Sayfa 324/387 İlkİlk ... 224274314322323324325326334374 ... SonSon
Arama sonucu : 3089 madde; 2,585 - 2,592 arası.

Konu: RYGYO - Reysaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

1. Bu arada Muhit projesi kapsamında bizde kalacak 99 daire 5 dükkan vardı yanlış hatırlamıyorsam, ilgili ekspertiz raprounda konu projenin, B ve C blok dış cephe çatılarının yapıldığı, tamamlanma oranının %60 olduğu, D ve E blok iç dış cephe çatı sıva yapıldığı tamamlanma oranının %75 olduğu, FveG blok keza oran yine %70, H blok ise %80.

Olası ocak ayı içerisinde sıfır konutlara proje döngülerini sağlamak amacıyla çıkarılacak ödemesiz dönemli konut kredisi kampanyasıyla birlikte stokların kar marjları korunarak eriteleceğini düşünüyorum.

Takibe devam ...

2.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Tebrikler sayın yazık . Hayırlı olsun.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Mevcut Durum değeri vs Yasal Durum değeri 200mn falan oynatır

13.6 Mevcut durum değeri

13.4 Yasal durum değeri

KDV dahil 16 milyar TL mevcut durum değeri yapar. KDV dahil taşınmaz değeri 32 lira yapar .

Yeni yolan çıkan arkadaşlara, bol bol okuma yapmalarını, genel piyasa bilgisi, finansal okuryazarlık ve en önemlisi sabır ile buralarda yer almalarını tavsiye ederim. Yatırım tavsiyesi değildir. :D

3.  Alıntı Originally Posted by chaos Yazıyı Oku
    Değerli arkadaşlar buradaki en kötümser insan bile haklı olsa ve diyelim ki seneye iki sene TÜFE artışı bile olmadan kira gelirleri aynı kalma zorunluluğu olsa, Muhit projesi 2 sene daha bitmese, Oto galericileri seneye anca yapıp satsak, firma bir daha arsa almasa, bir daha hiç GES kurulmayacak olsa bu firma yukarıda saydığım şartlarda dahi BENCE bedava. Bunun da sebebi basit. Bu dediklerim olsa bile, firmaya uzun vadeli olarak yatırım yaptıysanız 2 sene sonra tüm bu olumsuzluklar gidince (ki ben çok daha olumlu bir projeksiyona sahibim firma geleceği hakkında, hatta genel kurula çift haneli fiyatlarla gireceğimizi düşünüyorum ) firma senelik 2 milyar NAKİT AKIŞI YARATAN (değerleme hariç) bir firma haline gelecek. Prospektif FK'sı en olumsuz senaryoda dahi (üstelik değerleme artışlarını FK'dan dışlayarak) 3 demektir bu. Borçsuz sayılabilecek (eninde sonunda Muhit ve Oto galericiler borcu kapatacaktır), arsa arzı ve kurulum maliyetleri dolayısıyla bu ölçekte rakibi Gebze - Çorlu arasında ileride bile olamayacak bir tekelvari depocuya bu fiyatlarla ortak olmak benim hayalimde bile göremeyeceğim bir fırsattı. Türk sermaye piyasalarına bu anlamda teşekkür ediyorum. Firmanın MKK'dan bloke koyduğum 1 / 5000 ' i ile ileride emeklilik hayatımda ne yapacağımı düşünmeden hareket edebiliyorum. Tek bir zorluk var şu an bence: Sabırlı bir şekilde beklemek Tüm ortaklara bol kazançlar. Seneye genel kurulda görüşmek üzere.
    Sn. Chaos sizin emeklilik akceleri şu anda 76 bin dolar ediyor.Merak ettim sattınız mi?

4.  Alıntı Originally Posted by hasboy Yazıyı Oku
    Sn. Chaos sizin emeklilik akceleri şu anda 76 bin dolar ediyor.Merak ettim sattınız mi?
    Sn. hasboy, 7 Nisan olması lazım, 3,57'den ilk alımlarımı yaptıktan sonra bulduğum (kredi vb. dahil) her parayla 7 liralara kadar tüm fiyatlardan aldım. Ortalama 4,5 maliyet ile epey bir lotum oldu ve hepsi de duruyor O yüzden 76.000 USD'yi çoktan geçtim. Hatta çevremden de pek çok arkadaşımın almasına vesile oldum Nisan ve Mayıs'ta. Kafamdaki değerlemeye gelene kadar da satmayı düşünmüyorum. Nisan 2023'e kadar kafamdaki değerlemeye ulaşmamız zor olduğu için de Genel Kurul'a gitmeyi düşünüyorum.

5. Bu arada bu vesileyle hem elinde olan hem de araştırmak üzere bu sayfaya gelen arkadaşlara bir şeyler karalayayım tekrardan.

Şimdi arkadaşlar bilançoya bu fiyatlardan girersek aslında geçen senenin Nisan değerlemesine dönmüş oluyoruz. Sonrasındaki 6 ayda yaşadıklarımızın benzerini yaşayacağımıza inanıyorum buna yakın fiyatlarla bilanço görürsek.

İkinci bir husus, uzun süreli kiralama anlaşmaların olumsuz anlamda değerlemeyi etkilemiş olması. Bunu biraz açalım: Tuzla'daki depomuzun kirası yeniden verilse olacağının muhtemelen yarısı olduğu için değerleme de yaklaşık 10 yıllık kirayı baz aldığı için piyasada satılabileceğinin yarısı gözüküyor değerlemede. Bu aslında uzun vadeli yatırımcı için olumlu bir durum çünkü 13,5 milyar TL gözüken değerlemenin ÇOK üzerinde edecek gayrimenkul varlığı olduğu anlamına geliyor firmamızın. Dolayısıyla firma bu fiyatta kalırsa bilançoyla zaten 0,6 - 0,7 aralığında gerçekleşecek PD/DD oranının aslında 0,4 seviyelerinde olduğunu düşünüyorum.

Üçüncü olarak ise Muhit ve Sancaktepe'de Egemence İnşaata yaptırılan iki proje ÖNÜNDE SONUNDA satışa hazır hale gelecek ve konut talebi canlı iken muhtemel 1 milyar kar getirecek şekilde alıcı ile buluşacak. Keza Rey Oto projesi de yaklaşık 500 milyon kar ile alıcı ile buluşacak. Bu da hisse başı 6 TL dağıtılabilir (ya da arsa alınabilir) kar yaratarak firmanın nakit akışının iyice kuvvetlenmesi anlamına gelecek.

Dördüncü husus ise kira zamları son 12 ayın ortalama enflasyonu ile belirlendiğinden, ülkemizin enflasyonu yendiği durumda bile 12 ay boyunca kira gelirlerimizin ARTARAK ARTACAĞI (sonrasında sabit bir şekilde artacak) anlamına gelir. Bu durumun getirdiği öngörülerimden biri, ki 1 yıl sonunda göreceğiz, 2023 yılı içerisinde 1,25 milyar hasılat rakamı ki bu da toplamda 1 milyar ve hisse başı 4 TL dağıtılabilir kar rakamına gelir.

Beşinci husus ise en olumlu bakan ortaklarımızın bile yeterince kavrayamadığı Balçık Projesi. 3'te 1 alanını 11 yıllığına kiraladığımız paraya deponun tamamını kiralarsak (olmaması için sebep yok) firmayı aldığım düşünülürse niye heyecan verici olduğunu düşündüğüm anlaşılacaktır.

Ayrıca altıncı olumlu sürpriz yapabilecek alan olarak lojistik organize sanayi haberi var. Gelişmeler hakkında bilgimiz olmasa da iyi bir şeyler olacağı belli, bekliyoruz.

Yedinci olarak dünya konjonktürünün (talebin Çin'den daha yakın olan Türkiye gibi ülkelere kaymak ZORUNDA olması) arkamızdan esen rüzgar olarak destekleyici olmasını bekliyorum.

Son husus ise buraya ilk fikir paylaştığımda değerli arkadaşlardan biri iyi niyetinden şüphe etmediğim şekilde patron konusunda olumlu düşüncelerime itiraz etmişti. Bir yıldır olan gelişmelere baktığımızda finansal okur yazarlık zaafımızdan kaynaklandığından eminim bu durumun. Neden derseniz, bir patronun ya da firmanın fiyat hareketlerine ya da bilgilendirme konularına ilgisiz olması ile ART NİYETLİ olmasını karıştırdığımızı düşünüyorum. Bu firmada operasyon dedikleri olay bile aslında piyasadan lotların %30'unun yabancı yatırımcı tarafından satın alınmasıdır. İlgili yatırımcı 10x dolar bazında kar etmesine rağmen 1 LOT BİLE SATMAMIŞTIR. Fakat bizde fiyatın arttıktan sonra hiç inmeyeceğine ilişkin çocukça inanç dolayısıyla bunu kimseye anlatamazsınız. Hatta alım içni firmayı araştırırken temel analizcilerin pekala ne anlama geldiğini bildiği bargain kelimesinin pazarlık olarak çevrilip öküz altında buzağı arandığını gördüğümde Türk Sermaye Piyasaları adına olan umutlarım azalmıştı

2023'te en azından hissemiz özelinde 2022'den bile keyifli olacağımızı düşünüyor ve umuyorum. Tüm ortaklara bol kazançlar ve güzel bir yeni yıl diliyorum.

6. herkese hayırlı olsun

sırada en büyük depolarından biri olan balçık deposunun kalan kısmının kiraya verilmesi ve 2023 değerlemesinin ne kadar olacağı

7. 2023 yılına girerken yılın son işlem gününde 2023 YIL SONU projeksiyonumuzu çizmek ve yine yeniden kayıtlara geçmesini sağlamak isterim.

2023 yılında enflasyon görünümünde marjinal bir iyileşme beklemiyorum. Depo arz sıkıntısı, kurulum maliyetlerinin giderek yükselmesi, değerlemelerde tekrar önemli katalizör olmaya devam edecektir.

Potansiyel olarak sene içerisinde, Oto Rey projesinin tamamlaması, Balçık deponun kalan boş alanlara ilişkin gelecek sözleşme haberleri, Sur Yapı Muhit projesinin satışı, Sancaktepe mevkii yüklenici Egemence olan konut projesi, Pendik-Kurna arazisi için yaşanabilecek gelişmeler öne çıkıyor.

Ayrıca her çeyrek kira gelirlerimizin Chaos'un dediği gibi ARTARAK ARTACAĞInı da eklemeden olmaz.

Şahsi tahminlerim 31.12.2023 Değerleme beklentim 22 Milyar 500 milyon TL, Kira beklentim 1 Milyar 300 Milyon TL // Tahminlerimi revize etmem gerekirse tekrar bu sayfalardan belirteceğim.

Yatırım tavsiyesi kesinlike değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by Yazık Yazıyı Oku
    2023 yılına girerken yılın son işlem gününde 2023 YIL SONU projeksiyonumuzu çizmek ve yine yeniden kayıtlara geçmesini sağlamak isterim.

2023 yılında enflasyon görünümünde marjinal bir iyileşme beklemiyorum. Depo arz sıkıntısı, kurulum maliyetlerinin giderek yükselmesi, değerlemelerde tekrar önemli katalizör olmaya devam edecektir.

Potansiyel olarak sene içerisinde, Oto Rey projesinin tamamlaması, Balçık deponun kalan boş alanlara ilişkin gelecek sözleşme haberleri, Sur Yapı Muhit projesinin satışı, Sancaktepe mevkii yüklenici Egemence olan konut projesi, Pendik-Kurna arazisi için yaşanabilecek gelişmeler öne çıkıyor.

Ayrıca her çeyrek kira gelirlerimizin Chaos'un dediği gibi ARTARAK ARTACAĞInı da eklemeden olmaz.

Şahsi tahminlerim 31.12.2023 Değerleme beklentim 22 Milyar 500 milyon TL, Kira beklentim 1 Milyar 300 Milyon TL // Tahminlerimi revize etmem gerekirse tekrar bu sayfalardan belirteceğim.

Yatırım tavsiyesi kesinlike değildir.
    Üstad yatırım maliyetleri çok çok arttı. yeni depo kurmak için güzel bir arsa ile bolca nakşt gerekiyor...

bildiğiniz galvanizli saçın metresi 100 lira oldu. 3 metrelik tek bir sacın fiyatı 300 lira civarı... Bir depoda sadece bunlardan binlerce gerekiyor.

şirketlerin çoğu yeni depo yapmak yerine kiralamayı seçecek...

revize kira bedellerini yeni yılda bolca göreceğiz...

son değerlemelerden snra pd/dd değeri 0-50-55 arasına düşen şirketimiz 1 hafta öncesine göre oldukça ucuz bir konuma geldi...

Üstelik buda şu anki fiyatlara göre

yeni kira anlaşmaları , biten projelerle bu dahada artacak...
    Söylediklerim kendi fikirlerim olup yatırımcı tavsiyesi kapsamında değildir.

Sayfa 324/387 İlkİlk ... 224274314322323324325326334374 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •