Sayfa 289/386 İlkİlk ... 189239279287288289290291299339 ... SonSon
Arama sonucu : 3088 madde; 2,305 - 2,312 arası.

Konu: RYGYO - Reysaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by alidesidero Yazıyı Oku
    Kac m2 kapali alan ve arsasi var bu sirketin?

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    yaklaşık 1.280.000-1.300.000 m2 civarı arsası var şirketin.....
    Söylediklerim kendi fikirlerim olup yatırımcı tavsiyesi kapsamında değildir.

2. Arkadaşlar merhaba,

Uzunca bir süre araştırdıktan sonra firmaya yatırım yapmaya karar verdim. Baştan açıklayayım lotlarımı upuzun vadede tutmayı düşünüyorum.

Firmaya uzun vade yatırım yapma sebeplerime gelirsek,
    1- Depo kurulum maliyetinin 100.000 m2 için arsa dahil 50.000.000 USD civarı olması ve firmanın 1.000.000 m2'den fazla kapalı alana sahip deposu olması. Bu da sıfırdan bu firmayı kurmak istediğimizde piyasa değerinin komik kalacağı kadar büyük rakamları gözden çıkarmamız gerektiği anlamına geliyor.
    2- Firma yabancı para cinsinden borçlarından ve dolayısıyla finansal giderlerden önemli ölçüde kurtulduğu için bundan sonra esas faaliyetlerinden gelen karlarla şimdiye kadar da çok iyi şekilde büyüttüğü özkaynaklarını daha da agresif büyütebilecek alana sahip. 3- Depoların solar depo olarak inşa edilmesi ve eski depoların dönüştürülmesi ile ileride olası vergi avantajları ve depo kiralamada maliyetlerini düşüreceğinden rekabet avantajının sürdürme hususlarında iddialı olması.
    4- Firmaya kambur olabilecek bir durumun kalmadığı gibi, savaş ve pandemide bile ana faaliyetine devam edebilecek durumda olduğunu bize göstermiş olması.
    5- Yönetimine ilişkin yapmış olduğum araştırmalarda olumsuz bir durumla karşılaşmamış olmam.
    6- Ana firmanın %30'unun fikirlerini önemli bulduğum bir değer yatırımcısının elinde olması. Ortaklık sebebini açıklarken de RYGYO'nun varlıklarının değerlemesi üzerinde durması.
    7- Uzun olmayan bir vadede (tahminim 3 yıl civarı) ana firmanın yatırımlarını özkaynakla yapabilmesi ve nakit akışının güçlenmesi için temettü dağıtmaya başlayacağını düşünüyor olmam. Bunun sebebi ille temettü alayım değil, firma bence parayı benim kullanabileceğimden daha iyi kullanıyor ve o yüzden özkaynağa eklenerek devam etmesinin bir sorunu yok. Sadece yatırımcı sebebini çok iyi anlamadığım şekilde temettüyü gereğinden fazla önemsiyor.
    8- Kocaeli - İstanbul bölgesinde üzerine depo kurulacak ve rekabet edilecek boyutta arsaların hemen hemen kalmamış olması, var olanların da fiyatlarının fahiş olması sebebiyle firmayla rekabetin pratikte çok zor olması.

Bunların dışında aklıma gelmeyen sebepler olsa da özet olarak; kamburu olmayan, sektörün lideri, iş modeli çok iyi olan bir firmaya varlıklarının gerçek değerinin yarısının bile altında üstelik nakit akışları ve karlılığı kuvvetlendiği bir anda ortak olmamak için bir sebep göremedim. Aşağıda firmaya sorduğum sorular var, cevapları gelince paylaşacağım.

Ayrıca tüm ekspertiz raporlarını inceleyerek oluşturduğum excel dosyasını görüntü olarak ekliyorum. 21 Ekspertiz Kira sütununda, 2021 sonu ekspertiz raporlarında öngörülen kiralar mevcut. Yani o sütun gerçekleşen anlaşmalardaki fiyatlar değil. Ekspertiz raporundaki rakamlar.

Yatırımcı ilişkilerine gönderdiğim mail:

Merhaba,
    Ekte yer alan excel dosyasında Reysaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ'nin sahip olduğu gayrimenkullere ilişkin 2021 yıl sonu ekspertiz raporları ve 2022 yılında duran varlık alımlarına ilişkin KAP bildirimleri kullanılarak hazırlanan mevcut portföy tablosu yer almaktadır.

1- Excel dosyasının H sütununda depoların m2 değerleri yer almaktadır. Benim toplamım ile sitenizde yer alan 1,2 milyon m2 arasındaki fark nereden kaynaklanmaktadır? Ekspertiz raporlarında taban alanı olarak yer alan depoların diğer katlarından mı kaynaklanmaktadır?
    2- Son konsolide mali tabloda 11. Dipnot olan Yatırım Amaçlı Gayrimenkuller başlığında "Yatırım amaçlı gayrimenkuller üzerindeki sigorta tutarı 1.294.888.553 TL'dir (31 Aralık 2020: 1.089.847.194 TL)" ibaresi yer almaktadır. Söz konusu gayrimenkullere ilişkin ekspertiz değerleri ile sigorta tutarları arasındaki fark neden kaynaklanmaktadır? Olası bir sorun halinde risk oluşturabilecek aradaki fark için başka bir riskten korunma yöntemi kullanılmakta mıdır?
    3- Şirketin depo doluluk oranları ile ilgili bir raporlama yapılması düşünülmekte midir?
    4- 04.04.2022 tarihli KAP bildiriminde “İstanbul İli Sancaktepe İlçesi 1975 Parsel'de devam eden "Muhit" projesinin 1.fazının 2022 yılsonunda, 2.fazının ise 2023 yılının Haziran ayında, İstanbul İli Sancaktepe İlçesi 1975 Parsel'de yeni başlayacak olan 2.projenin ise Sur Yapı Endüstri San.ve Tic.A.Ş. tarafından 2023 yılsonunda teslim edileceği tarafımıza bildirilmiştir. İmzalanan sözleşme uyarınca yazılan kurallara uyulmakta olup, cezai maddeler Mayıs 2022 tarihi itibariyle uygulamaya konulacaktır." ibaresi yer almaktadır. İlgili maddelerde teslim edilmesi gereken konut ve dükkanların kira bedeli haricinde bir kazanım söz konusu mudur?
    5- Firmanızın depo yatırımlarının yeterli olduğu düşünüldüğü zaman kar dağıtımına ilişkin bir politikası bulunmakta mıdır?

İyi çalışmalar dilerim.

Saygılarımla,

RYGYO.jpg

3. Sayın Chaos öncelikle paylaşımlarınız için teşekkürler. Temel olarak RYGYO ile söylediklerinize hiçbir itirazım olmamakla beraber daha da eklenebilecek noktalar olabilir. Ama gelgelelim, buna rağmen hissenin neden yıllardır ucuz kalabildiğinin yegane cevabı patronun kendisiyken sizin patronla ilgili araştırmalarınızda hiçbir olumsuzluk bulamamanız biraz tuhaf geldi bana.

Burda bir dediği bir dediğini tutmayan gaflar şampiyonu bir patrondan bahsediyoruz. Şirketi iyi yönetip ciddi bir değer yarattığı doğru ama bunu yatırımcısıyla kesinlikle paylaşmıyor. Hatta tabiri caizse zırnık koklatmıyorlar. Doğru zamanda alıp satanlar RYSAS'larda kazanmışlardır ama uzun vade bekleyenlerin pek bir kârı olmamıştır. Bence patronları pek iyi araştırmamışsınız. Oğul Döven'in de babasından pek farkı yok, basına hiç çıkmasa da 2 tahtayı da kendisinin kontrol ettiğini herkes biliyor. Göstermelik alımlarla sağ cep sol yaparak bu ara RYSAS alışı gösteriyor piyasaya. Dikkatleri oraya çekmeye çalışıyorlar.

Burda 6.maddede belirttiğiniz konu aslında önemli. Siz değer verdiğinizi söylemişsiniz. Değer verebilecek ne gördünüz bunu da açıklayabilir misiniz? Keza başka bir hintli fon ile hoş olmayan işler olmuştu. Bunlardan da haberiniz yok sanırım. Ana şirketin ortaklık yapısında gizli saklı bir şeyler var. Genel Kurul oldu bitti. Hazirun cetveli paylaşılmadı. Kimse sesini çıkarmadığı için böyle gidiyor.

7.madde de temettü önemli değil demişsiniz. Uzun vadede imtiyazlı hisselerin olduğu bir şirkette temettü olmadan patron haricinde hisseye kimin yatırım yapması ve fiyatı etkilemesini bekleyebiliriz veya yahut birileri hisselerine yatırım yaptığında bedelli açıklayan bir patronun şirketine kim yatırım yapar. Aksi olsa hisseler böyle ucuz kalır mı?

4. Sayın Valentine nazik ve samimi cevabınız ve kararlarımı tekrar sorgulamamı sağlayan sorularınız için teşekkür ederim. Sırasıyla ve dilim döndüğünce kendi bakış açımı izah edeyim.

Bir hissenin fiyatı bir iki yıllık vadelerde hak ettiğinin çok altında kalabilir. Sonuçta hisse fiyatları kısa vadede firmanın değerinden ziyade insanların hisse ile alakalı ne düşündüğüne daha çok bağlıdır. Fakat uzun vadede hisse fiyatları gerçekten de firmanın değerine yakınsayacaktır. Patronun RYGYO özelinde fiyat hareketlerinde dahli olup olmadığını bilmem imkansız. Sizin dediğiniz gibi spekülatif işlemlerle patronlar tarafından hissemizin fiyatının baskılandığını kabul etsek bile bu benim için uzun vadede ancak avantaj olur ki bunu daha detaylı yazımın sonunda açıklayacağım. Sadece benim buna ilişkin bir çıkarımım olmadığını yazdım bir önceki yazımda. Şu anda da bunu en iyi ihtimalle bilemeyeceğimizi ancak bu durumun eğer hisseyi uzun vade tutmayı düşünüyorsak aleyhimize olmadığını söyleyerek özetleyebilirim. Ayrıca, araştırmamı yaparken şuna dikkat ettim patronların dürüstlüğüne karine teşkil etmesi açısından: Reysaş Lojistik AŞ'ye olan kiralamalar ile ilişkili olmayan firmalara yapılan kiralamalar arasında fark var mı yok mu? Yani RYGYO'dan ana firmaya etik olmayacak şekilde kaynak aktarılıyor mu? Bunun böyle olmadığını, aynı deponun farklı alanlarının kiralandığı depolardaki anlaşmalarda diğer firmalar m2 başına ne kadar ödüyorsa Reysaş Lojistik'in de m2 başına aynı tutarı ödediğini gördüm. Dediğim gibi yönetim olumsuzluğu benim için sizden farklı şekilde fiyat hareketlerinden ziyade firmanın düzgün, dürüst ve değer artırıcı şekilde yönetilip yönetilmediğiyle alakalı ve tekraren yazmakta sakınca görmüyorum, bu anlamda yönetimsel olarak bir sorun olmadığını düşünüyorum.

İkinci paragrafınızda Sn. Durmuş Döven'in şirketi büyüttüğü ve değer kattığına katıldığınızı belirtmişsiniz. Ben de aynı şekilde düşünüyorum ve bir önceki yazımda temelde bunu ifade etmiştim. Sizin itiraz ettiğiniz nokta olan bunu yatırımcıyla paylaşmaması kısmına gelince, sanırım nakit temettü dağıtımını kastettiniz. Bu görüşünüze katılmıyorum. Sebebine gelirsek, firmanın özkaynaklarının büyümesi aslında fiyata yansımadığı durumda dahi bizim için değer yaratmaktır. Bu seneki İzmir Bayındır arsasının alınıp henüz depo bile inşa edilmeden, bitirildiğinde 5 yıllığına CarrefourSA'ya kiralanması, üstelik henüz ilk yılının kirasıyla sadece %25'i peşin olarak ödenmiş arsanın maliyetinin tamamının çıkarılması kanaatime göre nakit temettüden daha faydalıdır. Çünkü biz bu şartlarda anlaşma yapamayız bize verilen nakit temettü ile. Üstelik vergiye de tabi olacağı için bir kısmını devletle paylaşmamız gerekir ki bu durumda daha da dezavantajlı olur. Sonuç olarak firma değer yarattığı ve güzel bir büyüme oranı yakaladığı sürece kar payı dağıtmak yerine yatırım yapması benim açımdan kesinlikle olumsuz bir durum değil. Depoların talebi karşıladığı noktada kar payı dağıtılmazsa ben de sizin gibi düşünmeye başlayabilirim ancak onun için henüz zaman olduğunu düşünüyorum.

Ana firmaya ortak olmadığım için açıkçası hazirun cetveli ile ilgili durumu bilmiyorum, ancak sebebini yatırımcı ilişkilerine sorarsanız ve cevabı paylaşırsanız ben de bu konuyla ilgili bilgimi artırmış olurum. Sn. Mohnish Pabrai'nin firmaya yatırım yapmasını önemsediğimi yazmıştım. Kendisi hala ana firmanın %30 ortağı. Dhandho Investor kitabında yatırım felsefesini yazı gelirse kazanacağı tura gelirse kaybetmeyeceği varlıklara yatırım yapmak olarak özetliyor. Ayrıca Reysaş ile ilgili youtubeda bulabileceğiniz bir konuşmasında ki önceki yazımda belirttiğim gibi aslında RYGYO'nun iş modelini anlatıyor, depoların kurulum maliyetinin dahi firmanın piyasa değerinin çok çok üzerinde olması sebebiyle bu yatırımın az önce özetlediğim felsefeye çok uygun olduğunu söylüyor. Yani özetle Hint asıllı birilerinin hisseye sahip olmak istemesinin ötesinde bir sebeple önemsiyorum bu durumu. Zaten bunlara gerek yok aslında, aynı hesabı ben de yaptığım zaman aynı sonuca ulaştım, muhtemelen siz de yaptığınızda aynı sonuca ulaşıyorsunuz. Fakat fiyata yansımıyor uzun süredir ve bununla ilgili kızgınsınız belki. Biraz da birlikte sabredeceğiz artık

Bedelli konusuna kesinlikle katılmıyorum. Firmanın döviz kredilerini ödemek için bedelli sermaye artırmış olması bence aksine inanılmaz olumlu bir gelişme oldu benim açımdan. Şöyle eleştirebilirsiniz belki, onu anlarım. Kira kontratları yabancı para üzerinden düzenlenemediğinden beri yabancı para risklerini azaltsalardı, bana mı sorup borçlandılar. Haklı da olursunuz bence ama sonuç olarak bu firma yabancı para riskiyle kur şokuna yakalandı ve bir şey yapılmalıydı. Yabancı para gelirler yokken hedge etmeden yabancı para borçlanmak ne kadar hata idi ise borçları kapatmak için bedelli sermaye artırımı da o kadar doğruydu bence.

İmtiyazlı hisseler konusuna şöyle açıklık getirelim, burayı okuyanlar yanlış bir izlenime kapılabilir aksi takdirde. Bu hissede imtiyazlar kar payı dağıtımında yok. Yalnızca yönetimsel anlamda var. Dolayısıyla DEVA ya da benzer durumdaki hisselerdeki gibi yarın temettü dağıtılacağı zaman yatırımcının mağdur edileceği bir durum yok. Ben yöneteceğim demiş patronlarımız firmayı kurarken ki benim de buna itirazım yok. Çıkrıkçı yokuşunda başlayan ticaret hayatında sıfırdan bu noktaya gelen adamdan daha iyi yönetme iddiam olamaz zaten. Dolayısıyla imtiyazlı hisse konusunda size katılmıyorum, çünkü kar payı dağıtmayla ilgili bir imtiyaz yok.

Bu arada firmanın fiyat hareketlerinin değerini yansıtmaması konusuna gelirsek, bence firma bu seneki kadar hiç iyi olmamıştı. Çünkü yabancı para borcu vardı örneğin. Dolayısıyla daha uzun süre bu fiyatlarda kalamayacağını öngörüyorum. Yakın zamanda değerini yansıtacağı yerlere geleceğini düşünüyorum. Fakat başta da belirttiğim gibi, keşke bu fiyatlardan daha fazla alabilmeme imkan verecek ölçüde kalsa isterim.

Sizin sorularınızı yanıtladıktan sonra şöyle bir örnekle konuyu bir çok yönüyle ele alabileceğimi düşünüyorum. Enflasyonist ortamda 1.000.000 değerinde bir ev aldınız diyelim. Normalde beklediğiniz sene sonunda en azından enflasyon kadar değerlenmesi. Etrafınızdaki evler için de gerçekten de o şekilde teklifler yapılıyor, ancak sizin evinize bir türlü istediğiniz fiyat verilmiyor. Hatta bazı günler aldığınız tutarın bile altı teklif ediliyor ve sinirleniyorsunuz. Siz de satmıyorsunuz haliyle. Bu durumda patrona, bankaya, emlakçıya kızmanıza gerek olmadığı kanaatindeyim. Sizin belirlediğiniz değer neyse, onu teklif eden biri olmadığı sürece satmak durumunda değilsiniz neticede. Bunun için tabi acil nakit ihtiyacınızın olmaması gerekir.

Umarım uzun vadede tüm ortaklarımızla birlikte iyi bir kazanç elde ederiz. İyi akşamlar ve saygılar.

5. Kendi muhafazakar değerleme sürecimdeki varsayımlarımı yazarak bu konudaki fikirlerimi de belirtmek istiyorum. Bu değerlendirmede masrafları olmasını beklediğimden fazla, gelirleri ve değer artışlarını ise olmasını beklediğimden düşük şekilde hesaplamalara dahil ederek muhafazakar davrandım. Böylece bulduğum sonuçta bir parça güvenlik marjı olacaktır. Gerçekte 2022 sonu değerleri büyük olasılıkla yatırımcılar açısından aşağıda hesapladığım değerlerden daha iyi olacak.

Firmanın 2022 bilançosunda yatırım amaçlı gayrimenkuller kaleminin en azından 7 milyar olacağını (%40'a tekabül eden 2 milyarlık bir artış.) Hasılat kaleminin ise en az 450 milyon olacağını düşünüyorum. Genel yönetim giderleri ve satışların maliyeti kalemlerinin en fazla 75'er milyon olacağını düşünüyorum. Finansal giderlerin 300 milyon (ortalama 1.5 milyar * %20), finansal gelirlerin ise 75 milyon (ortalama 500 milyon * %15) olacağını öngörüyorum. Bunların sonucu olarak özkaynakların en azından 2 milyar 75 milyon artarak 6 milyar seviyesinde gerçekleşmesini bekliyorum. Bu da güncel fiyatlardan PD/DD'nin 0,3 seviyesine, F/K oranının ise 0,9 seviyesine inmesi ve HBK'nın 4,1 lira civarında gerçekleşmesi demektir.

Bunların muhafazakar hesaplamalar olduğunu ve gerçekte daha iyi bir bilanço göreceğimizi düşündüğümü belirtmiştim. Bu haliyle bile yatırım yapmak için hevesli olduğum firmadaki olumlu sürprizlere açık şekilde bekleyeceğim.

Umarım yatırım yapan herkes elde etmeyi umduğu kazançları elde eder. İyi pazarlar.

6. Sayın chaos yatırımınızın hayırlı olmasını temenni ederim. İnşallah patronun da müsadesiyle kazançlı çıkarsınız.

Uzun vade yatırımı konusunda daha önce tecrübeniz oldu mu bilmiyorum. Pek tecrübeli gibi durmuyorsunuz açıkcası. Temettü uzun vadede çok önemlidir. Size nakit akışı sağlaması yatırımlarınızı güvenceye alma konusu bir yana şirket sahiplerine de güveninizi diri tutmanıza yardımcı olur. Ayrıca düzenli temettü veren şirketler uzun vadeli kurumsalların radarına girer. Bu nedenle bu hisseler her zaman topludur ve çarpanları her zaman yüksek olur. Böylelikle yatırımlarınızın değeri her zaman korunmuş olur. Bisteki hisseler patron tahtasına dönüşmez.

İmtiyazlı hisse konusunu kâr payı ile değerlendirmişsiniz ama bu da yeterli değil keza yönetim imtiyazının olduğu hisselerin değerlemesi de düşük oluyor. Ortaklık oranının artırılmasının bir anlamı olmuyor. Gerek temettü konusunda, gerek ilişki taraf işlemleri gerekse de şirket yönetimindeki kararlar konusunda şirketin %50'sini toplasanız bile patron bildiğini okumaya devam ediyor. Şirketler özellikle art niyetli patronların elinde sömürü yuvasına dönüşebiliyor. Bu nedenle uzun vadeli özellikle de kurumsal taraf çoğunlukla bu tip şirketlerden uzak duruyor. Bu da düşük değerlemeye sebebiyet veriyor ve hisse tahtası patron tahtasına dönüşüyor. RYSAS'lar bunların en tipik örnekleri. Bu arada GYO'da imtiyazlı hisse yoktu. Geçtiğimiz sene çıkarttılar. Patronların mevcut çizgileri fazlasını da yapmaya müsait.

İlişki taraf işlemlerinde bakmanız gereken GYO ve RYSAS arası ilişki değil keza GYO'dan RYSAS'a kâr aktarımının patrona bir faydası olmaz, ortaklık oranları düşük çünkü. %100'ü kendileri sahip halka kapalı olan şirketlerle olan ilişkilerine bakmanız lazım. RYSAS'larda bu konu baya muamma. Patronlar milyon milyon hisse topluyorlar, yüz milyonlarca liralık bedellilere katılıyorlar. Dikkat etmek gerek.

Bedelli konusu GYO tarafında çok uzun süredir gerekliydi. Çok önceleri yapılsaydı GYO şu an belki 2 kat daha güçlü olabilirdi. Patrona bedeli gerekli dendiğinde gerek yok diyordu. Sonunda televizyon programında "Ciddi nakit fazlamız var" dedi ve akabinde de bedelli açıkladı. Burda GYO'da izhanamede gerekçe olarak borç ödemesi dendi. Bloomerg'de hisselerine yatırım yapanların dövizini almak için yaptık dedi. RYSAS'da ise vagon yatırım dendi izahnamede. Ama gelen paranın tamamı GYO'ya sermaye olarak gitti. Bunların hepsinin videosu internette mevcut. Bloomberg geçmiş yayınlarından bulabilirsiniz.

Hintli yatırım konusunda ise yine dalal street olayına bakmanız lazım keza pabrai ile dalal street birlikte hareket ediyor olabilirler. Dalal street'in tahtada yaptığı işlemlerle ilgili RYSAS topiğini geriye doğru okumanızı tavsiye ederim. Dalal street olayıyla ilgili birçok araştırma videosu çıkmıştı. Patronun RYSAS hisseleri 1 lirayken pay alımı yapmayıp hisseler 8 liraya gelince pay alımı yapmaya başlaması da o zamanın tuhaf olaylarındandı.

Dediğim gibi temel olarak anti bir tezim yok. Ekleyebileceklerim bile var. Bir temelcinin zaten RYGYO'ya bakıpta atlaması pek mümkün değil. Ama patron faktörü 0'ın önündeki 1 gibi bir çok temelci için. RYSAS'ların ikisi için de anahtar bence doğru zamanlama.

7. RYSAS 50 milyon dolara konteyner fabrikası kuracağını açıklamıştı. Uzun süredir bu konuda ses seda yok. RYSAS'ın bu yatırımı yapabilmesi için ya yeniden bedelli yapması lazım ya da GYO'nun temettü vermesi lazım. Tam da burda GYO için aslında çok da güzel bir beklenti oluşuyor keza gayrimenkul fiyatlarının uçuşa geçtiği şu dönemde Muhit projesi'nden yüklü nakit girişi söz konusu olacak. 2023'de GYO temettü dağıtabilir ve patron müsade ederse hisselerin yatırımcı gözünde profili de değişebilir.

8. Sayın Valentine umarım hepimiz yatırımlarımızın karşılığını alırız, iyi dilekleriniz için teşekkürler.

Söylediklerinizin bir kısmına katılıyorum, bazılarını bilmediğim için bilgim olmadığı için yorum yapamıyorum ve bazılarına itiraz ediyorum. Ana firma benim değerleme yeteneğimin ötesinde karmaşık bir firma. Temel olarak beğensem de dediğim gibi doğru şekilde değerleyebileceğime inanmadığım için GYO özelinde konuşuyorum sadece.

Sizin de belirttiğiniz gibi Muhit ve Oto Galericilerden nakit akışı gelecek bunlar artılarımız. Diğer kısım ise özkaynakların bu sene sonunda en az 2 milyar artacak olması. Bunları patron da Hintli de siz de ben de engelleyemeyiz, bunda hemfikiriz sanırım. Anlaşamadığımız konu burada başlıyor. Ben diyorum ki, özkaynaklarımız bu şekilde artıyor olduktan sonra kimin nasıl hareket ettiğinin ancak ve ancak hisse fiyatlarında geçici etkisi olur, firmamızın değeri mecburen ve sürekli olarak artar. Bu durumda ben doğru yerde bekliyor olduğumu bilerek günlük hareketlerden etkilenmeden bekleyeceğim. Bundan 3 sene sonra gayrimenkullerin değerlemesi sözgelimi 15 milyar, özkaynakalarımız da 13 milyar olduğu durumda patronun, Hintlinin ya da küçük yatırımcının ne yaptığının bir önemi yok benim nazarımda.

GYO özelinde fiyat hareketlerini göz ardı ederek bakarsanız nasıl bir sorun olabileceğini öngörüyorsunuz merak ediyorum? Özkaynakların artmamasını sağlayabilirler mi? Kira gelirleri mi azalır? Firmanın gerçek değeri bırakın azalmayı sabit kalır bile diyebiliyor musunuz? Yani bu firma nasıl daha değersiz olabilir 3 sene sonra?

İmtiyaz konusuna gelirsek GYO'nun %30'u halka açık, hepsine sahip olsam bile yönetime talip olmayı düşünmem açıkçası, çünkü zaten GYO özelinde değer artırıcı ve vizyoner hamleler ile iyi bir yönetim görüyorum. Dediğim gibi benden iyi yönetecekleri kesin. Kar payı konusunda imtiyazların olamayacağı ana sözleşme ile taahhüt altında, dolayısıyla bu hususta çekinmemiz gereken bir şey yok.

Sayfa 289/386 İlkİlk ... 189239279287288289290291299339 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •