Sayfa 61/494 İlkİlk ... 1151596061626371111161 ... SonSon
Arama sonucu : 3946 madde; 481 - 488 arası.

Konu: IZOCM - İzocam

1. Allah razı olsun Cinali Hocam. O zaman taşlar yerine oturuyor. Yoksa burası Türkiye herkes bi şekilde kılıfını bulup bu şekilde çıkardı.

izcam

Alıntı Originally Posted by garip_borsacıı Yazıyı Oku
    Abi sürecin sonuna geliyoruz bir kişi bitiyor diğeri başlıyor
    Üstadım konular farklı
    Bizim şirket II/27/1 e göre islemlerini yürütüyor
    Dediğiniz bultendeki başvuru II/27/2 tebliği
    El insaf süreç bitiyor neredeyse daha olayı kavrayamadik.ne diyor bülten 2/27/2 ortaklıktan çıkarma
    Bizimki ney 2/27/1 borsa kotundan çıkma
    Bunlar ayrı tebkiglerde belirtilmiş
    2/27l1 i uygulamak için 95 yetiyor
    27/2 yi uygulamak icin 98 şartı konulmuş
    Demirdöküm zamanında 2/27/2 95 ile oluyordu şimdi 98
    Keşke şu anda 95 olsaydı bizde yararlanirdik
    En azından şimdilik 2/27/1 e göre hareket ediliyor
    Patron isterse işi 27/2 ye döndürür
    Ama onu. Elinde

PRA-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    kardeş konu neden farklı onu anlayamadım.meselemiz kottan çıkma değilmi
    kararı kim vermiş spk.vermiş ben bu nüansa dikkat çekiyrum.
    siz dahil herkes bu kararın brsa istanbulca verileceğini iddia etmedinizmi.
    ayrıca 2012 kabul edilmesini sanki kttan çıkma kabulü olarak algılamadınızmı
    demem odurki spk.kottan çkma kararını vermemiştir.
    süreç takip edilmelidir.
    yanlışm varsa özür dilemesini bilirim.
    sağlkla kalın.konumuz kottan çkma tebliğ farkının önemi yk.

3. Bu eski tebliğle ilgili yaşananlar.

"1 Temmuz’da yeni SPK kanunu yürürlüğe girdi. Yeni tebliğde değişen bir uygulama ile küçük yatırımcılar büyük mağduriyetler yaşayacaktır.

Borsa kotundan çıkma eski uygulama ile ortak yon %95 paya sahip olma, degişenler ise eski uygulamada.

1) 5 yıllık ağırlıklı ortalama + faiz uygulanıyor (Bfren’deki gibi son eski tebliğle çıkan)
    2) Son 1 yılda çağrı yaptıysa çağrı fiyatı ve faiz
    3) Değerleme firmasından değerleme yapılıyor.

1. ve 3’üncü maddelerdeki fiyatların hangisi büyükse o fiyattan çıkabilirsin deniyordu kuruldan... bu uygulama gayet küçük yatırımcı için adil ve iyi bir uygulamaydı…

Yeni uygulama da ise hakim ortak son 1 aylık ortalamaya bakacak (hakim olduğundan fiyatı istediği gibi belirler) hooopppp borsa kotundan çıkacağım diyecek...

Ve koskoca firmalar bu açığı görüp hemen yararlanmak için kolları sıvamış durumda...

1 Temmuz’da Alternatif Bank başvurdu (eski tebliğde 2,40’dan çıkacakken yüzde 1 dışarda kalan küçük yatırımcı payını 1,65 almak için) 3 Temmuz’da Tuddf başvurdu en az iki katı fark ödeyecekken 5,28’den çıkmak için...

Son örnek benim de elimde hissesini bulundurduğum fonfk şirketinde yaşandı, detaylarını aşağıda belirtiyorum;

“10.06.2014 tarihinde FONFK’nın KAP’ a gönderdiği açıklama aşağıdaki şekildedir.

Hakim ortağımız olan Yıldız Holding A.Ş. Yönetim Kurulu tarafından 10/06/2014 tarihinde aşağıda belirtilen hususlar karar Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-23.1 sayılı "Önemli Nitelikteki İşlemlere İlişkin Ortak Esaslar ve Ayrılma Hakkı Tebliği"nin "Borsa kotundan çıkma" başlıklı 8. Maddesi’nin 1’inci fıkrası uyarınca; %84,53'lük pay ile hakim hissedarı olduğumuz FFK Fon Finansal Kiralama A.Ş.'nin (FONFK) paylarının Borsa kotundan çıkması amacıyla başvurabilmesinin ön koşulu olarak FONFK'daki oy haklarımızın %95'inin üzerine çıkması amacıyla gönüllü pay alım teklifi yapılmasına, yapılacak gönüllü pay alım teklifinin Borsa İstanbul A.Ş.'de işlem gören paylarının tamamı için gerçekleştirilmesine, bu gönüllü pay alım teklifi işlemi için gerekli olan finansmanın öz kaynaklarımız yoluyla temin edilmesine, 1 TL nominal değerli 1 adet pay için pay alım teklif fiyatımızın, ilgili şirketin son üç aylık borsa günlük ağırlıklı ortalama fiyatlarının aritmetik ortalaması olan 1,53 TL fiyatın üzerinde olarak 1,70 TL olarak belirlenmesine, gönüllü pay alım teklifine aracılık edecek olan aracı kurumun Bizim Menkul Değerler A.Ş. olarak tespit edilmesine ve yatırım danışmanlığı sözleşmesi imzalanmasına, oy birliği ile karar verilmiştir. Bu karar kapsamında, hakim ortağımızın oy oranının gönüllü pay alım teklifi sonucunda %95'in üzerine çıkması durumunda paylarımızın Borsa kotundan çıkması için Borsa İstanbul A.Ş. ve Sermaye Piyasası Kurulu nezdinde gerekli sürecin başlatılması planlanmaktadır. Gerçekleşecek gönüllü pay alım başvurusu ve takip edecek tüm süreçler ile ilgili gelişmeler hakkında kamuoyuna ilgili mevzuat çerçevesinde bilgi verilecektir.â€

Yukarıdaki açıklama mevcut tebliğe uygun gözükmektedir fakat uygulama esnasında küçük yatırımcıların mağdur olması ve zarara uğraması söz konusu olacaktır diye düşünüyorum. Şöyle ki şirketin defter değeri son açıklanan mali tablolara göre hisse başına 2,33 TL’dir. Fonfk hisseleri Sermaye Piyasası Kurulu’nun 23.07.2010-21/657 tarih ve sayılı “İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda payları işlem gören şirketlerin paylarının alım satım esaslarının farklılaştırılmasına yönelik olarak†alınan karar çerçevesinde B grubu olarak tanımlanmış ve hisse senedi kredili alıma konu yapılamadığı için yatırımcılar sadece özkaynakları ile alım yapabilmekte, kredili alım yapamamaktadır. Bu durum talep eksikliğine sebep olmuş ve hisse senedi fiyatı düşük seyretmiştir.

Ben de bu durumu farkettim ve hisse senedi defter değerinin çok altında işlem gördüğü için FONFK şirketine yatırım yaptım. Mevcut tebliğ uygulanırsa benim gibi birçok küçük yatırımcının mağdur olması ve zarar görmesi ihtimali bulunmaktadır. Ana ortak hisse başı 1,70 TL’den çağrı yapacak fakat Şirketin defter değeri hisse başı 2,33 TL’dir . Eski tebliğe göre şirket borsa kotundan çıkmak istese, hisse senedinin 5 yıllık ağırlıklı ortalama ve yasal faizlerle beraber 3,50 TL gibi bir fiyattan çağrı yapılacaktı (Bosch Ev Aletleri (BSHEV) borsa kotundan çıktı ona uygulanan kurallar ve çağrı fiyatı örneğinde olduğu gibi). (Fonfk son 5 yılda 3,70 TL ve 1 TL arasında işlem görmüştür, taşıma maliyeti ile birlikte, maliyeti hisse başı 3,70 TL’lerin bile üzerinde olan yatırımcılar vardır)

Mevcut tebliğe göre; MADDE 10 – (1) Payları borsada işlem gören ortaklıkların payları için ayrılma hakkı kullanım fiyatı, işlemin ilk defa kamuya açıklandığı tarihten önceki, açıklanan tarih hariç olmak üzere, otuz gün içinde borsada oluşan düzeltilmiş ağırlıklı ortalama fiyatların aritmetik ortalamasıdır.

Genel olarak baktığımızda bu madde, BİST te işlem gören herhangi bir şirkette, kötü niyetli olma ihtimali olan ana ortakların 30 gün boyunca hisse fiyatına aşağı yönde baskı yapıp, (kasıtlı, olumsuz algılanabilecek haberler, kaydi yüksek zararlar vb.) düşük fiyattan küçük yatırımcıların elindeki hisseleri toplama ihtimaline neden olabilir, (ya da geçtiğimiz yıl yaşanan bazı olaylar, FED açıklamaları vb) piyasalarda kısa vade panik havasına neden olan olaylarda tüm hisse senetleri fiyatlarının düştüğü durumlarda, ana ortaklar bu gibi 20-30 günlük panikleri kullanıp, hisse fiyatları panikle düştüğü için düşük fiyattan kottan çıkma kararı alabilir, ayrıca ileride birçok borsa kotundan çıkma işlemi esnasında küçük yatırımcıların mağdur olması ve zarara uğraması ihtimalini de doğurabilir. Yıllardan beri şirketlerin hisselerini taşıyan yatırımcıları son 30 günlük fiyata mahkum etmekte, uzun vadeli yatırım yapanları cezalandırmak anlamına da gelmektedir. (Fonfk son 5 yılda 3,70 TL ve 1 TL arasında işlem görmüştür, taşıma maliyeti ile birlikte, maliyeti hisse başı 3,70 TL’lerin bile üzerinde olan yatırımcılar vardır.)

Yıllarca borsa nimetlerinden yatırımcından yararlanacaksın sonra son bir aylık ağırlıklıdan çıkacaksın…

Sizin gibi yatırımcı haklarını savunan başka biri gelmedi aklıma, sizden rica ivedilikle konuyu incelemeniz ve Borsagundem’e konu yaparak mağduriyetlerin oluşmasını engellemeniz... Saygılarımla..."

4. Bunlar hep 1 Temmuzda yürürlüğe giren sonra Kasım da değiştirilen tebliğle ilgili yaşanan mağduriyetler. Bizimkinin tıpkısının aynısı.

“Sayın yetkili,
    4 yıldır Demirdöküm hissesi sahibiyim. Şirket Koç Holding'ten Vaillant'a satıldığından itibaren aralıksız 6 yıl zarar açıklamıştır. Bu zararda en büyük etken asıl kendisi "şüpheli" olan şüpheli alacaklar kalemidir. 54 mln TL sermayesi olan bir şirketin 110 mln TL şüpheli alacağı olması hangi akla, mantığa uygundur? Nitekim, borsa endeksi 90.000'ler seviyesine çıkarken hisse değeri manipülatif şekilde 18,85 TL'den 4,25 TL'ye kadar düşürülmüştür. Bunu yaparken belli aracı kurumlardan sürekli 50 lotluk satışlar gerçekleştirilmiş, her gün az az zararına satışlar ile fiyat baskılanmıştır. Şirketin 2008 yılındaki çağrısının üzerinden 5 yıllık sürenin geçmesini müteakip yeni çıkan ve yatırımcıya hiçbir hak tanımayan, şirket patronunun insafına bırakılan 01.07.2014 tarihinde yürürlüğe giren yeni tebliğ ile birlikte uzun süre baskı altında tutulan hisse senedinde şirket patronu tarafından traji-komik bir şekilde sadece 300 lot hisse satın alınarak yeni pay alımı yapılmış olarak borsadan son 5 senenin en düşük fiyatından çıkma başvurusu yapılmıştır. Bu fiyat 2008 yılındaki çağrı fiyatının yaklaşık 4'te 1'idir. 3 senedir hisse fiyatının bilinçli şekilde düşürüldüğünün itirafı niteliğindeki bu başvuru, yatırımcının da elindeki hisseleri en düşük fiyattan satın alma girişimidir. Bu konudaki hukuki ve diğer yardımlarınızı talep etmekteyim.
    Gereğinin yapılmasını arz ederim.â€

“TEBLİĞDEKİ AÇIĞI BİLDİĞİ İÇİN FİYATI KENDİ BASKILADIâ€

Recep Akçay:
    “Demirdöküm 1 Temmuz'da yürürlüğe giren tebliğdeki açığı görerek sadece son 30 günün ortalamasını alarak borsa kotundan çıkmak istiyor. Tebliğdeki açığı bildiği için fiyatı kendi baskıladı. 7 yıl önce Koç Grubu’ndan 10.77 TL’ye aldığı hisseleri şimdi ky’dan 5.22 TL’ye almak istiyor. Sonra deriz ki sermaye piyasalarımız neden gelişmiyor. Demirdökümün bu üçkağıtçılığını lütfen haber yapalım. SPK’nın hazırladığı bu yeni tebliğ kime hizmet ediyor? Bütün olay sadece 30 günlük ortalama mıdır? Bu şirketin mal varlığının hiç mi önemi yok? Bu nasıl bir tebliğdir; fiyatı 30 gün istediğin yerde tut, sonra git 300 lot tahtadan mal al, sonra ben çıkmak istiyorum de. Bizim maliyetimizin kaç para olduğu önemli değil. Hisseyi son beş yılın en düşük değerinden almak istiyor. Lütfen bunu haber yapalım.â€

5. Kasım tebliğindeki değişiklikten sonra Borsadan çıkma zorlaştırılıyor haberi. Peki bu tarihlerden sonra 95 ile çıkan şirket var mı? Sayın garip borsacı eski sistem zaten bunun aynısı olacaksa neden değişiklik yapılıyor? Bu tebliğdeki değişikliklerden sonra yine de 95 ile çıkan hisse adı verirseniz öğrenelim ben rastlamadım çünkü.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) çok tartışılan ve borsadan çıkan şirket sayısını artırdığı öne sürülen Ortaklıktan Çıkarma ve Satma Hakkında Tebliğ'de değişikliğe gitti.
    Buna oranla borsadan çıkmak için lüzumlu hisse oranı yüzde 95'ten yüzde 98'e çıktı. SPK'nın Temmuz ayında çıkış için belirlediği yüzde 95 oranının peşinden birtakım dev şirketler borsadan çıkmak için müracaat yapmıştı.Sermaye Piyasası Kurulu(SPK), Ortaklıktan Çıkarma ve Satma Hakkında Tebliğ'de değişikliğe gitti.SPK'nın konu için kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.Buna göre, ortaklıktan çıkarmak için lüzumlu hisse oranı yüzde 95'ten yüzde 98'e çıkarıldı. Tebliği ile herhangi bir biçimde sahip olunan paylara ait oy haklarının, ortaklığın oy haklarının yüzde 98'ine ulaşması yahut bu konumda iken ek hisse alınması durumunda, hakim birlikte açısından başka hisse sahiplerinin tamamını ortaklıktan çıkarma hakkı, başka ortaklar açısından da rakamlarını hakim ortağa satma hakkı doğduğu bildirildi.Tebliğde, 'Ortaklıktan çıkarma ve satma haklarının kullanılabilmesi için koşul bulunan ve dördüncü maddede belirtilen yüzde 98'lik oy hakkı oranı, 31/12/2014 tarihine kadar doğmuş bulunan ve doğacak hakların kullanımında yüzde 95, 31/12/2017 tarihine kadar doğacak hakların kullanımında ise yüzde 97 şekilde dikkate alınır.' denildi.

BORSADAN ÇIKMAK ZORLAŞTI
    Uzmanlar SPK'nın yatırımcıyı korumak ve borsadan çıkan firmaların sayısını azaltmak için böyle bir uygulamaya gidildiğini belirtiyor. Sermaye Piyasası Kurulu'nun Temmuz başında yayınladığı Önlem ile halka açıklık oranı yüzde 5'in altında bulunan şirketler için borsadan çıkışı kolaylaştırmasıyla oldukça çok dev firma için borsadan çıkışı kolaylaştırmıştı. Türk Demirdöküm, Petrol Ofisi, Mutlu Akü, Alternatif Bank, Eczacıbaşı Yapı Gereçleri benzeri kurumlar bu hakkı kullanarak borsadan çıkmak için başvurmuştu. Yüzde 95 kuralı sene sonuna kadar korunduğundan bu firmaların müracaat süreçleri sekteye uğramayacak.
    .

sn.efyall
    zaten şirket gerek yönetim kurulu gerekse genel kurul kararnda ve spk.ya müracaatta ne diyr.
    hisse halka açklığının az lmasnın fiyat üzerindeki etkisinden bahsediyr ve bunu kabulleniyr.
    böyle bir gerçeklik varken spk.nın bu işe bu fiyattan onay verceğine inanmak istemiyrum.ama hürriyet olayı ölene kadar akldan çıkmaz.
    yt.tav.değildir.
    sağlıkla kaln

7.  Alıntı Originally Posted by cinali Yazıyı Oku
    sn.efyall
    zaten şirket gerek yönetim kurulu gerekse genel kurul kararnda ve spk.ya müracaatta ne diyr.
    hisse halka açklığının az lmasnın fiyat üzerindeki etkisinden bahsediyr ve bunu kabulleniyr.
    böyle bir gerçeklik varken spk.nın bu işe bu fiyattan onay verceğine inanmak istemiyrum.ama hürriyet olayı ölene kadar akldan çıkmaz.
    yt.tav.değildir.
    sağlıkla kaln
    Kesinlikle haklısınız hürriyet olayında ancak burda şöyle bir durum var. Bu şekilde borsadan çıkarsa diğer şirketler için emsal teşkil eder. Başkaları da bu şekilde çıkar. Şu anki durum yukarda şikayet edilen durumlarla aynı.Zaten görüyorsunuz ne kadar fırsatçı şirket varsa hemen başvuru yapmış. Çok değil 4 5 ay sonrada tebliğ değiştirilmiş. Yani özetle önemli nitelikteki işler tebliği ile ortaklıktan çıkarma tebliği birbirini tamamlayan tebliğler. Yüzde 95 e sahip şirkete diyor ki spk senin borsadan çıkmayı talep etmeye hakkın var. O da önemli işler tebliğine göre talep ediyor.Çağrı başlatıyor. 98 e ulaşırsa şirket ortaklıktan çıkarma tebliği yürürlüğe giriyor ama ulaşamazsa spk bu başvuruyu reddetmesi lazım. bakalım görelim

8. 23.04 e kadar boş te yapan benim

Gözyaşları, kederin sessiz dilidir.

Sayfa 61/494 İlkİlk ... 1151596061626371111161 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •