Sayfa 726/902 İlkİlk ... 226626676716724725726727728736776826 ... SonSon
Arama sonucu : 7212 madde; 5,801 - 5,808 arası.

Konu: ISKUR - İş Bankası Kurucu

1.  Alıntı Originally Posted by kulhakki99 Yazıyı Oku
    SPK ya göre hisse için gelecekte kesin fiyat söylemek suçtur, vicdani olarak da vebale girersiniz. Herkesin kendi parası, her koyun kendi bacağından asılır. Kimse müneccim de değil geleceği bilemez. Bir hisseye bir daire parası verecekseniz veya hisseniz var büyük bir beklenti içine giriyorsanız iyi hesap yapmak lazım. Öncelikle bu kadar büyük bir bankanın kurucu hissesinin borsada işlem görüyor olması hiç normal değil. Ama temettu geliri de kanunen kısıtlanmış 30 sene önce, ortada kanun var. Beklenti ne olabilir? 1-bankanın bu hisseleri bir fiyattan geri satın alması 2-kurucu hisselerin toplam temettü payının %10a çıkarılması. Bence 2.madde olmaz, kanun çıkmış zaten, olmuş bitmiş. Tbmm nin yeni kanun düzenlemesi yapması lazım. Geri alım, imha olur mu? Olması beklenebilir? Ne zaman olur? Kimse bilemez. Fiyat ne olur? Bankanın defter değerinin %10 unu 2500 kurucu hisse adedine bölün 3.5-4 milyon lira çıkar. Bu rakama kadar ümit edilebilir gibi. KRİTER BUDUR DEMİYORUM, BANKA BU PARAYI VERİR DEMİYORUM. İş bankası çıksın bankayı satsın savsın 2500 kişiye 30ar milyon dağıtsın gerçekçi değil, bana göre tabi. Şu anki durum böyle 3 ay daha mı sürer, 3 yıl mı, 30 yıl mı Allah bilir. İlerde yönetim çıkar 3 milyon veriyorum der 5 milyon der, 300 bin der, 30 bin der kimse bilemez. HERKES KENDİ HESABINI KENDİ ARAŞTIRMASINI KENDİSİ YAPMALIDIR. benimki yatırım tavsiyesi değil. Paranıza dikkat edin. Benim yada başkasının değil kendi aklınızla, bilen insanlara danışarak işlem yapın. Kıt aklımla benim yaklaşımım bu, finansçı değilim, spk uzmanı değilim.

Venus E4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Ortada kanun var, kanunen kısıtlanmış derken hangi kanundan bahsediyorsunuz, paylaşırsanız öğrenmek isteriz. Bir de defter değeri demişsiniz fakat sizce iş bankası hakim hissedarları defter değeri kadar teklif gelse bankayı satarlar mı? Açın bakın bankanın yedek akçesinde ne kadar birikmiş, neden birikmiş.

2. 1991 yılında hisse başına 250.000 tl ile temettü sınırlandırıldı. Tüm sorun da bu zaten. Defter değeri kesin kriterdir demedim, ama elde başka ne var? Banka bu parayı ödemek için kendini mi satacak?
    Sermayesini mi aktaracak? Spk ya bağlı kurum bu. Şu an banka çarpanları çok düşük. iş bankası borsada 0.46 çarpanla işlem görüyor. Yani defter değerinin yarısının altında. Satsan fiyat bu 40 milyar bankanın tamamı. Garanti bankasının geldiği değer ortada . Kurucu hisseye bankanın anahtarını mı verecek? Makul düzeyde bakmak lazım.

3. [QUOTE=kulhakki99;5865021]1991 yılında hisse başına 250.000 tl ile temettü sınırlandırıldı. Tüm sorun da bu zaten. Defter değeri kesin kriterdir demedim, ama elde başka ne var? Banka bu parayı ödemek için kendini mi satacak?
    Sermayesini mi aktaracak? Spk ya bağlı kurum bu. Şu an banka çarpanları çok düşük. iş bankası borsada 0.46 çarpanla işlem görüyor. Yani defter değerinin yarısının altında. Satsan fiyat bu 40 milyar bankanın tamamı. Garanti bankasının geldiği değer ortada . Kurucu hisseye bankanın anahtarını mı verecek? Makul düzeyde bakmak lazım.

Venus E4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.[

1991 yılındaki kısıtlamanın kaynağı bir kanun hükmü değil, bir Genel Kurul kararıyla değiştirilen banka Ana Sözleşmesinin 58inci maddesidir. Bu nedenle, TBMM’nin kanun çıkarması ile de hiçbir ilgisi yoktur. Kısıtlamanın kaldırılması için yine bir Genel Kurul kararı yeterli olacaktır. Bir diğer yol da, anılan kısıtlamanın hukuka aykırılığının bir mahkeme tarafından hükme bağlanmasıdır.

4.  Alıntı Originally Posted by kulhakki99 Yazıyı Oku
    1991 yılında hisse başına 250.000 tl ile temettü sınırlandırıldı. Tüm sorun da bu zaten. Defter değeri kesin kriterdir demedim, ama elde başka ne var? Banka bu parayı ödemek için kendini mi satacak?

40 milyar tl’ye iş bankası’nı satıyorlarsa hemen alalım. İlaveten tümdenvarımla sonuca gidilemez, değerleme ne çıkacak bilemeyiz. Akbank ve Garanti nasıl ödediyse öyle öder günü geldiğinde. 30 yıldır yedek akçeye ayırdıklarını düşününce banka zaten yeteri kadar nemalanmış bu işten.

5.  Alıntı Originally Posted by fabrikator Yazıyı Oku
    Tüm kurucu ve imtiyazli hisseler (isatr ,isbtr , işkur) somut bir gelişmeye kadar fiyatla değerlendirilebilecek durumdan çıkmıştır. Alıcı için var yada yok olan bu hisse eğer satıcı için yok hükmündeyse alıcı için neden var olsun. Sözün fazlası aptala söylenir. Satıcı arkadaşlar kendi ayağına sıkmanın ötesinde intihar ediyor.
    Yanılmışım. satıcı yok dedikçe alıcı var diyor. bildiği bir şey vardır elbet. helal olsun .

6.  Alıntı Originally Posted by fabrikator Yazıyı Oku
    Yanılmışım. satıcı yok dedikçe alıcı var diyor. bildiği bir şey vardır elbet. helal olsun .
    Belki çift kişilikli birisidir.

7. Hareket iyidir +/- çok önemli değil
    Birileri satsın birileri alsın

8. Hissenin fiyatı 350 lerde iken 385 e yani tavana satış koyulunca ve eşleşme olunca ne kadar sevinçliysem şuan tabanda eşleşme olunca o kadar sevinçliyim.

Sayfa 726/902 İlkİlk ... 226626676716724725726727728736776826 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •