Sayfa 748/930 İlkİlk ... 248648698738746747748749750758798848 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 5,977 - 5,984 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

1.  Alıntı Originally Posted by mrtakyol2 Yazıyı Oku
    Yazdıkların fena değil aslında, belirli bir mantığı var. Temettüye kadar elimde tutarım, hele 1.75 i görsün o zaman gazlar giderim diyorsun. Zaten 1.0x dan mallanmaya başladın temmuzda, şubatta satacaksın mis gibi kâr. Buraya kadar hiç sorun yok, felsefeni anlatıyorsun millet de bir fikir ediniyor.
    Ancak öyle bir yazıyorsun ki fikir senden farklı ise saygın yok, acımadan eleştiriyorsun. Farkındasın ama umrunda da değil. Her sayfada, her forumda senin gibi of kac tane var.
    Bu sayfalar egoist fikirlerini okuyalım diye değil, herkes bildiğini paylaşsın diye var.
    Yazarları kaçırıyorsunuz yetmiyor, fikri olan da azar yerim diye yazmaktan cekiniyor.
    Yazan yazsın kardeşim sana ne, sen yazmışsın bana ne? Seni okumuyorum ki! Ama verilen cevaptan kimin sataştığını bal gibi biliyorum, o bile beni rahatsız ediyor.
    Yazın kardeşim yazın.Siz yazmazanız meydan bunlara kalacak.
    Sen de yaz. Biraz daha tanısınlar seni.
    Boschisc'in yorumları ile ilgili ben de sizinle aynı fikirdeyim.

2.  Alıntı Originally Posted by mrasen Yazıyı Oku
    MTM nedir?
    Mark-to-market demek... elinizdeki tüm varlıkları piyasa fiyatına göre değerlemesini yapmak demek.
    Nitekim ISYAT da elindeki portföyü her gün akşam değerlemesini yapıyor ve https://www.spk.gov.tr/SiteApps/Port...akliklari/MKYO sitesinde yayınlanıyor.
    Portföyün içinde ne var görmek istiyorsanız da haftalık olarak KAP'ta portföy içeriği yayınlanıyor.
    https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/796402 (en son bildirimin linki)

1 Kasım Cuma akşamı itibari ile portföyün büyüklüğü 267,010,912 TL
    Hisse başı varlık değeri ise 1.66 TL
    Portföyde hisse senedi hemen hemen hiç yok.
    TL Tahvil nominal 62 milyon TL
    Eurobond 12 milyon USD
    100 milyon TL'ye yakın da bir para günlük REPO yapılıyor.
    Yani bu portföyün getirisi güncel tahvil faiz oranları kadar.
    Kurdaki değişimden olumlu-olumsuz etkilebilir. Çünkü portföyün %40'lık kısmı Eurobond.

Ben ISYAT 'tan sadece bugün değil 4-5 yıldır para kazanıyorum.
    Ama dönemlerini doğru inceleyerek.
    1 yıl önce kimse ISYAT'ın yüzüne bakmazken 2019 yılı karının çok iyi olacağını söyleyen ve bunu analizler ile burada yazan kişi benim. Bunu öngörürken de enflasyonun (bu forumdaki birçok mualife rağmen) tek haneye düşeceğini ve sebeple tahvilde çok ciddi karlar yazacağımızı söyleyen kişiyim.

Öngöremediğim bir şey var mı? Var. O da iskonto oranının bu kadar yükselmiş olması. Yani %85 oranına gelmesi.
    Ben maksimum 70-75'lerde kalır gibi değerlendirdim.
    Bununla birlikte ISYAT'ın yükselmelerinin tamamına yakınını yakaladım.
    Arada ISYAT'tan çıkıp daha yüksek fırsat sunan kağıtlara da girdim.
    Garanti Bankası, Tüpraş, Ford Otosan, Dogan Holding, Petkim, Türk Telekom

Tereddüt ettiğim kısım bugün değil. Yarın?

Tahvil oranlarının düşmesinin etkisi ile gelecekte portföyün getirisi (yani 2020'de) ne oluru sorguluyorum.
    Bugün 267 milyon TLlik portföyün 55 milyon TL'ye yakın kar var.
    Bazı çok bilmişlerin söylediğine göre yıl sonu 65 milyon TL kar olacakmış.
    (buraya not düşüyorum. yıl sonu karı 60 milyon TL'yi geçemez gözüküyor)
    Diyelim ki 65 milyon TL kar tuttu. Aynı mantıkla 2020 1.çeyrek karı da bu tahmincilere göre aynı 2019-4Ç tahminleri kadar olacaktır. Yani onlar 2019 'da 65 diyorlarsa, 4Çde de 12 milyon ve 2020-1Ç'de de 12 milyon değer kazanacak.
    Yani portföyün değeri 30/9/2019'da 265 milyon TL'ydi.
    31/12/2019'da 277 milyon TL
    31/3/2020'de 289 milyon TL olacak ve bunun 65 milyon TL'sini kar olarak dağıtacak diyorlar.
    yani hisse başı 40 kuruş kar.
    Sonrasına da bakmaya gerek yok... o temettüyü aldıktan sonra da hayatımızın geri kalanına bakarız modu ile bir gaz verme çabası.

Hissenin fiyatını belirleyen tek unsur finansal durum değil maalesef. Aynı zamanda bu tür spekülatif içeren, dolduruşa getiren yorumlar. Ama uzun vadede her şey doğru yolu bulur.

Öte yandan hisse ile ilgili olumsuz değil aynı zamanda olumlu yorum ve değerlendirme de yapayım.
    Benim 31/12/2019 portföy büyüklüğü tahminim 272 milyon TL (yani 4. çeyrekte 12 değil max 7 milyon TL kar elde edileceğini düşünüyorum (yani yıllık 60 milyon TL).
    2020-1Ç'de de 8 milyon TL
    Dağıtılacak temettünün de 65 milyon TL (yani hisse bazında 40 kuruş) değil, maksimum 35-40 milyon TL aralığında (yani max 25 kuruş) olacağını düşünüyorum. Böylece hem portföyün büyümesinin sağlanacağını hem de hisse başı operasyonel giderlerin düşürülmesinin sağlanacağını.
    Varsayalım 31 Mart 2020'de hisse 150 kuruş ve temettü sonrası 125 kuruş olsun.
    Benim tahmin olan portföy büyüklüğüne göre ise +272+8-40= 240 milyon TL lik (hisse başı 1,50 TL) portföy olur.
    Bu portföy 1 yıl içinde yıllık %12 lik faiz getirisini sağlasa bile hisse başı 18 kuruş kazanmış olur.
    Bu 18 kuruş ile 125 kuruşluk fiyatı karşılaştırdığınızda %14,4 oranında bir getiri elde etmiş olursunuz.
    Enflasyonun %10'un altında, faizlerin %12'lere indiği bir ortamda %14,4 kötü bir oran olmayabilir.

Ama benim için bu oran kötü bir oran.
    İşte benim takıldığım nokta da TAM BURASI.
    Çünkü piyasa da bu oranı beğenmezse, fiyat aşağı gelebilir mi riski.

Farklı düşüncesi olan kim varsa lütfen saygısız ya da okuryazarlıktan uzak cahilce yorum yapmak yerine hangi rakamda hata var, neresi farklı olmalıydı sorularını yanıtlasın ya da beni düzeltsin.
    Diğer türlü iftira vs gibi saçma sapan yorumlar yapmasın.
    Buradaki yazılanları not alıyorum gerçekleşmelerde kontrol edeceğim. Sayfa 746 olarak aklıma kazıyorum.
    Ben kağıt ile uzun vadeli düşünüyorum. Düşse de satmayacağım. Hatta daha alım yapacağım.
    Faydalı bilgiler olmuş. Devamını bekleriz.

Lightbulb

Alıntı Originally Posted by mrasen Yazıyı Oku
    An itibari ile temettü verimliliği
    18,7 / ( 102 - 18,7) = %22,45

Defter değeri 1,5870 (iskonto oranı %64,3)
    Defter değerinin yılbaşından bu yana artışı %5,29 (yıllıklaştırılmış %32,74)(iskonto oranını da dikkate alırsak %50,9)

Yıl içinde enflasyon düşüşü ile birlikte faiz oranları da aşağı geleceğinden bu tür yatırım ortaklıklarının elindeki portföyün kazancı çok daha yüksek olacak.
    Bu sebeple paranızı likitidite hariç mevduat falan yapmayın sakın derim (YTD)
    1 Mart 2019
    Sayfa 620
    Vurguladığım başlıklar:
    (1) Enflasyon düşecek
    (2) İskonto oranı çok yüksek
    (3) Paranızı (likit) ihtiyaçlar haricinde mevduat falan uğraşmayın ISYAT'a yatırın
    demişim.

Alıntı Originally Posted by mrasen Yazıyı Oku
    Enflasyon neden düşecek?
    Bugünkü enflasyon oranının içinde geçen seneki kur ataklarının (enflasyona yüklediği extra bir) maliyeti var.
    Onlar her ay 2-3 puan enflasyonu aşağı çekecek. Sizin bahsettiğiniz gerekçeler ile enflasyon arasında ilişki olsa da ne yönde etki yapacağı konusunda emin değilim.
    Ben ödemeler dengesine bakıyorum
    Onun dışında devletin bütçesine bakıyorum.
    İsterseniz yılın sonuna doğru tekrar konuşalım bu konuyu
    Özellikle Ekim ayına.
    2 Mart 2019
    Sayfa 620

Alıntı Originally Posted by gskodal Yazıyı Oku
    Ek 22136

Elimden geldiğince yapmaya çalıştım. Rakamlar KAP'tan alınmıştır. Sadece İSKONTO bölümünü ben hesapladım.

s. 643
    Sevgili GSKODAL, rica etsem bu tabloyu güncelleyebilir misiniz?
    2019 karını (ifade edildiği gibi) 65 milyon TL ve hissenin fiyatını da temettü öncesi 1,75 TL olarak ifade edin.
    Portföy değeri de 277 milyon TL olsun.
    Temettü miktarı 40 kuruş. Teorik fiyat 135 kuruş.
    İskonto oranı kaç oluyor?
    Tablo olursa daha güzel görebiliriz.
    Teşekkürler şimdiden

6.  Alıntı Originally Posted by mrasen Yazıyı Oku
    sevgili kardeşim.
    ben sizlerin tedirginliği için yorum yazmıyorum.
    yazdıklarım neden tedirginlik yaratıyor onu da anlamıyorum.
    Tavsiyem şu: Her zaman rakamsal konuşmak gerekiyor.
    Goygoycuların söylediği tarzda tek bir rakam üzerinden konuşanları yüzünden memleketin durumu ortada zaten.

Geleli soru ve matematiksel cevaba:
    Hisse diyelim ki temettü öncesi 160 kuruşa geldi.
    40 kuruş da temettü verdi.

Bir an kendinizi o anda hissedin.
    (Unutmayın hisse senedi fiyatını belirleyen unsur geçmiş değil gelecekte elde edeceği gelirlerin net bugünkü değeridir)
    Elimizde 1,20 TL olan bir hisse ve (geçmişte olduğu gibi) 18,7 kuruşluk temettü imkanı olsun.
    Bundan 3 sene önce bu düzeydeki enflasyon ve piyasa getirilerinde 18,7 kuruşluk temettünün karşılığı 83 kuruşluk fiyattı.
    1 yıl sonunda da en fazla 100-105 bandına ulaşırdı.
    Sizce 1,20 TL lik hissenin 18,7 kuruş temettü elde etmesi mantıklı bir yatırımcı kararı mıdır?
    Bu tür faktörler ile 18,7 / 120 = %15 lik getiri bana düşük geliyor.
    Bu sebeple şu ana kadar sürekli carry-trade yaptığım işyatın bundan sonra gideceği yolda tereddütlerim var.

Benim düşüncem 2020 yılında borçluluk oranı yüksek ve krizde bile iş hacmü düşmeyen hisseler daha çok getiri elde edecek.
    Mesela Petkim gibi. Neden? Çünkü borçluluk sebebi ile 2019 karı faiz yükü ile aşağı gelecek.
    Oysa bugünkü fiyat, düşen karlılığa göre oluşmuş bir fiyat-kazanç oranına sahip.
    2018-2019 yıllarında ortalama %25-35 faiz oranı ile kendisini fonlayan şirketlerin önümüzdeki yıl %12lerde borçlanabiliyor olmaları, karlılıklarını yukarı çeker. Bu sene ISYAT'ta yaşanılan bu düzeltmeyi önümüzdeki yıl da ters yönde görebilme riski var.
    Belki de görmeyiz ama bana göre o risk var. Öte yandan iş bankasının gayrimenkul yatırım ortaklığında bile tam tersi, yükseliş ihtimali daha yüksek.

Dileyen dilediğini yapmakta özgür.
    Zaten diyoruz sonunda.
    Yatırım tavsiyesi değildir diye.
    Burası iş yatırıma para yatırmış yatırımcılar derneği değil.
    Dileyen alır, dileyen satar, dileyen dilediğini yapabilir. Ama yapılmaması gereken ise SAYGISIZLIKTIR
    Siz siz olun goygoya gelmeyin.
    Salı günü not almışım bu yazının üstüne
    işyat 1,44 şimdi 1,44
    işgyo 0,95 şimdi 0,99
    petkim 3,52 şimdi 3,63
    gerçi siz muhtemelen uzun vadeli yazdınız.

bu kağıtların neden artması gerektiğini biraz daha açıklasanız
    yorumlarınız ders anlatır gibi oluyor valla teşekkürler

7. işyat bugün itibarı ile 268milyon nakit parasını %12 ile vadeli hesaba yatırsa yıllık 32 milyon faiz geliri olur. Hisse başı 20kuruş temettüyü heryıl rahatlıkla öder. Yönetime de gerek kalmaz....

8.  Alıntı Originally Posted by aktauboy Yazıyı Oku
    işyat bugün itibarı ile 268milyon nakit parasını %12 ile vadeli hesaba yatırsa yıllık 32 milyon faiz geliri olur. Hisse başı 20kuruş temettüyü heryıl rahatlıkla öder. Yönetime de gerek kalmaz....
    65 milyon TL temettünün dağıtılacağını da dikkate alırsan
    hisse başı temettü ne kadar olur

Sayfa 748/930 İlkİlk ... 248648698738746747748749750758798848 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •