Sayfa 990/992 İlkİlk ... 490890940980988989990991992 SonSon
Arama sonucu : 7935 madde; 7,913 - 7,920 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - I

1.  Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Şimdi hep beraber düşünelim. Ben kuyuya bir taş atayım, siz çıkarmaya çalışın.

bankada 500 bin tl. parası olan X kişisi var. Bir de elinde 500 bin tl. değerinde dairesi olan Y kişisi var. X , düzenli faizini alıyor kazancından %15 stopajı devlete veriyor. Y de evinde oturuyor, her yıl düzenli emlak vergisini devlete ödüyor.

1. Devlet , faizleri ( özellikle konut faizlerini ) düşürerek konut alış verişini özendirmekle neyi hedefliyor ?

2. Konutunu satan Y , aldığı parayı ne yapacak ? ( mevduat yapacaksa ayrı bir cevap, döviz alacaksa ayrı )

3. Bankadaki 500 bin tl. ile X kişisi konut alınca ne değişecek ?
    İnşaat sektörü emek yoğun sektördür.Büyük ölçüde istihdam sağlar.
    Yan sanayii çok fazladır.
    Ev satılarak inşaat üzerinden tüm bu kişi ve sektörler desteklenecek.

2.  Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku

bankada 500 bin tl. parası olan X kişisi var. Bir de elinde 500 bin tl. değerinde dairesi olan Y kişisi var. X , düzenli faizini alıyor kazancından %15 stopajı devlete veriyor. Y de evinde oturuyor, her yıl düzenli emlak vergisini devlete ödüyor.

1. Devlet , faizleri ( özellikle konut faizlerini ) düşürerek konut alış verişini özendirmekle neyi hedefliyor ?

2. Konutunu satan Y , aldığı parayı ne yapacak ? ( mevduat yapacaksa ayrı bir cevap, döviz alacaksa ayrı )

amaç 500k lık bir evin kira getirisi ile 500k lık bir mevduatın aylık faiz getirisini eşitlemek hatta konut lehine çevirmek yıllardan beri mevduat getirisinin düşmesi emlak sektöründe pazarlama stratejisi olarak kullanılır dikkat ederseniz şu anda emlak siteleri her gün sayfalarında banka mevduat faizleri çakıldı faizlerde büyük düşüş diye haber yapıyor ancak zaten yüksek kira çarpanı arz fazlası gelir vergisi emlak vergisi iyi kiracı bulma sorunları varken şimdi de corona sonrası özellikle ofislerin evden çalışmanın yaygınlaşması ile cazibesini kaybetmesi dükkanlarda yüksek kira almanın zorlaşacak olması gibi ek olumsuzluklarda eklenebilir dolayısıyla mevduat faizinin baskılanması istenen sonucu vermeyebilir

3.  Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku

alım satım vergisinden kazanıyordur

4.  Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku

Parasi olan için de dert oldu ne yapacağı. Paramiz olmasa, kirada kalsak nasil hesaplar yapardik acaba? Nasil bir konu başlığı olurdu? Biz neler tartışıyor olurduk?

Yazılarım yatırım tavsiyesi değildir.SM-M307FN cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Yazılarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir...

5. ya çok zengin olacaksın ya da fakir.. birinde zaten çok var hesap yapmıyor birinde hiç yok o da hesap yapmıyor..
    bizim gibi tasarruf yapanlar da faizdi dolardı yatırım fonuydu uğraşıp duruyor..

6.  Alıntı Originally Posted by bahri Yazıyı Oku
    amaç 500k lık bir evin kira getirisi ile 500k lık bir mevduatın aylık faiz getirisini eşitlemek hatta konut lehine çevirmek yıllardan beri mevduat getirisinin düşmesi emlak sektöründe pazarlama stratejisi olarak kullanılır dikkat ederseniz şu anda emlak siteleri her gün sayfalarında banka mevduat faizleri çakıldı faizlerde büyük düşüş diye haber yapıyor ancak zaten yüksek kira çarpanı arz fazlası gelir vergisi emlak vergisi iyi kiracı bulma sorunları varken şimdi de corona sonrası özellikle ofislerin evden çalışmanın yaygınlaşması ile cazibesini kaybetmesi dükkanlarda yüksek kira almanın zorlaşacak olması gibi ek olumsuzluklarda eklenebilir dolayısıyla mevduat faizinin baskılanması istenen sonucu vermeyebilir
    bu arada ekleme yapayım üstadım burası çok önemli

https://www.borsagundem.com/haber/in...eriyor/1489440

emlakçı pardon "komisyonculara" haraç verme dönemine girdik köprüden geçsen de geçmesen de ödeyeceksin yeni nesil köroğlu

7.  Alıntı Originally Posted by bahri Yazıyı Oku
    o kadar sene birikim yap çalış didin topladığın para 50 60 tane son model ayfon anca etsin şaka gibi ama gerçek
    60 tane Afyon 1 milyon TL yapıyor zaten şu anda

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8.  Alıntı Originally Posted by Batman Yazıyı Oku
    alım satım vergisinden kazanıyordur
    Favori cevap işte bu. tebrikler. 500 bin mevduatın faiz geliri üzerinden stopaja ek , birde tapuda öpülme işi var. 500 binlik bir alım satım işinde devlete 15 bin net temiz vergi var. Sonra ev yine ev, para yine bankaya giren para. Kazanca devam.

Bu sektör sn. myfinans ın da dediği gibi canlı tutulursa işsizliğe tek çare görülmesi.

Sayfa 990/992 İlkİlk ... 490890940980988989990991992 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •