Sayfa 100/330 İlkİlk ... 50909899100101102110150200 ... SonSon
Arama sonucu : 2634 madde; 793 - 800 arası.

Konu: GSRAY - Galatasaray Sportif

1. Terim'in aldığı 18 milyon tl lik yıllık maaş şirketin kasasından çıkan gerçek rakamı yansıtmıyor çünkü şirkete maliyeti brüt maaştır net değil. 18 milyon tl net yıllık maaş için gelir vergisi % kesintisi %40 gibi çok yüksek olacaktır. Sonuçta da FT'nin yıllık brüt maaşı 18 : 0.6=30 milyon tl civarında olmalı. FT için şirketin kasasından işte bu kadar para çıkıyor her yıl. Bir de FT'nin yardımcıları vs var, onları da hesaba katarsak sadece teknik kadronun şirkete yıllık maliyeti 40 milyon tl civarındadır.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

2. son günlerde derneğin yaptığı hisse satışlarına ben pek bir anlam veremedim, bir kaç haftada 13.8 milyon lot hisse sattı kulüp. Umursanmayacak türden bir rakam değil bu. Eğer satışların arkası gelir ve kulübün hisse oranı %50 ye doğru yol alırsa iyice şüphelenirim.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

3. Acaba Kemerburgaz arazisini aynı sermaye olarak kullanıp bedelli sermaye artışı mı yapacaklar? Ya bu ya da derneğin elindeki başka bir gayrimenkulü ayni sermaye olarak kullanabilirler, gerçi kemerburgaz'daki 49 yıllık üst kullanım hakkı oluyor bildiğim kadarıyla. Ancak bu adamlar bir şekilde ayni sermaye koyma karşılığında bedelliye gitmeyi kafaya koymuşlarsa bu yönde adım atacaklar demektir. Öte yandan SPK buna izin vermez gibi geliyor bana. GS'nin en son yaptığı tahsisliden bedelliye dönüştürme operasyonu çok tepki aldı devlet kademelerinde tabii iş bittikten sonra.

4. Son çeyrekte (2019 2Ç) 4 milyon tl zarar etmişler. Yani Eylül Ekim Kasım 2019 da 4 milyon tl zarar yazmış bunlar. Hem de ŞL'de oynadıkları bir süreçte bunu başarabilmişler. 2Ç bilançosu iyi gelmedi, bu kesin. Öte yandan borsaya kote 4 sportif arasında mali durumu en düzgün olan GSRAY'dır. Özkaynaklar sadece 197 milyon tl ekside. BJKAS ve FENER'in mali durumu çok daha kötü durumda iken GSRAY hissesinin kötü performans sergilemesi tahtadaki oyuncuların korkmasından ve tedirgin olmasından kaynaklanıyor. Bu hissenin mevcut konjonktürde çoktan 3 tl yi aşmış olması gerekirdi ancak piyasa bazı kötü kokular aldığını düşündüğü için bu hareketi şu ana kadar yapamadı.

5. TSPOR'da da hisse satışı oldu ve satışlar tamamlandıktan sonra hisse uçtu gitti. Buna benzer bir şey olması ihtimali var mıdır GSRAY'da çünkü satışlar karşılanıyor ve hisse fiyatı düşmüyor. Tabii mümkündür ancak piyasa "bedelli" korkusunu ve tedirginliğini üstünden atamadı henüz. TSPOR'daki hareket %200'lük bedelli devreden çıktıktan sonra gerçekleşti dikkatinizi çekerim. Arada çok büyük fark var. TSPOR'da bedelli olayı kapanmıştı, GSRAY'da ise "yeni bir bedelli açıklanabilir" diye bir tedirginlik hüküm sürüyor. Yani her ikisini de ayni kategoriye sokmak büyük hata olur.

6. Genel borsa görünümü ile alakalı bir şeyler karalayayım:

Eylül ortasından bu yana geçen 4.5 ay içerisinde FED piyasaya 430 milyar dolar enjekte etti ve bu enjeksiyonlar devam edecektir. FED'in bilançosu 4.55 trilyon dolarda zirve yapmış, sonra da Ekin 2017'den itibaren düşüşe geçmişti ve soluğu 3.75 trilyon dolarda almıştı yani FED piyasadan 800 milyar dolar çekmişti. Son 4.5 ayda iş tersine döndü ve FED yeniden piyasaya dolar enjekte ediyor. Şu anda FED'in bilançosu 4.2 trilyon dolara çıkmış durumdadır ve bu rakam artmaya devam edecektir yani FED piyasaya dolar pompalamaya devam edecektir.

Bu operasyonları FED QE olarak tanımlamıyor, sadece Lite QE deyip geçiyor ancak ne olursa olssun bilançoya etkisi aynidir, ister tam QE olsun ister Lite QE olsun. Sonuçta FED'İn bilanço tanımı "faiz içeren devlet tahvili" olduğuna göre bu tahvillerin vadesi yani tahvil mi yoksa bono mu olduğu önemli değildir.

Eksik olmasın her iş günü FED bana bir mail atıp o gün sonunda hangi işlemleri yaptığını detaylandırıyor. Ve bu iş 4.5 aydır devam ediyor. Temmuz sonunda sona erdireceğiz diyor ama devam etmek zorundalar çünkü piyasa FED'i köşeye sıkıştırmış durumda. Dünyanın en büyük bankası olan JPMorgan bu operasyonu planlayan ve uygulamaya koyan beyindir.

Yukarıdaki gelişmeleri art ardında koyarsanız, borsalardaki mevcut durumun ve son günlerdeki satış baskısının aslında bir alım fırsatı olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. TH

7. Burada her zaman altını çizdiğim şu gerçeği tekrarlamamda fayda var: Borsanın %80'i psikolojidir. Temel ve teknik analiz geri kalan %20'yi temsil eder. %80'lik bölümü oluşturan psikolojinin (yani "algı"nın) 2 ana bileşeni var: Korku ve açgözlülük. Maalesef KY'lar açgözlü olmaları gereken zamanlarda korkarlar ve panik yaparlar (örneğin en diplerde); korkmaları gereken zamanlarda ise açgözlü davranırlar (örneğin tarihi zirvelerde). Bu gerçeği herkes kafasına kazısın, böylece kendilerine büyük bir iyilik yapmış olurlar. TH

8. FED kendi oyununa kurban gitti. Piyasaları manipüle edeyim derken kendisi JPMorgan ve işbirlikçilerinin manipülasyonuna kurban gitti. İyi de oldu. Manipülatörlerin sonu her zaman böyle olur, ister FED olsun ister GSRAY tahtasındaki çete hiç fark etmez. FED'in içinde bulunduğu açmaz dünya borsaları için oldukça pozitiftir. TH

Sayfa 100/330 İlkİlk ... 50909899100101102110150200 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •