Sayfa 373/930 İlkİlk ... 273323363371372373374375383423473873 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 2,977 - 2,984 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

Ve bu senaryoda işyatın karı nasıl olur sn serkan74.

2.  Alıntı Originally Posted by kalvin Yazıyı Oku
    daha önceden altın stoklandı zaten.sadece yapılacak işlerde altın verilip altın alınacak , doları ve amerikayı devre dışı bırakmakta aslında çok mantıklı .ama şuan için piyasa hazır değil ve hazır olurmu bilemeyiz onunda nedeni ülkelerin kâğıt para üzerindeki hakimiyeti,altın sınırlı bir maden tükenirliği mevcut ama kâğıt para sınırlı değil merkezler para basımı yapıp ellerini rahatlata biliyorlar tabi bununda zararları var ama elllerinde hiç bir şey olmamasından iyidir mantığı.
    o işler kolay değil, rusya, iran, türkiye dolar kullanmaya karşı, peki doğalgaz ticareti neyle yapılıyor? dolarla. bu kadar karşıtlık varken dolardan vazgeçilmiyor. Dolar olmaz euro olur. ruple veya TL ile ticaret yapmak çok riskli ve kimse böyle bir riske girmeye cesaret edemiyor.
    düşünün ki rusya TL ile doğalgaz satıyorum dedi ve anlaşma TL ,ile yapıldı. Türkiyede enflasyon olduğunda rusya bedavadan biraz pahalı doğalgaz vermeye başlayacak.Tam tersinde ruple ile ticaret yapılsa rusya faizleri artırıp, rupleyi aşırı değerlendirdiğinde türkiye fahiş fiyat ödemek zorunda kalacak. hiç böyle bir işe girerler mi?

3.  Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    iyi bir kar 15 milyon mu oluyor? şu an çok kötü bir performansla 6 mil kar var. aynı kötülükte gitse (faizlerin %20 bandına çıkması) 12 olur. faizler şu an tarihi zirvede, faizler aynı kalsa düşmese zaten 15 olur. 15 mil kar hisse başı 9 kr yapar. olabilecek en kötü kar rakamı bence 15 mil. iyi bir kar demek için 25 mil. görmek lazım. bu da 17 ye çıkan faizlerin sene başındaki seviyeye yani %13 - 14 seviyesine düşmesi ile çok rahat gerçekleşir. Sadece faizlerde 4 puanlık düşüş ilave 4 mil. kar olarak yansır. Bu da olası bir durum, çok sürpriz olmaz.
    evet 15 mil.kar geçen seneye oranla kötü olur bana göre çünki yatırımcının baktığı nokta şirketin hersene kar yapmasından ziyade her sene bir önceki senenin karını geçmesi yani şirketin büyümesine odaklandığı noktadır.işyatın neden bu seviyelerde kaldığını da benim bu bakış açım kanıtlar niteliktedir.

4.  Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Bence surpriz olur.Bu saatten sonra faiz falan düşmez.Bence genel trend artık dolar yukarı faiz yukarı.
     Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Ve bu senaryoda işyatın karı nasıl olur sn serkan74.
    mevcut portföy %30 TL tahvil (ort. vade 3 yıl), %49 EURObond (ort. vade 4 yıl), %18 yatırım fonu (altın, mevduat ... ortaya karışık)... vadeler uzun ve bu yüzden faiz artışından çok etkileniyor. mevcut durumda 2 yıllık faizler %17.5 civarı.
    kaba bir hesap yaparsak her ay 2 mil kar yazar, her 1 puan faiz artışı 1 mil zarar yazar. her %1 faiz düşüşü ise 1 mil. kar olarak yansır. tabi bu hesap çok kaba bir hesap detaylı hesap için portföydeki her enstrümanı tek tek değerlendirme gerekir.
    kabaca mevcut 6 mil. cepte, faizler değişmezse 12 mil daha gelir, 18 mil. olur. faizler %20 olursa yılı 14- 15 mil. ile kaparız. faizler %14 olursa 22- 25 arası karla kaparız. kabaca hesap böyle.
    tabi faizler %20 üzerinde olursa 2019 karı 30- 35 mil civarı gelecektir. bu yıl verdiğini seneye ilave eder.

5. Yıl sonuna kadar faizlerin düşmesi şu ortamda bence de farazidir ve düşmesi yönünde değilde daha artarsa ne oluru konuşmak gerekir

6.  Alıntı Originally Posted by ey_b Yazıyı Oku
    Yıl sonuna kadar faizlerin düşmesi şu ortamda bence de farazidir ve düşmesi yönünde değilde daha artarsa ne oluru konuşmak gerekir
    bugün faiz konusunda çok olumlu gelişmeler oldu. 10 yıllıklar 14.8% den 13.4% seviyesine indi. Evet 14.8 zaten çok yüksekti ama..... bu faizin bir günde bu kadar düşmesi şu anlama geliyor;
    1 - yabancılar hızla bono alımına geçti,
    2- TCMB'ye olan güven artmıştır,
    Eğer ortam bozulmazsa, bugün dövize yansıyan düşüş, geçici olmayacaktır. Bir süre daha düşüş devam edecek ve varlık alımları hızlanacaktır.
    yarın varlık değerini kontrol edin, en az 1mil. artı koymasını bekliyorum

Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    bugün faiz konusunda çok olumlu gelişmeler oldu. 10 yıllıklar 14.8% den 13.4% seviyesine indi. Evet 14.8 zaten çok yüksekti ama..... bu faizin bir günde bu kadar düşmesi şu anlama geliyor;
    Eğer ortam bozulmazsa, bugün dövize yansıyan düşüş, geçici olmayacaktır. Bir süre daha düşüş devam edecek ve varlık alımları hızlanacaktır.
    Valla doğru çıkarsa siz bu işi bilyorsunuz diyeceğim sn serkan 74 ben o kısma pek akıl erdiremiyorum.Yarın ilk işim kontrol olacak portföy değerini.

8.  Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    serkan bugün itibari ile kardan önce yayınlanan raporda yer alan net varlık değer fark oranı 2,5 milyon zarar, dediğin gibi 1 milyon artı yaparsa 1,500 kalır ve 2.çeyrek bitimi için daha önümüzde haziran var dediğin gibi olursa yani döviz ve faizler bu şekilde düşüşe devam ederse iyi bir karla kapatır 2.çeyregi. 2 ve 10 yıllıklar fena düşüşte dolardada düşüş devam ediyor böyle devam ederse çok iyi olacak.bu gidişata seçimlerden sonrayıda eklersek büyük ölçüde karda tepe yapabiliriz
    Son düzenleme : kalvin; 28-05-2018 saat: 17:25.

Sayfa 373/930 İlkİlk ... 273323363371372373374375383423473873 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •