Sayfa 899/901 İlkİlk ... 399799849889897898899900901 SonSon
Arama sonucu : 7206 madde; 7,185 - 7,192 arası.

Konu: DOHOL - Doğan Holding

1.  Alıntı Originally Posted by RAVİ Yazıyı Oku
    Taslak izahnameye ulaştım: https://www.gamarecycle.com/upload/f...AKIZAHNAME.pdf

Kendimce yaptığım değer analizi sonrası nasıl bir satın alma olmuş, karlı mı değil mi özet geçeyim ($ kurunu yaklaşık 30 TL/$ aldım):

1- Gama Recycle Sürdürülebilir Teknolojiler A.Ş. (Gama Recycle) sermayesinin % 70'ine denk gelen payların 34.7 M $'a satın ve devir alınmasına (İşlem) ilişkin olarak Kaplan Holding A.Ş. (Satıcı) ile mutabakata varmıştır.

2- TL olarak ödenecek miktar: 1.041.000.000 ve toplam şirketin fiyatı ise: 1.487.142.857. Bu da yaklaşık özsermaye (1.488.000.000) kadar kuru yuvarladığım için) normal olarak.

3- Şirketin Firma Değeri (ben buna Firma Külfeti diyorum): 4.797.000.000. Görüldüğü üzere bu fiyatın oldukça altında, benzetmek ne kadar doğru bilmiyorum ama şöyle demek sanki yanlış olmaz, borçlar hariç satın alınmış. Yukarıda da yazdığım üzere şirket özsermaye üzerinden satın alınmış, herhangi başka bir ekleme yok (şerefiye, marka değeri vb.).

4- 2022 yılı şirket performansına göre ben ederini 2.494.541.670 olarak hesapladım. 1.487.142.857'ya göre yaklaşık %60 iskonto ile alınmış ki benim hisse seçerken seçtiğim iskonto oranına oldukça yakın bir oran.

Sonuç olarak açıklanan verilerin doğru olduğunu ve 2023 yılının da benzer bir performansla geçtiğini kabul ederek gayet uygun bir satın alma olmuş diyebilirim.
    RAVİ teşekkürler bu analiz için...
    Kapa atılan haberi anlamadım açıkcası...

Eş zamanlı bedelli sermaye artışı olacak diye anlıyorum...

Karşı tarafın bedelli ücretini de biz ödüyoruz ve toplam 85 milyon dolara %70 doholün oluyor...

Fiyat hesaplama konusunda bilgim yok umarım bir katakulli ile çakallık yapmazlar zira geçmişinde var kötü satın almalar...

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
    Sırtlanlar diyarında yem olma dikkat et.

2.  Alıntı Originally Posted by DahaFazlaOlmaz Yazıyı Oku
    RAVİ teşekkürler bu analiz için...
    Kapa atılan haberi anlamadım açıkcası...

Eş zamanlı bedelli sermaye artışı olacak diye anlıyorum...

Karşı tarafın bedelli ücretini de biz ödüyoruz ve toplam 85 milyon dolara %70 doholün oluyor...

Fiyat hesaplama konusunda bilgim yok umarım bir katakulli ile çakallık yapmazlar zira geçmişinde var kötü satın almalar...

Evet KAP biraz kafa karıştırıcı. Tekrar baktım, toplam iktisap bedeli yukarıda alıntıladığım gibi 34,7 milyon, satın alma bedeli bu diye anlıyorum. Daha sonra yapılacak bedellide karşı tarafın yükümlü olacağı tutar da eklenmiş buna.

83 milyon yatırım ise planlanan yatırım bunda yapılması planlanan bedelli sermaye artışları var, açıklamadan başka bir yatırım olup olmadığını anlayamıyoruz. Yalnız sadece bedelli için sermayenin çok üzerinde bir sayı 83 milyon ve ciddi bir sayı her ne kadar tıplam dolar varlık işinde küçük bir tutar olsa da.

Burda bir ayrıntı çoğul kullanıp bedelli sermaye artışları kelimelerini kullanmış olmaları. Acaba birden fazla bedelli mi düşünülüyor ve hangi vadede. Mevzuat ne kadar izin veriyor bunlara bilmiyorum.

Böyle konuşacak biri olunca ayrıntılar daha iyi anlaşılıyor. Yorum yapmak isteyen ama çekinen varsa çekinmesin.

3. Ben şöyle anladım

83-37=46 $

46$ dohol ve karşı firma bedelli artışı

En son durumda %70 doholün
    %30 karşı taraf

Bu iş kolu niş bir saha...

Burada düşünülmesi gereken Holding'in dürüst olup olmayacağı ve küçük yatırımcının hakkını hakkını gasp edip etmeyeceği

4. 83-35=. 48
    48 ==10x

4,8x3=14,4 %30
    4,,8x7=,,,,,

5.  Alıntı Originally Posted by DahaFazlaOlmaz Yazıyı Oku
    83-35=. 48
    48 ==10x

4,8x3=14,4 %30
    4,,8x7=,,,,,

Şirketle görüştüm. Dediğim gibi birden fazla bedelli olacak. Ky katılmayacağı için hızlıca tamamlanabileceğini ilettiler. Bana denilen satın alma toplam bedeli 34.7 m$ kapta açıklandığı gibi. 48 m$ civarı bu bedellilerde kullanılacak sermayenin alt detaylarını öğrenemedim. Yukarıda yazdığım üzere firma değeri ve özkaynak hesabından anlaşılacağı üzere 110 m$ borcun kısmen (benim eldeki kısıtlı bilgilerle hesapladığım kadarıyla 69 m$ borç kapanacak) kapatılmasına yarayacak bu süreç.

6.  Alıntı Originally Posted by DahaFazlaOlmaz Yazıyı Oku
    Ben şöyle anladım

83-37=46 $

46$ dohol ve karşı firma bedelli artışı

En son durumda %70 doholün
    %30 karşı taraf

Bu iş kolu niş bir saha...

Burada düşünülmesi gereken Holding'in dürüst olup olmayacağı ve küçük yatırımcının hakkını hakkını gasp edip etmeyeceği

Alıntı Originally Posted by RAVİ Yazıyı Oku
    Şirketle görüştüm. Dediğim gibi birden fazla bedelli olacak. Ky katılmayacağı için hızlıca tamamlanabileceğini ilettiler. Bana denilen satın alma toplam bedeli 34.7 m$ kapta açıklandığı gibi. 48 m$ civarı bu bedellilerde kullanılacak sermayenin alt detaylarını öğrenemedim. Yukarıda yazdığım üzere firma değeri ve özkaynak hesabından anlaşılacağı üzere 110 m$ borcun kısmen (benim eldeki kısıtlı bilgilerle hesapladığım kadarıyla 69 m$ borç kapanacak) kapatılmasına yarayacak bu süreç.
    Burada yatırım yaptığımız şirketi veya fiyatı övmekten çok açıkça bilgi paylaşmak güzel. Ben de her işleme şüpheyle bakmaktan tarafım özellikle geçmiş tecrübeleriniz varsa. Ben şirkete ne kefilim ne de değilim. Herkes gibi anlamaya çalışıyorum ve kafama yatmayan kısımları sorgulamaya çalışıyorum. Kimseye al sat tavsiyesi olmadan bilgisi olan varsa paylaşırsa o zaman zenginleşiyor bu mecra. Kafamda hala soru işaretli yerler var, zaten yoksa asıl sorun o zaman var demektir. Karşılıklı yazışmalar güzeldi. Varsa başka bilgisi/görüşü olan okuyalım derim.

7. 25 yıl önce ne ise şimdi o ..suç sende degil senin gibi finans orspsuna 20 yıl sonra tekrar bulaşanda ..shortçuların kerhanesi olmuş..şimdi bunlar enflasyon muhasebesinde kesin zarar gösterirler..

8. Geri alımlar hız kesmiyor. Beklentim güzel bir temettü ve okkalı bir bedelsiz. Geri alımların buna işaret olduğuna inanıyorum. Fiyatın buralarda sürünmesi ilginç ama olsun al sat için yada sat al için güzel imkanlar yaratıyor.

Gesendet von meinem motorola edge 30 ultra mit Tapatalk

Sayfa 899/901 İlkİlk ... 399799849889897898899900901 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •