Sayfa 4/5 İlkİlk ... 2345 SonSon
Arama sonucu : 36 madde; 25 - 32 arası.

Konu: Kiraya Vermek İçin Konut Almak ve Mevduat Faizi Arasında Kararsız Kalmak

1.  Alıntı Originally Posted by bilginfo Yazıyı Oku
    kişisel sebepler bir yana nasıl bir matematikle en doğru sonuca ulaşırız bu konuda?
    Doğru sonuç mu bilmem, ben hesap yapacak olsaydım şöyle yapardım:

Ev değerinin uzun vadede enflasyona yakınsayacağı varsayım ile,

Kira - efektif vergi - %2 amortisman(evin güncel değerinden hesaplanmalıdır)

=

Net mevduat faizi - enflasyon(yıl ya da kira dönemi sonunda geriye bakılarak manşet tüfe'nin %20-50 fazlası alınabilir)
    Saygılar.

2. Tam olarak neyi öğrenmek istiyorsunuz?
     Alıntı Originally Posted by bilginfo Yazıyı Oku
    kişisel sebepler bir yana nasıl bir matematikle en doğru sonuca ulaşırız bu konuda?

3. Konut almak her zaman iyidir.

4.  Alıntı Originally Posted by emel_26 Yazıyı Oku
    Konut almak her zaman iyidir.
    içinde oturmadığın eve yatırım yapmak HAMALLIKTIR

5.  Alıntı Originally Posted by Serseri.26 Yazıyı Oku
    içinde oturmadığın eve yatırım yapmak HAMALLIKTIR
    hocam para getirecek haybeye yapmıyoruz neden hamallık olsun

6. şu an için net bir kira çarpan sayısı var mı ortalama yoksa şehire göre değişiyor mu?

7. Alınan ev ileride primlenebilir, sonuçta ev evdir. Her zaman bir değeri olacaktır. Bu değer zamana göre azalabilir de, artabilir de. Bir metro geçer evin yakınından fiyatlar coşar. Kentsel dönüşüme girer vs vs. Ülkenin uluslararası arenadaki imajı ile de çok alakalı bu durum. Aynısı bizim borsadaki çoğu hisse için de geçerli.

TL üzerinden %20 civarında faiz almak ise reel enflasyonun en az %30 olduğu ortamda uzun vadede tartışmasız para kaybetmek anlamına geliyor. Enflasyon düşse bile faizler de düşecektir ve TL üzerinden hiç bir zaman almanız gereken faizi alamayacaksınız.

Ev yatırımının kiracısı ile uğraşmak, evin bakımları ile uğraşmak, aidat gibi dertleri var ama günün sonunda elinize bir miktar para bırakıyorsa ev her daim daha mantıklı gibi geliyor bana.

TL'de faizde ancak kısa süreli bir şey almadan önce piyasa araştırması yaptığım süre boyunca beklerim sadece şahsen.

ytd

8. Şehire göre değişir
    Hatta mahalleye göre bile değişir.
    Değişkenliğin temel sebebi arsa payıdır
    Arsanın konumu, evin fiyatı için çok önemli bir girdidir

Alıntı Originally Posted by serlifer Yazıyı Oku
    şu an için net bir kira çarpan sayısı var mı ortalama yoksa şehire göre değişiyor mu?

Sayfa 4/5 İlkİlk ... 2345 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •