Sayfa 356/900 İlkİlk ... 256306346354355356357358366406456856 ... SonSon
Arama sonucu : 7198 madde; 2,841 - 2,848 arası.

Konu: ISKUR - İş Bankası Kurucu

Beyler, Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay Bey in geçen sene kurucu hisselere temettü ödenmemesi dolayısıyla TTK ,TDK nın yüzmilyonlarca lira zarar uğratıldığı ve dolayısıyla devletin zarara uğratıldığı yönünde bir tweet i vardı. Onun görselini tutan hissedar var mı aramızda? Paylaşırsa sevinirim

Devletin ve bizlerin hakkını tüm kuruluş, siyaset adamları, yazarlar ve medya organlarında ararken Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay Bey in tweetinin görselini de eklersek 10 numara olmaz mı?

3. kanunları, yön.krl. spk kararlarını didik didik ediyorlardır. inşallah herşey gönlümuze göre olacak.

4. [attach=confıg]24343[/attach][quote][attach=confıg]24344[/attach][attach=confıg]24345[/attach]
    Attached Images Attached Images
    Burada yazdıklarım kendi görüşlerimdir, yatırım tavsiyesi asla değildir. Benim aklım bana zor yetiyor sana nasıl yetsin.

5. Arkadaşlar bu safhada kritik rol alan Sn Nurettin Canikli beyin e mail adresini veriyorum..
    [email protected]

Buradan mesaj gönderebilirsiniz..
    Ayrıca arkadaşların gayretleriyle Nurettin beyin özel sekreterine fax yoluyla ulaşılıp kurucu hikayesinin bulunduğu metin Nurettin beye elden verilmiştir..
    Ayrıca Sn BFA arkadaşımızın toparladığı güzel bir metni ekliyorum..
    CİMER,SPK,BDDK...veya ilgili bürokrat ve yazarlara bu metni gönderebilirsiniz..

...........
    Atatürk; iş bankası kurucu hisselerine bugünkü değeri aynen korunarak net dağıtılabilir karının %10'nun dağıtması yönünde mirası vardır.Bu durum Anayasa’nin 134.Maddesi ile guvence altindadir. (TDK ile TTK için Atatürk’ün vasiyetnamesinde belirtilen mali menfaatler saklı olup kendilerine tahsis edilir.)1991'e kadar İSBankasi kurucu hisseleri temettü alırken,1991de esas sözleşme değişikliğine giderek sermaye ile ilgisi olamayan kurucu hisselerin temettülerini sermaye sinirlandirmasi getirildi (Is bankasi Esas soz madde 58-c) ve 3 tl temettüye mahkum etmiştir.CHP duruma itiraz etmeyerek,İşBankası da göz yumarak bilindigi uzere Hazineyi, (265 ad. Banka kurulurken hazinenin aldigi hisselere karsilik gelen Kurucu Senetler) Vakiflar GM (4 ad.), TTKveTDK (604 ad. Ataturk Hisseleri)yı ve BISTte (757 ad.) halka açık olan kurucu hisse sahiplerine 29 yıldır milyonlaraca lira temettu odenmemistir.Miras hakkı gasp edilmiştir.Kurucu hisselerin haklarını alması için gereginin yapilmasini arz ederim.....
    .......

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. Fibonacci arkadaşım çok güzel sonuca yönelik efektif bir hareket olmuş, sizin ve emeği geçen arkadaşların eline emeğine sağlık. Harika haber... Forumla whatsapp grubu arasında köprü oldunuz bunun için de kendi adıma teşekkür ediyorum.

7. Atatürk’ün İş Bankası’ndaki payı %28 olup vasiyetine binaen payı nisbetinde A, B, C grubu hisselerinden temettü almakta ancak kurucu hisselerinden temettü hak edişini 1991 yılında banka tarafından yapılan sermaye kısıtlaması nedeniyle alamamaktadır. Sermayede yeri olmayan genel kurulda temsil edilmeyen ancak kanunla korunmuş özel hakları olan kurucu hisse senedi grubuna yapılan tek taraflı haksız kanunsuz üstelikte kurucular kurulu kararı da olmadan yapılan bu kısıtlama sonrası bütün kurucu hisseler ki içinde 604 tane de Atatürk hissesi olduğu halde bundan etkilenmiş ve gerekli ödemelerini alamamıştır. Bu kanunsuz kısıtlamadan önce dağıtılabilir karın % 10 u kadar temettü alan kurucu hisse senetleri bugünkü kar seviyesinde tek hisse için yıllık 250 bin tl temettü almalı ve 604 adet olan Atatürk kurucu hisselerinin toplam yıllık temettüsü yaklaşık 150 milyon TL olmalıdır ve bu yıllık ödeme 29 yıldır yapılmamıştır. Atatürk’ün vasiyeti madde 1: “Nutuk ve hisseler şimdiki gibi İş bankası tarafından nemalandırılacaktır” demektedir ancak kurucu hisse temettü kısıtlamasıyla nemalandırma yapılmamış ve vasiyete uyulmamıştır. Sadece vasiyet değil bu ödemeler Anayasa’nın 134.Maddesi ile de guvence altindadir. (TDK ile TTK için Atatürk’ün vasiyetnamesinde belirtilen mali menfaatler saklı olup kendilerine tahsis edilir.) Görüldüğü gibi Anayasaya da aykırılık vardır. 1991 yılında yapılan değişiklik ile (İş bankasi Esas söz. madde 58-c) kurucu hisseler yıllık 3 tl temettüye mahkum etmiştir. CHP duruma itiraz etmeyerek İşBankası da göz yumarak bilindigi üzere Hazineyi, (265 ad. Banka kurulurken hazinenin aldigi hisselere karsilik gelen Kurucu Senetler) Vakiflar GM (4 ad.), TTK ve TDK (604 ad. Ataturk Hisseleri)yı ve BISTte (757 ad.) halka açık olan kurucu hisse sahiplerine 29 yıldır milyonlaraca lira temettü ödenmemiştir. Miras hakkı gasp edilmiş, kanuna ve Anayasaya aykırılık oluşturulmuş, bu durum yıllardır değiştirilememiş ve bu haliyle sürdürülmek istenmektedir. Kurucu hisselerin haklarını alması için gereğinin yapılmasını arz ederim...

O metinden yola çıkarak hazırladığım metindir, ben de bunu gönderdim.

8.  Alıntı Originally Posted by Alpiko Yazıyı Oku
    Fibonacci arkadaşım çok güzel sonuca yönelik efektif bir hareket olmuş, sizin ve emeği geçen arkadaşların eline emeğine sağlık. Harika haber... Forumla whatsapp grubu arasında köprü oldunuz bunun için de kendi adıma teşekkür ediyorum.
    Saygıdeğer arkadaşım..
    Bu zorlu süreçte hiç ayrım yapmadan orası burası demeden aynı gemide olduğumuzu unutmadan sonuna kadar devam inşaallah..
    Hikayeye inanıp sabreden bütün arkadaşlara selam olsun..
    Allah hepimize hayırlı kazançlar versin inşaallah..

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 356/900 İlkİlk ... 256306346354355356357358366406456856 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •