Sayfa 250/930 İlkİlk ... 150200240248249250251252260300350750 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 1,993 - 2,000 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

1.  Alıntı Originally Posted by sat Yazıyı Oku
    340.000 tl ye aldığımız evi 5 yıl sonra 680.000 tl ye satabilir isek sizin hesap daha mantıklı fakat gerçekte böyle olmuş olsaydı hiç kimse döviz ile mevduat faizi ile ilgilenmez parasını eve yatırırdı

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Çoğunluk yapıyor ya da yapmıyor diye o şey doğru olmaz.

Her yıl dişinden tırnağından artırdığıyla Tüpraş, Aselsan alanlar en çok kazancı elde etti. "Hadi canım, öyle olsa herkes Tüpraş alırdı" mı diyelim şimdi?

İstanbul'da işin suyunu çıkarttılar. Ben Kocaeli'deyim. Ev fiyatları düşemk bir yana daha da artıyor.

Burda 340 bine 3+1, İzmit Körfezi manzaralı ev alabilirsin ama aynı paraya İstanbul'da doğru düzgün ev alamazsın. İstanbul için konuşuyorsak fiyatlar çok saçma. 1+0 daireye 650.000, 1+1 daireye 850 bin istenirse daha çok beklerler.

Alıntı Originally Posted by sat Yazıyı Oku
    Arkadaşlar borsada her yıl böyle yüksek temettü veren hisseler dövizden,mevduat faizden,altından,emlaktan daha iyi bir yatırım aracı olduğuna inanıyorum

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Zaten kağıttayız sayın sat.Kağıdın yatırımcısıyız , şimdilik kesinlikle sizle aynı fikirdeyim,Hele bir dünya krizi falan olursa diğer temettü kağıtlarından da daha güvenli bir kağıt olduğuna inanıyorum.Ama doğru bildiğimizi de yazalım ki başka akıllar da başka şeyler yazsın daha sağlıklı düşünebilelim .Sonuçta borsa gazozuna oynanan bir oyun değil.İnsanlar para koyuyor alınterlerini çocuklarının rızklarını ortaya koyuyor yatırım yapıyor .

Benim kıyaslama yaptığım kira geliri ile temettü gelirin verimliliği,geri dönüşü
    Emlak kira gelirinin yanında,değer artışıda mutlaka olacaktır
    Aynı mantık iş yatırım içinde olacaktır temettü gelirinin yanında ,hissenin mutlaka fiyat artışıda olacaktır ki hissenin şu anki pd/df 0,68
    borsada bu oranda temettü verip pd/dd bu oranda olan kaç hisse var ki ben bu konulara dikkat çekmek istedim

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by sat Yazıyı Oku
    Benim kıyaslama yaptığım kira geliri ile temettü gelirin verimliliği,geri dönüşü
    Emlak kira gelirinin yanında,değer artışıda mutlaka olacaktır
    Aynı mantık iş yatırım içinde olacaktır temettü gelirinin yanında ,hissenin mutlaka fiyat artışıda olacaktır ki hissenin şu anki pd/df 0,68
    borsada bu oranda temettü verip pd/dd bu oranda olan kaç hisse var ki ben bu konulara dikkat çekmek istedim

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Yeterince incelememişsiniz. Bu hisse 5-6 yıl önce 1,56 liraydı. Enflasyon farkını koyarsanız şimdi kaç lira olması lazımdı?

Yıllardır aynı, 80-90 kuruş arası al, bekle, temettünü al, temerrüyle yine hisse al. Ancak böyle karlı bir yatırım olur.

Pd/dd nin 1 in altında olması, 0,68 olması bunun için zaten. Sanayi şirketlerinde pd/dd i 7 olan bile var, bunda 1 bile değil. Tüm espri temettünğn yüksek olması ve o temettüyle yeniden hisse alacak zorunda olman.

Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Yeterince incelememişsiniz. Bu hisse 5-6 yıl önce 1,56 liraydı. Enflasyon farkını koyarsanız şimdi kaç lira olması lazımdı?

Yıllardır aynı, 80-90 kuruş arası al, bekle, temettünü al, temerrüyle yine hisse al. Ancak böyle karlı bir yatırım olur.

Pd/dd nin 1 in altında olması, 0,68 olması bunun için zaten. Sanayi şirketlerinde pd/dd i 7 olan bile var, bunda 1 bile değil. Tüm espri temettünğn yüksek olması ve o temettüyle yeniden hisse alacak zorunda olman.
    Kesinlikle durum böyle ,işin esprisi temettü ve iskonto i.Faizle, emlakla kıyaslamada karlı olarak görmek mümkün.Ama genel borsa mantığına uygun bir kağıt da değil.pd/dd nin 0.68 falan olması aslında 100 lirama kaç lira temettü alırım diye düşünülmesinden .Faizden fazla olmalı ki borsa riskine değsin.Zaten faizler yüzde 13 ken yüzde 13 altı getiri kağıdı manasızlaştırır.Bu fabrikası olan, satış yapan veya iştigal ettiği sektör değerlenecek diye düşünülebilen bir şirket değilki.Neticede portföy yönetim şirketi bu.Paradan para kazanan ,profesyoneller bizden daha iyi parayı yönetir ,sene sonunda da kazançtan payımızı alırız diye düşünerek girilen bir kağıt bu Son 2 aylık getiriyi faizle kıyasladığım entry yi görürlerse bu bol maaşlı fon yöneticilerimiz ))))))))) en azından faiz üstü bir getiriyi getirmelerinin şart olduğunu yatırım mantığı açısından kabul edeceklerdir diye düşünüyorum.Yani borsadaki uçuk kaçık karları elbette beklemiyoruz ama 240 milyonu bankaya yatırsak ve hiç kafa patlatmadan alacağımız faizden azını kazanmayı nasıl beceriyorlar ben de anlamadım.

6. Şöyle anlamalımıyım?..

80 kuruştan maliyetim yüzde 25

Seneyede maliyetim düşük olacağı için üçüncü veya en geç dördüncü yıldan itibaren en az yüzde kırk olacak.

Yeni bir ev aldım kiraya verdim hem amorti etmesini hemde prim yapmasını istedim.
    Yirmi sene sonra satılığa çıkardım baya eski ev olduğunu söyleyip almaktan bile vazgeçtiler.

Sıfır araba aldım bir müddet bindim veya ikinci el aldım kilometre çok yükseldi yine zarar ettim.
    Çok bindim keyif aldım az bindim keşke almasaydım taksiyle işimi görseydim...

İşyatın doğası sıfırdan para yapmak veya fazladan duran parayı sepet yapmak.
    Borsa düşsede altın alır demir alır saman alır

Ben daha iyi yaparım diyende gider kanlı canlı alır satar.
    TAŞIDIĞIN ŞEYİN AĞIRLIĞINI BİLECEKSİN!..

7. Bir tarafta Işyat diger tarafta ev.

Karsilastirmamizda Isyat sabit ayak ama ev degil. Evi 5 yil sonra satip baska yerden yeni bir ev alip belki de daha fazla kira alabiliriz. 20 yil ayni evde bekleyip eskimesini degerinin dusmesini beklemek zorunda degiliz. Ev, genel bir yatirim Isyat ise özel. Isyati da 5 yil sonra satip Tupras alayim ordan devam edeyim diyemeyiz.

Isyat & Gayrimenkul karsilastirmasindan cikar o zaman cunku.

Bu kiyaslamaya 10 yil devam etsek bu surede Isyat hep portfoyde olacak ama evi bir kere aldik diye hep ayni ev olmak zorunda degil. Satip baska yerden bir ev de alabiliriz.

Demek istedigim cok basit. Isyat daha fazla kazandirabilir ya da daire. Sorun bu degil. Sorun daire, gayrimenkul alana kadar Isyat alirim, 5-6 yilda maliyetim cikar ama dairede 15 yilda cikar yanlis mantigi. Bunu vurgulamak istiyorum sadece.

Neyse neticede benim açımdan en önemlisi güvenilir ,şeffaf,katakullisi olmayan bir şirket olması.Patron karı sakladı mı ,bize bu yıl ne kazık atacak diye beklemek yok,eh paraların ne işlerde kullanıldığı da haftalık takip edilebiliyor.Sıkıntılı olan tek nokta sermayede erime o da her yıl temettü ile yeni lotlar alınarak kompanze edilir.Eh portföyü yönetenler de hep çok kar edecek diye bir şey yok bazen az kazandıkları da olabilir elbet.Ama genel trendde faizden fazla kazanılmalı o konudaki fikrim değişmez.Sürgit faizden az bir kar kabul edilemez benim açımdan.Hafif hafif vedalaşırım kendi adıma.Neyse herkese bol kazançlar arkadaşlar bu yatırım işleri zor işler.Hele konu borsaysa daha da zor.)))))))))

Sayfa 250/930 İlkİlk ... 150200240248249250251252260300350750 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •