Sayfa 320/494 İlkİlk ... 220270310318319320321322330370420 ... SonSon
Arama sonucu : 3946 madde; 2,553 - 2,560 arası.

Konu: IZOCM - İzocam

Duhul
    May 2019
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    156
    İşyeri paket için teminat bedeli nasıl belirlenir?
    İşyeri paket ürününe konu taşınır / taşınmaz kıymetlerin bedeli rayiç (poliçenin tanzim edildiği tarihteki tazmin kıymeti) bedel üzerinden belirlenir. Rayiç bedel esasına göre tanzim edilen poliçelerde; teminat kapsamına dâhil edilmiş olan kıymetlerin tazminat ödemelerinde eskime, aşınma, yıpranma (kullanma payı) ve başka sebeplerden ileri gelen kıymet eksilmeleri düşülür ve varsa yenilerinin belirgin randıman ve nitelik farkları da ödenecek tazminattan indirilir.

2.1.3. Sigorta bedelinin tespitinde arsa kıymeti dikkate alınmaz

SİGORTA BEDELİ NASIL HESAPLANIR?
    Sigortacılıkta bina değeri binanın yeniden inşa edilmesi halinde oluşacak maliyeti kapsar. Bu değer binanın brüt
    metrekaresi ile binanın yapı türüne göre belirlenen inşa birim metrekare maliyetinin çarpımı ile bulunu. Bu değer
    içine sonradan ilave yapılan özel durumlarda eklene bilir. (Sigorta bedelinin tespitinde arsa kıymeti ve/veya
    binanın piyasa satış değeri dikkate alınmaz)
    Poliçedeki sigorta bedeli, rayiç bedeli ifade etmektedir. Rayiç bedel bina için yeniden inşa edilmesi halinde
    oluşacak maliyetten her yıl için ortalama %2-%3 amortisman düşülmek sureti ile , konuttaki eşya ve
    ticarethanelerdeki muhteviyat için ise, muhteviyatın cinsine göre ortalama piyasa rayiç fiyatları baz alınarak
    sigortalı tarafından beyan edilebilir.
    Sigortacı poliçenin ikame bedeli (yeni değer) üzerinden tanzim edilmesi hususunda anlaşabilir. Bu durumda
    poliçenin ikame bedeli (yeni değer) üzerinden tanzim edildiği poliçede açıkça belirtilir.
    Bina Sigorta bedeline poliçede ayrıca belirtilmek ve bedelleri yazılmak üzere, binaların dışındaki bahçe ve çevre
    duvarları, istinat duvarları, rıhtımlar, teraslar, iskeleler, çeşmeler, heykeller, bahçıvan evi, garaj, su deposu, sarnıç
    ve havuzlar, kömürlük gibi eklentiler ile binaların içlerinde veya üzerlerinde bulunan her çeşit sabit tesisat,
    asansör ve yürüyen merdivenler, yıldırımlık, televizyon anteni gibi binayı tamamlayan şeyler ile istinat duvarları
    dahil edilebilir.
    (Sigorta bedelinin tespitinde arsa kıymeti ve/veyabinanın piyasa satış değeri dikkate alınmaz)

buna göre izocamn arsalar hariç mal varlıkları 580 milyon tl rayicine göre arsaları zaten kocaelindekiler m2 en düşük 1500 tl den 150000 m2 225 milyon tl yapar tarsus 130000 m2 eskişehir 20000 m2 bu ikiside 150 bin tl yapsa arsalar 375 milyon tl yapar.580 milyon tl de binalar mal varlıkları sigorta bedeline göre toplam 950 milyon tl yapar .bencede en az 1 milyar tl malvarlığı vardır bu izocamın.24.5 milyon lota bölersek 38.775 tl yapar bir hissesi en az bu çıkmalı bence.

Duhul
    May 2019
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    156
     Alıntı Originally Posted by cinali Yazıyı Oku
    Kardeş tabiki arsa olmaz.arsanin sigortası
    Olurmu.
    izocamın özellikle kocaelindeki iki fabrikasının arsası 147 bin m2 ve burada arsalar 1500 tl ile 2500 tl arası .hatta dilovası yönetimi en son ilana çıktı 4 adet arsa satışı internette var 1250 tl m2 fiyatından çıktı açık arttırma ile.sahibinden com emlak net hürriyet emlaktan dilovası organize sanayindeki satılık fabrika arsa fiyatlarına bakabilirsiniz.ayrıca şirketin bildiğimiz tarsusta 130 bin m2 fabrika arsası ve eskişehirde 20 bin m2 fabrika arsası mevcut.ayrıca ben bu fabrikaları goole yazdığımda kocaeli ve tarsusta bu iki yerde konum olarak baktığımda 5 ile 6 km uzaklığında fabrika müdürlükleri çıkıyor yani bilmediğmiz taşınmazlarda var sanırım.herkes için hayırlısı ama tahminim değerleme eğer çalşınmazsa 30 tl ile 40 tl arası çıkar sanırım.bunu haftalar önce yazmıştım zaten.bunu bana kocaeli dilovasındaki fabrika fiyatarını araştırmamamla öğrendim

Arkadaşlar
    1.sirketin borçları düşmemiz lazım.
    2.sirketin mamul stokları son blancoda artmış bunlar maliyet hesabıyla gözüküyordu muhtemelen.bu stok degerlemesiyle önemlidir.
    3.marka değeri subjektif olduğu için ne çıkartılır tahmin zordur.
    4.sirketin geleceğe dönük büyüme de önemlidir.
    5.sirketin borçlarının 2.maddede belirttim tabiki alacaklarda göz önüne alınmalıdır.
    Sağlıkla kalın

Duhul
    May 2019
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    156
    Arkadaşlar
    2.sirketin mamul stokları son blancoda artmış bunlar maliyet hesabıyla gözüküyordu muhtemelen.bu stok degerlemesiyle önemlidir.
    5.sirketin borçlarının 2.maddede belirttim tabiki alacaklarda göz önüne alınmalıdır.
    Sağlıkla kalın
    Haklısınız evet benim hesap demekki yanlış borçları düşmeden hesap etmişim.

önce sağlık mutluluk huzur sonra bol kazançlar

Alıntı Originally Posted by cem_adnan Yazıyı Oku
    Haklısınız evet benim hesap demekki yanlış borçları düşmeden hesap etmişim.

Alacak borç farkı diyelim degerlemeyle esas
    Olması gereken

Duhul
    May 2019
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    156
    Arkadaşlar
    Sağlıkla kalın
    Güzel tesbit

Duhul
    May 2019
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    156
    Arkadaşlar
    Sağlıkla kalın
    peki Ali bey dediğiniz şekil yapalım bilanço var zaten elde yeteri veriler mevcut sanırım .bilançoda ne diyor duran varlıklar 150 milyon TL toplamı.stoklarin toplamı 70 milyon TL .ana ortaklığa ait ozkaynaklar 180 milyon TL diyor bilançoda .şimdi yaptırılan sigorta bedeli tüm maddi varlıklar olarak yazmış bilançoda ve 580 milyon TL demis.demekki tüm maddi duran varlıkların (arsalar hariç ) rayiç bedeli 580 milyon TL imiş bilançoda ne görünüyor maddi duran varlıklar 150 milyon TL biz buna sigortada stoklarında hesaplandigini varsayarsak ikisi beraber 220 milyon TL yapar. Toplam sigorta bedelinden 220 milyonu çıkarırsak 360 milyon TL fark bulunur yani toplam Özkaynak olan 180 milyon TL ye 360 milyonu eklersek arsalar hariç 540 milyon TL bir değere ulasiriz.ilk yapmış oldugumuz hesaptan 40 milyon TL eksik bir fiyat çıkar.
    Yada bilançoda toplam ozkaynaklar 180 milyon TL.burdan maddi duran varlıklar artı stokalari çıkaralım ikisi 150 artı 70 = 220 milyon TL yapar.ozkaynak eksi toplam sigorta yapılan maddi varlıklar 180-220= eksi 40 milyon TL çıkar.
    Toplam maddi varlıklara yaptirilian sigorta bedeli 580 milyon artı bilançoda bulunan Özkaynak yani eksi 40 milyon eşittir 540 milyon TL yani eğer yapılan sigorta bedeli bir değere ulasilacaksa borçlar o bu çıkıldığında 540 milyon TL bir değer çıkar.ever ilk hesabimizdan 40 milyon TL düşük bir değer çıkıyor. Uyarılarınizi dikkate aldigimizda.arsalarida ilave edersek 300 bin M2 arsa ile assagi yukarı gene milyar TL lere yaklasilir
    İzocam marka degerini satışa konu olmadığı için 3/5 milyon TL ancak gösterirler bence .dediğiniz gibi subjektif bir değer.isyeri stoklarimizin çoğu hammede ilk malzemeler yani atık o bu deil
    Hakkımızda hayırlısı olsun .

Son düzenleme : cem_adnan; 30-10-2019 saat: 02:45.

Duhul
    May 2019
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    156
    Bu arada cimere şöyle bir soru sordum.

Ortağı olduğumuz şirket İzocam aş kanuni hakkını kullanarak borsa dışına çıkmıştir.Bu süreçte kanun şirket borsada işlem görür iken yüzde 98 e ulaşması durumunda bizlere ortaklıktan satma ve çıkarma hakkı doğacak ve satma hakkı borsada işlem gören sirket olarak son 5 yıllık 1 yıllık ve 1 aylık gibi ve ayrıca değerleme raporu dahil içinde en yüksek fiyat olarak uygulanacak idi.ancak aksilik oki izocam 50 bin lot daha alamadı ve borsa dışına çıktı.
    Siz sayın yetkiliye sorum izocam aş şu an borsa dışında ancak 50 bin lot daha alınca yüzde 98 orana ulaşacak ve bizlerin satma hakkı doğacak.ortakliktan çıkarma satma tebligi hakların kullanım bedelini borsada ve borsa dışında olarak belirlemektedir.izocam bu durumda borsada işlem görmüş ve geçmiş fiyatlanmasi olan bir şirkettir. ortağı olduğumuz izocamin yüzde 98 oranı bulup satma hakkımız doğduğu anda ilgili tebliğe göre borsada işlem gören sirket olarakmi satma hakkı kullandirmasi gerekir yani 5 ayrı fiyatlami yoksa borsa dışı şirket olarak sadece değerleme raporu ilemi satma hakkı kullandirir.
    Bilgi edinme hakkı kanunu gereği siz sayın yetkiliden bilgi edinmek istiyorum
    Saygılar
    Anlam veremedim bilgi vermek istemediler sanırım bunu yazmış spk cevap olarak .sanki devlet sırrı .işleme açık olsa hak verecem bu cevaba .kapalı tahta yani.

İlgi:08.10.2019 Tarihli Başvurunuz

Konuya ilişkin bilgilendirme ayrıca kamuya duyurulacaktır.

Bilgi edinilmesi rica olunur.

Sayfa 320/494 İlkİlk ... 220270310318319320321322330370420 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •