Sayfa 23/900 İlkİlk ... 1321222324253373123523 ... SonSon
Arama sonucu : 7197 madde; 177 - 184 arası.

Konu: ISKUR - İş Bankası Kurucu

1.  Alıntı Originally Posted by FİBONACCİ Yazıyı Oku
    Ben C.Başkanının "Allahın izniyle bu hisseler hazinenin olacaktır.." demecinden sonra kendi kafamda işi bitirdim..
    Başkan kafaya koymuş..
    Gerisi boş lakırtı..
    Hazineye geçmesi için start verileceği kesin de zamanı,yöntemi ve sonuçları muamma..
    Yoksa meclise mutlaka gelecek..
    Ama ya sonrası....????

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Sn. FIBONACCI, Cumhurbaşkanı’nın bu söylemi zaten hepimizi olduğu gibi beni de umutlandıran ama son seçimlerden sonra ümidim az da olsa azaldı gibi hissediyorum çünkü mantıken şöyle düşünüyorum; Tamam yapılan büyük bir haksızlık var evet ama yıllardır bu durum böyle ve hiç kimsenin sesi çıkmıyordu hatta öyleki Cumhurbaşkanı’nın bu konudaki söylemleri olmasa belkide bir bu kadar daha yıllarca hiç kimsenin sesi çıkmayacaktı. Neyse sonuçta bu kendisi tarafından gündeme getirildi ve bunu gerçekten inanarak ve yürekten söylediğine (bunu dile getirirken bana geçen hissiyattır) inanmıştım. Ama bu işi yapabilmek için çok güçlü olmalı yani güçlü bir desteği (halk) arkasına alabilmeli, değilse sanki zor olur diye düşünmeye başladım. Bu arada yanlış anlaşılma olmasın hisse hala elimde, yani satmadım. Sadece hissiyatımı ve düşüncelerimi yazmak istedim. Bir de bizim Meclis ne kadar uzun tatil yapıyor ya böyle, bir an önce açılsa da ne olacak görsek

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayın fabirakatör şunu demek isterimki 87 yılından itibaren 1 lot işa ya verilen işcler zaten herhalde 200 bin temettü alıyordur. 87 den 2019 a sermaye artışını hesaplarsanız görürsünüz. Asıl öpülen kurucu ama yönetim için işa ve işb değerlendirmesi ayrı olabilir orasını bilemem.

3. Sn. RLC44 İsa ya C Grubu hisse verildiği falan yok yaklaşık iki senedir elimde tutuyorum. Hesabıma İSC hiç geçmedi. Kurucu da olduğu gibi 8 TL civarında bir para yattı diye hatırlıyorum

4. ISKUR - İş Bankası Kurucu

Alıntı Originally Posted by meslinak Yazıyı Oku
    Sn. RLC44 İsa ya C Grubu hisse verildiği falan yok yaklaşık iki senedir elimde tutuyorum. Hesabıma İSC hiç geçmedi. Kurucu da olduğu gibi 8 TL civarında bir para yattı diye hatırlıyorum
    Sermaye arttırımı yapmadı bunun için işc alamadınız. Geçen yıl doğru
    Temettü kurucuda 3 küsür lira A da 7 küsür liraydı.

5.  Alıntı Originally Posted by meslinak Yazıyı Oku
    Sn. RLC44 İsa ya C Grubu hisse verildiği falan yok yaklaşık iki senedir elimde tutuyorum. Hesabıma İSC hiç geçmedi. Kurucu da olduğu gibi 8 TL civarında bir para yattı diye hatırlıyorum
    1987 den sonra yapılan sermaye artırımlarında verildi..
    En son artırım 2010 yılında oldu.Yani 8 senedir kimse artırım görmedi..
    Mesela 2010 yılındaki sermaye artırımında;

Artırılan 1.420.361.329 TL sermayeyi temsil eden paylardan, A grubu pay sahibi ortaklarımızın ellerindeki payların %3.689,48419'u, B grubu pay sahibi ortaklarımızın ellerindeki payların %184,47421’i, C grubu pay sahibi ortaklarımızın ise ellerindeki payların %46,11855’i oranında C Grubu bedelsiz pay alma hakları bulunmaktadır....

Ellerindeki payların..
    A grubu..%3689
    B grubu..%184 oranında C grbu pay aldılar..

Bundan önceki artırımlarda da C pay aldılar.Ama kurucu hisse 1991 den beri neredeyse hiç temettü almadı veya nakdi nispette C pay almadı..
    A ve B nin fiyatının içinde alınan C payları da düşünelim..
    Yine yukarıda yazdığımı yazayım..
    A ve kurucu hisse fiyatı kıyası yapmıyorum.Sadece kurucunun HEPSİ İÇİNDE EN MAĞDURU VE EN İTİBARSIZLAŞTIRILAN hisse grubu olduğunu vurguluyorum..
    YTD...YTD...YTD...

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. Doğru işkur en çok mağdur edildi.
    Aslında hangi hisse nasıl mağdur edilecekse onu yaptılar.
    Bütün bu olumsuzluklara rağmen işA üzerindeki ki
    İmtiyazları sebebiyle 80 kat daha fazla sermaye artırımından faydalanması sebebiyle bir şekilde kendisini amorti ediyor. Örneğin
    %100 lük bir artırımda 1 işA 8000 bin lot işc alıyor.
    Bugünkü fiyatları yuvarlarsak
    1 işc 6₺*8000=48000₺ ediyor .
    Kısacası ( Allah beklentimizi boşa çıkarmasın)
    Beklentilerimiz fos çıksa ve bugünkü fiyatlardan
    1 işA alınsa bile yıllar içinde hisse kendini amorti eder.
    Kurucuda ise yıllar içinde enflasyon vs demeden ve 91 yılının sermayesi içinde 250bin tl nin oranlaması , daha sonraki sermaye artırımlarına bile uygulanmamış akla hayale ziyan bir haksızlık yapılmıştır.
    Bunların niçin neden yapıldığı belli olsada
    Bu zulüm ile Abad olunmayacağı da bellidir.
    Bu hisselere yapılan haksızlık dillere destan olur efendiler . Ama altını çamura atsanda altındır der büyükler .
    Kurucu hissenin kurucu kimliğini elinden almayacaklarına göre hakkını vermek zorundalar.
    İster kısıtlamayı kaldırır ister imha eder.

Kurucu hisseyi kurucu olmak dışında bir şey yapamaz.

7. Bu hissede tercih etmemin tek nedeni sahibinin rızası alınmalı yoksa her yapılan hukuksuzdur kazanılmış hak hiç bir zaman tek taraflı kaldırılamaz bunu yapan devlet dahi olsa. çoğunluk hisse bu kurucu da pek ise yaramaz patronun sözü geçmez patron bir hata yaptı . Bizlerde degerlendirdik şimdi hesap sorma zamanı geldi

8. CHP hisseleri

İş Bankası’ndaki CHP hisseleri ile ilgili olarak kendi görüşlerimi yazacağım demiştim.
    Bir gün gecikme ile de olsa işte benim ne düşündüğüm.
    İş Bankası’ndaki CHP hisselerini Hazine’ye geçirme fikri, yakın dönemde ilk olarak Tansu Çiller’in aklına gelmiş ya da getirilmişti.
    Dönemin Başbakanı Tansu Çiller bunun için bir hazırlık yaptırmış, hem hukukçuları hem de ekonomi bürokratlarını bu konuda fikir üretmeye yöneltmişti.
    Kararlıydı.
    Ancak yanında bulunan aklı başında üç beş kişi “Yapmayın Tansu Hanım, İş Bankası Türkiye’de kurumsal kültürü en yüksek kurumların başında gelir. Bir gelenektir, Türkiye’de sermayesiz girişimcilerin tamamına yakınını bu banka desteklemiş, bu banka Türk sanayisinin temelini atmıştır. Özel sektörün gelişmesinde katkısı büyüktür” diyerek zor da olsa vazgeçirmişlerdi.
    O gün Tansu Hanım’a söylenenler büyük ölçüde doğruydu.
    İş Bankası Türk sanayicisine, siyasi etki dışında ekonomik ölçülere dayalı kredi veren ve yağmurlu havada şemsiyeyi geri istemeyen ender bankalarımızdan biridir.
    Peki İş Bankası yönetimlerinin hiç mi günahı olmadı?
    Oldu elbette.

En önemli ayıpları, birbirinden çok farklı gruplara ayrılmış hisse senedi sahipleri arasında haksızlıklar yapıldı.
    Kurucu hisselerin ve bazı imtiyazlı hisselerin hakları yıllarca verilmediği için şikayetler, davalar oldu.
    Bazıları çözüldü, bazıları çözülmedi.

CHP’nin de karar verici değil ama söz sahibi olduğu İş Bankası yönetimi ile ilgili yanlışları yok değil.
    Bana göre en büyük hataları, İş Bankası yönetimine yönetim kurulu üyesi atarken yaptıkları seçimler.
    Buraya çok değerli bankacıları, bürokratları atayacakları yerde, zaman zaman partilileri atadılar.
    Mesela Murat Karayalçın.
    Murat Bey’in kalkınma üzerine yurt dışında aldığı çok iyi bir eğitimi ve konut kooperatifçiliği alanlarında çok önemli tecrübeleri vardır ama bankacılık ne alaka?
    Tabii aynı şeyi kamu bankaları yönetimlerine iktidarlar tarafından atanan pek çok yönetim kurulu üyesi için de söylemek mümkün ama o hata, bu hatayı götürmez. İkisi de hatadır.
    Keza 15 yıl kadar önce CHP, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’nun İş Bankası hisselerinden gelen paylarını ödememeye kalkıştı.
    Argümanı da aynen bugün hükümetin öne sürdüğü gerekçeydi.
    “Türk Tarih ve Dil Kurumu 12 Eylül’de kapatıldı. Bugün iki ayrı kurum olarak yeniden açılmış olan kurumlar geçmişteki kurumla aynı tüzel kişilik değildir” dedi CHP.
    Olay mahkemeye intikal etti.
    Mahkeme CHP’yi haksız buldu.
    Her iki kurum da paylarını almaya hak kazandılar.
    Ve işin komiği bugün CHP’nin de öne süreceği geçerli argümanı CHP’nin eline ermiş oldular.
    Onlar darbe kurumu ile kapatılıp yeniden açılarak eski haklarına kavuşmuşlarsa, CHP de bugün aynı tezi öne sürecektir.
    Bu konuda son söyleyeceğim ise, sermaye ile ilgilidir.
    Türkiye, hukuka olan güvensizlikten ötürü yabancı sermaye çekmekte bir süredir sıkıntı yaşıyor.
    İş Bankası’nda yapılacak böyle bir işlem, yabancı sermaye açısından biraz daha ürkütücü olacaktır.

CHP’lilerin zekadan uzak teorileri

CHP adına konuşan bazı kişiler, yanlış söylemler kullanarak,. Güvenilirlikten uzaklaşıyorlar.

1- “Kamu Bankaları zararda bu yüzden İş Bankası’na ihtiyaçları var”
    Çok hatalı. Kamu Bankaları zararda değil. Türkiye’deki bankacılık hukukuna göre bankaların zarar açıklaması mümkün değil. Evet Kamu Bankaları’nın görev zararları oluşuyor ancak bu zararlar Hazine tarafından hemen kapatılıyor ve bilançolar asla zararla kapatılmıyor.

2- “İş Bankası Türkiye Varlık fonuna koyulacak ve peşkeş çekilecek”
    Böyle bir niyet olsa da bu mümkün olamaz. Çünkü CHP’nin elindeki hisseler çoğunluk değil. Yüzde 28. Yani Hazine ancak ve ancak İş Bankası hisselerinin kendine ait olması muhtemel yüzde 28’ini Varlık Fonuna koyabilir.
    CHP’liler bu iki teoriyi savunmak vazgeçmeli.
    Çünkü komik oluyorlar.
    Bu hisselerin Hazine’ye geçmesi halinde İktidarın neler yapabileceğini de başka bir gün yazarız.

Şubat 2019 Fatih Altaylı

https://www.haberturk.com/yazarlar/f...intage-turkiye

Sayfa 23/900 İlkİlk ... 1321222324253373123523 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •