Sayfa 391/930 İlkİlk ... 291341381389390391392393401441491891 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 3,121 - 3,128 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

Şaka şaka lafım tam da sana )))))))))

2.  Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Şaka şaka lafım tam da sana )))))))))
    alınmış baksana uzun zamandan beri aktiften bir kademe yukarı hareket etti maşallah

3. Üstad şu açıklamanız öyle canımı yaktı ki.....Şirketin 30.04.2018 tarihinde KAP'ta yayınladığı, 27.04.2018 tarihli haftalık raporda VİOP 31.12.2018 vadeli USD kısa pozisyonun maliyeti 4,18 yazıyor...Özetle benim anladığım; UMARIM YANILIYORUMDUR
    5,15 - 4,18 =0,97 maliyet farkı
    19.620 x 1000 x 0,97 =19 milyon TL PAY DEĞERİNE HENÜZ YANSIMAMIŞ KOL gibi zarar var....

Şirketin birim pay değerinin o kadar kur artışına rağmen neden yerinde saydığını da daha iyi anladım. Mart sonu 24 bin civarı olan VİOP 31.12.2018 USD kısa pozisyon 19 binlere düşmüş. Demek ki zararına da olsa pozisyonların bir kısmını kapatmışlar.
    Acayip sinirliyim şu anda, hayatımda ilk kez uzun vadeli bir yatırım yapayım, temettü kağıdı alayım dedim, onda da bu denk geldi....Umarım yanılıyorumdur.......

Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    Dün yayınlanan rapora göre, işfin hisseleri 14 haziranda satılmış, elinde sadece is girişim hissesi var (1.475 bin lot) o da 2.4 milyon tutuyor %1 den biraz fazla.
    portföy ağırlık hala eurobond olarak gözüküyor portföyün yarısını oluşturuyor vadesi ortalama (kaba hesap ile) 3 yıl. Bunun dışında TL tahviller mevcut ağırlığı %31. bir miktar repomuz var. bir miktar mevduat var. 5 mil. TL'lik İŞ PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş. BİRİNCİ GAYRİMENKUL YATIRIM FONU (Fon Net Getiri 6 aylık % 0.63) var, 4.4 mil TL lik İş Portföy PY Özel Sektör Borçlanma Araçları Özel Fonu (getirisi oldukça iyi) var.
    ayrıca 31/12/2018 vadeli 5.03'den 19.620 dolar kısa pozisyonu var. yaklaşık 100 mil TL tutuyor bu kontrant.
    Kar zarar dengesine bakarsak;
    5.03 den alınan kısa pozisyonun bugünkü fiyatı 5.15. yaklaşık 2.5 milyon TL civarı zararı var.

EUROBOND nominal 23.390.000 USD yılbaşına göre 28 mil. kur farkı karı var.
    faiz artışından dolayı hesaplayamadığım, yaklaşık 20 mil. civarı tahmin ettiğim zararı var.
    yani asıl zarar faiz artışı yüzünden oluşuyor. Faizler artmaya devam edecek, nerede nasıl durur kimse tahmin edemiyor. bu yıl yükseliş kesin, önümüzdeki yıl belki yükseliş durabilir.
    Faizler düşmeye başladığından eksi yazan eurobond ve bonolar artı yazmaya başlayacak. asıl karlar faizler düşmeye başladığında gelecek. tahminen 2010 yılında faizler %19 dan tekrar %10 mertebesine inerse 40-50 mil civarı karlar gelecektir.
    Tabi bunun zamanını ve miktarını tahmin edebilmek imkansız gibi bir şey.

Alıntı Originally Posted by Mcgogo Yazıyı Oku
    Üstad şu açıklamanız öyle canımı yaktı ki.....Şirketin 30.04.2018 tarihinde KAP'ta yayınladığı, 27.04.2018 tarihli haftalık raporda VİOP 31.12.2018 vadeli USD kısa pozisyonun maliyeti 4,18 yazıyor...Özetle benim anladığım; UMARIM YANILIYORUMDUR
    19.620 x 1000 x 0,97 =19 milyon TL PAY DEĞERİNE HENÜZ YANSIMAMIŞ KOL gibi zarar var....

Şirketin birim pay değerinin o kadar kur artışına rağmen neden yerinde saydığını da daha iyi anladım. Mart sonu 24 bin civarı olan VİOP 31.12.2018 USD kısa pozisyon 19 binlere düşmüş. Demek ki zararına da olsa pozisyonların bir kısmını kapatmışlar.
    Acayip sinirliyim şu anda, hayatımda ilk kez uzun vadeli bir yatırım yapayım, temettü kağıdı alayım dedim, onda da bu denk geldi....Umarım yanılıyorumdur.......
    Serhat gürleyen hop oğlum arkadaş sana yazıyor.Sen nasıl analistsin ,nasıl tradersın,nasıl portföy yöneticisisin sizlerin yerine maymun koysak rastgele yatırım araçları arasından muz seçer gibi seçim yapsa sizden karlı olurdu.Ulan annem bile aylık mevduat dışına yatırım yapmıyor sizden daha iyi fonunu yönetiyor.Tvlerde seminerlerde artistlik yapacağınıza oturun biraz kafanızı çalıştırın finas analizi yapın ,beyin fırtınası yapın,dünyayı gidişatı izleyin de adam gibi para kazandırın.Bu ne ya aylarca mevduat altı getiri olur mu.

Alıntı Originally Posted by Mcgogo Yazıyı Oku
    Üstad şu açıklamanız öyle canımı yaktı ki.....Şirketin 30.04.2018 tarihinde KAP'ta yayınladığı, 27.04.2018 tarihli haftalık raporda VİOP 31.12.2018 vadeli USD kısa pozisyonun maliyeti 4,18 yazıyor...Özetle benim anladığım; UMARIM YANILIYORUMDUR

Serkan74 bir yorumlasa bunu keşke.

İşin garibi ben de ilk defa uzun vadeli kağıt alıp da 5-10 yıl tutayım dedim. Benim şansıma bunlar bu yıl temettü de veremez. 15 yılda bizi mi bulmuşlar zarar üzerine zarar yazacak.

Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Hem acemi hem amatörce yazılmış yazılarıma yatırım maksadıyla itibar etmeyiniz.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

6.  Alıntı Originally Posted by Mcgogo Yazıyı Oku

düşündüğünüz gibi değil. pay değerine yansımamış bir zarar yok. tüm varlıklar o günkü anlık değerlere göre hesaplanıyor.
    şimdi bir özet geçelim;
    yılbaşı varlık değeri 240 mil. TL. Bu parayı mevduat yapsak 6 ayda en az %7 kabaca 17 mil getirmesi lazım. 240 +17 -30 (temettü verdi) = 227 mil. (olması gereken). mevcut durumda elde 215 mil. var. işte net zarar 12 mil. TL. başka zarar yok hepsi bu.
    kısa pozisyonu yıl içerisinde kapatıp açabiliyorlar bu yüzden yayınlanan raporlarda en son anlaştıkları kontrat fiyatı geçiyor. dolar kısa pozisyonu daha fazlaydı, zaman içerisinde pozisyonu azaltmışlar bu da zararın büyümesini engellemiş. tamamen kapatsalardı güzel kar yazardık. Dolar kısa pozisyondan zarar yazarken, EUROBOND varlıklarından kur farkı karı geliyor ve bu fark birbirini karşılıyor. ayrıca EUROBOND ve bono kupon gelirleri var, bunlarda artı hanesine geçiyor. Ancak faizler yükseldikçe bono ve eurobond 2. el piyasa fiyatları değer kaybediyor. vadesi uzadıkça değer kaybı katlanarak artıyor. Bu gerçekleşen zararın büyük kısmı işte bu faiz artışı kaynaklı, 2. el piyasasındaki değer kaybıdır.
    Faizler düşmeye başladığında süreç tam tersine işleyecek ve kar katlanarak artacak (biz görür müyüz bilmem )
    uzun vade yatırım konusuna gelince, benim uzun vadeden anladığım 3-5 yıl yada daha uzun. bu hisse uzun vade için uygun değil, 1 yıldan kısa süre niyetiyle alıp, fiyatını bulduğunda satmak en doğrusu. Bunu nereden söylüyorum? son 10 yılda yaptığı hareketler bu şekilde.

7.  Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    düşündüğünüz gibi değil. pay değerine yansımamış bir zarar yok. tüm varlıklar o günkü anlık değerlere göre hesaplanıyor.
    şimdi bir özet geçelim;
    yılbaşı varlık değeri 240 mil. TL. Bu parayı mevduat yapsak 6 ayda en az %7 kabaca 17 mil getirmesi lazım. 240 +17 -30 (temettü verdi) = 227 mil. (olması gereken). mevcut durumda elde 215 mil. var. işte net zarar 12 mil. TL. başka zarar yok hepsi bu.
    kısa pozisyonu yıl içerisinde kapatıp açabiliyorlar bu yüzden yayınlanan raporlarda en son anlaştıkları kontrat fiyatı geçiyor. dolar kısa pozisyonu daha fazlaydı, zaman içerisinde pozisyonu azaltmışlar bu da zararın büyümesini engellemiş. tamamen kapatsalardı güzel kar yazardık. Dolar kısa pozisyondan zarar yazarken, EUROBOND varlıklarından kur farkı karı geliyor ve bu fark birbirini karşılıyor. ayrıca EUROBOND ve bono kupon gelirleri var, bunlarda artı hanesine geçiyor. Ancak faizler yükseldikçe bono ve eurobond 2. el piyasa fiyatları değer kaybediyor. vadesi uzadıkça değer kaybı katlanarak artıyor. Bu gerçekleşen zararın büyük kısmı işte bu faiz artışı kaynaklı, 2. el piyasasındaki değer kaybıdır.
    Faizler düşmeye başladığında süreç tam tersine işleyecek ve kar katlanarak artacak (biz görür müyüz bilmem )
    uzun vade yatırım konusuna gelince, benim uzun vadeden anladığım 3-5 yıl yada daha uzun. bu hisse uzun vade için uygun değil, 1 yıldan kısa süre niyetiyle alıp, fiyatını bulduğunda satmak en doğrusu. Bunu nereden söylüyorum? son 10 yılda yaptığı hareketler bu şekilde.
    Açıklama için teşekkürler...Haftalık raporları inceledim, VİOP işlemleriyle ilgili portföye yansımış (-) ya da + bir değer yazmıyor karşısında. Sadece pozisyonun adet ve rapor tarihi güncel değeri yazıyor. Benim anladığım EĞER ki şirket bugün itibariyle bu pozisyonlarını kapatırsa 19 milyon VİOP'a ödeme yapması gerekecek. Yok pozisyonu kapatmayıp vade sonunu bekleyecem derse de maliyeti 4,18....31.12.2018 tarihine kadar USD kuru 4,18 üzerinde olduğu sürece ortada KOL gibi zarar var. Kur daha da artarsa var halimize....
    Bu arada 30.04.2018 tarihinde yayınlanan, 27.04.2018 tarihli haftalık raporu incelerseniz KABAK gibi 4,18 maliyet değeri yazıyor....Gerçekten yanılmak istiyorum ancak affınıza sığınıyorum, açıklamalarınız tatmin etmedi....

Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    şimdi bir özet geçelim;
    Haklısınız ben de böyle düşünüyorum artık. Sürekli hisse fiyatında düşüş var kendini de toparlayamıyor yıllardır. Düşmüşken uzun vade için sanayi şirketleri daha mantıklı geliyor artık.

Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Hem acemi hem amatörce yazılmış yazılarıma yatırım maksadıyla itibar etmeyiniz.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

Sayfa 391/930 İlkİlk ... 291341381389390391392393401441491891 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •