Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
Arama sonucu : 34 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Kral Altın

Alıntı Originally Posted by altınorta Yazıyı Oku
    Acısıyla tatlısıyla bir yılı daha geride bıraktık. 2020 yılı Dünyamıza, Ülkemize, Ailemize güzellikler getirir inşallah.

2019 yılı yatırım araçları ne kazandırmış not edelim 2020 sonunda bakarız.

Kral altın: Tahtı 2019 kimseye bırakmamış. 217'den 290' a gelerek %34 getiri sağlamış.

U100: Borsa açısından degerlendirebilene güzel bir yıl oldu özellikle küçük hisselerde. U100 91000'den 114400' e gelerek %26 getiri sağlamış.

Ons altın: 1280'den 1518'e gelerek %18 getiri sağlamış.

Tl Mevduat faizi: Yıla %25 gibi başlayıp %50 gibi bir kayıpla %12 lerde kapadı. Yinede ortalaması yıllıkta %18 gibi bir getiri sağlamıştır.

Dolar: 2018 yılında çıldıran 10 lar 12 ler havada uçan dolar. 5.29' dan 5.94 gelerek %12 gibi bir getiri sağlamış.

Demekki short yapmayan herkeş az çok bir şeyler kazanmış.

De bu kazandıklarımızla, sene başıyla sonunda aynı satın alma gücüne sahipmiyiz acaba. 2019 başında 1.7 olan çiğ süt fiyatı 2.3 olmuş. Tüketici 5-6 Tl ye alıyor. %35 gibi bir artış olmuş.

Gram altındaki artış oranı gercek enflasyon oranı olabilir gibi geliyor bana.

SM-C5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Evet koca bir yıl geçti gitti. Pek hoş hatırlanmayacak bir yıl olarak hafızalarda kalacak gibi, İspanyol gribinden 100 yıl Sonra herhalde şuanda yaşayan herkes pandemiyle korona ile tanıştı.

2021'e girdik, pandemi bitti mi hayır, aşılar ne kadar çare olacak bakalım. Yalnız ben 2021'de koronadan çok kuraklıktan korkuyorum. Yağmur, kar yağmıyor, barajlar SOS veriyor. Yeraltı suları çekiliyor. Bu tüketim alışkanlıklarıyla, dünyamız bu nüfusu kaldıracak gibi görünmüyor.

Neyse bakalım 2020 başından 2020 sonuna yatırım enstrümanları ne kazandırmış. Excel de tablo yaptım.

Altın birinciliği kimseye kaptırmamış yine. Faiz ikinci gibi görünse de faizdeki değişim oransal olduğu için sonuncu aslında.Euro ve dolar dünyada sisteme harıl harıl para verilmesine ve bizde faizlerin 12 den 17 ye çıkmasına rağmen Tl karşısında iyi değerlenmiş. Enteresan borsamızda kazançlar faiz artırılmaya başlanmasından sonra hızlanmış. Normalde yüksek faiz borsalar açısından iyi değil denir.

https://twitter.com/e507/status/1343...569913347?s=19

Artan para arzı, bakalım nereye kadar sürecek.
    Son düzenleme : altınorta; 01-01-2021 saat: 20:49.

Zaman nasıl geçiyor yılın 3/1 gitmiş. Dört ayda neler oldu neler ama yazacak gücüm yok. Piyasalar anlamında tabiki de. Üç kağıt ekonomisine devam faiz, döviz, borsa emme basma şeklinde gidiyor bakalım. Birde kripto paralarımız, coinlerimiz çıktı ki evlerden ırak, sonu iyi olur inşallah. Millet geceleri teheccüd namazlarına başladı eşleri anlamasın diye.

Neyse uzatmayayım, 2021 başından bugüne takip ettiğimiz enstrümanların getiri götürüsünü yazalım.

Gram altın : 465 lira ile +%3 getiri sağlamış.

Bist100 : 1380 ile -%6,5 götürmüş.

Dolar : 8.2 ile +% 10 getirmiş.

Ons altın : 1770 ile -% 7 götürmüş.

Görüldüğü gibi genel anlamda çokta uçan, kaçan, çöken bir şey yok. Dalgalanmalar ile işi götürmeye çalışıp, karşılıksız paraları da kriptolarda yakmaya çalışıyorlar gibi. Bence zor, bu mızrak bu çuvala sığmaz. Covid belası tam gaz sürüyor, kime neye inanacağımızı şaşırdık. Salgın mı, yapma virüs mü, tamamen algı mı vs. Benim tek umudum pandemilerin 2 yılda etkisini yitirmesi tezi, laboratuvar işi değilse tabi ki. Neyse piyasalar, özellikle pandeminin başından beri çok zor mantıklı ne varsa olmuyor, mantıksızlıklar oluyor, tüm basılan paraya rağmen onsun bu seviyelerde kalması gibi. Görüşürüz yine kendinize iyi bakın, sağlıcakla kalın.

3.  Alıntı Originally Posted by altınorta Yazıyı Oku
    Zaman nasıl geçiyor yılın 3/1 gitmiş. Dört ayda neler oldu neler ama yazacak gücüm yok. Piyasalar anlamında tabiki de. Üç kağıt ekonomisine devam faiz, döviz, borsa emme basma şeklinde gidiyor bakalım. Birde kripto paralarımız, coinlerimiz çıktı ki evlerden ırak, sonu iyi olur inşallah. Millet geceleri teheccüd namazlarına başladı eşleri anlamasın diye.

Neyse uzatmayayım, 2021 başından bugüne takip ettiğimiz enstrümanların getiri götürüsünü yazalım.

Gram altın : 465 lira ile +%3 getiri sağlamış.

Bist100 : 1380 ile -%6,5 götürmüş.

Dolar : 8.2 ile +% 10 getirmiş.

Ons altın : 1770 ile -% 7 götürmüş.

Görüldüğü gibi genel anlamda çokta uçan, kaçan, çöken bir şey yok. Dalgalanmalar ile işi götürmeye çalışıp, karşılıksız paraları da kriptolarda yakmaya çalışıyorlar gibi. Bence zor, bu mızrak bu çuvala sığmaz. Covid belası tam gaz sürüyor, kime neye inanacağımızı şaşırdık. Salgın mı, yapma virüs mü, tamamen algı mı vs. Benim tek umudum pandemilerin 2 yılda etkisini yitirmesi tezi, laboratuvar işi değilse tabi ki. Neyse piyasalar, özellikle pandeminin başından beri çok zor mantıklı ne varsa olmuyor, mantıksızlıklar oluyor, tüm basılan paraya rağmen onsun bu seviyelerde kalması gibi. Görüşürüz yine kendinize iyi bakın, sağlıcakla kalın.

Elinize sağlık.
    Daaaa bu nasıl olmuş? Onu anlayamadım.
    Gram altını TL, Ons altını USD bazlı mı hesaplıyorsunuz?
    https://www.kisavade.com/
    Al,sat,tut,yakala,sık,bırak vb. tavsiye için aracı kurumunuzla görüşün.

Alıntı Originally Posted by obblomovv Yazıyı Oku
    Elinize sağlık.
    Daaaa bu nasıl olmuş? Onu anlayamadım.
    Gram altını TL, Ons altını USD bazlı mı hesaplıyorsunuz?
    Her birini, ayrı ayrı oran olarak hesaplıyorum. Gram altın 453 müş 465 olmuş, Ons 1896 imiş 1770 e düşmüş.

5. Tabii siz bilirsiniz de...
    Bir baz değer yoksa biraz sıkıntılı olmaz mı hesaplama? Dahası kıyaslama?
    Diyelim elimizde 1 ons altın var.
    Ve olmaz ya! Oldu!
    USDTRY %10 düştü, Bu esnada XAUUSD %9 arttı.
    Kârda mı sayacağız kendimizi?

Alıntı Originally Posted by obblomovv Yazıyı Oku
    Tabii siz bilirsiniz de...
    Bir baz değer yoksa biraz sıkıntılı olmaz mı hesaplama? Dahası kıyaslama?
    Diyelim elimizde 1 ons altın var.
    Ve olmaz ya! Oldu!
    USDTRY %10 düştü, Bu esnada XAUUSD %9 arttı.
    Kârda mı sayacağız kendimizi?
    %1 zararda olursunuz, Abd de alsaydınız ons altını %9 karınız olurdu. Bir kıyaslama yok aslında siz Tl verip altın alıyorsanız ons altın değilde gram altın almış oluyorsunuz. Gram altınında, bir ayağı dolar, bir ayağı ons.

7.  Alıntı Originally Posted by altınorta Yazıyı Oku
    %1 zararda olursunuz, Abd de alsaydınız ons altını %9 karınız olurdu. Bir kıyaslama yok aslında siz Tl verip altın alıyorsanız ons altın değilde gram altın almış oluyorsunuz. Gram altınında, bir ayağı dolar, bir ayağı ons.

Genel anlamda kafa karıştırıcı olmaz mı?

Altın' ın baz değeri ONS/USD ise...
    Para birimi(Currency) açısından(yazdığımız dil ve kullandığımız para birimine bakarak),
    analizin temel olarak ONS/USD olması, üzerine USD/TRY' nin bir çarpan olarak eklenmesi gerekmez mi?
    Bilemiyorum tabii... Topik sizin, keyif sizin.

Yok hocam, topik benim olsa ne olacak şurada karalıyoruz bir şeyler, keyfi dediğiniz durumu anlayamadım.

Şimdi Gram altını olan birisi, altınım kaç Tl olmuş diye bakıyor, ona göre kar zarar hesaplıyor. Usd/ Try burada çarpan.

Ons altında usd bazında işlem görüyor, 1600, 1700 dolar diye Onunda artısı etkisi dolar bazında zaten.

Sizin sıkıntılı, yanlış gördüğünüz yer neresi?

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •