Sayfa 607/930 İlkİlk ... 107507557597605606607608609617657707 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 4,849 - 4,856 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

1. Arkadaşlar; aranızda ISYAT'dan temettü emeklisi olmayı düşünenler var mı? Ben hisseyi 1 yıldır elimde tutuyorum. 8 sene daha biriktirmeyi düşünüyorum, bakalım nerelere geleceğiz.

Aslında uzun vade için hissenin temettü verimliliği yüksek olması ve hisse her sene belli bir miktarda olsa yükselmesi temel kriterdir; ama piyasada ya çok temettü veren ve fiyatı sabit olan, yada neredeyse hiç temettü vermeyen ama fiyatı çok hareketli olan hisseler var. Her sene en az %10 fiyatı yükselip aynı zamanda en az yıllık %10-15 temettü verimliliğine sahip bir hisse bulamadım.

Yine ISYAT en azından yıllık en az %20 temettü verimliliğine sahip. Fakat fiyatı için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Ben yine de biriktirmeye devam edeceğim. Bakalım ne olacak.
    Yasal Uyarı
    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    twitterdan @winningtrader'ın paylaşımı.

“Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by gskodal Yazıyı Oku
    Arkadaşlar; aranızda ISYAT'dan temettü emeklisi olmayı düşünenler var mı? Ben hisseyi 1 yıldır elimde tutuyorum. 8 sene daha biriktirmeyi düşünüyorum, bakalım nerelere geleceğiz.
    .
    hayırlısı olsun diyim. ben ISYAT sayesinde bankadan ayrılabildim. O derece emekli eder.
    burda dikkat edilmesi gereken şey; maliyet + düzenli birikim.
    syg.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett

4.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    hayırlısı olsun diyim. ben ISYAT sayesinde bankadan ayrılabildim. O derece emekli eder.
    burda dikkat edilmesi gereken şey; maliyet + düzenli birikim.
    syg.
    Cevap verdiğiniz için teşekkürler; dediğiniz gibi maliyetim başlangıca göre yüksek değil, 0,80 civarında aldım. 1-2 yıl temettü alıp, hisseyi de tekrar ucuza alabilirsem maliyet 3-4 yıl sonra 0,50 seviyesine düşecektir. Düzenli olarak ta almaya devam edeceğim.

Siz kaç yıldır düzenli alıyorsunuz, emeğinize değiyor mu?

10 yıl sonraki beklentim; maliyetimin en az yarısını 10 yıl sonra vermeye başlaması. Yani diyelim ki maliyetim 0,40 kuruş oldu. Ondan sonra her yıl 0,20 kuruş temettü getirisi vermesi.

Bir diğer kriterimde; 1 yılda elde ettiğim temettünün yaptığım işimde elde ettiğim 1 yıllık maaşa eşit olana kadar düzenli alıma devam etmek.
    Yasal Uyarı
    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    Cevap verdiğiniz için teşekkürler; dediğiniz gibi maliyetim başlangıca göre yüksek değil, 0,80 civarında aldım. 1-2 yıl temettü alıp, hisseyi de tekrar ucuza alabilirsem maliyet 3-4 yıl sonra 0,50 seviyesine düşecektir. Düzenli olarak ta almaya devam edeceğim.

Siz kaç yıldır düzenli alıyorsunuz, emeğinize değiyor mu?

10 yıl sonraki beklentim; maliyetimin en az yarısını 10 yıl sonra vermeye başlaması. Yani diyelim ki maliyetim 0,40 kuruş oldu. Ondan sonra her yıl 0,20 kuruş temettü getirisi vermesi.

Bir diğer kriterimde; 1 yılda elde ettiğim temettünün yaptığım işimde elde ettiğim 1 yıllık maaşa eşit olana kadar düzenli alıma devam etmek.
    yılın sadece 6 ayı düzenli blok almıştım. 4,5 senede amorti etti temettülerle.
    Şuan 200 günlük ortalama fiyata gelince azar azar ekliyorum. Ayrıca gelen temettülerle de 4-5 aylık vadede alsat yapıyorum.
    kısaca yıllık getiri mevduattan gayet yüksek olmakta.
    syg.

6.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    yılın sadece 6 ayı düzenli blok almıştım. 4,5 senede amorti etti temettülerle.
    Şuan 200 günlük ortalama fiyata gelince azar azar ekliyorum. Ayrıca gelen temettülerle de 4-5 aylık vadede alsat yapıyorum.
    kısaca yıllık getiri mevduattan gayet yüksek olmakta.
    syg.
    Aynen bende sizin gibi yapmayı düşünüyorum. Bakalım kaç yıl sonra başa baş noktasına gelebileceğim. Düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler.
    Yasal Uyarı

7. geçen sene 0.80 tl den almıştım. Eğer 22 krş temettü verirse 22/80= 27.5% yıllık getirisi olacak (vergisiz net). Oldukça iyi bir getiri. Bu sene özelinde şu ana kadar ki gibi devam ederse ve 260m tl portföy değeri ile temettü verirse 225m ile devam edeceğiz. geçen yıl 210m kalmıştı. 225-210=15/160=yaklaşık 10 kr geçen senenin fiyatının üstünde olmalı bu seneki temettü sonrası fiyat (teorik olarak tabii)

Arkadaşlar; aranızda ISYAT'dan temettü emeklisi olmayı düşünenler var mı? Ben hisseyi 1 yıldır elimde tutuyorum. 8 sene daha biriktirmeyi düşünüyorum, bakalım nerelere geleceğiz.

Aslında uzun vade için hissenin temettü verimliliği yüksek olması ve hisse her sene belli bir miktarda olsa yükselmesi temel kriterdir; ama piyasada ya çok temettü veren ve fiyatı sabit olan, yada neredeyse hiç temettü vermeyen ama fiyatı çok hareketli olan hisseler var. Her sene en az %10 fiyatı yükselip aynı zamanda en az yıllık %10-15 temettü verimliliğine sahip bir hisse bulamadım.

Yine ISYAT en azından yıllık en az %20 temettü verimliliğine sahip. Fakat fiyatı için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Ben yine de biriktirmeye devam edeceğim. Bakalım ne olacak.
    BIMAS yani Bim hissesinin son 15 yılını inceleyin.
    Temettüsü var ama reel olarak da her yıl düzenli şekilde büyüyor
    Bir de FORD OTOSAN FROTO
    arada alım fırsatı da sunuyor
    Mesela 70 lerden 50 ye iniyor sonra tekrar çıkıyor

Sayfa 607/930 İlkİlk ... 107507557597605606607608609617657707 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz