Sayfa 232/355 İlkİlk ... 132182222230231232233234242282332 ... SonSon
Arama sonucu : 2834 madde; 1,849 - 1,856 arası.

Konu: NATEN - Naturel Yenilenebilir Enerji Ticaret A.Ş.

1. [QUOTE=Baybo Bey;5385359]
     Alıntı Originally Posted by Baybo Bey Yazıyı Oku
    Naten de esenboğa da çok iyi karlar açıkladı. Ancak esenboğa halka açılırken de dikkatimi çekmişti. Ya bunların iştirak ilişkileri çok fazla iç içe girmiş durumda. Spk bunun sadeleştirilmesi için bir şey istemez mi? Veya üç aşağı beş yukarı aynı iştirak sahipliği olmasına rağmen esenboğa nın halka açılmasına nasıl izin verdi. Esenboğa da halla açılmadan önce yüzde 100 naten iştiraki idi. İkisinin de iştiraklerine bakıldığında birkaç küçük iştirak dışında fark yoktu. Peki bu durumda esenboğa ve naten ikisi de halka açık hale getirilerek aynı şirketler defalarca halka satılmış olmadı mı? Hem naten hem de esen den para kazanmış ve ikisinin de iyi göründüğünü düşünen eski bir küçük yatırımcı olarak soruyorum. Bugün de ikisi de bomba karlar açıkladı. Karın büyük çoğunluğu ise çevrim farklarından geliyormuş. Bana bu da tuhaf geldi. Çünkü görüntüdeki bunkar için vergi karşılığı ayırdılar mı bunu da göremedim. Şimdi naten in 2 fk ile işlem gördüğüne inanıyor muyuz? Bilemiyorum valla. Dediğim gibi esen hakka açılırken incelemiştim iştiraklerin durumundan bir şey anlamamıştım. Sanki bu adamlar defalarca aynı şirketi halka açarak bize yediriyorlar gibi. Şimdi de margün enerjiyi halla açacaklar. O da acaba esenboğa nın yüzde 100 iştiraki midir? Onun da alt iştirakleri esen veya naten in alt iştirakleri ile bu kadar örtüşüyor mu? Hep birlilte göreceğiz. Güneş enerjisi tarafında iş yapmak mülemmel tamam. Ama ben bu iştirak konusunda hala bu şirketin nasıl halka açılmada onay alabildiğini anlayamadım. Bunu da sırf burada bilen varsa anlatsın diye soruyorum.

Saygılar

Not: yazılanlar alım veya satım tavsiyesi değildir. 30 senwdir devam eden küçük yatırımcı muhabbetidir[/QUOTE

Düzeliyorum. Çevrim farkı değşl bu dönemde aldıkları 7 santralin varlıklarının yeniden değerlemesi sonucu elde ettiklerini söyleöekteler. Buraya kadar güzel . Peki bu değerleme sonrası bunlar için ne vergi karşılığı çoktı. Bu bergiyi ödeyecekler mi? Bana göre muamma. Ödemek zorundalar mı onu da anlamıyorum çünpü muhasebeci değilim. Anlayamadım. Bunlar ya aldıkları 7 santralin arazisinde gömü buldular. Ya da aldıkları kişileri çok fazla zarara uğrattılar yani batan geminin mallarını buldular. İşin püf noktası bu kadar karın vergisini ödeyecekler mi şimdi? Beya ödeyeceklerse ne kadar vergi ödeyecekler? Bunu söyleyecek birisi varsa ( özellikle muhasebeden anlayan birisi) çıkıp bize anlatırsa müteşekkir oluruz.

Not; yazılanlar 30 senelik küçük yatıırmcı muhabbbetidir. Alım satım tavsiyesi değildir
    Son olarak esen ve naten arasındaki iştirak girişimi ile ilgili kafamdaki soru işaretini burada bir kez daha dile getirmek için yZıyorum. Ben bilançolarından bu şirketlerin ne kadar kar ettiklerini anlayamadığım için işin üstadı bigpara sitesindeki rakamları buraya yazıyorum. ( bu nedenle rakamların doğruluğu veya yanlışlığı bigpara sitesi editörüne aittir. Bu arada kendilerine de bunu sundukları için teşekkür eseriz)

3 aylık karlar her şirketin kendi sayfasında şöyle:

Naten: 362 milyon 358 bin 292 lira
    Esenboğa: 362 milyon 358 bin 292 lira.

Abi iki şirketin açıkladığı karlar bu kadar mu birbirine denk olur? Şimdi herkese soruyorum. Bu iki şirketin iştiraklerini de kontrol ettiğimizde karların bu kadar birbirine denk düşmesi sizlerin de kaffanızı karıştırmadı mı? Bu iki şirket ismen farklı olsa da cismen birbirine çok yakın iki şirket mi ( karların birebir aynı olmasını da düşünerek daha ötesini söylemiyorum) ? Halka arz edilecek üçüncü margün şirketinde durım ne bunu bilmiyorum ama birbirine bu kadar iç içe girmiş iki şirketi bunlar nasıl halka arz etmeyi becerdiler?

Bunlar uzun süredir kafamı kurcalayan sorular.
    Bilen veya cevaplayabilecek birisi varsa biz de kendilerinden burada feyz almayı dileriz.

Not: yazılanlar alım satım tavsiyesi değildir. 30 senedir bitmeyen küçükmyatırımcı muhabbbetidir

2. Yahu ne karı. Adam 632 mnTL değerleme karı yazmış. Yani hayali kar. Diğer enerji şirketlerinin bilançolarında bu diğer gelirler içerisinde gösterilir ve kara etki etmez. Nakit akışına bakarsanız görürsünüz. Normal sartlarda külliyen zarar bu bilanço. Adam burada hayali karlar üretip Margün'ü de güzel pazarlamaya çalışıyor.

Redmi 8 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    "Adamın ahmağı malını gereksiz övermiş, daha ahmağı da başkasının malını yalan yere yerip kendi malını övermiş"

3.  Alıntı Originally Posted by neva91 Yazıyı Oku
    Yahu ne karı. Adam 632 mnTL değerleme karı yazmış. Yani hayali kar. Diğer enerji şirketlerinin bilançolarında bu diğer gelirler içerisinde gösterilir ve kara etki etmez. Nakit akışına bakarsanız görürsünüz. Normal sartlarda külliyen zarar bu bilanço. Adam burada hayali karlar üretip Margün'ü de güzel pazarlamaya çalışıyor.

İşte asıl tam da bundan bahsetmek istiyordum. Ama açık açık söyleyemedim.
    Ha bir de aynı şirketi margün olarak üçüncü kez kakalayacakşarsa o da ayrı mevzu. Gerçekten esen ve naten in iştiraklerine bakarsanız aynı. Naten esen in ğstünde. En altta da margün vardır allah bilir. El el üstünde oyunu mübarek. Buna izin beren SPK ya sormalı.

Not: yzılanlar alım satım tavsiyesi değildir. 30 senelik ky muhabbetidir

4. Aldığınız santralin ömrü 20 yıldır. Siz aldıktan sonra 25 yıl dersiniz veya yıllık 50mn değil 60mn gelir bekliyorum dersiniz ve ona göre değerlersiniz. Ve art niyetliyseniz bunu kara yansıtırsınız. Al sana fahiş kar . Zaten anlayan bilen kaç yatirimci var. Atlayan da atlar.
    İşte asıl tam da bundan bahsetmek istiyordum. Ama açık açık söyleyemedim.
    Ha bir de aynı şirketi margün olarak üçüncü kez kakalayacakşarsa o da ayrı mevzu. Gerçekten esen ve naten in iştiraklerine bakarsanız aynı. Naten esen in ğstünde. En altta da margün vardır allah bilir. El el üstünde oyunu mübarek. Buna izin beren SPK ya sormalı.

Not: yzılanlar alım satım tavsiyesi değildir. 30 senelik ky muhabbetidir
    "Adamın ahmağı malını gereksiz övermiş, daha ahmağı da başkasının malını yalan yere yerip kendi malını övermiş"

Borsalar kandırmaca sanatıdır,,bilançoyla oynayarak istediğin kadar kar ya da zarar yazabilirsin.
    İyi 1 milyar kar yazmadı.
    YORUMLAR TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

hangisi esen hangisi naten
    Burada yer alan bilgi, yorum ve öngörüler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

7. Konik valla . 3 aylıklar tamamen aynı gibi. izin veren spk. Margüne de ver izin verir

Alıntı Originally Posted by yukselc Yazıyı Oku

hangisi esen hangisi naten
    3 aylıklarda iyice aynı olmuşlar enteresan. İşte bunun gibi dıdının dıdısı onun dıdısı şirketlere izin verirsen adamlar naten in altında esen i açarlar para toplarlat. Esen in altına margün açarlar para toplatlar. Daha sonra margün ün altına günaşırı yı açarlar ondan da para toplarlar . Ne kadar karlı iş değil mi?

Not: yazılanlar alım satım tavsiyesi değildir.

8. Gerçekten komik. Şirketler onkadar özdeş ki kendileri de karıştırmış. Ha ha ha

3 aylıklarda iyice aynı olmuşlar enteresan. İşte bunun gibi dıdının dıdısı onun dıdısı şirketlere izin verirsen adamlar naten in altında esen i açarlar para toplarlat. Esen in altına margün açarlar para toplatlar. Daha sonra margün ün altına günaşırı yı açarlar ondan da para toplarlar . Ne kadar karlı iş değil mi?

Not: yazılanlar alım satım tavsiyesi değildir.
    Valla gönderilen iki bilanço da aynı olmuş. Halbuki esen in sermaye 64 milyon naten 33 milyon oradan belli . Esene gönderdikleri bilanço naten in bilançosu . Normalde fark oluyor. Çünkü artık naten esen in tamamına sahip olmadığı için aslında ana şirket olmasına rağmen daha küçülmüş oluyor. Esen genelde daha fazla kar çıkıyor. Ama en sonunda bu b..ktan durum sebebiyle kendi muhasebecileri de işin içinden çıkamamış be ikisine de aynı bilançoyu basmış geçmiş. Bu bir rezalettir. Bu rezaletin sorumluları da sadece bu şirketi yönetenler değil, içiçe geçmiş bu iki şirketin borsada işlem görmesine izin verenlerdir. Hatta bir süre sonrası aynı oyunu margün enerji ismiyle tekrar vizyona sokmaya hazıran yetkililerdir.
    Yazıklar olsun
    Yazıklar olsun
    Dünya borsa literatürüne geçecek bir komedi olaydan bahsediyoruz. Bu da oldu ya ülkedeki liyakatsızlığın nereye vardığının bir kez daha ispatı işte.

Nıt: yazılanlar alım satım tavsiyesi değildir. 30 yıllık küçük yatırımcı muhabbetidir

Sayfa 232/355 İlkİlk ... 132182222230231232233234242282332 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •