Sayfa 612/649 İlkİlk ... 112512562602610611612613614622 ... SonSon
Arama sonucu : 5188 madde; 4,889 - 4,896 arası.

Konu: VERTU - Verusaturk Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by Altay Yazıyı Oku
    Bu yıl için 4 iştirak şirketi halka arz yolunda...

Minimum 1 Milyar 60 milyon TL sene sonu kar beklentim var....

Böylece F/K ve PD/DD oranları 1 'in altına düşecek...
     Alıntı Originally Posted by ares_300 Yazıyı Oku
    Bu KAR gerçekten iştiraklerin faalitlerinden gelen kar mı yoksa Pamelin borsa değerinin artmasından mı kaynaklı kar konusunda yatırımcının kafası karışık,net değil gibi bu yüzden çoğu yatırımcı Vertu almıyo benim gördüğüm,yoksa şimdiye 50-100 arası olurdu bu arada ben de uzun zamandır bekliyorum Vertuda inşallah hakettiği yere gelir Ytd
    Pamel

31.12.2020 'de 21,32 TL fiyattan kapanış yapmış....

31.12.2021 'de ise 83,00 TL fiyattan kapanış yapmış...

Vertu 'nun pamel 'deki payı dolaylı olarak % 40,32...

bu da demek oluyor ki vertu 12.538.774 lot pamel hissesine sahip.......

Dolayısıyla Pamel 'in değeri borsada 1 TL arttığında Vertu 12.538.774 TL kar yazıyor...

Basit bir hesapla ;

83 - 21,32 = 61,68 ............12.538.774 * 61,68 = 774 milyon TL

Sadece pamel 'den sene sonu bilançoya 774 milyon TL kar gelecek...

Benim tahminim,

Sene sonu bilançosunda minimum 1 milyar 60 milyon TL kar bekliyorum...

Ne diyelim ;

Allah pamel 'e zeval vermesin....

2. Bize halka arz, şirket satışı ya da satınalma haberleri lazım. Uzun zamandır şirket sessiz. Bu sene hareketli bir yıl olur umarım.
    Yatırım tavsiyesi değildir..

3.  Alıntı Originally Posted by jtucker Yazıyı Oku
    Karın neredeyse tamamı fiktif, yani kağıt üzerinde.
    Bilançosu çok basit zaten, incelerseniz fark edersiniz. Özetle şöyle:
    2021 9 aylıktaki 631 milyon net karın 596 milyonu "Finansal yatırım değerleme karı".
    Bunun da çok önemli bir kısmı borsada işlem gören Pamel'den geliyor.
    Vertu dolaylı yoldan Pamel'in %40.32'sine sahip (faaliyet raporundan görebilirsiniz).
    Bu da yaklaşık 12 .44 milyon lot Pamel demek.
    Dolayısıyla Pamel'in değeri borsada 1 tl arttığında Vertu 12.44 milyon tl kar yazıyor (düşünce de tam tersi oluyor tabi).
    Pamel 31.12.2020'de 21.32 tl imiş. 3.çeyrek kapanışı 30.09.2021'de ise 48.76 tl.
    Vertu 2021 ilk 9 ayda Pamel sayesinde (48.76-21.32)x12.44 milyon=341 milyon tl kağıt üzerinde kar etmiş!

Yani Pamel'in borsa değeri şişince Vertu'nun karlılığa da kağıt üzerinde şişmiş.
    Ha bu arada Pamel'in PD/DD=24.2, son 4 dönem F/K=580! Sahip olduğu hidroelektrik santrallerin altında altın madeni de var sanırım

Bu kadar kar sonunda Vertu'nun kasadaki nakiti sadece 4 milyon tl.
    YTD
     Alıntı Originally Posted by jtucker Yazıyı Oku
    Vertu-Pamel'e benzer bir ilişki Gozde-Penta arasında da var. Orada da borsada işlem gören Penta'nın fiyatı şiştikçe, Gozde'nin karı şişiyor.
    Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı tipindeki şirketleri F/K ile değil PD/DD ile değerlendirmek daha doğru geliyor bana.
    YTD
    Pamel'in yılsonu kapanışı 83 TL. Bu demektir ki Vertu'nun fiktif karı yılsonu bilançosunda daha da şişecek.
    YTD

4. şirket düzgün şirketlere yatırım yapmış meyvesinide almalı..kötü şirketlerede yatırım yapıp istirakler zararda yazıyor olabilirdi...bilanço artık fiyatlanmalı..ederi minimum 36 tl bu haliyle..bu fiyatlarda olmalıydı hisse...bol şans gelsin artık tavan serisi...

5. 2021 yıl 3. Çeyrek esas faaliyet karı yani Gerçek KAR 68 milyon 695 milyon artı KAR görünen kısım Pamelin borsa değerinin artması sonucu oluşan finansal KAR fiktif yani..68 milyon kara göre değerlendirildiğinde bu hisse öyle söylendiği gibi çok ucuz değil ytd

6.  Alıntı Originally Posted by ares_300 Yazıyı Oku
    2021 yıl 3. Çeyrek esas faaliyet karı yani Gerçek KAR 68 milyon 695 milyon artı KAR görünen kısım Pamelin borsa değerinin artması sonucu oluşan finansal KAR fiktif yani..68 milyon kara göre değerlendirildiğinde bu hisse öyle söylendiği gibi çok ucuz değil ytd
    vertunun isi ne acaba..sanal kar diyorsunuz ne yapmalı vertu...

7. Burada Vertu'yu benim kadar eleştiren ,hatta Haziran ortasında portföyünü boşaltıp giden başka biri yoktur herhalde ,takip edenler bilir ! En son 25 Kasım da yazmışım ve demişim ki '' Bu işler kuru bilanço ile olmaz canlı ile olur '' ! Ama yukarıda bir arkadaş demiş ki - 68 milyon kara göre değerlendirildiğinde bu hisse öyle söylendiği gibi çok ucuz değil - !
    Bu kadar saçma bir yoruma çok az rastlanılır , özel emirle mi yazıldı acaba ? Şimdi bugün Vertu yönetimi kalksa dese ben pameldeki ortaklığımı sonlandırma kararı aldım , rayiç değer üzerinden satış yapacam ...Paylarını sattığı anda ,gelecek canlı hangi kasaya girecek ?? O zaman Vertu için , bu hisse öyle söylendiği gibi çok ucuz değil diyebilecek misin ? Bir Hisse senedini değerli kılan nedir önce onu öğren ; biraz da muhasebe bilgin olsun ki daha kolay muhakeme yapabilesin ..
    Neyse bu kadar ders yeter , gelelim vaziyete : Bazı arkadaşlar da 35 - 36 filan deyip duruyor . Bana sorarsanız 35 de az da , ama hiç bir dayanağı olmadan rakam telaffuz etmek sağlıklı değil bence .Öncelikle , bende çalışan tekniğe göre 25.28 sonra en kötüsü 24.70 e değdirme ihtimalleri var . Ben şahsen alım için 25.28 i bekliyorum orta vadeli kar beklentim için .. Çünkü bahsettiğim 2. seviyeye geriletseler dahi orda çok kalacağına inanmıyorum .
    Satışlar bitti , güzel ... nerde halka arzlar ? Nerde yeni projeler ? Şu arkadaşınız 7 ay önce çözdü bu kerataları , şimdi de diyorum ki Şubat -Mart döneminde gelen ya da gelmeyen haberler adam olacak çocuk hakkında bi ip ucu verecektir .Bilançodan bahsetmiyorum bile , sakın muhteşem geldi şöyle- böyle- uçacak- kaçacak diyenlere itibar etmeyin ! Geçen yıldan beri İyi kötü bir tecrübe edinmişsinizdir.
    Herkese hayırlı kazançlar ,

8. bu ne şimdi.%-5,05 düştü,bu düşüşün sebebi teknik mi yoksa temel mi?

Sayfa 612/649 İlkİlk ... 112512562602610611612613614622 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •