Special Days Image
Sayfa 47/327 İlkİlk ... 3745464748495797147 ... SonSon
Arama sonucu : 2614 madde; 369 - 376 arası.

Konu: GSRAY - Galatasaray Sportif

1. SPK; TTK'nın "borca batık olma" ile alakalı 376.ve diğer maddelerdeki usul ve esasları uygulamalı ve gerekirse sportif a.ş.lere TTK'da belirtilen esaslar çerçevesinde kayyum atamalı, imtiyazlı hisselerdeki imtiyazları iptal etmelidir.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

2. Ana hissedar olan derneklerin sportif a.ş.lerdeki imtiyazlı hisseleri yönetimde çarpıklığa yol açmaktadır ve şirketlerin profesyonelce yönetilmesini engellemektedir. İmtiyazlı hisselerdeki tüm imtiyazlar SPK veya ilgili bakanlık tarafından kaldırılmalıdır.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

3. Derneklerin sportif a.ş.lerde ana hissedar durumunda olması hem mali hem de sportif sonuçlar açısından olumsuz sonuçlar vermektedir zira yönetimler profesyonel değildir. Aynen Avrupa Birliği'ne tabi ülkelerde olduğu gibi; derneklerin sportif a.ş.lerdeki hisse oranı %49 ile sınırlandırılmalıdır. Bu mevzu ile alakalı SPK veya ilgili bakanlık gerekli yasal düzenlemeyi yapmalıdır.

4. Borsaya kote olan tüm sportif a.ş.ler kâr odaklı olmak zorundadır çünkü borsaya kote olmanın doğasında bu var. Öte yandan derneklerin ana hissedarı oldukları sportif a.ş.ler çok uzun yıllar boyunca zarar üstüne zarar yazıyorlar çünkü dar odaklı ve de profesyonel olmayan yönetimler kâr elde etme amacını gütmeyip yatırımcıları sürekli mağdur ediyorlar. Eğer ana hissedar olan dernekler bu gerçeği kabullenmiyorsa; borsada işlem gören hisseler son 2 yılda borsada gün içi gördükleri en yüksek fiyattan dernek tarafından geri alınarak bunların borsa kotasyonları sonlandırılmalı ve yatırımcıların daha fazla mağdur edilmelerinin önüne geçilmelidir. Böylece sportif a.ş.ler %100 derneğin malı olurlar ve dernekler de istedikleri gibi zarar yazma hürriyetine kavuşur.

5. Bu mevzular son derece önemlidir. Bunlarla ilgili şu makamların dikkati çekilmeli:

SPK
    SPK'nın üst kurumu Hazine ve Maliye Bakanlığı
    Ticaret Bakanlığı
    Spor Bakanlığı
    Sn CB (CİMER)
    Mecliste grubu olan tüm siyasi partiler (AKP MHP CHP İYİ HDP)
    GS Derneği Bşk. ile GSRAY A.Ş. yönetim kurulu üyeleri
    KY'larla empati yapan MHP MV Saffet Sancaklı

6. Hayati önemi taşıyan 6 kriteri özetlersek:

Derneklerin elindeki imtiyazlı hisselerdeki imtiyazlar kaldırılmalı
    Derneklerin sportif a.ş.lerdeki hissesi %49 ile sınırlandırılmalı
    Yönetim kurulu tamamen profesyonellerden oluşmalı
    Sportif a.ş.ler kâr odaklı olmalı
    TTK'nın hükümleri ayırım gözetilmeden sportiflere de uygulanmalı
    Sportif a.ş.lerde bedelli sermaye artırımları artık yasaklanmalı, onların yerine tahsisli vs yapılmalı

7. FENER'de konsorsiyum direksiyonda. Belirli bir hedef kapsamında FENER hissesi yürüyor, hem de çok yüksek bir hacim eşliğinde. GSRAY'da ise potansiyel alıcılar kenarda beklemeyi tercih ediyorlar.

8. Peki, GSRAY'daki potansiyel alıcılar neden böyle yapıyor? Çünkü kayıtlı sermaye tavanının 5 katına çıkarılması suyu oldukça bulandırdı. Yürürlüğe girmeden önceki son aşama olarak önümüzdeki ay yapılacak olan genel kurulda bu KST artışı onaya sunulacak. Büyük ihtimalle KST'deki artış genel kurulda onaylanıp yürürlüğe girer. GSRAY tahtasındaki potansiyel alıcılar işte bu gelişmenin altında bir hinlik arıyorlar ve alım yapmaktan imtina ediyorlar.

Sayfa 47/327 İlkİlk ... 3745464748495797147 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •