Sayfa 11/930 İlkİlk ... 9101112132161111511 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 81 - 88 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

1.  Alıntı Originally Posted by deti Yazıyı Oku
    Sayın ctugrul,

İster bedelli ister bedelsiz artırım sonrası şirketin yeni sermayeyi etkili şekilde kullanması, piyasa fiyatına olumlu yansıyacaktır.
    Bu noktayı irdelemek lazım bir daha. Bedelsizde şirkete yeni bir sermaye girişi yok. Bedellide ise var.
    Bedelsizdeki hep olduğu iddia edilen psikolojik artışında iddia edildiği oranlarda olmadığı yapılan bazı çalışmalarla belirlenmiş durumda. Fiyatlar bir kaç günlük sınırlı bir artışın ardından eski dengesine kavuşuyor deniyor çalışmada. Zira o artışta herkes satışa yöneliyor haliyle fiyat eski dengeye çok kısa sürede geri geliyor. Kalıcı bir artış yok yani. Şu an o çalışmaları bulamam ama internette sorgulatınca bulunur sanırım.

Sanırım bu konuda bu kadar yazmak yeter
    Saygılarımla

2.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Düşünce farklılığını yazınızın üstüne koyu harflerle yazdım.
    Günaydın, uykumuzu aldık birde dinç kafa ile düşünelim

Bedelli sermaye artırımıyla;
    ◾Şirket ek finansman sağlar.
    ◾Şirketin büyüyen iş hacmiyle ihtiyaç duyulan nakit akışı karşılanır.
    ◾Şirket yeni yapacağı yatırımlar için gereken fon ihtiyacını karşılamış olur.
    ◾Şirketin sermayesi artar. Bedelsizde de sermaye artar.
    ◾Şirketin toplam piyasa değeri değişir.Bedelsiz içinde geçerli

Ancak yukardakilerin hiçbirisi bedelsiz sermaye arttırımında olmaz.Kısmen doğru

Şimdi örnekleme yapalım

Diyelim ki; AB şirketi Genel Kurul’da %50 bedelli sermaye artırım kararı aldı. Rüçhan haklarını da 2 TL’den kullandıracağını duyurdu. Şirketin mevcut ödenmiş sermayesi 10 milyon TL olsun. Hisse senedi sayısı da 10 milyon adetRüçhan hakkı 2 TL ise hisse senedi sayısı 5 milyondur. ve piyasadaki hisse senedi fiyatı 4 TL olsun. Bu durumda mevcut piyasa değeri 40 milyon TL’dirPiyasa değeri 20 Milyon
    ◾Şirket %50 bedelli sermaye artırımı yaptığı için ödenmiş sermayesi 15 milyon TL’ye çıkacaktır.
    ◾10 milyon TL’lik ödenmiş sermaye 10 milyon adet hisse senedine denk geldiği için5 Milyon hisse senedi, ödenmiş sermaye 15 milyon TL’ye çıkınca hisse senedi sayısı da 15 milyon adete çıkacaktır.7.5 Milyona çıkacaktır (sermayedeki 1 TL 1 hisse senedine denk geldiği için, yani 10 milyon TL / 10 milyon hisse = 1 TL)Sermaye 10 Milyon/Rüçhan hakkı 25 Tl = 5 Milyon hisse
    ◾Fakat şirketin kasasına 10 milyon TL girecektir. (5 milyon adet yeni hisse x 2 TL rüçhan kullanım bedeli = 10 milyon TL)5 Milyon hisse x %50 = 2.5 milyon hisse x 2 TL rüçhan hakkı = 5 Milyon TL Böylece Sermaye 15 milyona çıkar
    ◾Şirketin bedelli sermaye artırımı yaparken, temettü dağıtmadığını ve bedelsiz sermaye artırımı yapmadığını varsayıyoruz.
    Yazınızın gerisini sildim. Çünkü yanlış bilgilerle yapılan hesaplamaları içeriyordu.

Doğru yolu bulmak için şöyle düşünmek yeterlidir: Kimse kimseye bedavadan 5 kuruş vermez. Yapılan her türlü sermaye artırımı ve temettü dağıtımı sonrası şirketin piyasa değeri 1 kuruş bile değişmemelidir. Şirket artık yeni sermayesi ve yeni nakti ile faaliyetine devam eder, piyasa değerinin artıp artmaması onun faaliyetlerine bağlı olmalıdır.

Sizin yaptığınız hesaplamalar gibi yollarla farklılıklar yaratılabilse idi, bütün şirketler sizin yolunuzla değerine değer katardı. Bu şirketi satın almak isteyen başka şirketler, faaliyet gelirinden kaynaklanmayan şişirilmiş piyasa değeri üzerinden şirketi satın almaya kalkarlar mıydı?

Bildiğinizi zannettiğiniz bazı bilgiler maalesef yanlış. Rüçhan hakkı, hisse senedi sayısı birbirine bağlı kavramlardır ve keyfiyete bağlı değildir. Şu günlerde açıklanan bilançolar sonrası yapılacak olağan genel kurul bilgilendirme dokümanlarını gözden geçirirseniz, sermaye/temettü eklerinde herbir hissenin nominal değerinin ne olduğu da yazılı. Arayıp bakmadım ama herhalde AFYON'un rüçhan hakkı yani nominal değeri yanılmıyorsam 4 TL. Yani şu andaki fiyatı 4 hisse fiyatı gibi bir durum var. YIBITAS ta nominal değer yanılmıyorsam 1000 TL nin üzerinde.

3. Hisse senedi yeni fiyatı = (Hisse senedi eski fiyatı + Rüçhan hakkı kullanım fiyatı x Bedelli sermaye artırım oranı – Hisse başına ödenen temettü) / (1 + Bedelli sermaye artırım oranı + Bedelsiz sermaye artırım oranı)

Formülle tüm değerleri yerine koyarsak;

Hisse senedi yeni fiyatı = (4 + 2 x 0.50 – 0) / (1+ 0.50 + 0) = 3.33 TL

Bölünme öncesi tanesi 4 TL'den elinizde 100 hisseniz vardı, şimdi 3,33TL'den 150 hisseniz var. Dolayısı ile paranız 400TL'den 500TL'ye hisse adedinizde 100'den 150'ye çıktı. Üstelik şirketin kasasına 10.000.000TL girdi. Yani potansiyel olarak daha çok parası olduğu için daha çok kar edebilir ve sizin elinizdeki hisse sayınız bölünme öncesine göre %50 fazla olduğu için daha fazla temettü alabilirsiniz.

Bedelsizde durum daha basit. %50 bölündü. Elinizdeki hisse adedi 100'den 150'ye çıktı. Ama hisse fiyatı 2,66TL'ye düştü. Dolayısı ile Elinizde 150 hisseniz var ama toplam değer bölünme öncesi ile aynı yani 400TL. Şirketin kasasına para girmedi. Zira şirket zaten kar dağıtmamak için hisse basıp dağıttı size. Dolayısı ile para içerde ve şirketin kullanacağı toplam para aynı. Dolayısı ile edebileceği potansiyel kar kasasında 10.000.000 fazla para olan şirkete göre daha az. Buda diğer şirkete göre daha az temettü dağıtacağı anlamına geliyor sizinde daha az alacağınız.

Sildiğiniz ve yazımın geri kalanı yukarda. Eğer neresinin yanlış olduğunu belirtirseniz öğrenmekten mutluluk duyarım.
    Örneğin bölünme sonrası fiyatı hesaplamak için verdiğim formül mü yanlış, yada bedelsiz sonrası fiyatımı yanlış hesaplamışım. Yada yeni fiyattan elimdeki hisse sayıları ve elimdeki toplam portföy değerimi yanlış.

Yanlışsa doğruları neler? Lütfen yazın ben sizden öğrenmek istiyorum.

Doğru yol sizin aşağıdaki cümlelerinizde mi saklı, SPK Borsa şu aşağıdaki prensiplemi hareket ediyor;

"Doğru yolu bulmak için şöyle düşünmek yeterlidir: Kimse kimseye bedavadan 5 kuruş vermez. Yapılan her türlü sermaye artırımı ve temettü dağıtımı sonrası şirketin piyasa değeri 1 kuruş bile değişmemelidir. Şirket artık yeni sermayesi ve yeni nakti ile faaliyetine devam eder, piyasa değerinin artıp artmaması onun faaliyetlerine bağlı olmalıdır."

Şimdi bu yazdığınız 3. cümle sizce doğrumu? Bedelli sermaye artırımının amacı nedir? Siz şirket olarak milletten para toplayıp sermaye arttırıyorsanız, şirketinizin değerinin artması gerekmez mi? Zaten amaç bu değil mi?

Son paragrafınızda ne demek istediğinizi anlamadım? Yani bir şirket genel kurulunda karar alıp rüçhan hakkını 2 TL'den veya belirliyeceği başkaca bir fiyattan kullandıramaz mı? İlla 1 TL'den veya nominal değeri neyse ondan mı kullandırır?

Lütfen açıklayın. Ben sizden öğrenmek istiyorum. Yanlışlar neler yukarda ve doğruları neler.
    Gelişimime katkıda bulunursanız sevinirim. Belki başka arkadaşlarımızda faydalanır.

4. "Doğru yolu bulmak için şöyle düşünmek yeterlidir: Kimse kimseye bedavadan 5 kuruş vermez. Yapılan her türlü sermaye artırımı ve temettü dağıtımı sonrası şirketin piyasa değeri 1 kuruş bile değişmemelidir. Şirket artık yeni sermayesi ve yeni nakti ile faaliyetine devam eder, piyasa değerinin artıp artmaması onun faaliyetlerine bağlı olmalıdır."

Temettü sonrası bir şirketin piyasa değeri nasıl değişmez? Bu ne demektir?
    Şimdi İş Yat'ın yuvarlak hesap 160.000.000 senedi var. Borsa yani piyasa bu hisseyi şu an 1 TL'den fiyatlıyor. Yani şirketin piyasa değeri 160,000,000TL. Bugün 0,125 TL temettü dağıtsa hisse fiyatı 0,875(0,88) TL olacak. Piyasa değeride 160,000,000X0,88=140,800,000TL.

Bu damı yanlış? Yanlışsa doğrusu nedir?

5. Bedelli ile bedelsiz arasında aslında hiç bir fark yok.

KY ler, daha doğrusu herkes için bedelsiz her zaman için daha iyidir.

Neden bedelli yapılır'ın bir diğer cevabı da şudur: Bedelli sermaye artırımına katılmak için aracı kurumunuza onay vermeniz gerekir. Eğer "katılıyorum" veya "rüçhan hakkımı kullanacağım" onayı vermezseniz, bedelli sermaye artırımından kaynaklanan hisseleri alamazsınız. Bu durumda külliyen zarar edersiniz. Çünkü, yukarıdaki örneklerimizden 70 TL den maliyetlendiğinizi varsayarak, 89 TL de iken %100 bedelli sermaye artırımı yaptığını varsaydığımız TUPRS örneğinde, sermaye artırımı sonrası fiyat 45 TL ye düşerken, siz rüçhan hakkını kullanmamışsanız, maliyetiniz hala 70 TL dir ve hissenin fiyatıda 45 TL ye düşmüştür. Tuprs almak isteyen yeni yatırımcılar 45 TL civarından maliyetlenerek hisse alırlar. Halbuki rüçhan hakkını kullananlar 1 TL vererek 45 TL lik hisse alabileceklerdi.

Bedelsiz de ise yatırımcıya sormadan yeni hisseler otomatik olarak hesaplara eklenir.

Zamanında KY nin bu konudaki bilgisizliğinden yararlanmak isteyen bir çok şirket olmuştur. En çarpıcısı da GLOBAL Yatırım Ortaklığının yaptığıdır(Şimdi işlem görmüyor). Aynı yıl hem bedelli, hem bedelsiz hem de nakit temettü verdi. Ancak bedelsizi önce yaptı. Bedelsizle gelen yeni hisselerin, hem temettü, hem bedelli hakkı bulunmuyor. Çünkü bilanço bir önceki yıla ait, bedelsizle gelen hisseler bu yıla ait. Yani geçen yıla ait hakları yok. Hakları olan eski hisseler 2 ay gibi uzun bir süre bedelli ve temettü hakkını üzerinde saklayarak işlem gördü. Bedelsizden gelenler de ayrıca işlem görüyordu. Aynı hisse, aynı piyasa değerini bulmak zorundalar, ikisi arasında fiyat karşılaştırması yapmak bizleri bayağı yordu. Matematikçi olan ben bile zaman zaman hesaplamalarda kafam karışıyordu.

Şunu demek istiyorum. Eğer 1 kuruşluk bile bir menfaat varsa, şirket patronları, yöneticiler bunu kaçırmazlar. Tüm hesaplar eşit olmalıdır.

6. 82 nolu iletinizde yazımdan alıntılayıpta, koyu renklerle düzenleme yaptığınız yazıların hepsi maalesef yanlış.
    Böyle bir mantık olur mu? Bilmem kaç yıl önce tüm yasal mevzuatlara uygun şekilde 10.000.000TL sermaye ile kurduğum şirketim var benim. Her bir hissesi o zaman 1 TL olarak yine yasal mevzuatlar çerçevesinde belirlenmiş.

Şimdi nasıl olurda ben bedelli hisseyi 2 TL'den kullandırmak isteyince yasal kayıtlarda 10.000.000 olan hisse adedim 5.000.000 olur. Siz kanımca bir şirketin belirli hesaplamalar çerçevesinde bedelli kullandırımının nominal değer dışında olabileceğini bilmiyorsunuz? Bunu bilmeyince hesabınız tutmuyor, benim hesabımada yanlış diyorsunuz.

7.  Alıntı Originally Posted by deti Yazıyı Oku
    Bedelli ile bedelsiz arasında aslında hiç bir fark yok.

KY ler, daha doğrusu herkes için bedelsiz her zaman için daha iyidir.

Neden bedelli yapılır'ın bir diğer cevabı da şudur: Bedelli sermaye artırımına katılmak için aracı kurumunuza onay vermeniz gerekir. Eğer "katılıyorum" veya "rüçhan hakkımı kullanacağım" onayı vermezseniz, bedelli sermaye artırımından kaynaklanan hisseleri alamazsınız. Bu durumda külliyen zarar edersiniz. Çünkü, yukarıdaki örneklerimizden 70 TL den maliyetlendiğinizi varsayarak, 89 TL de iken %100 bedelli sermaye artırımı yaptığını varsaydığımız TUPRS örneğinde, sermaye artırımı sonrası fiyat 45 TL ye düşerken, siz rüçhan hakkını kullanmamışsanız, maliyetiniz hala 70 TL dir ve hissenin fiyatıda 45 TL ye düşmüştür. Tuprs almak isteyen yeni yatırımcılar 45 TL civarından maliyetlenerek hisse alırlar. Halbuki rüçhan hakkını kullananlar 1 TL vererek 45 TL lik hisse alabileceklerdi.

Bedelsiz de ise yatırımcıya sormadan yeni hisseler otomatik olarak hesaplara eklenir.

Zamanında KY nin bu konudaki bilgisizliğinden yararlanmak isteyen bir çok şirket olmuştur. En çarpıcısı da GLOBAL Yatırım Ortaklığının yaptığıdır(Şimdi işlem görmüyor). Aynı yıl hem bedelli, hem bedelsiz hem de nakit temettü verdi. Ancak bedelsizi önce yaptı. Bedelsizle gelen yeni hisselerin, hem temettü, hem bedelli hakkı bulunmuyor. Çünkü bilanço bir önceki yıla ait, bedelsizle gelen hisseler bu yıla ait. Yani geçen yıla ait hakları yok. Hakları olan eski hisseler 2 ay gibi uzun bir süre bedelli ve temettü hakkını üzerinde saklayarak işlem gördü. Bedelsizden gelenler de ayrıca işlem görüyordu. Aynı hisse, aynı piyasa değerini bulmak zorundalar, ikisi arasında fiyat karşılaştırması yapmak bizleri bayağı yordu. Matematikçi olan ben bile zaman zaman hesaplamalarda kafam karışıyordu.

Şunu demek istiyorum. Eğer 1 kuruşluk bile bir menfaat varsa, şirket patronları, yöneticiler bunu kaçırmazlar. Tüm hesaplar eşit olmalıdır.
    Sayın Deti,
    Bunları boş verin. Hesabımın neresi yanlış, doğrusu nedir lütfen bana öğretin.

8. Sayın Deti,
    82 nolu iletinizde benden alıntıladığınız bölümde
    "Şirketin toplam piyasa değeri değişir" diye madde yazmışım sizde karşısına "Bedelsiz içinde geçerli" demişsiniz. Aşağıdaki yazınızda ise " Yapılan her türlü sermaye artırımı ve temettü dağıtımı sonrası şirketin piyasa değeri 1 kuruş bile değişmemelidir" demişsiniz!

Bunlardan hangisini baz alalım.

Sayfa 11/930 İlkİlk ... 9101112132161111511 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •