Sayfa 51/331 İlkİlk ... 41495051525361101151 ... SonSon
Arama sonucu : 2644 madde; 401 - 408 arası.

Konu: GSRAY - Galatasaray Sportif

1. Futbol a.ş.lerin nakit akımlarını kendi amaçları için kullandıklarını dernekler zaten kendileri açıklıyor. Örneğin yakın geçmişte bir yönetim kurulu üyesi GSRAY'daki durumu ifşa edip bu olayı tüm açıklığıyla ortaya sermişti. Adamlar açık ve net söylüyor zaten: Biz el mahkum futbol a.ş.lerdeki nakdi derneğe kanalize ediyoruz diyorlar, başka bir opsiyonları yokmuş dediklerine göre. O zaman devlet gerekeni yapmalı ve a.ş.lerin kasasına sürekli el atan ve hakim ortak pozisyonunda olan derneklerin kurumsal hakimiyetine bir son vermelidir; A grubu hisseler vasıtasıyla ana hissedara yani derneklere tanınan yönetim imtiyazını kaldırmalıdır; bedellilere de hayır deyip onların yerine tahsisliyi veya blok hisse satışını adres olarak göstermelidir.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

2. GSRAY; BİST'te serseri lotların en çok olduğu tahtalardan biridir, KY'ların çoğu bu hissede vur-kaççılık yapıyor daha doğrusu yapmaya çalışıyor, hem ardı arkası kesilmeyen bedelli sermaye artırımları yüzünden hem de maliyet düşürme stratejisi yüzünden elindeki lotları artmış pek çok KY de mevcut bu hissede, 2 hafta içinde yapılacak olan genel kurulu bekliyor kenardaki yatırımcılar bunun da altını çizmemiz lazım.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

3. Bu arada; FENER harika bir performans gösterdi son haftalarda. Benim hesaplarıma göre FENER hissesinin ederi 16.5 tl idi. Hisse Cuma günü 16.65'den kapattı. Bu hesabımın dayanağı daha önce pek çok bahsettiğim Deloitte ile KPMG'nin uyguladığı "ampirik futbol kulübü şirket değerleme metodu"dur. Bu ampirik metotta futbol kulübünün geçmşte yaptığı veya gelecekte yapacağı net kâr rakamları denkleme dahil edilmezler zira futbol kulüpleri kâr odaklı şirket değiller. Onun yerine yıllık ciro ile net borçlar denkleme dahil edilir.

4. Hatırlatmak için FENER hissesinin ederi ile ilgili hesabımı nasıl yaptığımı aşağıda çok kısa bir şekilde detaylara girmeden açıklıyorum:

"cari" yıllık ciro=900 milyon tl
    net borç (kabaca eksi olan özsermaye)=600 milyon tl
    çarpan=2.5
    borsada etmesi gereken piyasa değeri=(2.5x900)-600=1.65 milyar tl
    hissenin ederi=1.65 milyar bölü 100 milyon=16.5 tl

(Not: Bu hesap TH'nin kendine özgü ve/veya profesyonel şirket değerleme şirketlerinden alıntılanmış spesifik varsayımlara dayanmaktadır ve piyasa gerçekleri ile pekala örtüşmeyebilir)

5. GSRAY'da blok hisseye yatırım yapmaya hazır bir düzine adam var, yeter ki dernek satmaya karar versin, ancak bu hazır yatırımcıların bir şartı var ve o da "hisse oranında yönetimde temsil hakkı" yani imtiyazlı hisselerdeki "yönetim imtiyazı" kalkmak zorunda

6. Peki, FENER'e uygulayıp elde ettiğim 16.5 tl lik "hissenin ederi" ile alakalı ampirik hesap metodunu GSRAY'a uyarlarsam acaba GSRAY hissesinin ederi kaç TL çıkar? Eh, çok basit olan bu hesabı da size bırakıyorum. Şirketin cari yıllık cirosu 3 aağı 5 yukarı belli, net borçları da belli. Bu basit hesabı yapın ve hissenin ederini bulun.

7. Yalnız şu anki konjonktürde GSRAY hissesinin üzerinde dernekten kaynaklanan ciddi bir baskı olduğunu unutmayalım. Bugüne kadar 3 bedelli ve 1 tahsisli yaptılar ama bunlardan gelen paraların tümü harcandı ve hiç bir işe yaramadı, riva ve florya projeleri tam bir hüsran oldu. Öte yandan bu sermaye tavanını artırma mevzusu durup dururken ortaya atıldı dernek tarafından ve onay aşamasına geldi genel kuruldan, şimdi yatırımcılar diyor ki ateş olmayan yerden duman çıkmaz, bunlar bir katakulli peşinde olmalı diye düşünüyor, bir de bunun zamanlaması çok manidar oldu, emlak konutun fesih sürecini başlatacağı ile alakalı haber ortaya çıkar çıkmaz SYT artışı kararı aldılar, herkes yeni bir bedelli mi geliyor diye panik yaptı ve bu durumun hisse üzerinde yarattığı baskı hala devam etmektedir.

8. Eğer A grubu hisseler vasıtasıyla derneğe tanınmış olan yönetimde imtiyaz hakkını kaldırırlarsa ve hisse oranında yönetimde temsil hakkı kabul edilirse; bu şartlar altında yapılacak blok hisse satışında hisse fiyatı kanımca 1 Euro civarında olur (artı eksi %20 yanılma payım var), bu durumda da GSRAY piyasa değeri 450-650 milyon Euro aralığında bir yerde olur. Burada emsal olarak Wolves, Bordeaux, Chelsea, Liverpool, AC Milan, Borussia Dortmund, Manchester United gibi kulüplerin değerlemelerini baz aldığım gibi 3 yıl önce Çinli bir işadamı tarafından yaptırılmış GSRAY şirket değerlemesini de dikkate alıyorum. (spesifik şartların sağlanması durumunda TH'ye ait şahsi bir tahmindir, yatırım tavsiyesi değildir).

Sayfa 51/331 İlkİlk ... 41495051525361101151 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •