Sayfa 20/45 İlkİlk ... 10181920212230 ... SonSon
Arama sonucu : 356 madde; 153 - 160 arası.

Konu: BİST 100 EN AZ 50 DOLAR OLUR bir gün beyaaa!

DTH , DTH dedikleri.

Artsa ne? Azalsa ne?
    Ekonominin içindeler mi? EVET..... Gerisi teferruat.

Güven kaybından kaynaklı olarak ekonominin dışına çıkan tasarruflar ister külçe altın, ister zînet/takı, ister döviz olsunlar (yastık altı, özel kasa, tarladaki ağacın dibi, yabancı ülke) ne ölçüde arttılar, artıyorlar?
    Bu tasarrufların ekonominin içine girebilmesi için "güven" telkinleri ve "teşvikler" yeterli mi? Malesef, EVET diyemiyorum....

-"Efendim bu hükümet.."
    "Cumhurbaşkanlığı kabinesi" var artık.....2023 yılı haziran ayına kadar. 2020,2021,2022,2023 ilk 6 ay.... Toplam 3,5 yıl daha... görev süresi var.

-"Efendim erken seçim"...

Anayasayı bir daha okuyun.....
    -Cumhurbaşkanı meclisi fesh ederse kendisi de istifa etmiş (dönemini bitirmiş, iki hakkından biri gitmiş) sayılır, topluca seçime giderler.
    -Meclis kendisini fesh ederse cumhurbaşkanı da (dönemini bitirmemiş sayılarak, iki hakkından biri gitmemiş sayılarak) seçime giderler.
    Özetle; kızgın tost makinasının arasında hepsinin elleri var.

Var mı Cumhurbaşkanında, meclis çoğunluğunda 2023 haziran ayından önce seçime gidecek en ufak bir işaret?
    3,5 yıl daha iktidarda durup, ekonomiyle, dış siyasetle, Suriye'yle alakalı tedbirlerini uygulamak varken.....

Niye suyu bulandırsınlar...?

Bu analize oynuyorum ve poz alıyorum... Başkası da başka şeye inanır ve poz alır.
    Sonuçta alacağımız pozların sonuçlarına da ağlamadan katlanmalıyız.

Mesela "dolar 10 TL olacak" diyenler.... ağlamamalılar ... fakat Üstatları her kimler ise O'na gidip bir muhasebe yapmalılar... be yaaa
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

* 20187-2018 yıllarında Döviz patlamasındaki en birinci etken cari açık.

** Faizin patlamasındaki etken de artan bütçe giderlerinin cikarılan bolca tahville kapatılmaya çalışılmasıydı.

Iki farklı olay ust üste gelince ayrıca birbirlerine sinerjik tesirde de bulundular.

*** Dış ticaret dengesizliği kredi notumuza tesir etti.

**** Borsa her üçünden de etkilendi.

***** Dört unsur da insanımızı dolarize etti. Ek patlamalar yaşadık.

İnsanoglu en kotüye de alışıyor. Yeni normal oluşuyor.

Döviz artışı ve alınan ek gümrük tedbirleri dış ticareti etkiledi. Ithalat azaldı, ihracat arttı.
    Sonuçta cari açık kapandı. Bir denge yakalandı. Dövizde gevşemeler oldu. Cari açık dengede olduğu sürece (vatandaşta panik hali de ortaya çıkmazsa) döviz de dengede durabilir.

Faizler bütçe açığının tahville kapatılma ( para satın alma zorunluluğu) oranında seyreder. Su an %12 altina düştü kısa tahvil.

Borsa da yükselme eğiliminde. F/K beklentimize alternatif faizin düşmesiyle.

Dünyada ve bölgede borsalar, emtia, siyaset ve çatışmaların titresimlerine göre borsamız sekil alacaktır.

Sözgelimi Suriye problemi rahatladıkça borsamız canlanabilir. Aynı donemde dunya borsalarında sert düşüsler olursa az ya da çok etkileniriz.
    Gerçi biz dolar bazlı endekste 2009- 2010 yilı seviyelerindeyız. Yani diplerdeyiz. TL bazlı bakıp da aldanabilmekteyiz. Aşagiya gideceğimiz cok az bir yerimiz, yukarıya doğru muazzam bir mesafemiz var.
    Diye düşünüyorum.

endeksin bir daha 5 centli fiyatları ( 250,000 ) görmesi imkansızdır... o dönem bizim borsamızda 2 centin zirve olarak görülme düşüncesinin yıkılmasından sonra ortaya çıktı. telekomun satışı , devasa halkbank arzı vb göstergeler gelecek için çok olumlu bakış açısı sundu ve borsa o zamanki 93,000 leri gördü. şu an o ortamdan çok uzaktayız. evet borsa bütün zamanlara bakınca düşük seviyede. ama gideceği yer en fazla 130,000 ya da 2 cent kadar olur bence.

İşler bitmez, şekil değiştirirler, uyacann. -Kayserili esnaf sözü-

Bir dost sormuş "böyle bir esnaf sözü var mı" diye.

Birkaç ay önce bir düğüne gittim. Kayserili bir aile ile aynı masaya denk düştüm. Hoş beş ederken adam mesleki hikayesini anlattı. Tekstilci imiş.

"- 1990 yıllarda Kayseride iç çamaşırı, çorap imalatımız vardı. Kayseri, Sıvas ve Malatya bölgesine mal satardık. Süpermarketler yeni çıkmaya başlamıştı.
    Babam duruma dikkat çekerek oğlum, bak süpermarketlere, iş bitmez şekil değiştirir. Uyacaan.. Onlara hitap edecek bir sistem kuralım. Dedi. Biz de onlara yöneldik. Şimdi BIM v.s. pek çok markette mallarımız var. Çinlilere mal satmak için Çin'de açılan bir fuara bile katıldık. Bir arkadaşım da 2023 yılına kadar üretimini şimdiden bağladı." dedi.

Hikaye bu....
    Son düzenleme : 0101; 22-11-2019 saat: 10:48.
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

10 yıl süreyle her yıl %100 kazanacak 1 hisse bulabilsem..
    100 TL param 100.000 TL ediyor.....
    muhteşem bir kazanç...

"her yıl %100 kazanacak bir hisse bulabilmek.... "

Bu yıl alarkoda bunu yakaladım..
    Darısı 2020 yılının başına..
    Son düzenleme : 0101; 22-11-2019 saat: 14:32.

Alarko Bükreş otoyolu, .periyot için bir sunum hazırlamış....
    https://filmari-drone.ro/portfolio/alarko/

Hedeflediklerinin dışında arazi görüntüleri dikkatimi çekti.

Adamlarda ne güzel, parçalanmamış araziler var......

Tarımda parçalanmış araziler bizim büyük bir derdimiz.
    Üretimde verimsizliklerimizin bir sebebi de bu...

Rekabetçi TL, enflasyon kadar artan döviz... sepet....
    Yıllar içinde ihracatın ithalatı karşılamasını hedefleyen rekabetçi bir kur politikası ülkemizin ihtiyacı.

Hükümetin denk bütçe hedeflemesi
    Dürüst borsa ve yapılacak usülsüzlüklerde hızlı adil yargılama ....
    Enflasyon üstünde +1 puan banka getirileri.
    Halkın dolarize olmasını azaltabilir.
    Tasarruflarını reel ekonomiye aktarmasına vesile olabilir.

Sayfa 20/45 İlkİlk ... 10181920212230 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •