Sayfa 425/999 İlkİlk ... 325375415423424425426427435475525925 ... SonSon
Arama sonucu : 7989 madde; 3,393 - 3,400 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz III

1.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Binanin onune bile gidemezsin anca belki otobanin obur tarafina

Zamaninda silahsiz guvenlik gorevlisi olarak calistim
    ben senin ne iş yaptığını çözemedim ki? sahi keçiörende ne iş yapılır?

2.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Döviz kredi hacmi yarı yarıya düştüğünde bankalardaki döviz mevduatının da bankadan hiçbir mudi para çekmese bile bir anda hokus pokus gibi yok olacağını söyleseler bu gerçek midir? Yoksa hayal mi?
    Döviz Kredi hacminin düşüşü müşteri(ler)nin kullandığı döviz kredisi kadar dövizi bankaya ödemesi anlamına gelir. Bu durumda ya kasa ya da muhabir hesabı o kadar tutarda alacaklanır. Mudinin parası daha önce döviz kredisi olarak birisinde dururken, kasa ya da muhabir banka hesabına virman olur, Yani döviz bir yere kaybolmaz, enerji gibi bi şey oluyor bu durumda, yalnızca şekil (hesap) değiştirir.
    - - - - - - - - - -- - - - -- -- - - - - - - - - -
    Winter is coming...

3.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Halk altını parasallaştırmaya meyil ederse ve bu devletin parasal tabanını etkilemeye başlarsa tek bir vuruşta işi bitirebilir.

Altın'ın KDV'si şu anda istisnai bir yasa ile %0 olarak belirlenmiştir. Başka hiçbir emtiada böyle bir imkan sunulmaz.

Altına KDV getirildiğinde parasallaşma sekteye uğrar.
    KDV getirmekle bu işler çözüme kavuşturmayı göze alsalardı herşeyden önce döviz alımlarına kdv getirirlerdi.
    Winter is coming...

4.  Alıntı Originally Posted by ekfuture Yazıyı Oku
    Döviz Kredi hacminin düşüşü müşteri(ler)nin kullandığı döviz kredisi kadar dövizi bankaya ödemesi anlamına gelir. Bu durumda ya kasa ya da muhabir hesabı o kadar tutarda alacaklanır. Mudinin parası daha önce döviz kredisi olarak birisinde dururken, kasa ya da muhabir banka hesabına virman olur, Yani döviz bir yere kaybolmaz, enerji gibi bi şey oluyor bu durumda, yalnızca şekil (hesap) değiştirir.
    Emin miyiz?. Her kredi kapandığında tcmb'den silinen ZK'ları düşünsek. ZK kredinin %12'si ise ve ZK siliniyorsa kalan neden sistemde kalsın ki? Değil mi?
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

5.  Alıntı Originally Posted by ekfuture Yazıyı Oku
    KDV getirmekle bu işler çözüme kavuşturmayı göze alsalardı herşeyden önce döviz alımlarına kdv getirirlerdi.
    Para birimlerine KDV yasal olarak mümkün değil diye biliyorum. Ama altın bir emtia. Altın dışında her emtiada KDV var. Altının belirli bir oranda parasallaşması istendiği için KDV %0 olarak uygulanıyor. Ama tabii izin verildiği ölçüde.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Emin miyiz?. Her kredi kapandığında tcmb'den silinen ZK'ları düşünsek. ZK kredinin %12'si ise ve ZK siliniyorsa kalan neden sistemde kalsın ki? Değil mi?
    Bildiğim kadarıyla DTH'lar zorunlu karşılığa tabi, krediler değil. Yanlış mı biliyorum?
    Winter is coming...

7.  Alıntı Originally Posted by ekfuture Yazıyı Oku
    Bildiğim kadarıyla DTH'lar zorunlu karşılığa tabi, krediler değil. Yanlış mı biliyorum?
    Basit düşünelim.

Ben bankaya 100 USD yatırdım. Ali 100USD kredi aldı. Banka 12 USD ZK yatırdı.

Benim hesabımda 100USD duruyor ama Ali'nin hesabında da artık 100USD var. Ali bu para ile Ahmet'ten ev aldı.

Aaaa bir anda Ahmet'in de hesabında birden 100USD oluverdi. Ama durun kaynağında o benim 100USD değil miydi?!?!?!?.Ama artık bankada hem onun hem de benim 100USD duruyor.

Şimdi Evini satan Ahmet'in de bankada 100USD'si var. Ama benim bankaya koyduğum 100USD'de bankada duruyor değil mi?

Yani bankada 200 USD oluverdi. Bu para FED'den de gelmedi.

Eyvah... Banka bir kredi daha verdi bu sefer Ahmet'in yatırdığı 100USD'yi Cemalettin'e kredi verdi.

Cemalettin de gitti bu 100 USD ile Abdülbaki'den 2.elbir araba aldı. Ne oldu Abdülbaki'de de bir anda bir 100 USD beliriverdi.

Abdülbaki gitti elindeki 100 USD'yi yine sevgili bankamıza yatırdı.

Bankada bir anda 300 USD mevduat oluverdi. FED nerede ve ne yapıyor biz bu dolarları yaratırken?

Kaba tanım: Herkes birbirine borcunu ödediğinde kalan para (dipte kalan posa) : dar para arzı (egzojen karakterli para)

Herkes birbirine borçlu iken yaratılan genişletilmiş para arzı: Geniş para arzı. (endojen karakterli para)

Para çarpanı = Geniş para arzı / Dar para arzı

Biz toplam döviz mevduatı olarak neyi görüyoruz bankadaki o 300USD'yi görüyoruz. Yani her zaman geniş para arzını görüyoruz.

Ama o parayı biz yatırmadık ki biz çekebilelim. O parayı krediler yarattı......

O zaman geniş para arzındaki para aslında ne kadar gerçek?

8. Kurban Bayramı'nın ilk gününde yurt genelinde kurbanlıklarını kesmek isterken yaralanan 5 bin 341 kişi, hastanelerin acil servislerinde yoğunluğa neden oldu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/t...41_yarali.html

Sayfa 425/999 İlkİlk ... 325375415423424425426427435475525925 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •