Sayfa 505/901 İlkİlk ... 5405455495503504505506507515555605 ... SonSon
Arama sonucu : 7206 madde; 4,033 - 4,040 arası.

Konu: ISKUR - İş Bankası Kurucu

1.  Alıntı Originally Posted by oguzpam Yazıyı Oku
    Sn.okaçha geldimi hisse yükseliyor.Sn.Marslı geldimi Düşüyor.İster istemez dikkat çekiyor.YTD.
    Aşağıdan ucyuzden yukarı kim döndürmüs acaba

2. Deutche Welle den Şubat 2020 tarihli tarafsız bir yorum. Benim gibi borsa uzmanı olmayan ama İlgili arkadaşlar okuyabilir.

https://amp.dw.com/tr/i%C5%9F-bankas...%BC/a-52375014

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3. Ben bu yazının Tarafsız olduğunu düşünmüyorum,

4.  Alıntı Originally Posted by nebo58 Yazıyı Oku
    Deutche Welle den Şubat 2020 tarihli tarafsız bir yorum. Benim gibi borsa uzmanı olmayan ama İlgili arkadaşlar okuyabilir.

https://amp.dw.com/tr/i%C5%9F-bankas...%BC/a-52375014

Yazıyı okudum. Güncel durumu ve geçmişi özetlemiş. Tek itirazım chp'nin vasiyeti koruması kısmına. Bu hisselerden gelen gelirle ttk ve tdk'nın fonlanması gerekirken temettü sınırlaması ile bu kurumların gelirinin azalması hatta komik seviyelere düşmesi durumu var. Unutulmamalıdır ki Atatürk bu kurumları çok önemsediği için fonlanmalarını garanti altına almak için bu mirası bıraktı. Özetle chp bir yandan bu sınırlamaya itiraz etmediyse diğer yandan mirası koruyor durumda olamaz.

5. CHP konusunda haklısınız.
    Piyasada dolaşan Kurucu hisse adedinin çok az olması nedeniyle sanırım kimse TTK ve TDK ya bu hisselerden giden temettülerin düşüklüğü konusunu bilmiyor.
    Aslında gerçek vasiyet ihlalini uzun süredir CHP ve İş Bankası yapıyor.

6.  Alıntı Originally Posted by nebo58 Yazıyı Oku
    CHP konusunda haklısınız.
    Piyasada dolaşan Kurucu hisse adedinin çok az olması nedeniyle sanırım kimse TTK ve TDK ya bu hisselerden giden temettülerin düşüklüğü konusunu bilmiyor.
    Aslında gerçek vasiyet ihlalini uzun süredir CHP ve İş Bankası yapıyor.

Konuyu bilmeyenler için biraz daha açmak gerekirse, chp elindeki kur, a, b ve c tipi hisselerden temettü alıp iki kuruma veriyor. Kurucu hisseler kârın %10'unun temettü olarak almalı. Oysa c tipi hisse için böyle bir durum söz konusu değil. Onlar kalan %90'dan temettü alacaklar. Banka genel kurulu 90ların başında imtiyazlı hisselerin temettüsüne limit getiriyor ve temettü komik paralara düşüyor. Chp'nin kurumlara aktarmak üzere elindeki imtiyazlı hisselerden aldığı temettü düşüyor. Sadece c tipi hisseden gelen gelir kurumlara aktarıyor.

Chp bu hisselerden gelir elde etmemesi konusunda vasiyete uygun davranmış. Ancak vasiyeti koruyorum söyleminde haksız. Korumuyor. Kurumların geliri düşer bu durumda.

7. Sayın ozankoca sizin anlatımınıza göre banka kurucu hisselerin alması gereken temettüyü ISCTR ye aktarıyor. TTK ve TDK nın alması gereken temettüde ISCTR kanalıyla bu kurumlara aktarılıyor manası çıkıyor. Mesela benim bir yere borcum var farzedelim. Borcumu ben kendim elden vermiyorumda kardeşimle gönderiyorum gibi bir durum. Neticede borcumu vermiş oluyorum.

SM-C5000 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8.  Alıntı Originally Posted by rıfkıefendi Yazıyı Oku
    Sayın ozankoca sizin anlatımınıza göre banka kurucu hisselerin alması gereken temettüyü ISCTR ye aktarıyor. TTK ve TDK nın alması gereken temettüde ISCTR kanalıyla bu kurumlara aktarılıyor manası çıkıyor. Mesela benim bir yere borcum var farzedelim. Borcumu ben kendim elden vermiyorumda kardeşimle gönderiyorum gibi bir durum. Neticede borcumu vermiş oluyorum.

SM-C5000 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Tam olarak öyle değil maalesef. İmtiyazlı hisselerden kurucunun alması gereken kâr payı kârın %10'u. Kalanının miktarı da kurucuya göre hesaplanıyor.

Şöyle örnekleyebilirim sanırım. Banka 100 tl kâr etmiş olsun. 10 TL kurucuya verilecek zaten. A ve B tipi hisseler de kurucuya oranla bir temettü alacaktı. Yani 100 TL kârdan 10 TL ve A ile B hisselerinin temettülerini ödeyecekti. Kalanını yedek akçe vb ayırıp oradan istediği kadar paydaşlara temettü olarak dağıtacak istediği kadarını tutacaktı. Şu anda imtiyazlı hisselerin temettüsünü vermediği için (üç beş lira temettüyü hesaba katmıyorum) aynı 100 TL kârda daha çok para üzerinde hak sahibi oluyor. Oysa (90- A ve B tipi hisselerin temettüsü) üzerinde hak sahibi olmalıydı.

Oransal konuşursak, yıllık kârın %10u kurucuların. Bunun %27si sanırım tdk ve ttk'nın. Böylece en az yıllık kârın %2.7sini banka haksız yere yönetiyor. Bu durum yaklaşık 30 yıldır devam ediyor. Kabaca neredeyse bir yıllık kâr banka tarafından haksız yönetiliyor.

Umarım anlatabilmişimdir.

Sayfa 505/901 İlkİlk ... 5405455495503504505506507515555605 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •