Sayfa 548/901 İlkİlk ... 48448498538546547548549550558598648 ... SonSon
Arama sonucu : 7206 madde; 4,377 - 4,384 arası.

Konu: ISKUR - İş Bankası Kurucu

1. Bence hikaye/beklenti bitmedi. Yapılan her şey zaten kanuna uygun. Önemli olan o kanunların değişmesini kimin istediğidir. O değişimi isteyene ALLAH c.c uzun ömür versin. O dik durdukça bu iş bitecektir... Yapacağım dediği bir şeyi yapmadığını daha görmedik..

O kanunu çıkaranlara bir de böyle kanun çıkarın dediğinde olay biter...

2.  Alıntı Originally Posted by Zoga Yazıyı Oku
    Sayın nebo sizde 10 adet vardı sanırım. Şimdi ne yapmayı düşünüyorsunuz.
    Sn Zoga, evet 10 tane var. İş Bankasının kurulduğu dönemde 10 lu olarak satılıyormuş. Beklemeye devam. Benim ömrüm yetmezse benden sonra bekleyecekler de var.:-)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3. Herkese merhaba,bir sorum olacaktı;bankanın esas sözleşme tadilinde 62.maddedeki değişikliği nasıl yorumlayabiliriz,önemli birşeymi

4.  Alıntı Originally Posted by Toramanli Yazıyı Oku
    Herkese merhaba,bir sorum olacaktı;bankanın esas sözleşme tadilinde 62.maddedeki değişikliği nasıl yorumlayabiliriz,önemli birşeymi
    Bir ihtimal ileriki zamanlarda gerçekleşebilecek imtiyazlı hisselerin imhasına yönelik bir ön hazırlıktır kim bilir. Belki ben öyle olmasını umuyorda olabilirim.

5.  Alıntı Originally Posted by nebo58 Yazıyı Oku
    Baştan söyleyeyim, İş Bankası ile doğrudan ilişkili bir yazı değil…
    Ve de ben ne hukukçuyum ne de borsadan anlarım.

Google da arama yaparken bir Yüksek Lisans Tezine denk geldim.
    Hazırlayan: Deniz Sapmaz, Tez danışmanı Prof: Dr. Ömer Teoman.Yıl 2009.

Tez Başlığı: ANONİM ORTAKLIK KURUCU İNTİFA SENETLERİNDE KÂR PAYI HAKKI

Bu başlıkla Google da ararsanız bulursunuz.

Tamamı çok uzun. Ama III ve IV. Bölümler ilginç.Onlar nispeten kısa. (Sf. 97 den sonra)

Çok kısa özetle şöyle…

Yeni TTK dan önceki ticaret kanunu “Kurucu İntifa Senetleri Sahipleri Kurulu” diye bir oluşuma izin veriyormuş.
    (Ben bilmiyordum, bilenler vardır mutlaka)
    Bunun sebebi de şöyle açıklanmış…

Tüm kurucu intifa senedi sahiplerinin her birinin tek tek onayının alınmasının çoğu durumda neredeyse imkânsız olmasını dikkate alan Türk kanun koyucu, kurucu intifa senedi sahiplerinin bir kurul oluşturmalarını kabul etmiş ve bu kurulun haklarındaki bazı değişiklikleri çoğunlukla onaylayacakları bir kararla geçerli kılmaları imkânını tanımış...

Sanırım 1991 de böyle bir kurul kurucu hisselere temettü kısıtlama kararını aldı.

Sanırım diyorum çünkü temettü kısıtlamasına ilişkin İş Bankasından gelen gördüğümüz tüm açıklamalar hep üstü kapalı yuvarlak laflarla yapılıyor.

Tabi öte yandan TTK da şöyle bir hüküm de var.

Kurucu intifa senet sahipleri ile şirket arasındaki ilişki, esas sözleşmeye dayandığından, bir sözleşme ilişkisidir. Dolayısıyla bu haklar genel kurul kararıyla tek yanlı olarak kaldırılamaz, bunun için tüm kurucu senet sahiplerinin oybirliği ile karar vermesi gerekir.

Burada TÜM KURUCU SENET SAHİPLERİNİN OYBİRLİĞİ ibaresine dikkat ediniz.

Kurucu İntifa Senetleri Sahipleri Kurulu diye bir oluşuma çoğunlukla karar alma hakkı verilirken diğer taraftan sözleşme ilişkisinden bahsedip herkesin onayı alınması gerekliliği arasındaki çelişki Yeni TTK da kaldırılmış.

Artık “Kurucu İntifa Senetleri Sahipleri Kurulu” diye bir kurul söz konusu değilmiş.

Özetle böyle.

Bu saaten sonra bu konuyla ilgili hiçbir şey olmaz.
    Sadece, ben bilmiyordum, bilmeyenler için de “haksız temettü kısıtlaması” başlığının altını biraz doldurabilirim belki dedim…

..........

Bu arada Akbank ve Garanti’nin imha operasyonunda imha edilen hisseler arasında Atatürk’ün miras bıraktığı kurucu hisseler yoktu. 1991 yılı ve öncesinde, o günün koşullarında İş Bankasının Atatürk’ün mirasını imha etmesi (kurucu hisseler) sıkardı biraz..:-)

91’de kurucular kurulunun karar aldığını nereden çıkardınız, yok öyle bir kurul kararı, yanlış yönlendirme yapmayın lütfen. O tarihteki olağanüstü genel kurula bağlı kurucular kuruluna yönelik bir davet dahi yok.

6.  Alıntı Originally Posted by iskulelerimagduru Yazıyı Oku
    Bence hikaye/beklenti bitmedi. Yapılan her şey zaten kanuna uygun. Önemli olan o kanunların değişmesini kimin istediğidir. O değişimi isteyene ALLAH c.c uzun ömür versin. O dik durdukça bu iş bitecektir... Yapacağım dediği bir şeyi yapmadığını daha görmedik..

O kanunu çıkaranlara bir de böyle kanun çıkarın dediğinde olay biter...
    Yapılan her şey nasıl kanuna uygun, açıklar mısınız.

7.  Alıntı Originally Posted by nebo58 Yazıyı Oku
    Baştan söyleyeyim, İş Bankası ile doğrudan ilişkili bir yazı değil…
    Ve de ben ne hukukçuyum ne de borsadan anlarım.

Google da arama yaparken bir Yüksek Lisans Tezine denk geldim.
    Hazırlayan: Deniz Sapmaz, Tez danışmanı Prof: Dr. Ömer Teoman.Yıl 2009.

Tez Başlığı: ANONİM ORTAKLIK KURUCU İNTİFA SENETLERİNDE KÂR PAYI HAKKI

Bu başlıkla Google da ararsanız bulursunuz.

Tamamı çok uzun. Ama III ve IV. Bölümler ilginç.Onlar nispeten kısa. (Sf. 97 den sonra)

Çok kısa özetle şöyle…

Yeni TTK dan önceki ticaret kanunu “Kurucu İntifa Senetleri Sahipleri Kurulu” diye bir oluşuma izin veriyormuş.
    (Ben bilmiyordum, bilenler vardır mutlaka)
    Bunun sebebi de şöyle açıklanmış…

Tüm kurucu intifa senedi sahiplerinin her birinin tek tek onayının alınmasının çoğu durumda neredeyse imkânsız olmasını dikkate alan Türk kanun koyucu, kurucu intifa senedi sahiplerinin bir kurul oluşturmalarını kabul etmiş ve bu kurulun haklarındaki bazı değişiklikleri çoğunlukla onaylayacakları bir kararla geçerli kılmaları imkânını tanımış...

Sanırım 1991 de böyle bir kurul kurucu hisselere temettü kısıtlama kararını aldı.

Sanırım diyorum çünkü temettü kısıtlamasına ilişkin İş Bankasından gelen gördüğümüz tüm açıklamalar hep üstü kapalı yuvarlak laflarla yapılıyor.

Tabi öte yandan TTK da şöyle bir hüküm de var.

Kurucu intifa senet sahipleri ile şirket arasındaki ilişki, esas sözleşmeye dayandığından, bir sözleşme ilişkisidir. Dolayısıyla bu haklar genel kurul kararıyla tek yanlı olarak kaldırılamaz, bunun için tüm kurucu senet sahiplerinin oybirliği ile karar vermesi gerekir.

Burada TÜM KURUCU SENET SAHİPLERİNİN OYBİRLİĞİ ibaresine dikkat ediniz.

Kurucu İntifa Senetleri Sahipleri Kurulu diye bir oluşuma çoğunlukla karar alma hakkı verilirken diğer taraftan sözleşme ilişkisinden bahsedip herkesin onayı alınması gerekliliği arasındaki çelişki Yeni TTK da kaldırılmış.

Artık “Kurucu İntifa Senetleri Sahipleri Kurulu” diye bir kurul söz konusu değilmiş.

Özetle böyle.

Bu saaten sonra bu konuyla ilgili hiçbir şey olmaz.
    Sadece, ben bilmiyordum, bilmeyenler için de “haksız temettü kısıtlaması” başlığının altını biraz doldurabilirim belki dedim…

..........

Bu arada Akbank ve Garanti’nin imha operasyonunda imha edilen hisseler arasında Atatürk’ün miras bıraktığı kurucu hisseler yoktu. 1991 yılı ve öncesinde, o günün koşullarında İş Bankasının Atatürk’ün mirasını imha etmesi (kurucu hisseler) sıkardı biraz..:-)

Kurucu İntifa Senetleri Sahipleri Kurulu diye bir oluşuma çoğunlukla karar alma hakkı verilirken diğer taraftan sözleşme ilişkisinden bahsedip herkesin onayı alınması gerekliliği arasındaki çelişki Yeni TTK da kaldırılmış.BÖYLE BİR KURUL KRARI OLSA 1991 DE ALINAN KARARDA BELİRTİLMEZMİYDİ VE BU HAK GASPI HERŞEYE UYFURULMUŞ OLSADA GERÇEKTEN 1991 DEKİ ALINAN KARAR VİCDANEN AHLAKEN BİR HAK GAASPI DEĞİLDE NEDİR.sen kurucu sahibisin ve aldığın temettü sakız parası hee unutmadan peki ATATÜRKÜN vasiyetin 1.maddesini nasıl es geçtiler bunu da açıklarmısınız.

8. arkadaşlar slm

Bir şeyi çok merak ediyorum ben hisseyi aldığımda pandemi başladı şartlar oluşmadı istanbula gidip genel kurula katılamadım e imza da olmadığı için o şekilde de katılamadım.ama bu sene tüm hazırlıkları yapıyorum katılıp itirazımı yapıp şerh koyup sonrada hakkımı hukuken arayacam .şurda kaç yıldır yazıp çiziyorlar neden genel kurula katılmaz bu kadar insan burdaki yaman çelişkiyi bu genel kurulda değişecekmi çok merak ediyorum.(seyit onbaşı da çanakkalede amannnn deseydi ne olurdu acaba ) anlayan anladı anlamayan ..... yazdıklarım sadece bilgi amaçlıdır yatırım tavsiyesi kesinlikle değildir.saygılar.

Sayfa 548/901 İlkİlk ... 48448498538546547548549550558598648 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •