Sayfa 453/930 İlkİlk ... 353403443451452453454455463503553 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 3,617 - 3,624 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

1.  Alıntı Originally Posted by gskodal Yazıyı Oku
    Özür diliyorum; dikkat etmedim.

2018 Temmuz için şu an 10.92 milyon kar mevcut. Kalan 5 ay da 9.1 milyon civarı olsa 20 milyon ile yılı kapatırız. Geçen seneden kalan yedeklerde de bekleyen 9.2 milyon kar mevcut. Onu da kullanırlarsa toplamda 0,15 civarı verirler.

Ayrıca ilk 6 aylık 8.2 milyon kara karşılık gelen temettü raporda 0,0511 TL olarak açıklanmış. Yıl sonunda 20 milyon olsa kar 0,12 civarında olur. Yedekleri de kullanırlarsa 0,15 gibi gözüküyor.

Geçen sene elde edilen karlara karşılık gelen temettü miktarı 0,1568 ve 8.2 milyon yedekler kullanılarak toplamda 0,187 kar verdiler.
    kalan 5 ayda en az 15 mil. bekliyorum. sebeplerini ve kabullerimi de açıkladım. tabi konjonktür değişirse sıfır kar bile olabilir.

2.  Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Sn serkan yönetim değişikliği mi oldu ben bunu bilmiyordum.Adamların son zamanlarda yaptığını söylediğiniz ve övdüğünüz şeyler zaten benim bu kağıda girme nedenim.Yani ağırlıklı olarak eurobond ve şirketlere piyasa faizi üstünde para satan bir fon olduğunu düşündüğüm için işyat aldım.E onlar ne yaptı gidip vıop falan dolara karşı pozisyon alıp bizi küllüm zarar soktu.Ayrıca borsada atraksiyon artık yapılamaz.Borsa gelecek yıllarda cehennem gibi olacak.Bütün dünya alemin bildiği bu olguları kabullenme kafana göre iş yap bizi zarara sok neyini beğeneyim bu işlerin.Son 1 ayda 3 milyon kara nerdeyse sevineceğiz.Ya 220 milyonun zaten ıng de falan alacağı hoşgeldin faizinden kazanılacak paradan az bişi yüksek değer o.Benim tek kriterim spk dan takip ettiğim fon büyüklüğü o para artmadan kağıda iyi gözle bakamam.Aslında kağıdın bileşimi, iskontosu falan genelde çok iyi de yönetim çok ama çok salak.Bu hıyarlar o vıop işini yapmasalardı oluşacak kara bakarmısınız.
    sayın hakem, gamze yalçın yeni atandı diye biliyorum, yanılıyor da olabilirim. portföy değişikliğinde yönetimin etkisi var mı yok mu bilmiyorum ama portföy değiştiği kesin.
    size katılmadığım nokta viop konusunda. ben viop için olumsuz düşünmüyorum. sonuçta elimizdeki döviz varlıkları varken dövizin düşmesine karşı viop yaparak korumaya alınmış. geçmiş yıllarda bu işlem hep kar getirdi. bu sene zarar ettirdi.
    bence bu kadar büyük portföy için viop kesinlikle olmalı ama döviz varlığından fazla kısa pozisyon farklı riskler oluşmasına sebep oluyor. işte yapılan yanlış bence bu, viop yapmak değil, döviz varlığından daha fazla miktarda viop yapmak. şu an yapılan viop tutarı varlıklardan daha az bu da sigorta gibi oluyor.
    Hiç beklenmedik bir şey olasa dolar 3.80 düşse sigorta devreye girecek ve eurobond varlıklarının erimesini engellecek, dolar yükselirse de bir miktar kardan feragat etmiş olacağız, 10 milyon değil 5 milyon kar edecek. bu durumu 5 milyon zarar edildi diye görmek doğru olmaz. riski azaltmak için 5 milyon daha az karı göze almaktır bu.
    aynı arabanızı kasko ettirmek gibi. yılbaşında kasko yaptırıyorsunuz 1500 Tl ödüyorsunuz. aracınız kazalanmazsa bu para yanar. 1500 zarar ettim demezsiniz. ama araç kazalanırsa kasko devreye girer ve çok daha büyük bedeller ödemekten kurtulursunuz.
    aracınızı kaskosuz da kullanabilirsiniz. ama 220mil değerinde portföyden bahsediyoruz, bu büyüklükte portföy için risk azaltıcı tedbirler uygulanmalı. mevcut durumda yapılmış olan dolar kısa viop pozisyonu bence bu amaca çok uygun.

İyi de ben eurobond zararını göze alarak fonun genel bileşimini bilerek yatırım yapan ve o riski zaten göze almış bir küçük yatırımcıyım.Bu vıopdaki anlamsız ve ölçüsüz zararı neden hoşgöreyim.Gelecek yıl buna benzer bir öngörüsüzlük yapmayacakları nerden belli.Eurobond konusunu daha önce tartıştık eurobondda zarar olmaz sadece az kar olur.Ben ona yüzlerce kez razıyım kendi adıma.Bana kalsa sigorta falan istemem.Ama tabi ben fon yöneticisi değilim.Ha bu adamlar senden iyi bilir derseniz,bilmedikleri ortada hergün spk dan aldığımız karne adamların ne kadar öngörüsüz olduklarını ispatlıyor.Daha evvel de yazdım eurobondun risksiz getirisi ve sağlam şirketlere satacakları piyasa faizinin üstündeki para bizi ihya etmeye yeter de , ne desem boş ))))

4.  Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    İyi de ben eurobond zararını göze alarak fonun genel bileşimini bilerek yatırım yapan ve o riski zaten göze almış bir küçük yatırımcıyım.Bu vıopdaki anlamsız ve ölçüsüz zararı neden hoşgöreyim.Gelecek yıl buna benzer bir öngörüsüzlük yapmayacakları nerden belli.Eurobond konusunu daha önce tartıştık eurobondda zarar olmaz sadece az kar olur.Ben ona yüzlerce kez razıyım kendi adıma.Bana kalsa sigorta falan istemem.Ama tabi ben fon yöneticisi değilim.Ha bu adamlar senden iyi bilir derseniz,bilmedikleri ortada hergün spk dan aldığımız karne adamların ne kadar öngörüsüz olduklarını ispatlıyor.Daha evvel de yazdım eurobondun risksiz getirisi ve sağlam şirketlere satacakları piyasa faizinin üstündeki para bizi ihya etmeye yeter de , ne desem boş ))))
    para büyük olunca derdi de büyük oluyor.... ilk 6 ay kaçan kaçtı... bundan sonrasına bakarım... mevcut durumda portföy güzel .... düşük risk / enflasyondan bir tık fazla getiri...

5. Bakin daha bugün yıl sonu dolar hedefi 5.20 ler demistim şu saat itibari ile dolar 4.9984 gördü simdi bu yukselişler isyata kâr mı yazıyor

6.  Alıntı Originally Posted by Ycldkmn Yazıyı Oku
    Bakin daha bugün yıl sonu dolar hedefi 5.20 ler demistim şu saat itibari ile dolar 4.9984 gördü simdi bu yukselişler isyata kâr mı yazıyor
    Pek inanasınız yok galiba üçüncü kez yazıyorum. Mevcut durumda kur artışı pozitif etkiliyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    Eldeki verilerden ve 6 ay boyunca portföy değişmeyeceği varsayımıyla hesapları yaptım. Bu arada hisse senetleri ve gayrimenkul sertifikalarının fiyatı çok belirsiz olduğundan değişmeyeceği kabulü yaptım.

önümüzde 3 senaryo var;
    1. senaryo yıl sonuna doğru faiz ve dolar düşük seyreder dolar kuru 4.80 ABD faizleri değişmedi. 2Yıllık TR faizleri %16 geriledi. eurobond faizleri 0.5 yarım puan düştü.
    Bu senaryoda 6 aylık portföy büyümesi %22 oluyor. toplam portföy büyüklüğü 267.5 milyon TL

2. senaryo faiz ve dolar beklendiği gibi seyreder. Dolar kuru 5.10 ABD 0.5 puan faiz artırır. 2 yıllık TR faizleri değişmez. eurobond faizleri 0.5 puan artar
    Bu senaryoda 6 aylık portföy büyümesi %15 olmakta. toplam portföy büyüklüğü 252.5 milyon

3. senaryo dolar ve faizler yükselir. Dolar kuru 5.60 ABD faiz artışı 100 baz puan. 2 yıllık TR faizleri %22. eurobond faizleri %1.5 artar
    Bu senaryoda 6 aylık porföy büyümesi %1 olmakta. toplam portföy büyüklüğü 221 mil.

bu üç senaryoda gerçekleşebilir. herkesin beklentisi farklı olabilir. benim gönlümden geçen 1. senaryodur.
    Ufak bir exel hazırladım. buradan; dolar kuru, TR faiz, eurobond faiz tahminlerinizi yazarsanız portföy değeri ne olabilir hesaplayıp yazabilirim.
    İyi de sn serkan burada yaptığınız senaryolarda dolar arttıkça fon büyüklüğü düşüyor gibi gözüküyor.Bu senaryolarınıza göre dolar arttıkça fon küçülüyor,kaçırdığım bir şeyler var galiba.Ben konuyu tam anlayamadım.

8. Ne yalan soyleyeyim insanin inanasi gelmiyor günlerce bu yönetimden bu kâr durumundan konustukça şimdi dolarında bu hareketleri insani tedirgin ediyor ister istemez

Sayfa 453/930 İlkİlk ... 353403443451452453454455463503553 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •