Sayfa 361/386 İlkİlk ... 261311351359360361362363371 ... SonSon
Arama sonucu : 3088 madde; 2,881 - 2,888 arası.

Konu: RYGYO - Reysaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by carlislecullen Yazıyı Oku
    borsada genel bir düşüş trendi var. Onun için düşüyor. Birde sene sonuna doğru insanların bir kısmı nakite dönmek istiyor. Onun içinde satışlar oluyor
    Patron hissesi olduğunu çok açık belli ediyor. Beni üzen taraf hacimsiz çok hızlı geri çekilebiliyor. Değerlemeye az kaldı nasılsa en kötü birkaç gün hareketlenir.

2.  Alıntı Originally Posted by MHTMHT2 Yazıyı Oku
    Patron hissesi olduğunu çok açık belli ediyor. Beni üzen taraf hacimsiz çok hızlı geri çekilebiliyor. Değerlemeye az kaldı nasılsa en kötü birkaç gün hareketlenir.
    Aynen düşmesi iin geçerli bir nedeni yok şu anda...

hatta değerlemeler olacağı için ykselmesi en azından düşmemesi gerekiyor(du)
    Söylediklerim kendi fikirlerim olup yatırımcı tavsiyesi kapsamında değildir.

3. değerleme %100 gelirse ( geçen sene %160 ) pd/dd 0.50 ye düşecek

4.  Alıntı Originally Posted by Strategy Yazıyı Oku
    değerleme %100 gelirse ( geçen sene %160 ) pd/dd 0.50 ye düşecek
    geçen sene portföy değerlemesi %179 oldu, değerlemeler açısından bu senenin geçen seneden bir farkı olacağını sanmıyorum ama %120-150 arası olması normal sonuç olur. diğer yandan yıllara göre özkaynak artış oranına bakmak daha da aydınlatıcı:

rygyo özkaynaklar artış oranı

2019 -> 2020 %24
    2020 -> 2021 %87
    2021 -> 2022 %211
    2022 -> 2023 %?

rygyo diğer rygyo'lardan çok farklı, yeni işe başlamışlar hariç, en baba gyolar içinde geçen yılki %211 özkaynak artışına yaklaşan başka bir gyo olduğunu ben görmedim.

2024 1.ç bilançoya bitmemiş 3 proje yetişirse, özkaynak artışı geçen seneyi de geçebilir. kira gelirleri zaten sürekli artıyor, bir de bir türlü tablolarda göremediğimiz elektrik gelirleri de yerine konursa, çok farklı büyüme/karlılık oranlar göreceğiz demektir.

5. Şirketimizin 13.12.2023 tarih ve 780/A nolu Yönetim Kurulu Kararı doğrultusunda;

Daha önce şirketimize 49 yıllığına üst kullanım hakkı tahsis edilen ve üzerinde Erzincan Hilton Garden Inn otelimizin yer aldığı Erzincan İli Merkez İlçesi İzzetpaşa Mahallesi 994 Ada 70 Parsel üzerinde bulunan ve toplamı 6.748,17 m² olan, 414,56 m² si Şirketimiz Reysaş GYO A.Ş.' ye ait arsanın, T.C. Erzincan Valiliği'ne (Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü) ait olan 6.333,61 m²'si 40.000.000-TL bedel ile satın alınmıştır.

Böylelikle, Şirketimizin iş bu tapudaki hisse oranı 100%'e ulaşmıştır

dün geldi bu haber.... güzel bir haber. kira vermekten kurtuldu artı çok güzel yeni bir mülk sahibi daha oldu şirket.... maddi duran varlıkları gitgide artıyor...
    Söylediklerim kendi fikirlerim olup yatırımcı tavsiyesi kapsamında değildir.

6. PAtron genel kurulda otel zincirlerimizi ilerleyen dönemlerde toplu halde satabilriz demiş.

2024 ve sonrası için bu kadar nakit girişini nerede kullanacaklar göreceğiz , temennim depolamada metrekarelerin artması

7.  Alıntı Originally Posted by Strategy Yazıyı Oku
    PAtron genel kurulda otel zincirlerimizi ilerleyen dönemlerde toplu halde satabilriz demiş.

2024 ve sonrası için bu kadar nakit girişini nerede kullanacaklar göreceğiz , temennim depolamada metrekarelerin artması
    bence hemen satsın ve hissedarlara temettü olarak dağıtsın. elbette depoları satsın demiyorum, sadece bilmediği işlere bu kadar yatırım yapması doğru değil, keza konut işini de beceremedi, normalde arsası dahi olmayan bir depoyu 6 ayda yapıp, 5+5 kiraya verme becerisi olan bir şirket rygyo ama görüldüğü gibi güya 2022'de bitmesi planlanan konut/galeri işlerini kotaramadı, bilmediği işler olduğu için muhtemelen.

biz yatırımcılar için en iyisi, oluşan karı temettü olarak almaktır. çok genel bir yanılgı olarak şöyle bir düşünce var: "patron/şirket bu karı bizden daha iyi değerlendirir, en iyisi karı yatırıma dönüştürsün." (yukarıda karı doğru bir şekilde yatırıma dönüştüremediğinin örneklerini anlattım). oysa bu kar bize temettü olarak gelse ve biz de bu havadan gelen parayı tekrar hisse alımı için kullansak, hem hisse adetimizi artırmış oluruz hem de cebimizden extra bir para çıkmamış olur, aksi halde cebimizden extra para çıkmadan bu adedi artıramazdık. temettü verilince hisse fiyatı düşüyor evet ama eğer gelen temettüyü hisse alımı için kullanırsak bu da iyi, sonuçta hem havadan gelen parayla hisse aldık, hem lotlarımızı arttırdık, yani dolaşımdaki hisselerin oranını düşürdük hem de ucuza aldık, patron da kendi payına düşenle ya da şirket de kendi kasasında kalan kısımla varsa uygun bir yatırım ona girişsin, bana düşen temettüyle ne yapacağıma da ben karar vereyim, belki bir ihtiyacım var onu göreceğim, belki şirketin artık yatırım yapacak uygun koşulları yok, para niye şirketin kasasında dursun? ihtiyacım olduğunda ben hisse satarsam, sen hisse satarsan fiyat zaten arz/talep dengesinden dolayı mantıken düşer. kısacası temettüyü al ve ne istiyorsan onu yap, ister harca ister hisse alarak lotlarını arttır. her temettü alan hisse alsa temettü dağıtımının ertesi günü zaten fiyat düşmez. düşse de çıkacağı yere, verdiği temettüyü 3 günde unutarak çıkacaktır. pek çok durumda bir hissenin düştüğü temettüden daha fazlasını alarak aynı gün yükseldiği de çok olmuştur çünkü hissenin fiyatını borsanın o anki durumu belirler. uzun vadeli yatırmıcının beklentisi zaten temettü almak ve temettü aldığında onunla hisse alarak lotlarını artırmaktır. uzun vadeli yatırımcı, sadece ihtiyacı olduğunda, ihtiyacı kadar hisse satar, eline extra para geçtiğinde de, üçe beşe bakmadan aynı hisseden alır.

8.  Alıntı Originally Posted by cokenerjik Yazıyı Oku
    bence hemen satsın ve hissedarlara temettü olarak dağıtsın. elbette depoları satsın demiyorum, sadece bilmediği işlere bu kadar yatırım yapması doğru değil, keza konut işini de beceremedi, normalde arsası dahi olmayan bir depoyu 6 ayda yapıp, 5+5 kiraya verme becerisi olan bir şirket rygyo ama görüldüğü gibi güya 2022'de bitmesi planlanan konut/galeri işlerini kotaramadı, bilmediği işler olduğu için muhtemelen.

biz yatırımcılar için en iyisi, oluşan karı temettü olarak almaktır. çok genel bir yanılgı olarak şöyle bir düşünce var: "patron/şirket bu karı bizden daha iyi değerlendirir, en iyisi karı yatırıma dönüştürsün." (yukarıda karı doğru bir şekilde yatırıma dönüştüremediğinin örneklerini anlattım). oysa bu kar bize temettü olarak gelse ve biz de bu havadan gelen parayı tekrar hisse alımı için kullansak, hem hisse adetimizi artırmış oluruz hem de cebimizden extra bir para çıkmamış olur, aksi halde cebimizden extra para çıkmadan bu adedi artıramazdık. temettü verilince hisse fiyatı düşüyor evet ama eğer gelen temettüyü hisse alımı için kullanırsak bu da iyi, sonuçta hem havadan gelen parayla hisse aldık, hem lotlarımızı arttırdık, yani dolaşımdaki hisselerin oranını düşürdük hem de ucuza aldık, patron da kendi payına düşenle ya da şirket de kendi kasasında kalan kısımla varsa uygun bir yatırım ona girişsin, bana düşen temettüyle ne yapacağıma da ben karar vereyim, belki bir ihtiyacım var onu göreceğim, belki şirketin artık yatırım yapacak uygun koşulları yok, para niye şirketin kasasında dursun? ihtiyacım olduğunda ben hisse satarsam, sen hisse satarsan fiyat zaten arz/talep dengesinden dolayı mantıken düşer. kısacası temettüyü al ve ne istiyorsan onu yap, ister harca ister hisse alarak lotlarını arttır. her temettü alan hisse alsa temettü dağıtımının ertesi günü zaten fiyat düşmez. düşse de çıkacağı yere, verdiği temettüyü 3 günde unutarak çıkacaktır. pek çok durumda bir hissenin düştüğü temettüden daha fazlasını alarak aynı gün yükseldiği de çok olmuştur çünkü hissenin fiyatını borsanın o anki durumu belirler. uzun vadeli yatırmıcının beklentisi zaten temettü almak ve temettü aldığında onunla hisse alarak lotlarını artırmaktır. uzun vadeli yatırımcı, sadece ihtiyacı olduğunda, ihtiyacı kadar hisse satar, eline extra para geçtiğinde de, üçe beşe bakmadan aynı hisseden alır.
    2024 karindan olmazsa 2025 karından ilk temettulerimizi aliriz diye düşünüyorum.

Ama açık söylemek gerekirse şimdiye kadar hiç temettü için hisse almadim. Benim yatirim tarzim orta uzun vade büyüme hisselerine yatırım yapmak.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 361/386 İlkİlk ... 261311351359360361362363371 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •