Sayfa 140/327 İlkİlk ... 4090130138139140141142150190240 ... SonSon
Arama sonucu : 2611 madde; 1,113 - 1,120 arası.

Konu: GSRAY - Galatasaray Sportif

1. Sportif hisselere yatırım yapmak demek spekülatif türden bir yatırım yapmaktır yani "yüksek risk" taşır. Aslında bu hisseleri satın almak yatırım yapmak demek olmuyor çünkü bir yatırım yapılırken ya temettü getirisi ya da yatırım yaptığınız ürünün bünyesinde yer alan varlıkların değer kazanması hedeflenir. Sportiflerin elindeki varlıkların parasal değeri maalesef yükümlülüklerinden daha düşük olduğu için net bağlamda bu "net varlıklar kalemi" negatiftir yani özkaynaklar hepsinde de eksidir.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

2. İşte bu nedenle; yüksek risk alarak sportif hisselerde alım yapacak olanlar 2 ayrı faktörü her zaman göz önünde bulundurmak zorundadır. Bunlar sırasıyla: a) alım seviyesi, b) bedelli sermaye artırımı riski bulunup bulunmadığıdır.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

3. Vay, iyilik meleğimiz gelmiş! Genelde yalan söyler, ama ara sıra doğru söylediği de görülmüştür. TH'ye tam olarak inanmayın, ama TH'siz de kalmayın derim.

RNE-L01 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. Alım seviyesi 1 numaralı faktördür. Çünkü cazip bir seviyeden alım yapılmadığı taktirde sportif hisse alımları tam bir kumara dönüşür. Alım yaparken her zaman uzun vade bazlı ortalama fiyat seviyesi ile en dip seviye arasındaki bandın "alt %50" bölümünden alım yapılması tercih edilmelidir. Bir örnek ile açıklayayım: Diyelim bir sportif hissenin uzun vade yani 200 işlem günlük ağırlıklı ortalaması 3 tl olsun. Hissenin son 1 yıllık dibi ise 1 tl olsun. Alt bant 3 eksi 1 eşittir 2 tl oluyor. Bu bandın "alt %50" bölümü o zaman; en dip seviye olan 1 tl artı 2 tl nin yarısı olan 1 tl eşittir 2 tl arasında kalan 1 tl ile 2 tl arasındaki bölüm oluyor. Demek ki alım seviyesi bu 1 ila 2 t arasındaki bölüm. İdeal alım seviyesi ise 1 ila 1.5 tl aralığıdır. Bu aralığıniçinden yapılacak bir alım harika bir getiri potansiyeli sunacaktır.

5.  Alıntı Originally Posted by De Morgan's Yazıyı Oku
    Vay, iyilik meleğimiz gelmiş! Genelde yalan söyler, ama ara sıra doğru söylediği de görülmüştür. TH'ye tam olarak inanmayın, ama TH'siz de kalmayın derim.
    Bir uğrayıp sportiflerde tecrübesi ve bilgisi pek olmayanlara destek vereyim dedim. Tabii burada ben ne SAL ne de SAT diyorum, sadece gerçekçi bir tablo çizip milletin bilinçlenmesine yardımcı olmaya çalışıyorum. Sevgilerimle. TH

6. TH, gsray sermaye azaltımı yapıp, tüm zararı silip, eş zamanlı sermaye artırımı yapabilir diye düşünüyorum ve büyük bir bedelli riski olduğu konusunda sizinle hem fikirim.

RNE-L01 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. 2 nolu en önemli faktör; alacağınız sportif hissedeki yakın veya orta vadede bir bedelli riskinin olup olmadığıdır. Sportiflerin tümü; kâr elde etmeyen şirketlerdir. 1 vety 2 çeyrek kâr elde etseler bile sonraki çeyreklerde yazılan zararlar bu kârları siler süpürür ve net bazda şirket zararlı çıkar, bilançolar kırmızıya döner. İşte bu yüzden; sportif a.ş.ler sürekli olarak ve de düzenli aralıklarla nakit enjeksiyonuna ihtiyaç duyarlar. Nakit enjeksiyonu için diğer bir neden ise; sportiflerin ana hissedar olan dernekleri sürekli olarak fonlamasıdır. SPK'ya aykırı olan bu fonlama alışkanlığı maalesef aleni bir şekilde sürüp gidiyor. Sportiflerin yönetimi bu gerçeği inkar etmiyorlar tam tersine kabul edip genel kurullarda izah ve ilan ediyorlar, bu fonlamalara muhtaç olduklarını söyleyip duruyorlar. Mesela derneğin bünyesinde olan voleybol ve basketbol şubeleri ile diğer alt/amatör şubeler bu şekilde fonlanır. İşte bu 2 neden yüzün den sportifler düzenli aralıklarla nakit enjeksiyonuna muhtaçtırlar.

8. Sportif aş.lere nakit enjeksiyonu tek 1 ana yol ile olur ve o da sermaye artışıdır. Sermaye artışının ise genelde 3 ayrı yolu vardır: bedelsiz, bedelli, tahsisli. Bedelsiz yolu sportifler için kapalıdır çünkü sermayeler yıllar önce yitirilmiş, özkaynaklar eksiye geçmiştir. Geriye o zaman 2 yol kalıyor: bedelli veya tahsisli. Tahsisli yolu pek tercih edilmez çünkü ana hissedar da dahil tüm mevcut hisseler sulandırılır. Eğer SPK zorunlu kılma ise tahsisli cihetine gidilmez. O zaman geriye tek bir opsiyon kalıyor: bedelli sermaye artışı.

Sayfa 140/327 İlkİlk ... 4090130138139140141142150190240 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •