Sayfa 183/386 İlkİlk ... 83133173181182183184185193233283 ... SonSon
Arama sonucu : 3088 madde; 1,457 - 1,464 arası.

Konu: RYGYO - Reysaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

1. Sayın warduck evet gayet net bir genel tablo çizmişsiniz , kiraların dolardan tl ye çevrilmesi çok etkilemiş

2. Kİraların tl ye cevrildiğini de nerden cıkardınız, diğer gyo lar bununla ilgili açıklama yaptılar, siz bu şirketten bu yönde bi açıklama gördünüz mü ayrıca yeni yapılan anlaşmaların da bir kısmı yine döviz cinsi

3. Sayın ekilit, 2019 Kap haberlerini incelediğimde, yeni sözleşme ve eski sözleşmelerin yenilenmeleri hep TL üzerinden olmuştur. Bunların arasında iki adet istisna var ve bu firmalar Hellman ve Gefco Lojistik firmalarıdır ve kiralamalar USD üzerinden yapılmıştır. 32 sayılı kanuna göre %51 ve üzeri ortaklık payı yabancı ülke mukimlerine aitse, kiralama döviz üzerinden yapılabilir. Bu firmalar da anladığım kadarıyla Türkiye de kurulmuş yabancı ortaklı firmalardır.

Bu kararla ilgili kırılma noktası olarak geçen yılı örnek gösterebiliriz. Bu yıldan itibaren kurdaki artış hızı enflasyon hızı ile doğru orantılı hareket ettiği sürece, bir kazanç kayıp da söz konusu olmaz. Aksi durumlar, neticeyi ilgili yönde etkiler. Bugün itibariyle kuru 5,67 olarak alırsak, yıl başından itibaren USD artışının %7,37 olduğunu görüyoruz. Hesaplarımızı yaparken bu faktörü de göz önünde bulundurmakta fayda var. Ytd..

4.  Alıntı Originally Posted by Warduck Yazıyı Oku
    Sayın Desidero74, görüşlerinizde haklısınız. Yalnız, bu denli şirket yönetenlerin de bu kadar saf olacaklarını tahmin etmiyorum. Önceki 15-16 yıllık süreçte kurlarda ciddi bir dalgalanma olmaması, hedge maliyeti gibi unsurlar bu duruma mani olmuş olabilir. Ama benim düşünceme göre, kira bedellerinin yabancı para cinsinden yapılması, en doğal hedge yöntemiydi ve tahsil edilen yabancı paralarla ilgili borçlar ödenmekteydi. 32 Sayılı Kararda değişiklik yapılarak, tam da ihtiyaç duyulan dönemde bu doğal hedge yönteminin bir gecelik kararla çökmesi ve kiraların tekrar TL üzerinden yapılandırılması kalede görülen en büyük gol oldu.

İkinci sorunuza gelirsek, gelir gider dengesi ve kur farkı bileşimi ile gelir tablosunun en altında nihai kar/zarar rakamı belirleniyor. Sadece bu rakama bakarak karar verenler için kur farkı zararı net olarak etkili olmaktadır. Neticede zarar eden bir firmaya niçin yatırım yapayım diyen yatırımcılar alımlarını çekince, ortalık bazı kişilere kalıyor ve rahatça günlük çok düşük hacimlerle de olsa fiyatı belirleyebiliyorlar. Burada patronun hissesine sahip çıkarak, netice olarak şirketin %62'si onun ve en büyük karı ve zararı kendisi yapacak olduğu için, gerekiyorsa bizzat kendisi alım yaparak, bu spekülatif durumu ortadan kaldırması beklenir. Geçenlerde çok cılız bir alım geldi, inşallah devamı da gelir.

Diğer bir husus ise, piyasa defter değerinin çok düşük olmasıdır. Bu konuyu anlamakta ben de çok güçlük çekiyorum. Bugün şirket kapatılsa, tüm varlıklar nakte dönülse ve bununla tüm borçlar kapatılsa, kalan parayı hisse sahiplerine dağıtsalar, bir hissenin fiyatı kaç olur sorusunun cevabı konuyu özetleyecektir bence.. Tabi ki böyle bir şirketin bunu yapmasını beklemiyoruz ve prospective pd/dd'ini de göz önüne alarak bu şirkete yatırım yaptık. Geçen yıllar bu işin cabası ama sonuçta umarım yatırım kararımızda yanılmayız ve tiyoculara, speklere inat bildiğimiz doğrular üzerinden kazanırız.. Ytd..
    Siz rahat olun yemin edebilirimki bu şirketi kapatıp içindekilerini nakite dönüp yatırımcıya dağıtıyorum dediğinde; Durmuş sizi çoktan bırakın para almayı bide borçlandırmış olacaktır.

5.  Alıntı Originally Posted by celikahmet72 Yazıyı Oku
    Siz rahat olun yemin edebilirimki bu şirketi kapatıp içindekilerini nakite dönüp yatırımcıya dağıtıyorum dediğinde; Durmuş sizi çoktan bırakın para almayı bide borçlandırmış olacaktır.
    hayırlısı olsun bakalım

6. Adamlar 82 ye degdirip 79 kapattiriyorlar vay vay vay 1 aydir boyle ne desem bilemedim

7.  Alıntı Originally Posted by Desidero74 Yazıyı Oku
    Adamlar 82 ye degdirip 79 kapattiriyorlar vay vay vay 1 aydir boyle ne desem bilemedim
    Ne diyecez bunu yapanın kulaklarını çınlatacaz

8.  Alıntı Originally Posted by MHTMHT2 Yazıyı Oku
    Ne diyecez bunu yapanın kulaklarını çınlatacaz
    evet ister istemez 😁 😁 😁

Sayfa 183/386 İlkİlk ... 83133173181182183184185193233283 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz