Sayfa 547/901 İlkİlk ... 47447497537545546547548549557597647 ... SonSon
Arama sonucu : 7206 madde; 4,369 - 4,376 arası.

Konu: ISKUR - İş Bankası Kurucu

1. Adeletin kestigi parmak acımaz
    Bu parmak degıl govdeye dogru gidiyor biraz daha salaga yatarlarsa bankanın anahtarını verirler
    Ytd

2.  Alıntı Originally Posted by akgün Yazıyı Oku
    ya bu akbank ve garanti imtiyazlı hisselerini imha ederken çokmu aptalca davranmış ki o hadar imha parası ödemiş..bu ..durumda çok kurnaz ..işbank ise.. birakın imha etmeyi.. ..esamesi dahi okunmuyor ..son 30 yıl da..hisse değerleri ile kıyaslandığında ..0 değere yakın .. temettü ödemeleri yapılıyor. işin garibi ise herkes halinden memnun..kimse ses çıkarmıyor...sonuçta bu kurnaz ..bankanın..hangi durumda imhaya ve geriye dönük gerçek temettüleri ödemeye mecbur kalması sağlanabilir.. son iki yılda 1 ci ağızdan söylenenlerle umutlandık ama..sonuç.....yokmu bunun kesin bir yaptırımı.
    AKBANK ve GARANTI de kurucu ortaklar, imtiyazlı pay sahipleri (çoğunlukla) SABANCI, HAS, ŞAHENK aileleri falandı yanlıs hatırlamıyorsam. Yönetimde de bunlar vardı, temettüleri yüksekti ve tıkır tıkır alıyorlardı. Kendi haklarını neden kısıtlasınlar ki.. Bunu gören yabancı yatırımcı bu düzeni düzeltin yoksa yatırım yapmayız size dediler ve onlar da SAĞ cepten alıp SOL cebe koydular... Bir seferlik..
    İŞBANK da durum farklı. Ortada temettü yok, yabancı yatırımcı uyarısı yok.. Neden düzeltmeye gitsinler ki.... Bir gün elbette düzeltecekler ne zaman derseniz bence KY de ISKUR hissesi neredeyse 20-30 adet kaldığında iyice topladıklarında ya da HOLDING olduklarında. 250bin TL den ISKUR alan arkadaşlar bizim hakkımızı gasp ediyorlar diye ağlamayı bıraktığında bu iş olur Kimse kusura bakmasın İŞBANK bu hakkı gasp etmese bu hisseyi kimse RÜYASINDA göremezdi! Seçilmiş azınlık temettüsünü almaya devam ederdi.

Sabırlı olan mükafatını alacaktır.......

Yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by iskulelerimagduru Yazıyı Oku
    AKBANK ve GARANTI de kurucu ortaklar, imtiyazlı pay sahipleri (çoğunlukla) SABANCI, HAS, ŞAHENK aileleri falandı yanlıs hatırlamıyorsam. Yönetimde de bunlar vardı, temettüleri yüksekti ve tıkır tıkır alıyorlardı. Kendi haklarını neden kısıtlasınlar ki.. Bunu gören yabancı yatırımcı bu düzeni düzeltin yoksa yatırım yapmayız size dediler ve onlar da SAĞ cepten alıp SOL cebe koydular... Bir seferlik..
    İŞBANK da durum farklı. Ortada temettü yok, yabancı yatırımcı uyarısı yok.. Neden düzeltmeye gitsinler ki.... Bir gün elbette düzeltecekler ne zaman derseniz bence KY de ISKUR hissesi neredeyse 20-30 adet kaldığında iyice topladıklarında ya da HOLDING olduklarında. 250bin TL den ISKUR alan arkadaşlar bizim hakkımızı gasp ediyorlar diye ağlamayı bıraktığında bu iş olur Kimse kusura bakmasın İŞBANK bu hakkı gasp etmese bu hisseyi kimse RÜYASINDA göremezdi! Seçilmiş azınlık temettüsünü almaya devam ederdi.

Sabırlı olan mükafatını alacaktır.......

Yatırım tavsiyesi değildir.
    Sn.işkulelerimağduru..tatmin edici açıklamanız için tşk Ler. yalnız bu aşamada benim takıldığım nokta.. belirttiğiniz gibi temettüsü olmayan .. beklentisi kalmayan ..işbank imtiyazlı hisseleri dün ve bugün olduğu gibi arasırada olsa yüksek hacimli işlem yaparak ve fiyatlarıda yükselerek niye hala alıcı buluyor. yine sizin belirttiğiniz gibi bayağı uzun vadede gerçekleşecek son durum için bu hareketler normalmi acaba.

4. https://sondevir.gaste24.com/m/ekono...u-h584248.html

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5.  Alıntı Originally Posted by Black_broker Yazıyı Oku
    https://sondevir.gaste24.com/m/ekono...u-h584248.html

ya ben de dün ve bugünkü hareketliliğin sebebi bu linkte galiba diye
    bir şevkle açtım fekaaat yine hüsran ..eski habermiş...

6.  Alıntı Originally Posted by akgün Yazıyı Oku
    ya ben de dün ve bugünkü hareketliliğin sebebi bu linkte galiba diye
    bir şevkle açtım fekaaat yine hüsran ..eski habermiş...
    aylak bakkal eski defterleri karıştırırmış

7. Baştan söyleyeyim, İş Bankası ile doğrudan ilişkili bir yazı değil…
    Ve de ben ne hukukçuyum ne de borsadan anlarım.

Google da arama yaparken bir Yüksek Lisans Tezine denk geldim.
    Hazırlayan: Deniz Sapmaz, Tez danışmanı Prof: Dr. Ömer Teoman.Yıl 2009.

Tez Başlığı: ANONİM ORTAKLIK KURUCU İNTİFA SENETLERİNDE KÂR PAYI HAKKI

Bu başlıkla Google da ararsanız bulursunuz.

Tamamı çok uzun. Ama III ve IV. Bölümler ilginç.Onlar nispeten kısa. (Sf. 97 den sonra)

Çok kısa özetle şöyle…

Yeni TTK dan önceki ticaret kanunu “Kurucu İntifa Senetleri Sahipleri Kurulu” diye bir oluşuma izin veriyormuş.
    (Ben bilmiyordum, bilenler vardır mutlaka)
    Bunun sebebi de şöyle açıklanmış…

Tüm kurucu intifa senedi sahiplerinin her birinin tek tek onayının alınmasının çoğu durumda neredeyse imkânsız olmasını dikkate alan Türk kanun koyucu, kurucu intifa senedi sahiplerinin bir kurul oluşturmalarını kabul etmiş ve bu kurulun haklarındaki bazı değişiklikleri çoğunlukla onaylayacakları bir kararla geçerli kılmaları imkânını tanımış...

Sanırım 1991 de böyle bir kurul kurucu hisselere temettü kısıtlama kararını aldı.

Sanırım diyorum çünkü temettü kısıtlamasına ilişkin İş Bankasından gelen gördüğümüz tüm açıklamalar hep üstü kapalı yuvarlak laflarla yapılıyor.

Tabi öte yandan TTK da şöyle bir hüküm de var.

Kurucu intifa senet sahipleri ile şirket arasındaki ilişki, esas sözleşmeye dayandığından, bir sözleşme ilişkisidir. Dolayısıyla bu haklar genel kurul kararıyla tek yanlı olarak kaldırılamaz, bunun için tüm kurucu senet sahiplerinin oybirliği ile karar vermesi gerekir.

Burada TÜM KURUCU SENET SAHİPLERİNİN OYBİRLİĞİ ibaresine dikkat ediniz.

Kurucu İntifa Senetleri Sahipleri Kurulu diye bir oluşuma çoğunlukla karar alma hakkı verilirken diğer taraftan sözleşme ilişkisinden bahsedip herkesin onayı alınması gerekliliği arasındaki çelişki Yeni TTK da kaldırılmış.

Artık “Kurucu İntifa Senetleri Sahipleri Kurulu” diye bir kurul söz konusu değilmiş.

Özetle böyle.

Bu saaten sonra bu konuyla ilgili hiçbir şey olmaz.
    Sadece, ben bilmiyordum, bilmeyenler için de “haksız temettü kısıtlaması” başlığının altını biraz doldurabilirim belki dedim…

..........

Bu arada Akbank ve Garanti’nin imha operasyonunda imha edilen hisseler arasında Atatürk’ün miras bıraktığı kurucu hisseler yoktu. 1991 yılı ve öncesinde, o günün koşullarında İş Bankasının Atatürk’ün mirasını imha etmesi (kurucu hisseler) sıkardı biraz..:-)

8. Sayın nebo sizde 10 adet vardı sanırım. Şimdi ne yapmayı düşünüyorsunuz.

Sayfa 547/901 İlkİlk ... 47447497537545546547548549557597647 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •