Sayfa 112/216 İlkİlk ... 1262102110111112113114122162212 ... SonSon
Arama sonucu : 1727 madde; 889 - 896 arası.

Konu: Pmvr3 - tokı park mavera 3 projesi

1. Günlük 3 bin 4 bin hisse ile işlem mi olur. Hisse küllerinin üstüne yatmış sanki. Yok mu günlük derinlik verebilecek bir arkadaş.!!

Alıntı Originally Posted by karamsar kedi Yazıyı Oku
    Borsa yükselirken bu hissenin düşmesi çok ilginç...Önümüzdeki dönemde borsada düzeltme olursa ne olacak..Kayabaşında ve Bahçeşehirde binlerce birikmiş ev stoğu olduğu söyleniyor..Bu hissenin geleceği ne olacak merak ediyorum..

Bu arada konut faiz oranları son 2 aydır aylık %1 üzerine geldi ve konut kredisi kullanımı belki yarı yarıya düştü..

Bence faiz oranları düşmedikçe bu hisse çıkmaz...Faiz oranları düşerse ne olur belli olmaz..
    Faiz oranlarının kısa vadede hatta orta vade de düşmesi söz konusu olamaz. Şu anda kısıtlı olan tasarrufları zaten devlet süpürüp duruyor, kgf ile bankalar gırtlaklarına kadar borç verdiler bunu ben değil kendileri ifşa ediyor. Hal böyle olunca öyle yada böyle borçlanma faizleri yüksek kalacak dolayısıyla konut kredi faizlerinin aşağı düşme hayali başka bir bahara ertelenmek zorunda olacaktır. Beton işi sıkıntılıdır, son pişmanlık fayda vermez , herkes ayağını yorganına göre uzatmazsa son pek iyi olmaz ve malumunuz düşenin de pek dostu olmaz.

3. Arkadaşlar aylar sonra bu hissenin yorumlarına baktım. Daha önce almış çok uzun vadeli olduğunu anlayınca satmıştım bu hisseyi. Bilenler için değil de tavsiye arayanlar için şunu söylemek istiyorum. Bu hisse bu seviyelerden düşse bile aşırı düşme ihtimalini görmüyorum. Belki 30'ları görebilir. Ama yükselmeye başlayınca yakalamak zor olabilir. Bu hisseye diğer spekülasyonlara tam açık hisseler gibi bakarsanız yanılırsınız. Riski seven zaten bu hissede durmaz. Bu hisse "2 yıl sonra ev alayım veya paramın yeteceği kadar kısmını alayım" diyen için bir hisse. Fiyat düştükçe azar azar almak bu kişiler için bir birikim olabilir. Hemen alıp satayım, kar edeyim denecek bir hisse değil. Bu al sat olayı bence proje bitimine yakın olacaktır. Şu an çok erken. Kısaca; alıp uzun süre bekleme gücünüz varsa bu hissede kalınmalı. Yoksa hergün bakıp bakıp kriz geçirirsiniz. Sadece düşüncemi belirttim. Mantık olarak bu sertifika olayını destekliyorum. Ama mantığı doğru anlatılmalı ve anlaşılmalı. Herkese bol kazançlar.
    Tamamen şahsi düşüncelerimdir. Yatırım tavsiyesi kesinlikle olamaz!

4. Sevgili komşularım,

Uzun bir zaman oldu ve açıkçası hem yaz dönemi olması hasebiyle hem de burada dönen muhabbettin rahatsızlık vermesi nedeniyle forumdan uzak kaldım.

Ama TOKİ'nin geçtiğimiz günlerde bölgede satışını gerçekleştireceğini açıkladığı 1800 küsür konuta ilişkin açıklamadan sonra buraya tekrar yazma gereği duydum.

Öncelikle, evlerin konumlarını karşılaştırırken söz konusu evlerin değerini etkileyen konum, evin inşaat kalitesi, sosyal donatlar vs gibi hususların göz ardı edilmemesi lazım. Örneğin Gaziosmanpaşada Avrupa Konutları ve tam 500-1000 metre TEM'in karşısında Gazi mahallesi var. Ya da Avrupa konutlarının dibinde Küçükköy mahallesi var. Siz gidip Avrupa konutlarının fiyatını Gazimahallesindeki ve Küçükköydeki fiyatlarla karşılaştırırsanız Avrupa konutlarından ev almamanız lazım. Ama hadi gidin oradan kolaysa ev alın. her neyse..

Kayaşehir bölgesini gezen görenler için (gitmeyenlere de hrita ekledim) yapılacak olan satışların yanlış bilmiyorsam (farklı bir bilgisi olan lütfen aydınlatsın) TOKİ 4. Etapta olacak ve aşağıdaki grafikte yuvarlak içine aldım. https://ibb.co/fCqcj5

Burası konum olarak kent merkezinden daha uzakta ve asıl çekim merkezi olan botanik park kent merkezi ve sağlık kompleksi gibi yerlere daha uzak bir konumda. Dahası buranın ayrı ve güvenlikli bir site olduğu , yüzme havuzundan spor salonlarına kadar lüks bir konut projesi olduğunu ve TOKİ'nin orta gelire yönelik yaptığı bu toplu konut projeleri ile karşılaştırılamayacağını söyleyeyim (Gene anlamayan çok çıkacak ama olsun).

Tüm bunları neden yazdım bir daha;

TOKİ ilanından satılması planlanan 2+1 evlerin (PMVR3 ağırlıklı 2+1 evlerden oluşuyor) tek tek listesini çıkardım. 1023 adet ev var ve fiyatları 220 bin TL ila 411 bin TL arasında, büyüklükleri ise 69 ila 102 metrekare arasında değişen evler bunlar. Tek tek her bir ev için ortalama metrekare fiyatlarına baktığımda buradaki evlerin en ucuzunun metrekare fiyatının 3078, en pahalısının ise 4244 TL olduğunu hesaplıyorum. Tüm satılacak 2+1'leirn ortalama metrekare fiyatı ise 3661TL.

Gelelim Park Mavera projesine. 4250 TL ortalama fiyatla çıkıldı ki tüm bu saydığımız avantajlara rağmen TOKİ'nin şu anda çıktığı ortalama fiyatın sadece %16 üzerinde.

PMVR Projesinde ihraç sırasında en pahalı metrekare 4881, en ucuz 3251 TL idi. Dolayısıyla bence her alıcı grubuna hitap eden bir fiyat ayarlaması yapılmıştı.

Gelelim şu andaki duruma; fiyatlar geriledi ve ortalama 3470 TL fiyatta PMVR projesindeki evler. bu ne demek dersek eğer, şu anda buradaki en pahalı evin metrekare fiyatı 3985 TL, en ucuzu ise 2654 TL oldu. Yani lüks bir konut projesinden şu andaki TOKİ fiyatlarından daha uygun fiyatla ev alabiliyorsunuz!!!

Bunun daha anlatılacak bir tarafı yok.!!!

Ne olacağını söyleyeyim, millet gene gidecek çılgınlar gibi TOKİ satışına talep yağdıracak ve ardından ikinci elde PMVR'den daha pahalı fiyatlarla birbirilerine satacak.

Şimdi bana yok 10 senelik taksit imkanı TOKİ'nin yok kredilendiriliyor demesin kimse. Evet PMVR'de kredi imkanı olmaması büyük eksiklik ama burada oluşan değer farkını göremeyen insanlara artık diyecek hiiiiç birşey yok..

Gidin TOKİ'den toplu konut alın,

Kalan sağlar bizimdir!!

Sevgiler

Çerkes
    ***"Gelişmek değişmektir. Mükemmellik sık sık değişmektir."
    Yazdıklarım hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir***

5. Smile Çerkes komşuma (belki!)

Sevgili Çerkes Komşum

Dediklerinizin değeri sonra anlaşılacak. Şu an insanlar hemen değer yükselmesini görme düşüncesinde. O yüzden isyandalar. Yukarıda anlattığım gibi bu sertifikanın mantığı anlaşılmadığı için birçok kişi isyan ediyor.

Anlattıklarınız çok değerli fakat çoğunlukla psikoloji öne geçiyor borsada.

Arada siz gibi ümitli insanlar birşeyler yazsın da takipçiler unutulmuş bir hissede olduklarını düşünmesinler.

Saygılar...

Alıntı Originally Posted by Çerkes Yazıyı Oku
    Sevgili komşularım,

Uzun bir zaman oldu ve açıkçası hem yaz dönemi olması hasebiyle hem de burada dönen muhabbettin rahatsızlık vermesi nedeniyle forumdan uzak kaldım.

Ama TOKİ'nin geçtiğimiz günlerde bölgede satışını gerçekleştireceğini açıkladığı 1800 küsür konuta ilişkin açıklamadan sonra buraya tekrar yazma gereği duydum.

Öncelikle, evlerin konumlarını karşılaştırırken söz konusu evlerin değerini etkileyen konum, evin inşaat kalitesi, sosyal donatlar vs gibi hususların göz ardı edilmemesi lazım. Örneğin Gaziosmanpaşada Avrupa Konutları ve tam 500-1000 metre TEM'in karşısında Gazi mahallesi var. Ya da Avrupa konutlarının dibinde Küçükköy mahallesi var. Siz gidip Avrupa konutlarının fiyatını Gazimahallesindeki ve Küçükköydeki fiyatlarla karşılaştırırsanız Avrupa konutlarından ev almamanız lazım. Ama hadi gidin oradan kolaysa ev alın. her neyse..

Kayaşehir bölgesini gezen görenler için (gitmeyenlere de hrita ekledim) yapılacak olan satışların yanlış bilmiyorsam (farklı bir bilgisi olan lütfen aydınlatsın) TOKİ 4. Etapta olacak ve aşağıdaki grafikte yuvarlak içine aldım. https://ibb.co/fCqcj5

Burası konum olarak kent merkezinden daha uzakta ve asıl çekim merkezi olan botanik park kent merkezi ve sağlık kompleksi gibi yerlere daha uzak bir konumda. Dahası buranın ayrı ve güvenlikli bir site olduğu , yüzme havuzundan spor salonlarına kadar lüks bir konut projesi olduğunu ve TOKİ'nin orta gelire yönelik yaptığı bu toplu konut projeleri ile karşılaştırılamayacağını söyleyeyim (Gene anlamayan çok çıkacak ama olsun).

Tüm bunları neden yazdım bir daha;

TOKİ ilanından satılması planlanan 2+1 evlerin (PMVR3 ağırlıklı 2+1 evlerden oluşuyor) tek tek listesini çıkardım. 1023 adet ev var ve fiyatları 220 bin TL ila 411 bin TL arasında, büyüklükleri ise 69 ila 102 metrekare arasında değişen evler bunlar. Tek tek her bir ev için ortalama metrekare fiyatlarına baktığımda buradaki evlerin en ucuzunun metrekare fiyatının 3078, en pahalısının ise 4244 TL olduğunu hesaplıyorum. Tüm satılacak 2+1'leirn ortalama metrekare fiyatı ise 3661TL.

Gelelim Park Mavera projesine. 4250 TL ortalama fiyatla çıkıldı ki tüm bu saydığımız avantajlara rağmen TOKİ'nin şu anda çıktığı ortalama fiyatın sadece %16 üzerinde.

PMVR Projesinde ihraç sırasında en pahalı metrekare 4881, en ucuz 3251 TL idi. Dolayısıyla bence her alıcı grubuna hitap eden bir fiyat ayarlaması yapılmıştı.

Gelelim şu andaki duruma; fiyatlar geriledi ve ortalama 3470 TL fiyatta PMVR projesindeki evler. bu ne demek dersek eğer, şu anda buradaki en pahalı evin metrekare fiyatı 3985 TL, en ucuzu ise 2654 TL oldu. Yani lüks bir konut projesinden şu andaki TOKİ fiyatlarından daha uygun fiyatla ev alabiliyorsunuz!!!

Bunun daha anlatılacak bir tarafı yok.!!!

Ne olacağını söyleyeyim, millet gene gidecek çılgınlar gibi TOKİ satışına talep yağdıracak ve ardından ikinci elde PMVR'den daha pahalı fiyatlarla birbirilerine satacak.

Şimdi bana yok 10 senelik taksit imkanı TOKİ'nin yok kredilendiriliyor demesin kimse. Evet PMVR'de kredi imkanı olmaması büyük eksiklik ama burada oluşan değer farkını göremeyen insanlara artık diyecek hiiiiç birşey yok..

Gidin TOKİ'den toplu konut alın,

Kalan sağlar bizimdir!!

Sevgiler

Çerkes
    Tamamen şahsi düşüncelerimdir. Yatırım tavsiyesi kesinlikle olamaz!

6. Herkese hayırlı bayramlar diliyorum.
    Yatırım tavsiyesidir

7. Yarınki kap sonucu ne olur tahminleri alalım? Kaç daire satılmıştır?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
     Alıntı Originally Posted by ESLU Yazıyı Oku
    Hala bu kağıdı standart hisselermiş gibi algılıyoruz.
    Bu bir klasik hisse senedi değil. Biz ev aldık. Tek farkı tamamını değil, hissesini. Dolayısıyla, nasıl ki Türkiye'de bir evin değeri 1 haftada %50 değişmiyorsa bunun da değişmeyecektir.
    Spekülatif hareketler deneyen büyük para sahibi çakallar mutlaka olacaktır. Ama bunlar Bist'teki gibi etki edemez. %3-5 ile sınırlı kalmak zorunda.

Bana göre halka arz fiyatı pahalı. Bunu daha önce de belirtmiştim. Eğer 35TL civarında ucuz bir arz yapılsaydı, ilk gün %10-20 arası bir getiri verebilir ve bu sayede küçük yatırımcı ödüllendirilip teşvik edilmiş olurdu.

Yabancılara gelince;
    Benim gönlüm der ki, tek lot bile almasınlar. Hiç değilse burası bize kalsın.
    Sn Eslu o zamanlar doğru bir değer biçmiş hisseye, nitekim o fiyata geldi.

O zaman bir yazı yazmıştım buraya ancak silinmişti. ''Menkul kıymetleştirilmiş her araç spekülasyona maruz kalır''

Mevcutta arz fiyatının %19,2 altında işlem görüyor. 100 lot hissenin 1 metrekareye denk geldiğini düşünürsek projede ortalama metrekare fiyatı arzda 4.250 lira iken şu anda 3.434 lira oldu.

Ev almak niyetiyle toplayanlar 100 metrekare için 343.400 lira verseler kafi oluyor sanırım. Bu da pahalı olmayan bir fiyat aslında.

Tabi teslime kadar prim yapmama ihtimali yatırımcıları hisseden uzak tutuyor olabilir.

*Metrekarelerde brüt hesabı kullanılmış. Mesela 123 m2 brüt için 12 bin küsür sertifika gerekiyor ve neti 89 m2 sadece

Şimdiki fiyat normal-iyi ancak arzı pahalı imiş demek ki...

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 112/216 İlkİlk ... 1262102110111112113114122162212 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •