Sayfa 253/355 İlkİlk ... 153203243251252253254255263303353 ... SonSon
Arama sonucu : 2834 madde; 2,017 - 2,024 arası.

Konu: NATEN - Naturel Yenilenebilir Enerji Ticaret A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by yarasa Yazıyı Oku
    Sn. different
    Haklısınız bende bilmiyordum , araştırdım.Raporda açıklanmamış bu giderler.Ancak Galata wind raporundan baktım (66,Sf),bu giderler : üretim giderleri(bakım ,onarım dağıtım sistem),amortisman, sigorta gideri, danışmanlık,personel ,güvenlik giderlerini kapsayabiliyor.
    Naten raporu 62. sayfada 423 mn maliyetin 110 u elektrik santral gideri diyor 151-110 =41 mnu amortisman vs olabilir. 110u santral elektrik gideri alsak 110:225= 0,48 elektrik üretim brüt kar marjı çıkar.
    Netice olarak 2020 de elektrik B. kar marjı %62.5
    taahhüt '' % 22 iken
    2021 de elektrik b. kar marjı % 33 e düşmüş ama buna karşılık müteahhit karlılığı % 317 ye çıkması bana göre çok sevindiricidir. Bu müteahhitlikte çok iyi bir orandır . Bu oran önceleri 10-15 idi. Natenin bu alanda çok yoğun işler yapacağını bu bilançodaki 397 mn luk müt. cirosundanda görebiliriz.
    Benim bu konuda anladığım bu. Umarım sorunuzu doğru cevaplamışımdır.
    çok teşekkür ederim bizim için zahmet edip araştırmışsınız emeğinize sağlık,bana göre de mevcut bilanço bile çok güzel,bu yüzden uzun zaman sonra hisse alma imkanı buldum ve bunu seçtim,hem sektörün geleceği parlak hem şirketin rasyoları çok uygun,inşallah düşüncelerimizi yanıltacak bişeyler yaşanmaz,özellikle size de sorduğum konu iyileştirilebilirse,yani elektik satışındaki kar marjı yükseltilir ve belli bir orana oturtulabilirse (yüzde 60 gibi),dövize dayalı borçluluk biraz azaltılabilirse (bunu sağlayacak yeterli nakiti var),bir de az çok demeden kar dağıtımı yapmayı benimserse,geleceğin egeeni olarak görüyorum bu şirketi,patronun karakteri ve yatırımcıya bakış açısı da çok önemli tabi..inşiallah şu an dünyada yaşanan kriz ortamı bir an evvel son bulur ve naten bize güzel kazançlar yaşatır,yaşatacağına inanıyorum..

2.  Alıntı Originally Posted by dmrsymrt Yazıyı Oku
    Öncelikle aleyküm selam acemiliğimden dolayı özür dilerim şu şekilde düşünüyorum; Üretim firmalarında işçiler için katlanılan maliyetler, kullanılan elektrikler, sular, kiralanmış yerler ayrı bir gider hesabında takip edilmek yerine üretilen ürünün maliyetine dahil edilerek muhasebeleştirilir. Üretim gerçekleştikten sonra üretilmiş olan maddelerin saklanması, korunması, paketlenmesi gibi harcamalar da üretim hesaplarında takip edilir ve Satılan Malın Maliyeti olarak dönem sonunda karşımıza çıkar. Dolayısıyle işleyiş olarak bütün bu giderler ayrı bir gider hesabında izlenmiş olsaydı sizin de düşündüğünüz gibi Satılan Malın Maliyeti çok düşük çıkacaktı. Sonuç olarak Maliyet çok güzel görünüyor tabloda bence.
    cevap için sağolun,dediğiniz gibi de olabilir mantıklı,ama yine de tüm bu saydıklarınızın biraz daha düşük olmasını beklerdim,umarım sadece son bilançoya özel bilmediğimiz bazı masraflardan ibarettir

3. https://www.haber365.com.tr/epdk-muj...slandi-h275631

Naten grubunu ve biz yatırımcılarını ilgilendiren son derece önemli bir haber EPDK dan geldi
    Bakalım naten grubunun bu haberle ilgili düşünceleri neler olacak .

4. Sanıyorum kapasite artışları şirket tarafından değerlendirilecektir.
    Diğer santral sahipleri ve yeni yatırımcılardan dolayı oluşacak iş hacmi, naten grubu için çok yeni iş imkanları yaratacaktır.

5. Faaliyet raporu 17. sayfada naten grubu şirketlerin yapacağı işler ,şirket bazında belirtilmiştir.Kafa karışıklığını gidermek için buraya da alıyorum. Daha öncede bir çok kez belirtmiş olduğum gibi, şirketlerin iş alanları ayrılmış ve buda faaliyet raporunda yer almıştır.

''Naturel Enerji, yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteren, müşterileri ve kendisi adına arazi tipi ve
    hibrit güneş enerjisi santralleri proje geliştirme ve kurulumu gerçekleştiren bir Güneş Enerjisi yatırımcısı ve
    EPC şirketidir. Şirket bünyesinde Lisanssız Elektrik Üretimi mevzuatı altında geliştirilmiş ve inşa edilmiş 88
    adet, Lisanslı Elektrik Üretimi mevzuatı altında 1adet Güneş Enerjisi Santrali bulunmaktadır.

Naturel Enerji, bağlı ve dolaylı bağlı ortaklıkları ile enerji sektöründe çok geniş bir yelpazede hizmetler sunmaktadır.

Bu bağlamda, Naturel Enerji’nin bağlı ortaklığı olan Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş. endüstriyel
    çatılarda GES projesi geliştirme ve anahtar teslim kurulum hizmeti vermektedir.

Bunun yanı sıra, NaturelEnerji’nin dolaylı bağlı ortaklığı olan Margün Enerji yurtdışı arenada GES proje geliştirme ve anahtar teslimi
    kurulum hizmeti vermektedir.
    Naturel Enerji’nin dolaylı bağlı ortaklığı olan Angora Elektrik A.Ş. grup
    bünyesinde mevcut tüm güneş enerjisi santrallerinin işletme ve bakım yükümlülüğünü üstlenmekle birlikte
    uzmanlık sahası olan bu hizmetleri grup dışı yatırımcılara da sunmaktadır.

Şirketin faaliyet konusu esas sözleşmesinin 3. maddesinde “Şirket, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik
    üretmek amacıyla; elektrik üretim santralleri kurulması, kurulan santrallerin işletilmesi, üretilen elektrik
    enerjisinin ticareti ile iştigal eder.†şeklinde belirtilmektedir. Şirket fiili olarak müşterilerine ve sermayesinin
    tamamına sahip olduğu şirketler aracılığı ile kendisine anahtar teslim enerji santralleri kurmaktadır.''

6.  Alıntı Originally Posted by yarasa Yazıyı Oku
    https://www.haber365.com.tr/epdk-muj...slandi-h275631

Naten grubunu ve biz yatırımcılarını ilgilendiren son derece önemli bir haber EPDK dan geldi
    Bakalım naten grubunun bu haberle ilgili düşünceleri neler olacak .
     Alıntı Originally Posted by yarasa Yazıyı Oku
    Sanıyorum kapasite artışları şirket tarafından değerlendirilecektir.
    Diğer santral sahipleri ve yeni yatırımcılardan dolayı oluşacak iş hacmi, naten grubu için çok yeni iş imkanları yaratacaktır.
    syn yarasa,bilgilendirme ve yorumlar için tşkler,sizce natenin yeni yatırımlara girmesi şu aşamada doğru olur mu,henüz daha önce almış olduğu 105 mv yatırımın inşasına başlanmadı sanırım,oraya epey bi para harcanacak,yeterince borcu da var,yeni santraller için daha fazla borçlanması hisse fiyatlarını nasıl etkiler acaba,aslında temettü vermese dağıtılabilecek karı sermayeye ekleyip yatırıma yönelse daha iyi olur gibi

7.  Alıntı Originally Posted by different Yazıyı Oku
    syn yarasa,bilgilendirme ve yorumlar için tşkler,sizce natenin yeni yatırımlara girmesi şu aşamada doğru olur mu,henüz daha önce almış olduğu 105 mv yatırımın inşasına başlanmadı sanırım,oraya epey bi para harcanacak,yeterince borcu da var,yeni santraller için daha fazla borçlanması hisse fiyatlarını nasıl etkiler acaba,aslında temettü vermese dağıtılabilecek karı sermayeye ekleyip yatırıma yönelse daha iyi olur gibi
    Sn. different

Naten grubunun döviz borçları var ama santral gelirleride dövizle.Benim hesabıma göre normalde döviz borçlarının bir kısmını kapattığı için döviz gelirinin daha fazla olması gerekirdi .Son bilançoda esas faaliyet (enerjiden gelen) karı 73 ama diğer gideri buraya yazdığı için 110 alıyorum.buna ait fin. gideri 133 mn. Yani gelirden fazla görünüyor.

Normalde şirket son derece tabiri caizse sağlamcı yönetiliyor.Daima gelirleri borcundan daha fazla olmuştur.Fakat son dönem eldeki parayı dövizde değerlendirdiği için , geliri o yönde kazanmayı tercih etmiş ve borç ödemeyi ertelemiş gördüğüm kadarıyla.
    Ve şirket elindeki yaklaşık 1.3 milyar paranın yarısını yeniden bilindiği gibi döviz kor. mev.ta değerlendirmeyi tercih etmiştir.
    Şirketin en büyük ve en önemli özelliği ,hiç bir zaman riske girmeden iş yapmasıdır. O yüzden şahsen içim rahattır.

Ellerindeki para ve imkanlar nasıl optimum değerlendirilir. Bunu çok iyi biliyorlar.
    Bu son kararlarıda en güzel şekilde değerlendireceklerdir.

Bunların finansmanı ise , alacakları ve yapacakları işlerden çıkacaktır. Kapasite artışı için ne düşünürler bilmem ama işin müteahhitlik kısmında 5 milyar dolarlık işin % 5-10 u bile alınabilirse çok süper olacaktır.

8. file:///C:/Users/Hp/Downloads/Yat_r_mc_%20Sunumu%20TR%20-%20Final.pdf

Naten Grubu ile ilgili geleceğe dair çok güzel bir sunum.

Sayfa 253/355 İlkİlk ... 153203243251252253254255263303353 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •