Yine de emlaga sıcak bakmıyorum

Alıntı Originally Posted by aydinc Yazıyı Oku
    Büyük Toplu para asla tek kademede Gayrimenkul.e yatirilmamali..büyük hata
    Kredi çekilerek birşey demiyorum
    Yine de emlaga sıcak bakmıyorum
    Yuru cafeye
    Sabahtan beri seni ariyorum
    Kayboldun zannettim aklim cikti

6.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Hocam hisse.net forumun mevduat faizi/fonlar vs. başlığında benim gibi çoğu arkadaşın profili düşük risk / nispeten düşük getiri profili üzerine kurulu. 1 ayda %10 alırsınız öbür %10 gider. Elbette borsada, riskli enstrümanda değerlendirebilirsiniz yatırımlarınızı.
    Ama burada biz, az riskli ve enflasyonu yenebilen yatırım enstrümanlarını arayan/kullanan insanlarız. Benim de borsa da; türev piyasalarda bir ayda %100 kazandığım dönemler oldu. Artık ana param daha büyük ve sınırlı bir miktar reel getiriye razıyım ve o yüzden bu başlıktayım.
    Ama bunun statükocu olmak ile ne ilgisi var. Artık risk almak istemiyorum, o yüzden likit fon alıyor, mevduat yapıyorum , siz de istediğinizi yapın, sıkıntı nedir ? Bu başlık borsa başlığı değil ki.
    Sabit getirili yatırım enstrümanlarının başlığı burası.
    Benim demek istediğim sadece bankadaki faiz oranlarını paylaşmaktan ziyade, faizler nereye gidiyor nereye kadar düşecek ne zaman artacak, alternatif ne olabilir vs bunların da sıklıkla paylaşılması yani vizyonu ve kapsamı biraz daha geniş tutup bilgisi nispeten az olan arkadaşları da bilgilendirmek. Bakınız yatırım fonları başlığı. Elbette kim nereye yatırım yapar herkesin tercihi kendine, kimse de karışamaz ama yatırım alternatiflerine devamlı bakmak lazım. Dediğim gibi bir arkadaş 1 mio yerde bulsa bir kuruşu ile borsa da oynamazmış. Statüko dediğim bu yoksa risk seversiniz sevmezsiniz ayrı. Bol kazançlar

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Edremit / Körfez
    Gönderi
    3,210

8. Uzun bir süredir döviz mevduatı için İcbc'ye park etmiştim. Cuma günü 2.40 oran verdiler, parayı çekeceğimi söyleyince oranı 2.75'e yükselttiler yine de vedalaştık. Parayı da aynı gün çekebildim. Genel anlamda bu bankadan memnun kaldım diyebilirim. Vade dönüşlerinde müşteri temsilcisi arayıp yeni oran konusunda bilgi veriyordu. Birkaç defa da faizlerin düşeceğini belirtip, yüksek orandan daha uzun vadeyle bağlamamı sağladılar. Fakat bu oranla çok müşteri kaybederler. Bu arada İstanbul Maltepe şubesi, Küçükyalı şubesiyle birleşti. Onlarda küçülmeye gidiyor.

Bugüne kadar elimdeki Euroları en yüksek oran olarak yüzde 2 verdiklerinden dolayı faizde değerlendirmemiştim, şimdi Doları da bu seviyeye çektiler. İki seviyesindeki faiz için bankaya yatırıp risk almaya değmeyeceğini düşünüyorum. Bu nedenle bir süre faiz defterini kapattım, al-sat yapmaya devam.

Sayfa 660/992 İlkİlk ... 160560610650658659660661662670710760 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •