Sayfa 375/386 İlkİlk ... 275325365373374375376377385 ... SonSon
Arama sonucu : 3088 madde; 2,993 - 3,000 arası.

Konu: RYGYO - Reysaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    2022 bilanço ve gelir tablosu rakamlari enflasyona endekslenerek aciklandigi için 2023 e geçişte fk lari düşürecek muhtemelen.

Ornekte olduğu gibi isgyo geçen yıl 13.9 mlr özkaynak rakami 27 mlr a yukselmis. Enflasyon muhasebesi olmasaydi aradaki fark 13.1 mlr net kara yazilacakti ama enflasyon muhasebesi uygulaninca 13.9 mlr lik 2022 özkaynagı 23.8 mlr olmuş ve sadece 3.2 mlr net kara yansımış.

Muhtemelen aynı olay rygyo da da yaşanacak. Zaten piyasa gyo larda fk yı önemsemedigi için çok önemli degil ama aklimizda bulunsun.

Aynı oranlamayı Rygyo uyarlasak degerlemelerden 16.9 mlr net kara yansiyacakken enflasyon muhasebesi sonrasi 8.75 mlr net kara yansiyacak.

Özkaynakkar yine 30 mlr civarinda olacak.

Ne dersiniz hesapta yanlışlık var mı sizce?

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    muhtelemen bu civarlarda olacak

enflasyon muhasebesi ile artık PD / dd daha önemli.

Elektrik konusuna gelince Çatılardaki GES lerin mevcut değerleriyle değerlemeye girer mi ? özsermayeye eklenir mi

40 MW GES ?

2.  Alıntı Originally Posted by Strategy Yazıyı Oku
    muhtelemen bu civarlarda olacak

enflasyon muhasebesi ile artık PD / dd daha önemli.

Elektrik konusuna gelince Çatılardaki GES lerin mevcut değerleriyle değerlemeye girer mi ? özsermayeye eklenir mi

40 MW GES ?
    Ges lerde mw maliyeti en son 500.000 dolara kadar düşmüştü muhtemelen çatı geslerde bu maliyet daha düşüktür. Biz yine de megawat maliyetini 500 bin dolar alırsak 40 MW 20 milyon dolar civarında olur TL'ye çevirirsek 600 milyon TL civarında olur ama muhtemelen depoların değerlemesi yapılırken çatı geslerde bu değerlemeye dahil edilmiştir bence.

Yani buradan kayda değer bir katkı geleceğini düşünmüyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Ges lerde mw maliyeti en son 500.000 dolara kadar düşmüştü muhtemelen çatı geslerde bu maliyet daha düşüktür. Biz yine de megawat maliyetini 500 bin dolar alırsak 40 MW 20 milyon dolar civarında olur TL'ye çevirirsek 600 milyon TL civarında olur ama muhtemelen depoların değerlemesi yapılırken çatı geslerde bu değerlemeye dahil edilmiştir bence.

değerlendirme raporında o konuda ekleme yapıldığını sanmıyorum

gerçi yatırımcılarında elektrik gelirleri hakkında bilgisi kısıtlı o kadar elektrik üretim geliri nereye gidiyor şuana kadar çözen yok

en son üretim gücü 34 MW idi

son depolarla 40 olmuş demekki ceonun dediyle uyuşuyor

elektrik fiyatları yukarı gittikçe o tarfta da gelir artacak

4.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku

hesaplamalara katılıyorum

rygyo bu ges işine girdiğinde, 1 mw ges maliyeti 1 milyon dolardı, çok uzun yıllar bu seviyede kaldıktan sonra , son yıllardaki teknolojik gelişmelerle bu tutar düşe düşe, en son yapılan anlaşmada olduğu gibi mw başına 500bin dolara kadar geriledi. şu ana kadar ges için harcanan ne olduysa (40 milyon dolar diyelim), tablolara bakarsak onun 1 tl si bile geri dönmedi . benim bildiğim çatıdaki ges deponun mütemim cüzüdür, dolayısı ile depo değerlemesinde otomatikman yer almalıdır, o nedenle ayrıca bir değerlemeye tabi tutulmuyordur.

sonuçta ges'ler değerlemelerde ancak döviz kuru kadar artar ama maliyeti yarı yarıya düştüğünden, değerlemeye önemli bir katkı sağlamaz.

bir de 2023 için enflasyon muhasebesi uygulandığında, zaten yendien değerleme karı olan 17 milyar kar da 2023 enflasyonu düşülerek hesaplanacaktır. bu durumda da net kar yarı yarıya düşebilir, özkaynaklar 30 nilyar, net kar ise 10 bin TL civarında konsolide olabilir

5. Bu yıl yüksek oranda bir bedelsiz olabilir belki…

Tabi finansal borçlar konut projeleri ve kira gelirlerinden olan nakit akışımdan azaltılmıyorsa, bu enflasyonist ortamda finansal borçları eritecek bir bedelli katkısında olumlu olur.

6. Bana bunun tahtacısı şansını fazla zorluyor gibi geliyor arkadaşlar...

7. Dandik tahtacılar şirketlerini hep ederinin altı fiyatlarda trade ediyorlar. Ben de ucuz mal peşinde olduğum için, nerede dandik tahtacı varsa, ben de oradayım şu aralar. Herkesin bir stili var

8. Bilanço ne zaman gelir, tahmini olan var mı?

Sayfa 375/386 İlkİlk ... 275325365373374375376377385 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •