Sayfa 182/387 İlkİlk ... 82132172180181182183184192232282 ... SonSon
Arama sonucu : 3089 madde; 1,449 - 1,456 arası.

Konu: RYGYO - Reysaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

1. Bu duruma göre Reysaş Lojistik payı %62, yabancı fonlar payı %12,6, Döven ailesi payı da yaklaşık %6 oluyor. Bilinmeyen bir durum değil. Geri kalan %19,40 da diğer yatırımcıların gözüküyor, tabi bilmediğimiz farklı pay sahipliği durumu yoksa.. Ytd..

2. Düşüş yüzde 3.85 garan 3.73 kutlarım

3. adam elindeki hisseleri satabilmek için günlerce yazdı çizdi 070 lerden 080 lere hissenin alışlarını doldurarak götürdü 079 ve 080 den sattı gitti.
    şimdi alt kademeler bomboş aşağılara gelirse yeniden gelir.
    burada yazılanlara itibar etmeyin kimse bedava peynir dağıtmıyor.

4.  Alıntı Originally Posted by ufuktakiler Yazıyı Oku
    adam elindeki hisseleri satabilmek için günlerce yazdı çizdi 070 lerden 080 lere hissenin alışlarını doldurarak götürdü 079 ve 080 den sattı gitti.
    şimdi alt kademeler bomboş aşağılara gelirse yeniden gelir.
    burada yazılanlara itibar etmeyin kimse bedava peynir dağıtmıyor.
    bedava peynir fare kapanında olur , ben de şerh düştüm pr çalışması olabilir diye

5. İnsan ne kadar bilsede yine de aldatılmaya müsait aslında, arkadaş bir şey gizlemedi altları alışları ben doldurdum dedi ,ben trade yapıyorum zaman zaman girip çıkıyorum dedi aklı olana bu kadar yeter ama bunları satır aralarından alıp güneşe tutmak lazım

6. Dolar seviyesi bu hisse fiyatında son iki yıldır belirleyici oluyor. Maalesef kurdaki artış da hisse fiyatlarına olumsuz olarak yansıdı.

Ufak bir hesap yaparsak, yılsonu dolar kuru olan 5,2810, ilk çeyrek sonunda 5,6284 olarak %6,58 artmıştır. Sonucunda da yaklaşık 72 mio'luk bir finansman gideri oluşuyor ki zararın da ana kaynağı bu giderdir. İkinci çeyrek sonu kur 5,7551 ile yıllık bazda %8,97'lik bir artışı gösteriyor ve ilk çeyreğe göre de %36,32 artmıştır. Bu durum da finansman giderlerinin 98 mio'ya ulaşmasını sağlar. Yalnız bu hesaplamalara dönem içi ödenen, giren çıkan paraların kur durumu dahil olmadığından yaklaşık olarak kabul edilmesi gerekir, farklılık olacaktır.

Sadede gelirsek, kur farkı 100 milyonlara dayanırken, gelirlerimiz de 110-120 bandına ikinci çeyrekte oturacaktır. Önümüzdeki günlerde en geç 17 Ağustos'a kadar açıklanacak kar/zarar rakamında bu durumu göz önüne alabilir ve aşağı yukarı kar/zararımızı öngörebiliriz.

Ayrıca, kur etkisini ölçmek ve ona göre hareket etmek için mevcut durumu sabit olarak düşünürsek, hesapladığım kadarıyla kurun 6,22 olması da bir anlamda gelirlerimizin finansman giderlerini karşıladığı başabaş noktasıdır. Diğer koşullar göz önüne alınmadığından, Sur Yapı'dan gelecek para, ekstra kredi kullanımı ve finans yükleri vb faktörler bu noktayı aşağı yukarı çekebilir.

Kurun şu anki mevcut durumu korunabilirse iyi noktada olduğumuzu söyleyebiliriz. Yılsonuna kadar bekleyip göreceğiz, bu seviyeler çok aşılmazsa güzel kar rakamları ile tanışabiliriz.

Şirketin fiyatı tamamen kur farkına endeksli bir şekilde şekilleniyor ve dalgalanmalardan çok etkileniyor. Bu denli karını kira gelirlerine göre üç aşağı beş yukarı tahmin edebileceğimiz bir şirket var ve kur etkisinden dolayı hiç bir plan tutmuyor, hesaplama yapamıyoruz. Fakat bu etki de borçlar azaldıkça ortadan kalkacağından, şirket de gerçek ederini eninde sonunda bulacaktır. Temennimiz kur etkisi olumsuz olarak şirketi borçlar azalana kadar etkilemeyi bırakırsa, bizler de bu süre zarfında şirketin değerini bulacağından, olumlu etkileniriz.. Ytd..

7.  Alıntı Originally Posted by Warduck Yazıyı Oku
    Dolar seviyesi bu hisse fiyatında son iki yıldır belirleyici oluyor. Maalesef kurdaki artış da hisse fiyatlarına olumsuz olarak yansıdı.

Ufak bir hesap yaparsak, yılsonu dolar kuru olan 5,2810, ilk çeyrek sonunda 5,6284 olarak %6,58 artmıştır. Sonucunda da yaklaşık 72 mio'luk bir finansman gideri oluşuyor ki zararın da ana kaynağı bu giderdir. İkinci çeyrek sonu kur 5,7551 ile yıllık bazda %8,97'lik bir artışı gösteriyor ve ilk çeyreğe göre de %36,32 artmıştır. Bu durum da finansman giderlerinin 98 mio'ya ulaşmasını sağlar. Yalnız bu hesaplamalara dönem içi ödenen, giren çıkan paraların kur durumu dahil olmadığından yaklaşık olarak kabul edilmesi gerekir, farklılık olacaktır.

Sadede gelirsek, kur farkı 100 milyonlara dayanırken, gelirlerimiz de 110-120 bandına ikinci çeyrekte oturacaktır. Önümüzdeki günlerde en geç 17 Ağustos'a kadar açıklanacak kar/zarar rakamında bu durumu göz önüne alabilir ve aşağı yukarı kar/zararımızı öngörebiliriz.

Ayrıca, kur etkisini ölçmek ve ona göre hareket etmek için mevcut durumu sabit olarak düşünürsek, hesapladığım kadarıyla kurun 6,22 olması da bir anlamda gelirlerimizin finansman giderlerini karşıladığı başabaş noktasıdır. Diğer koşullar göz önüne alınmadığından, Sur Yapı'dan gelecek para, ekstra kredi kullanımı ve finans yükleri vb faktörler bu noktayı aşağı yukarı çekebilir.

Kurun şu anki mevcut durumu korunabilirse iyi noktada olduğumuzu söyleyebiliriz. Yılsonuna kadar bekleyip göreceğiz, bu seviyeler çok aşılmazsa güzel kar rakamları ile tanışabiliriz.

Şirketin fiyatı tamamen kur farkına endeksli bir şekilde şekilleniyor ve dalgalanmalardan çok etkileniyor. Bu denli karını kira gelirlerine göre üç aşağı beş yukarı tahmin edebileceğimiz bir şirket var ve kur etkisinden dolayı hiç bir plan tutmuyor, hesaplama yapamıyoruz. Fakat bu etki de borçlar azaldıkça ortadan kalkacağından, şirket de gerçek ederini eninde sonunda bulacaktır. Temennimiz kur etkisi olumsuz olarak şirketi borçlar azalana kadar etkilemeyi bırakırsa, bizler de bu süre zarfında şirketin değerini bulacağından, olumlu etkileniriz.. Ytd..
    sayin warduck bu kur hikayesi gecmis finansman borcundan kaynakli ise hedge edilemez mi ,hedge maliyeti kumar oynamaktan karli degilmi mi bu bir ikincisi sirketin ozkaunaklari ile piyasa degeri arkasinda kabaca 6,7 kat fark varken sadece gelir gider dengesi ve kur farki neden fiyati belirler ?belirlesin?

8. Sayın Desidero74, görüşlerinizde haklısınız. Yalnız, bu denli şirket yönetenlerin de bu kadar saf olacaklarını tahmin etmiyorum. Önceki 15-16 yıllık süreçte kurlarda ciddi bir dalgalanma olmaması, hedge maliyeti gibi unsurlar bu duruma mani olmuş olabilir. Ama benim düşünceme göre, kira bedellerinin yabancı para cinsinden yapılması, en doğal hedge yöntemiydi ve tahsil edilen yabancı paralarla ilgili borçlar ödenmekteydi. 32 Sayılı Kararda değişiklik yapılarak, tam da ihtiyaç duyulan dönemde bu doğal hedge yönteminin bir gecelik kararla çökmesi ve kiraların tekrar TL üzerinden yapılandırılması kalede görülen en büyük gol oldu.

İkinci sorunuza gelirsek, gelir gider dengesi ve kur farkı bileşimi ile gelir tablosunun en altında nihai kar/zarar rakamı belirleniyor. Sadece bu rakama bakarak karar verenler için kur farkı zararı net olarak etkili olmaktadır. Neticede zarar eden bir firmaya niçin yatırım yapayım diyen yatırımcılar alımlarını çekince, ortalık bazı kişilere kalıyor ve rahatça günlük çok düşük hacimlerle de olsa fiyatı belirleyebiliyorlar. Burada patronun hissesine sahip çıkarak, netice olarak şirketin %62'si onun ve en büyük karı ve zararı kendisi yapacak olduğu için, gerekiyorsa bizzat kendisi alım yaparak, bu spekülatif durumu ortadan kaldırması beklenir. Geçenlerde çok cılız bir alım geldi, inşallah devamı da gelir.

Diğer bir husus ise, piyasa defter değerinin çok düşük olmasıdır. Bu konuyu anlamakta ben de çok güçlük çekiyorum. Bugün şirket kapatılsa, tüm varlıklar nakte dönülse ve bununla tüm borçlar kapatılsa, kalan parayı hisse sahiplerine dağıtsalar, bir hissenin fiyatı kaç olur sorusunun cevabı konuyu özetleyecektir bence.. Tabi ki böyle bir şirketin bunu yapmasını beklemiyoruz ve prospective pd/dd'ini de göz önüne alarak bu şirkete yatırım yaptık. Geçen yıllar bu işin cabası ama sonuçta umarım yatırım kararımızda yanılmayız ve tiyoculara, speklere inat bildiğimiz doğrular üzerinden kazanırız.. Ytd..

Sayfa 182/387 İlkİlk ... 82132172180181182183184192232282 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •