Sayfa 50/930 İlkİlk ... 40484950515260100150550 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 393 - 400 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

1.  Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    Bizim bir arkadasimizda 700.000 lot var, toplam maaliyeti 3 kurus, yani 0.03 TL. ( arzu ederse kendi okur yazar, nickini vermeye mezun degilim.)

700.000 lot ile gecen Mart'ta 0.125 den 87.500 TL aldi.

Yarisi es'inde olsa, adam basi 43.750 TL. kar payi kazanci olur, 60.000 TL.ye kadar muafsin vergiden.

Nerden vergi cikacak bu arkadasa ?
    Hocam selamlar,

ne kadar zaman önce hisseyi ,eşimizin yatırım hesabına virman yaparsak muafiyetten yararlanırız.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,007
     Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    Son alimimla 30.000 lot'um oldu, maaliyetim ortalama 0.72 su an.

Tarihi yazamiyorum, cunku hatirlamam imkansiz.

Mart 2018 sonunda % 15 verse ( ki enflasyon olmus % 12, musadenizle % 2-3 de kazansin, yine hesaplarsak

0.15/ 0.72 = % 21 return yapar.

Bunun hadi % 15'ini enflasyon, kur farki vs. diye duselim.

Yine de % 6 reel kazanc, varmi dunyada bugun ?
    Mantikli olmak lazim degil mi?

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,007
     Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    Bizim bir arkadasimizda 700.000 lot var, toplam maaliyeti 3 kurus, yani 0.03 TL. ( arzu ederse kendi okur yazar, nickini vermeye mezun degilim.)

700.000 lot ile gecen Mart'ta 0.125 den 87.500 TL aldi.

Yarisi es'inde olsa, adam basi 43.750 TL. kar payi kazanci olur, 60.000 TL.ye kadar muafsin vergiden.

Nerden vergi cikacak bu arkadasa ?
    Siz hic ivazsiz intikal diye bir sey duydunuz mu?

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

4. İşte ekleme hariç alım yapılan herhangi bir ay olabilir hesaplamayı o şekilde yapacağım, yani elde ne var diye.

Bu arada vergi diğer tüm gelirlerinizin toplamı ile hesaplanır. Yani diyelim 2000TL aylık kira geliriniz var yada başka temettü gelirleri, ticari kazançlar vs. Sonrasında olurda incelemeye girerse bu kişi aldığı temettünün yarısını vergi ziyani cezası, vergi aslı ve faizi olarak öder.

Yarısı diyorum çünkü maliye en yüksek faizi almak için 5. sene sonunda gönderir cezayı.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by ykuvvet Yazıyı Oku
    Hocam selamlar,

ne kadar zaman önce hisseyi ,eşimizin yatırım hesabına virman yaparsak muafiyetten yararlanırız.
    Sizin net temmettu geliriniz 59.999 TL.yi asmamali, eger asarsa bunun yarisini yani 30.000'ini beyan etmek zorundasiniz.

Yani sizin adiniza hisse adedi azami 400.000 lot olmali.( % 15 verdigini dusunursek, eger % 20 verirse ki gecmiste verdigi olmustu, o zaman vergi odemekten kacamazsiniz.

Ornek olarak 500.000 lot diyelim, yarisi es'inize, yarisi size olursa, rahat edersiniz, yok ben bir 500.000 lot daha isterim derseniz, mahdum bey'le kerimenizin ustune almaniz gerekiyor.

6.  Alıntı Originally Posted by ykuvvet Yazıyı Oku
    Hocam selamlar,

Sakın virman falan yapmayın yanarsınız vergisel açıdan. Sn Dudu'nun bahsetiği gibi ivazsız intikal vergisi ödemek zorunda kalırsınız.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Sakın virman falan yapmayın yanarsınız vergisel açıdan. Sn Dudu'nun bahsetiği gibi ivazsız intikal vergisi ödemek zorunda kalırsınız.
    Tesekkurler Turnike Kardes.

Is'te bu bilgi cok degerli.

Sagolasin..

8.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    İşte ekleme hariç alım yapılan herhangi bir ay olabilir hesaplamayı o şekilde yapacağım, yani elde ne var diye.

Bu arada vergi diğer tüm gelirlerinizin toplamı ile hesaplanır. Yani diyelim 2000TL aylık kira geliriniz var yada başka temettü gelirleri, ticari kazançlar vs. Sonrasında olurda incelemeye girerse bu kişi aldığı temettünün yarısını vergi ziyani cezası, vergi aslı ve faizi olarak öder.

Yarısı diyorum çünkü maliye en yüksek faizi almak için 5. sene sonunda gönderir cezayı.
    Bende de 0,67 maliyet var.alınmış olan tarih 14.12.2015.

saygılar...

Sayfa 50/930 İlkİlk ... 40484950515260100150550 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •