Sayfa 35/88 İlkİlk ... 2533343536374585 ... SonSon
Arama sonucu : 702 madde; 273 - 280 arası.

Konu: dow jonese kafa atan adam iki

1.  Alıntı Originally Posted by ENGRANDMASTER Yazıyı Oku
    Sayın nosfecagrı

öncelikle bir yıldır taşıdığım hisselerimin tamamını 6 ocakta sattım.
    elimde kayda değer miktarda hisse yok.
    bu sebeple objektif olmaya çalıştığım yorumlarımın subjektif olabileceğini unutmayalım.

1 - Bence satış için çok yükseldi bir argüman değildir
    ama büyük el haymana lirası bazında % 100 kazandı.

2 Her gün patron satışları geliyor,
    dükkanın içini en iyi patron bilir.

3- Yabancı satışı devam ediyor,
    son beş haftada yabancı çıkışı bir milyar doları geçti.
    Kendi hissesinde geri alım açıklamış olan Arcelor ereğli
    satmaya başladı.Elindeki toplam mal satmaya başladığı fiyatla
    800 milyon dolardan fazla ve gözü karartmış hepsini satacak gibi duruyor.

4- Satılan mal ister gerçek yabancı olsun,
    ister KaraKemal'ın dediği gibi Tüsiad, Müsiad patronlarının malı olsun,
    sonuçta büyük para bu endeks değerinden
    haftada 300 milyon dolarlık satıyor.
    Yerli küçük yatırımcı bence bunu karşılayamaz.

5- ülke CDS leri yanlış değerleniyor olabilir,
    ama bu CDS değerleri ile ülke iskontomuz bence uyumlu değil.

6-Banka F/K ları şu anda çok düşük ama seneye ortodoks yada ortodoksa yakın para
    politikaları uygulanmaya başlarsa F/K lar ne olur.
    Siz 10 yıllık Türk hazine tahviline yüzde kaç ile para yatırırsınız.
    Ya da bankalar bu tahvillerden ne kadar negatif yazar.

7- Mesela Tüpraş çok büyük kar açıklayacak, ama yıllarca varil başına 2-5 dolar
    civarında gezen Akdeniz rafineri marjı 15 dolar olarak seneyede devam edecek mi
    .
    8- Ben bilanço okumaktan gerçekten hiç anlamam ama
    Mesela ülkenin en büyük holdingi olan KCHOL de TÜPRAŞ rafineri marjı 2-5
    dolara yakınsamaya başlarsa, YKBNK nin elindeki tahviller piyasa fiyatından
    fiyatlanırsa KOÇ holdingin F/K sı nereye gider.
    ( Bu tam izin yapabileceğiniz bir şey ve ben de merak ediyorum)

10- Dolar kurunun seçimden sonra iktidardan bağımsız yükseleceğini varsayıyorum.
    Mevcut iktidar kalırsa daha yavaş,
    ama iktidar değişirse daha hızlı ve daha yukarı
    bu yükselişin günahını da geçmiş iktidara yıkarak.

11-Faiz ise bu iktidar kalırsa yerel seçimlere kadar yan yollarla arttırılır.
    İktidar değişirse 2023 sonunda 40-45 arasında fonlama faizi olacak şeklinde
    tedrici olarak arttırılacağını duyuyoruz.
    Faiz yükselmeye başladığında aşırı negatif faizden kaçan
    mutedil,risk almak istemeyen yatırımcı borsaya eyvallah der ayrılır.

12-Hele bir de seçimde meclis ortadan ikiye bölünürse ve hdp belirleyici olursa
    mesela 260 cumhur ittifakı
    260 millet ittifakı
    80 hdp olursa
    ve
    cumhurbaşkanlığı seçimi de ikinci tura kalırsa

Tüm bunların vadesi de 90 gün.

13-Nasıl ki çok yükseldi, satış için bir argüman değilse
    Paranın borsadan başka bir gidecek yeri yok da
    borsada alım için bir argüman değildir.

14-Üstelik KGF ve benzerleri ile çok düşük faizlerle borçlanmış
    bir çok şirketin bilançolarının ne tarafa gideceği soru işareti.
    Mesela Turgut Özal zamanında Halis toprak neredeydi,
    özal iktidarı bittikten bir süre sonra toprak holding ne oldu.

15- Başlangıçta dillendirildiğinde hiç inanmasam da Kılıçdaroğlu aday olacak gibi duruyor.
    Benim tahminim kılıçdaroğlu aday olursa cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalır.
    ve bu iki haftalık sürede borsa çok çalkalanır.
    kalan 90 günden kısa sürede çok daha yukarı sürecek olan pala bu malı devredemez.

NOT Bu yazı bist 100 ün 5.11 arttığı gün yazılmıştır.
    Sn Engrandmaster, detaylı analiz için çok teşekkür ederim.

Benim penceremden durum şöyle,

Temel olarak, çok büyük coşku ile 1.5 sent civarı bütün varlığımla borsaya girdim. Fırsatı yakaladığımı düşünüyordum ki haklı çıktım, zaten de bu malıı senelerdir taşırım öyle ki ilk alımı 2015 olan hisselerim vardır. Çünkü hisseler gelen bilançolara göre komik kalmıştı, kabak gibi göstere göstere geldi ralli.

Ancak elbette bu temel analiz fiyata göre ve faize göre iyimser / kötümsere gider. Excel listemde tüm bilançoları indirir tek tek sistem çalıştırır değer biçerim. İlk defa senelerdir, devletin resmi tahvil faizini analizimde kullanamadım. Bu nedenle piyasada yaygın olarak son kullanıcıya verilen %25 faize göre analiz yaptım. Ve hisseler bu faize göre bedava idi 1 2 fk bir sürü hisse vardı.

Ralli sırasında vob başlığına da yazdım, aslında Aralık itibarı ile son bilançolara göre ucuz hisse kalmamış idi. Gereğini de açıkçası yaptım sattım malları %25 bi mal bıraktım kendimce beğendiğim şirketlerde. Temel açıdan, benim için her bilanço dönemi kartlar baştan karılır. O anki faiz ne olur bilemiyorum, 20 olursa daha iyimser, 30 olursa daha kötümser bakacağım. Ancak tahvili kullanamamak zaten bir anomali olduğunu net ortaya koyuyor o nedenle yıllardır taşıyan bir YKB yatırımcısı olarak o pozisyonumu kapattım açıkçası kumar oynamak bana göre değil, demoklesin kılıcı gibi tahvil üstümüzde sallanırken banka yatırımı kumar gibi oluyor, kazanan tabi ki haklı olacak, ama ben o riske girecek profilde değilim diyelim.

Özetle, gelen bilançolara göre, TAHMİN yapmadan, elimdeki veri ne ise ona göre ucuz veya pahalı diyorum, poza da ona göre girip çıkıyorum. Bu işleyen bir sistem ve açıkçası son 7 senedir hiç değişmedi, değiştirmeyi de düşünmüyorum, mantığıma yatan hisse olmazsa gelen bilançolarda kenara çekilirim komple. Bist dışı enstrümanlardan fazla anlamadığım için, ALTINS1'e park eder otururum. Zaten bilançolar benim kriterlerimi karşılamaz, faiz de 30 civarı olursa otomatik olarak sizin yazdığınız her şey benim için doğru olmuş olur.

Gelelim teknik tarafa, 4 senedir 1.5 - 2 sent arasına sıkışan ve bu bölgede çok yüksek hacimler gerçekleştiren bir BIST var. Bana göre bu, mal devridir. Bu malı devralan güç patronlar değil, bu piyasayı yapan ve oynatan güç olmalı bana göre.

Sonrasında, çok güçlü bir kırılımla aman vermeden nefessiz süren %200 lük bir ralli var. Bu az buz bir şey değil ve üstelik dolar bazlı. Zaten borsacı diye bilinen pek çok kişi malı ilk kırılımda sattı ve arkadan baktı gördüğüm kadarıyla. Peki piyasayı yukarı ne sürdü? Bence satan olmadığı için piyasa gitti. Yabancı yok. Yerli malı dipte veya kırılımda verdi. Malı toplayan güç, çok bir hacime gerek olmadan patır patır sürdü geçti +7 +8 ler vakayı adiye haline geldi böyle bir hareket bakarsanız sadece 99 da var. 2008 dönüşünden bile sert bir kalkış.

2008 de habere bağlı bir şok var sadece. Ne ortalamalar o kadar aşağı inebilmiş, ne şimdiki gibi yıllar süren bir yatay var, inmiş alım fırsatı verip çıkmış sadece.

Yaşadığımız dönem tıpatıp 99 çıkışı ve teknik anlamda hareketin bitmesi için gereken hiç bir koşul oluşmamış.

Ne olumlu haberler gelmiş, ne tepede herkesin şımarıp birbirine borsa showu yaptığı birkaç ay yaşanmış, ne arkadan el sallayanlara tepeden mal verilmiş. Hiç birisi yok. Bence bunlar seçimden sonra olacak. O nedenle benim gözümde önce temel analiz ve önce bilançolar olmakla beraber, kalan %25 malımı temel olarak beğendiğim hisselerde always in the market şeklinde yönetme düşüncesi var. Yeter ki temelini beğendiğim hisse olsun.

99 çıkışına bakarsanız çok kısa ve çok sert düzeltmelerin yerli yatırımcının karakteri olduğunu görürsünüz.

Çıkarken nasıl satıcı olmadığı içn çıktıysa, şu an düşerken de sadece alıcı yok ve azıcık satışla sert iniyor. alıcı geldiği an aynı hızla roketleyip zirvesini geçmesini ve oha artık o kadar da olmaz denilen yerlere kadar sürmesini bekliyorum, dediğim gibi sadece teknik bakış bu. Teknik demeyelim de, geçmiş hareketlere ve yatırımcı karakterine dayalı benzerlik kurdum diyelim. Olur olmaz bilmek zor tabi. Ama naçizane size tavsiem, söylediğiniz her şey doğru bile olsa, 4 - 5 milyon insanın borsaya yığıldığı bir ortamda, sağlıklı fiyat oluşumu beklenemeyebilir, bütün patronların da malını ala ala sürebilir fonlar eşliğinde, bunu da gözardı etmeyelim ve özellikle short pozda çok çok dikkatli olalım derim.

Genel özet dersek, temel olarak bilançoları bekliyorum, teknik olarak ise hareketin sert düzeltme sonrası devamını bekliyorum, söylediğiniz noktalara katılmakla beraber fiyatlama buna uygun gerçekleşedebilir gerçekleşmeyedebilir, biz borsacıyız sonuçta işimiz para kazanmaya çalışmak, yanlışları düzeltmek veya makro ekonomik durumu fiyatlamak değil malesef.

2. Ortam gitgide daha gerçeküstü bir görünüme bürünür. Tavanda aynalar, buz kovasında pembe şampanya vardır. Kız ona "Hepimiz burada kendi tutkularımızın, dürtülerimizin esirleriyiz" der. Sonra yemek şöleni için büyük salonda toplanırlar. Çelik bıçaklarını sapladıkları halde 'hayvanı' (yabani içgüdülerini ya da ruhlarını) öldüremezler. Bu noktada biraz kendine gelir gibi olan yolcunun hatırladığı son şey çıkış kapısına doğru koşarak kaçmaya başladığıdır. Kendi kendine, "Daha önce bulunduğum yere tekrar dönebileceğim bir geçit bulmalıyım" derken karşısına çıkan gece görevlisi ona, "Rahat ol, gevşe, biz hepimiz ev sahipliği yapmaya programlandık...İstediğin an otelden çıkış yapabilirsin ama asla burayı terkedemezsin" der.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Hotel_...5%9Fark%C4%B1)

Merak etmeme yapı kredi yatırım Murat Berk sebep oldu.
    Yazdıklarımı üzerine alınma
    Hiç biri sana değil.

3. Bist100 bugün 4186 devre keserek borsayı kapattılar, ne zaman açılacağı muamma, umarım ky arkadaşlarda fazla zayiat yoktur, borsamız çok şişmişti düzeltme gerekiyordu ve depremde bunun tuzu biberi oldu.
    Durumu iyi olan arkadaşlar deprem bölgesine maddi yardım etmeyi ihmal etmesin, Allah kimseyi zor duruma düşürmesin

16.96 Since 27 Aralık 2023

4. Herkes çok şey yazdı.
    artık,
    Foruma tek soru soralım.....

cevabı
    haftaya ya da 2- 4 hafta içinde endeksin ne tarafa gideceğinin cevabı olacak.

soru şu
    spot hisse olarak
    salı kapanış fiyatının üzerinde yeni hisse almayı düşünen var mı
    ya da salı kapanış fiyatının altına süzülürse
    elindeki hisseyi tutacak olanlar kimlerdir.

Bu endeks değeri üzerinde daha bir ay önce
    haftada 300 milyon USD lik satanlar
    mecburi alıcı olan fonlara bir haftada ne kadar satarlar.

Ben yarın ne olur bilmem ama 4-6 hafta sonra ne olacağı görünüyor gibi.
    Hiç biri sana değil.

5. Bist100 de o gün 08.02.2023 tarihinde 4186 da devre keserek kapattıkları borsada o günkü işlemleri iptal ettiler ve geçtiğimiz çarşamba günü yani 15.02.2023 de borsayı tekrardan kullanıma açtılar. (kısa bi özet geçtim)

Şu dakka itibariyle 5142 lerden işlem geçen bistte en dikkat çeken şey 49.64 ile tavan yapan ereğlinin tavanı bozmasıyla tüm gözler üzerinde olduğu ve hacim rekoruda bugün o tahtada
    bakalım nolcak, heyecan dorukta

6. Son yıllarda vatandaşın psikolojisi iyice zıvanadan çıktı, enflasyon bi yandan pandemi öbür yandan derken birde üstüne deprem olunca mobing yemiş çalışan gibi tükenmişlik sendromunu bir türlü atamadık, o yüzden karşımızdakinin kalbini kırmamak için bugünlerde ikili diyaloglardan mümkün olduğunca kaçınarak hareket etmeli ve her ne söylenirse söylensin sen haklısın demek gerekir diye düşünüyorum. Tartışmalarda Sen haklısın dersen kavga çıkmazmış.
    Bu dipnotu yazdıktan sonra
    Sadede gelelim,
    Yarın faiz indirim beklentisi mevcut piyasada bakalım mb den nasıl bi karar çıkacak, izliyoruz...
    Komon baybi follow me

7. Geçen yıl EREĞLİ ucuz değil demiştim.

Bu yıl bankalar ucuz değil diyorum.

Bunu da seneye geçen yıl bankalar ucuz değil
    çok pahalı demiştim demek için yazıyorum.

Burada bulunsun.

Ama şunu da ekleyeyim.
    Ben bilanço okumaktan anlamam,
    bankacı değilim,
    ekonomi finans eğitimim yok.
    Hiç biri sana değil.

8.  Alıntı Originally Posted by *Bozkurt Yazıyı Oku
    Bugün günlerden çarşamba bist100 endekisi güniçi düzeltme yaparak başlayıp akşama fışkırtarak 4854 le kapanışını yaptı,
    İkili tepe olasılığını yüksek ihtimal olarak gördüm ve sepetteki yumurtalarımı yeni sahiblerine devrettim.
    düşer düşmez bilemeyiz, bilsem zaten fakir fakir buralarda dolaşmazdım.
    Neyse,
    Birazda concinişişleri yorumlayalım
    Dow Jones endekisi 34200 lerde direncle karşılaştı şuan 34100 lerde cebelleşiyor
    tekrar aşaya bi sorti için hazırlık yapıyor diye düşünüyorum
    sebebleri, piyasadaki global durgunluklar ve şirketlerdeki daralmalar
    Ben yavaştan ufak ufak sepet için portföyü çeşitlendirmeye başladım, yaklaşık üç aydır malsız bekliyordum malumunuz üzere takip edenler bilir.
    Endekis 100 bugün 4980 ni görüp deptürdü şuan 5bin üstünde tutunma çabasında

Sayfa 35/88 İlkİlk ... 2533343536374585 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •