Sayfa 141/333 İlkİlk ... 4191131139140141142143151191241 ... SonSon
Arama sonucu : 2662 madde; 1,121 - 1,128 arası.

Konu: GSRAY - Galatasaray Sportif

1. Mesela GSRAY son 8 yılda 3 bedelli ile 1 tahsisli yaptı ve ödenmiş sermaye 2.8 milyon tl den 540 milyon tl ye çıkartıldı. İlk %400@25TL bedellisinden şirketin kasasına 2.8x25x4=280 milyon tl girdi. %55'lik tahsisliden kasaya 180 milyon tl girdi. %400 lik bedelliden 4x21.5=86 milyon tl kasaya girdi. Son %400 lük bedelliden ise 108x4=432 milyon tl kasaya girdi. Toplamda ise şirketin kasasına 280+180+86+432=976 milyon tl yani hemen hemen 1 milyar tl nakit girmiş oldu. Bu 1 milyar tl nin 540-3=537 milyon tl si ödenmiş sermayeye eklenip 2.8 milyon tl olan ödenmiş sermaye 540 milyon tl ye çıkartıldı, geriye kalan 976-537=439 milyon tl ise emisyon primlerine eklendi yani özsermaye kalemine. Sonuçta da bu 1 milyar tl nin tümü özsermayeye eklenmiş oldu. Ancak şirket bu 1 milyar tl nin tümünü harcayıp tüketti. Bunun böyle olduğunu; özkaynakların hala 200 milyon tl ye yakın ekside olmasından anlıyoruz. Demek ki GSRAY'a son 8 yılda enjekte edilen 1 milyar tl ye yakın nakit harcanmış, tüketilmiş.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

2. Borsaya kote ola 4 sportfi a.ş.nin bedelli riski bana göre şöyledir:

TSPOR: yakın/orta vadede bedelli riski yoktur. (daha yeni %200 lük bedellisini tamamladı, gerçi %200 değil de %168 olarak gerçekleşti çünkü hissedeki KY'ların çoğu katılmadı)
    GSRAY: yakın/orta vadede bedelliye ihtiyacı yoktur, mali tablosu en düzgün olan sportif a.ş. GSRAY'dır ancak yönetim sık sık bedelliye gitmeyi dillendirip durdu son aylarda, hatta dernek ayni sermaye koyma karşılığında böyle bir opsiyonu mercek altına aldı bir ara, dernek durduk yerde 30 milyon lottan fazla hisse satışı yapıp kayıtlı sermaye tavanını 540M tl den 2.7 milyar tl ye çıkarttı, işte bunlar kuşku verici gelişmelerdir, eğer GSRAY bedelliye gitmeyecekse bunları neden yapsın (bedelliyi dillendirsin, KST'yi %400 arttırsın, hisse satışı yapsın)? sonuç olarak da GSRAY'ın bedelliye ihtiyacı yok ama derneğin böyle bir niyeti pekala olabilir, o zaman "GSRAY için bedelli riski az da olsa mevcuttur" denilebilir
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

3. BJKAS ve FENER: bu 2 sportif a.ş.nin mali tabloları bedelliye ihtiyaç duyuyor bana göre çünkü özkaynaklar ciddi şekilde eksidedir, ana ortak olan derneklerin elinde olası bir bedelliye katılmak için mali kaynak olmadığı için bundan imtina ediliyor gibi görünüyor, bana göre bunlarda bedelli riski mevcuttur

4.  Alıntı Originally Posted by De Morgan's Yazıyı Oku
    TH, gsray sermaye azaltımı yapıp, tüm zararı silip, eş zamanlı sermaye artırımı yapabilir diye düşünüyorum ve büyük bir bedelli riski olduğu konusunda sizinle hem fikirim. .
    Dernek bir şeylerin peşinde ama neyin peşinde olduğu konusunda detay vermeyeceğim. 30 milyon lotun biraz üzerinde hisse satışı yaptılar, KST'yi 540M tl den 2.7 milyar tl ye çıkarttılar, yeni bir bedelliyi gündeme taşıdılar, hatta olası bir bedellide "ayni sermaye" koyma cihetine gitmeyi düşünebiliriz dediler, bu girişimler derneğin bir planı olduğunu söylüyor. ama bu plan nedir işte onu da siz bulacaksınız.

5. Dediğim gibi, ben burada ne AL ne TUT ne de SAT diyorum. Bu karar size aittir. Ben sadece sizlere temel bilgi babında bazı bilgiler geçtim, sportiflerin hangi kategoride olduklarının altını çizdim. Yukarıda bahsettiğim alt %50 bandında giriş yapılmadığı taktirde artı bedelli riski iyice analiz edilmediği taktirde çok yüksek risk taşırlar. Tabii bu yüksek riskin karşılığı da yüksek kâr potansiyelidir bunu da belirteyim. Yüksek kazanç elde etmek isteyen biri yüksek risk almak zorundadır. Söz konusu yüksek riskin diğer bir boyutu da sizleri uzun süre boyunca hissede hapsetme olasılığıdır.

6. 2 hafta kadar önce hissenin 4 tl ye çıkış sürecinde; 8 yıl gibi çok uzun vade boyunca bu hisseyi taşıyanlara (bu hissede hapis olanlara) 3 tavsiyem olmuştu (bu tavsiyelerimi diğer köyde ve de yakın çevreme yaptım): Hissede 300-740 milyon lot gibi çok anormal günlük hacimler eşliğinde "aşırının da aşırısı alım bölgesi" olan 3.7-4,2 tl aralığı görüldüğünde "ful boşaltın" tavsiyesinde bulunmuştum. Akabinde de 2.5-3 tl aralığına inildiğinde de "ful mallan" tavsiyesi yaptım ve artık %50 gibi artmış olan eldeki mevcut lotların 4 tl ye yapılacak 2. atak esnasında tekrar 4 tl civarından "ful boşaltılmasını" tavsiye ettim. Bilindiği üzere de hisse aynen bu güzergahı takip etti.

7. Son tavsiyem de 3.3-4.3 aralığında en fazla 3 kere "al-sat / sat-al" gidiş-dönüş treydinin icra edilip (3.5 civarı AL, 4 civarı SAT) akabinde de tümüyle bu hisseden çıkılması (ful boşalt) olmuştu. Ve bu senaryom tam 12 den vurdu. Sonuç itibariyle de son SATIŞ işleminin 3.80 civarından tamamlanmış olması (3. al-sat'ın "SAT/dönüş" ayağı) ve hisseden de "tümüyle çıkılmış olması" gerekiyordu benim çizdiğim rotaya göre.

8. Hepi topu 9 işlem ediyor ama ilk 3 işlem hayati önem taşıyordu. Son 6 işlemi kapsayan 3 al-sat "gidiş-dönüş treydi" işin kremasıydı. Böyle yapıldığı taktirde 8 yıldan beri hissede hapis kalmış olanlar bile bu hisseden güzel bir kâr ile ayrılacaktı hem de reel bazda.

Sayfa 141/333 İlkİlk ... 4191131139140141142143151191241 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •