Sayfa 678/930 İlkİlk ... 178578628668676677678679680688728778 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 5,417 - 5,424 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

ISYAT bugün 82-83 arasında işlem gördü.

yarın dolar 6,10 ve üzerinde olur
    muhtemel ki faizler TL de en az 100 bp artar
    CDS lerde de 20 bp altında olmayacak bir artış kaçınılmaz gözüküyor.

Daha da kötüsü Haziran sonuna kadar belirsizlik ve gerilim had safhada olacak.

Bunun anlamı daha fazla kayıp ve makro ekonomik verilerde bozulma, risk iştahının azalması ve her şeyin daha kötüye gitmesi olarak yorumlanabilir.

Ne diyorsunuz, ISYAT için de 80 altına çekilmesi sürpriz olur mu sizce?

Portföy büyüklüğü ve KZ ne kadar etkilenir sizlerce?

Portföyün bugünkü yapısını bilmiyorum. Ama muhtemel ki aylık %2 kazanması gereken yerde %2 eksilme olursa sürpriz olmaz
    Yarın ki şok ile birlikte ilave bir %2 daha olsa toplamda %4-5 yani 10 milyon TL'ye yakın bir erime ile karşılaşabiliriz.

Yani hisse başı defter değerinde düşüş 7 kuruşa kadar çıkabilir. Seçim sonrasında ne olacağını da bilememek de ayrıca sorun.
    Bunun hisse fiyatına olan etkisi ise (iskonto oranını da dikkate alacak olursak) 3-4 kuruş yani 79-80 kuruşları tekrar görebilme ihtimalimiz olacağını düşünüyorum.

Bu yazdıklarımı değerlendirebilir misiniz?

Özetle
    1. Yarın portföy %2 etkilenir (4-5 milyon aşağı çeker)
    2. Haziran sonuna kadar 10 milyon TL aşağı gelir.
    3. hisse başı Defter değeri 7 kuruş aşağı gelir.
    4. Hisse 79-80'e iner

Mrasen kardeşim alınma ama eurobond nasıl bir enstrumandır ne zaman değeri artar ne zaman düşer mantığı nedir biliyormusunuz.

Misal dolar 6.10 oldu bu eurobond için iyimidir kötümüdür.

Neyse ben yazayım isterseniz,amerikada fed faizleri artırmazsa veya bizim cds lerimiz çok artmazsa yani sonuçta eurobond faizleri artmadan dolar artarsa ki son zamanlarda kısmen öyle oldu dolar tl artışı eurobondlara acaip yarar.Keşke fed faizleri artırmadan ya da cds lerin artma oranından yüzdesel olarak daha yüksek bir yüzde de dolar tl ye karşı değer kazansa misal 10 olsa dolar bize acaip yarar.Ben zaten ucuza eurobond alıyorum diye girdim kağıda,mevcut koşullarda dolar artması bize çok yarar.

Bazen öyle şeyler yazılıyor ,öyle matematik hataları yapılıyor ki,yapan arkadaşlar işyata girmek için bence biraz daha düşünsünler.Borsada mantığını bilmediğin ,doğasını anlamadığın kağıda yatırım yapmak kumar olur.Bu kağıt bu yıl benim çok uzun süredir görmediğim bir fırsat potansiyelini bu yıl bize verecek.Kısmet artık.Aman lotlarınızı ucuza satmayın,gerçi kağıtda spek yok da benim anladığım işyatırım kendisi yönlendirme yapıyor genelde.E ne de olsa kümesin horozu onlar))))))

Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Bazen öyle şeyler yazılıyor ,öyle matematik hataları yapılıyor ki,yapan arkadaşlar işyata girmek için bence biraz daha düşünsünler.Borsada mantığını bilmediğin ,doğasını anlamadığın kağıda yatırım yapmak kumar olur.Bu kağıt bu yıl benim çok uzun süredir görmediğim bir fırsat potansiyelini bu yıl bize verecek.Kısmet artık.Aman lotlarınızı ucuza satmayın,gerçi kağıtda spek yok da benim anladığım işyatırım kendisi yönlendirme yapıyor genelde.E ne de olsa kümesin horozu onlar))))))
    öncelikle... değerli yorumların için teşekkür ediyorum.
    ISYAT'ın portföyünde (açıkcası) ne var tam bilmiyorum.
    (şimdi baktım)
    KAP'taki haftalık rapora göre 33 milyon TL özel sektör tahvili
    18 milyon dolar özel sektör eurobondu (TL karşılığı kur artışı ile artı yazabilir ama öte yandan CDS ler olumsuz etkileyebilir)
    90 milyon TL nakit ve benzeri var.
    Toplasak ne yapar: 33 + 18 * 6 + 90 = 241 milyon TL
    tabi yuvarlıyorum biraz.

bu durumda bir tek TL tahvillerden girebilir gözüküyor.
    bir de Türkiye gerilim riski..

Yine de ben 80 kuruşa dokunmasını imkansız görmüyorum.
    Bu karmaşada düşermiş gibi geliyor.

7.  Alıntı Originally Posted by mrasen Yazıyı Oku
    ISYAT bugün 82-83 arasında işlem gördü.

yarın dolar 6,10 ve üzerinde olur
    muhtemel ki faizler TL de en az 100 bp artar
    CDS lerde de 20 bp altında olmayacak bir artış kaçınılmaz gözüküyor.

Daha da kötüsü Haziran sonuna kadar belirsizlik ve gerilim had safhada olacak.

Bunun anlamı daha fazla kayıp ve makro ekonomik verilerde bozulma, risk iştahının azalması ve her şeyin daha kötüye gitmesi olarak yorumlanabilir.

Ne diyorsunuz, ISYAT için de 80 altına çekilmesi sürpriz olur mu sizce?

Portföy büyüklüğü ve KZ ne kadar etkilenir sizlerce?

Portföyün bugünkü yapısını bilmiyorum. Ama muhtemel ki aylık %2 kazanması gereken yerde %2 eksilme olursa sürpriz olmaz
    Yarın ki şok ile birlikte ilave bir %2 daha olsa toplamda %4-5 yani 10 milyon TL'ye yakın bir erime ile karşılaşabiliriz.

Yani hisse başı defter değerinde düşüş 7 kuruşa kadar çıkabilir. Seçim sonrasında ne olacağını da bilememek de ayrıca sorun.
    Bunun hisse fiyatına olan etkisi ise (iskonto oranını da dikkate alacak olursak) 3-4 kuruş yani 79-80 kuruşları tekrar görebilme ihtimalimiz olacağını düşünüyorum.

Bu yazdıklarımı değerlendirebilir misiniz?

Özetle
    1. Yarın portföy %2 etkilenir (4-5 milyon aşağı çeker)
    2. Haziran sonuna kadar 10 milyon TL aşağı gelir.
    3. hisse başı Defter değeri 7 kuruş aşağı gelir.
    4. Hisse 79-80'e iner
    Hisse değeri icin birşey diyemem ama portföy değeri tahminleriniz kadar kötü etkilenmez.
    Portföyün 100mil kısmı nakit ve benzeri. Bu kısım hiç etkilenmez,
    18mil dolar eurobond var bu kısmın değeri CDS ile alakalı düşebilir, ne kadar düşer bilemiyorum, ayrıca 12mil dolar kısa pozisyonu var bu da 6mil dolar döviz fazlası var demek dolar yükselişi olumlu etkileyecektir.
    En kötü etkilenecek kısım 33milyon tl bono kısmı. Bu da tüm portföyün %14ü oluyor.
    Ayrıca uzun altın pozisyonu olumlu etki sağlayacaktır.
    Gördüğünüz gibi olumlu kısmı daha fazla. Portföy yapısı krize uygun. Ama geçen 4 ayda gördüğümüz artışlar bir dönem olmayacak gibi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Neyse ben yazayım isterseniz,amerikada fed faizleri artırmazsa veya bizim cds lerimiz çok artmazsa yani sonuçta eurobond faizleri artmadan dolar artarsa ki son zamanlarda kısmen öyle oldu dolar tl artışı eurobondlara acaip yarar.Keşke fed faizleri artırmadan ya da cds lerin artma oranından yüzdesel olarak daha yüksek bir yüzde de dolar tl ye karşı değer kazansa misal 10 olsa dolar bize acaip yarar.Ben zaten ucuza eurobond alıyorum diye girdim kağıda,mevcut koşullarda dolar artması bize çok yarar.
    Sayın hakem sizin anlattığım kadar basit işlemiyor işler. Öyle olsaydı geçen Ağustos dolar 7 olduğunda uçmamız lazımdı ama fiyat .72 gördü portföy de 10mil eridi.
    Portföy değerini etkileyen çok fazla parametre var dolar kuru bunlardan biri.
    Ama şunu söyleyim, bu sene portföy yapısı daha farklı, krize daha dayanıklı bir portföy.
    Tabi bize yarayan durgun denizdir, deniz dalgalı olursa iyi olmaz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfa 678/930 İlkİlk ... 178578628668676677678679680688728778 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •