Sayfa 272/387 İlkİlk ... 172222262270271272273274282322372 ... SonSon
Arama sonucu : 3089 madde; 2,169 - 2,176 arası.

Konu: RYGYO - Reysaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by VaLeNTiNe Yazıyı Oku
    Egemen Döven bedelli parasını yatırmış. Hisse artışı ondan kaynaklanıyor. Normal hisse alışı değil yani.
    Sermayedeki payi artmis, yani orani artmis. Tl degil %

2. Oran daha kullanmayanlar olduğu için artıyor. Ana şirket RYSAS henüz kullanmadı mesela. Egemen ve Durmuş Döven şahsi kullanımlarını erken yaptılar.

3. Şirketimiz portföyünde bulunan İzmir İli Kemalpaşa İlçesi Ansızca Köyü 253 Ada 2 Parsel üzerindeki 12.902,23 m2 arsa üzerine inşa edilecek asma katlar dahil 7.128 m2 deponun tamamı 01/04/2022 tarihinden itibaren başlamak üzere "Bidfood Efe Dağıtım ve Pazarlama A.Ş."ye 5 yıl+5 yıl toplam 10 yıllığına kiraya verilmiştir.

Kiraya verilen depodan yaklaşık 62.000.000-TL+KDV gelir elde edilecektir.

Kamuoyunun ve yatırımcılarımızın bilgilerine sunarız.

15 milyona aldığı arsaya yapacağı depoyu 10 yıl için 62 milyona kiraya verdiler. Durmuş Döven arsayı bedaya kapatmış anlayacağınız.

Bu haberi Cuma günü hiç görmediler. Adana Sarıçam'dan sonra İzmir'de de etkili depo yatırımları geliyor.

Gebze Balçık'da büyük bir araziye çok para verdiler bakalım Durmuş Döven orda da voleyi vuracak mı? Onun da haberi gelir diye düşünüyorum yakında.

4. Bedelli sonrası kasaya girecek para şirketin elini güçlendiriyor. Öte yandan zaten mevcut depoların kira potansiyeli çok artmış durumda. Önümüzdeki seneden itibaren aylık 50milyonluk bir gelire ulaşılması işten bile olmayabilir.

Böyle güçlü bir nakit akışı şirketin yatırımlarının da hızlanmasına imkân tanıyacaktır. Patronun zihniyeti temettüden çok yatırımdır çünkü. Eskiden borçlanarak yapılan depo yatırımları artık özkaynaklarla yapılacak gibi duruyor. Finansman maliyeti olmadığı için bundan sonra büyüme daha da hızlı olacak gibi.

Bir diğer önemli noktada özkaynaklarda. Patronun daha önce ifade ettiği gibi "Topraktan da para kazanıyoruz" sözünü bu sene de fazlasıyla göreceğimizi düşünüyorum. Kira potansiyeli çok artan depoların değeri de çok artacaktır.

Bir yandan artan güçlü nakit akışı, bir yandan azalan borçlar, öte yandan zıplamaya hazır özkaynaklar. İzmir'deki gibi yeni yatırımlar olacaksa ne ala aksi halde patron yatırımlara yeter dese şirket borçlarını bitirip temettü canavarına da dönüşebilir.

5. 2.86 dan yaklaşık1.5 milyon alış 2.87 den yarım milyon satış var. Yani günlük olarak tezgah iyi 2.86 dan al 2.87 den sat. Uzun vade olarak değil çok cok uzun vade olarak iyi oldugunu düşünüyorum. Borsa oynamayacaklar bu kağıdı 2.87 bile uygun fiyat ama biraz daha altina gelecegine inaniyorum. Sonucta bugun şu 2.86 yı eritip 2.84 e getirirler gibime geliyor.
    Uzun vade kagidi olarak bence muhtesem. Al unut seneye bak.

6. 2.86 dan kaptirdim. Boyle cikis yapacagini beklemiyordum. El drdeğiştiriyor. Sonra gömerler diye sandim amma velakin bakacaz. Babalar kar realizasyonunu yaparken yerine koyarim artık.

7. Kira artışlarının pek farkında olan yok gibi. En kötü Düzce'de bile 1.6 çarpan var. Sözleşmeler yenilendikçe nakit yağacak resmen.

Eskiden borçla alınan arsaların üzerine depo yapılacak da kiralama yapılacak da şirket borçlarını ödeyip kâr edebilecek mi diye bakardık. Şimdi ise durum tepeden değişti. Şirkete ciddi nakit akışı var. Yeni depo ve GES yatırımları tüm hızıyla sürüyor. Doluluk %100 maşallah. İzmir, Adana yatırımları oldukça verimli oldu. Şimdi Gebze Balçık'ı bekliyoruz. Çayırova'da en verimli mevcut depoların olduğu yerde de yeni depolar tamamlanmak üzere.

Şirket artık sınıf atlayıp stratejik bir hale gelmeye başlıyor. Yeni yatırımlar için çıta çok yükseltilmezse eğer özkaynaklar artık kullanılacak gibi. Bu da büyümeyi hızlandıracaktır.

2022 yılında mühit projesinden 138 konut ve 7 dükkan hazır şekilde teslim alınacak. Burda da 250 milyon TL en az bir nakit varlık ortaya çıkacak. Otel gelirleri de pandemi hafiflerse artacaktır. Palandöken deki otel de 2022'de açılacak gibi.

İyi bir büyüme hikâyesi var gibi duruyor. Bedelli sonrası bir daha şirketin zarar edeceğini hiç sanmıyorum. Bundan sonra faizlerin de düşmesiyle en olumlu etkilenen GYO olacaktır. İstikrarlı bir kâr artışı her çeyrek görebiliriz.

8. Mevcut durumda 0.6 pd/dd oranıyla işlem görüyor ama mevcut büyüme potansiyeliyle diğer GYO'lardan kati çizgilerle ayrılıyor RYGYO.

Bu durumda PD/DD oranının 1'in çok üzerinde seyretmesi gerekir.

Öte yandan DD tarafı da yıl sonu patlama yapacak gibi. Fiyatlanması gereken çok konu var.

Sayfa 272/387 İlkİlk ... 172222262270271272273274282322372 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •