Sayfa 775/930 İlkİlk ... 275675725765773774775776777785825875 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 6,193 - 6,200 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

1.  Alıntı Originally Posted by mrasen Yazıyı Oku
    Sevgili Hakim (HKM)
    Öncelikle sizi tekrar buralarda gördüğüm için sevindiğimi belirtmek istiyorum.
    Kaç sayfa öncesinde hatırlamıyorum ama birkaç gün önce ISYAT'ın 2020 kar projeksiyonunu tablo olarak koymuştum.
    Bugün 1.69 pay değerinin yıl sonunda 62 milyon TL lik kara ulaşılması durumunda 1.71 TL ye ulaşacağını bunun da hisse başı max 40 kuruş kar getireceğini ifade etmiştim.

Sorum şu (bu konudaki değerlendirmenizi önemsediğim için teyit amaçlı soruyorum):
    1.71 kuruş üzerinden 40 kuruş temettü dağıtılmış olsun. O durumda hisse defter değeri 1.31 TL
    2020 toplamında hisse başı (sadece mevduat yapsalar) %12 gelir elde etseler..
    1.31 * %12 = 15.7 kuruş hisse başı kar elde edilebilir.
    Diyelim ki risk aldılar ve ilk 3 ay dağıtılacak temettü üzerinden de para kazandılar.
    Bu durumda hisse başı kar 18 kuruş olsun.

(Hisse fiyatı 171 kuruşa çıkıp 40 kuruş temettü vermesi durumunda) 131 kuruşluk fiyat ile 18 kuruşluk kar potansiyeli (18/131=%13.7) geçmiş 4 yılı ile kıyaslanırsa mantıklı bir durum mu?

Mevcut 1.57 den hareket edecek olursak (yani 31 Mart 2020'de hisse fiyatı 1.57 olur ve 40 kuruş temettü verilirse) 18/(157-40)=%15.4

Ben bu oranları çok makul göremediğim için hissenin bugünkü fiyatından şüpheliyim.
    Zaman zaman al-satlar yapsam da 141'de çıkıp farklı kağıtlara yöneldim.

Not: 5.73'den SODA aldığımda burada duyurmuştum. Az önce 6.03'den çıktım.
    EUYO daki son hissemi de 1.33'den (ortalama 1.30) çıktım.
    Yani bir süre hisseye (düzeltme görürsem istisna) veda ediyorum.

Edit: Elimde 88 kuruş maliyetli ISGYO var (ve hedefim min 1,50)
    1,60 maliyetli TRGYO var (hedef 3,20)
    sadece bu yazıya istinaden portföyümün %5'i ile isgyo aldım.
    mrasen sana tek bir söz söyleyeceğim canını sıkma mevl*****n bir sözü var onu hatırla....

"suskunluğum asaletimdendir. her lafa verecek cevabım vardır. ama bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adamı mı diye"

Açığa satış işyatda hiç yapmadım,aklıma bile gelmezdi.Bu yılki durum benim takip ettiiğim süre içinde hiç gerçekleşmedi ,hep iskontolu işlem gördü.Net aktif değeri üstünde fiyatlaması bence mantıksızdır ,açığa satış mümkünse net aktif değeri üstünde bu kağıtda mutlaka yaparım.Çünkü temettü zamanlarında herkes kağıdın matematiğine bakar fiyatın anlamsız olduğunu görür ve gene net aktif değerinin altına düşer benim aklıma göre.Açığa satış bu kağıtda mümkünse 1.69 üstüne çıkarsa ben yaparım.Bu mantıklı değil diyen varsa argumanlarıyla yazsın ona da saygı duyarım elbet okur anlamaya çalışırım.Ben borsayı bilirim derdinde değilim.Ben hep borsadan para kazanma derdindeyim)))))))Haklı çıkmam hiç önemli değil haklı çıktım diye sevinmem ,bir hareket yaptıysam borsada karlı çıkarsam sevinirim.İsyat için kumar kağıdı olmaması meselesi ile kısmen doğru,iskontosu olduğu müddetçe ve temettü politikası şimdiye kadar olduğu müddetçe elindeki enstrumanlardan para kazanır(eurobond,faiz,altın ,eşeklik yapmazlarsa borsa vıop şu bu)İskontolu olarak kağıda ortak olan yatırımcılar da bu kazanılan paralardan ama az ama çok elbet para kazanırlar.Ama benim anlamadığım bu enstrumanların ederleri üstünde nasıl fiyat biçebiliyorsunuz.Borsada yatırım yapanın matematiği kuvvetli olacak.Dediklerine bazen katılmasam da sn mrasenin sn serkan74 ün tradeshark ın ,ihsanokur un yazdıklarını didik didik okurum ben zaman zaman onların yazdıkları doğrultusunda fikrim de değişebiliyor.Bu yeni arkadaşlarda maşallah ne ego var,bu kadar eski ve deneyimli işyat yatırımcısına işyat dersi veriyorlar hem de bazen ne komik argumanlarla.Neyse herkes kendi aklına gidecek tabi herkese değişik değişik akıllar vermiş.Bazen kar bazen zarar olacak.Saygılar sevgiler.Herkesten ricam düzeyi koruyalım arkadaşlar.

Ha bu sayfadaki yorumculardan en çok yararlandıklarım arasında başta serkan74 ve mrasen gelir.Her laflarının arkasında sağlam bir mantık vardır.Bazen katılmasam da tartışırız onlarla,ama şimdiye kadar onlarla aramızda ne kötü söz oldu ne hakaret oldu akla bile gelmedi.En çok ben öyle düşünmüyorum denildi geçildi.İyi ki bu topiğe yazıyorlar.Serkan 74 sattığı zaman ben kağıtdaydım.Çıktı diye baya üzülmüşütüm.Çok yüklü işyatım vardı o takip etsin değerlendirisn istemiştim.Zaten foruma da yazmıştım.

4.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Ha bu sayfadaki yorumculardan en çok yararlandıklarım arasında başta serkan74 ve mrasen gelir.Her laflarının arkasında sağlam bir mantık vardır.Bazen katılmasam da tartışırız onlarla,ama şimdiye kadar onlarla aramızda ne kötü söz oldu ne hakaret oldu akla bile gelmedi.En çok ben öyle düşünmüyorum denildi geçildi.İyi ki bu topiğe yazıyorlar.Serkan 74 sattığı zaman ben kağıtdaydım.Çıktı diye baya üzülmüşütüm.Çok yüklü işyatım vardı o takip etsin değerlendirisn istemiştim.Zaten foruma da yazmıştım.
    eksik olmayın sayın Hakim

evet isyat ile erken vedalaştık ama gün gelecek tekrar buluşacağız. Bu uzun bir maraton arada alsatlar olmazsa olmaz

Misal 1.69 üstü pahalı dedim açığa satış yaptım diyelim,adam benim açığa satış yaptığımı gördü ve kağıdı yukarda tutttu,ben haklı olmama rağmen her gün para kaybederim ,ben satana kadar beklese beni zarara sokar,bana sattırınca da aşağı çeker ne oldu ben haklı olmama rağmen zarara girdim,borsada her zaman doğru düşünmek bile yetmiyor.Kağıt ucuz diyorsun alıyorsun cidden ucuz.ALGYO bu yaz bedavaydı nerdeyse kasasındai paranın üçte birinden işlem görüyordu.Nasrullah Ayayın algyo hakkındaki videosunu seyredince almaya karar verdim.ALGYO nun parası da da dolar ve cash kasada duruyor.Aldım haftalarca süründürdü beni)))))42 46 aldıklarımı zararına elimden aldı .Ben sattıktan sonra bir harekete başladı şimdi 90 üstüne çıktı.E ne oldu ben haklı çıktım ama karlı çıkamadım.Ben o kağıtda olsam belki ben ve benim gibileri dökmeden yukarı sürmeyecekti spek ,ve biz haklı haklı paranın zaman maliyeti düşünülürse sürünmeye devam edecekti.Borsa oyundur dediğim böyle işler )))))))))))

6. bence yazmayın yazdıkça komik oluyor yanlış anlamayında açığa satışın ne olduğunu bilmiyorsunuz eminim bir iş yerinde çalışıp maaşınızı biriktirip borsa oynuyorsunuz ben 18 yaşından beri bu işten ekemk yiyorum borsayı kumara benzetiyorsunuz ben çok kumar oynaadım kumarda basarsın gider borsa akıl işidir takas işidir bu arada ben çok mal almam 20 yıldır açık yaparım ismimi google yazsan ne demek istediğimi anlarsınında neyse burdaki insanları yanıltmayım bana yeter...

7.  Alıntı Originally Posted by mrasen Yazıyı Oku
    Çünkü ISYAT önümüzdeki yıl hisse başı 15-20 kuruş temettü üretebilir.
    Aynı 2015-2016-2017-2018 de oldugu gibi.
    Yani her yıl 40 kuruş gibi bir dünya yok..
    Bu sözlerde ne gibi bir mantık veya amaç var, anlamıyorum.
    ISYAT son 10 yılda en düşük olarak iki kez 12,5 kuruş, diğer yıllarda 20
    kuruşa kadar çeşitli miktarlarda temettü verdi. Son 10 yılda bu yılki borsa değerine hiç ulaşmadı. Diyelim ki 2021 temettüsü, yani 2020 performansı 15 kuruş temettü verecek şekilde olsun. Bu durumda hisse fiyatı doğal olarak 75-85 kuruş arasında dalgalanıp, yıl sonuna doğru 90 kuruşların üstüne çıkacak ve temettüye 1 ay kala 100 kuruş civarında dalgalanıp temettüsünü verecektir. Geçmiş yıllardaki fiyat hareketleri hep böyle olmuştur:

1. Böyle olacaksa şimdiden bunları neden konuşuyoruz, bir anlam çıkaramıyorum.
    2. Böyle olursa şahsen ben çok sevinirim, daha ucuz fiyattan daha fazla ISYAT alma imkanına kavuşurum.
    3. Şimdiye kadar ISYAT spekülasyon kağıdı olmadı. Bu yıl bu kadar yükselmesini de anlamıyorum. Zaten tartışmamızın sebebi de bu yüzden: Yani spekülasyon kağıdı olmamasına rağmen neden bu kadar yükseliyor? "Herhalde yüksek temettü beklentisi" diye düşündürüyor. Böyle bir durumu daha önce yaşamadığım için tam bir yorum yapamıyorum.

Ama gönlüm rahat. Çünkü ISYAT ta hiç kaybetmedim. Al-sat çok az yaptım. Hep biriktirdim. Ve biriktirmeye devam edeceğim. Temettüsüne göre fiyatlanıyor, bir kaç yıl izleyince fiyat hareketlerini anlamak zor olmuyor. Maliyetlerinizi kolayca daha aşağılara indirebiliyorsunuz.

Eğer temettü hissesi önermek gerekirse ben de OYAK hisseleri derim. Çünkü OYAK, emekli askeri personele verdiği maaşları bu hisselerden aldığı temettülerle karşılıyor. Yani bu hisselerde her yıl temettü verme alışkanlığındalar.

Saygılar..

NOT: Hesap tutmaya başladığım 2013 yılındaki ilk ISYAT alımıma baktım: 21 ŞUBAT 2013 te 117 kuruştan almışım. Tarihe dikkat edin, fiyatının en yüksek olduğu dönem diyebiliriz. Temettülerini fiyattan düşünce, bana maliyeti 1,8 kuruş olmuş.

Alıntı Originally Posted by apollo Yazıyı Oku
    bence yazmayın yazdıkça komik oluyor yanlış anlamayında açığa satışın ne olduğunu bilmiyorsunuz eminim bir iş yerinde çalışıp maaşınızı biriktirip borsa oynuyorsunuz ben 18 yaşından beri bu işten ekemk yiyorum borsayı kumara benzetiyorsunuz ben çok kumar oynaadım kumarda basarsın gider borsa akıl işidir takas işidir bu arada ben çok mal almam 20 yıldır açık yaparım ismimi google yazsan ne demek istediğimi anlarsınında neyse burdaki insanları yanıltmayım bana yeter...
    Yazınızdaki katıldığım tek husus açığa satışı bilmemem konusu.O yüzden açığa satış konusunda ileri geri konuşamam ,bu kağıt 1.69 üstüne geirse araştırırım öğrenirim ve karlı olacağını düşünürsem yaparım,yapmadan önce de o olayı çok ama çok iyi öğrenir ondan sonra yaparım merak etmeyin,ben net aktif değeri üstünde bu kağıdın pahalı olduğunu vurgulamak için açığa satış olayını yazdım ,yoksa tarzım değil ben borsada açığa satış falan uğraşmam.Geri kalan yazdıklarınıza ise gülüp geçiyorum.Bir kağıtda işle yaptığım zaman size özelden hangi aracı kurumdan yaptığımı ve ne hacimle işlem yaptığımı isterseniz yazarım görürsünüz hangi miktarlarla işlem yaptığımı.Bu paranın miktar konusu yazdıklarımı neden çürütsün onu da anlamadım gerçi.Misal maaşımı biriktirip onla al sat yapsam bu yazdıklarımı mantıksız mı yapar.Yani az parayla işlem yapanların kafası çalışmaz mı diyorsunuz.

Sayfa 775/930 İlkİlk ... 275675725765773774775776777785825875 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •